Γουατεμάλα Μεξικό Μπελίζ Μεξικό-Μπελίζ-Γουατεμάλα

pelaisos

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΗΞΕΡΑ
Καλημέρα σε όλους!!!!! ενδιαφέρομαι να κάνω ένα ταξίδι Μεξίκο-Μπέλιζ και αν μπορέσω Γουατεμάλα!!!Λέω να παω Δεκέμβριο ή Ιανουάριο για 15 μέρες! Έχετε να μου προτείνετε κάτι?
 

Peregrinator

Member
Μηνύματα
36
Likes
47
15 μέρες είναι μάλλον λιγες κάνε στο εαυτό σου τη χάρη και κόψε κάτι από προορισμούς ή πρόσθεσε μέρες. Το μέλος yorgos ξέρει την περιοχή εξαιρετικά καλα στείλε του προσωπικό μυνημα με συγκεκριμενες ερωτησεις σε κατι τετοια ειναι εγκυκλοπαιδια.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Καλημέρα σε όλους!!!!! ενδιαφέρομαι να κάνω ένα ταξίδι Μεξίκο-Μπέλιζ και αν μπορέσω Γουατεμάλα!!!Λέω να παω Δεκέμβριο ή Ιανουάριο για 15 μέρες! Έχετε να μου προτείνετε κάτι?
Γεια και πάλι.

Το πρώτο που προτείνω όπως έγραψα και παραπάνω είναι να διαβάσεις τις ιστορίες, αλλιώς μάλλον είσαι εντελώς ''χαμένος''. Δηλαδή αν δε τις διαβάσεις, δε θα μπορέσεις να έχεις ούτε απορίες.

Απο Μεξικό σε ενδιαφέρει να δείς τί; Όσο γίνεται περισσότερο ή μια γεύση, πχ χερσόνησο Γιουκατάν; Είναι τεράστια χώρα και το τι θα δείς αναλόγως με τις μέρες σου εξαρτάται απο το πόσο χρόνο θες να ξοδέψεις εκεί.

Μπελίζ εγώ δεν έχω στο πρόγραμμά μου, αλλά και πάλι υπάρχουν ιστορίες που θα σε βοηθήσουν. Απ'όσο έχω διαβάσει εκεί με ένα 4ημεράκι θα'σαι μάλλον εντάξει....αλλά μη σε πάρω στο λαιμό μου.

Γουατεμάλα, για τα βασικά και με τρέξιμο, θές 6 μέρες (χωρίς εσωτερική πτήση-δηλαδή με ένα 10ωρο δρομολόγιο λεωφορείου.
 

pelaisos

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΗΞΕΡΑ
Θα διαβάσω τις ιστορίες βασικά!!!!! Ελπίζω να τα έχω καταφέρει σε καμία εβδομάδα!!!!!!:p

Κάτι άσχετο να ρωτήσω, επειδή είχα καιρό να μπω! Η αντίστροφη μέτρηση πως αλλάζει?
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Πάς κάτω δεξιά ''Πίνακας Ελέγχου Μελών'' --> ''Πίνακας Ελέγχου'' --> ''Επεξεργασία Επιλογών'' ε εκεί κάπου κάτω το αλλάζεις... :D
 

pelaisos

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΗΞΕΡΑ
Διάβασα τις ιστορίες!!! Είναι πραγματικά μεγάλο το μεξικό! Σίγουρα δεν θα τα δω όλα! Σκέφτομαι να μείνω 5 μέρες μεξικο σιτυ και άλλες 5 στο κανκούν! Έιναι αρκετές για να γυρίσω τα τριγύρω αξιοθεατα? Όμως το ταξίδι δεν τελείωνει εδώ.Σκοπέυω να πάω μετά για 4 μέρες Κούβα (Αβάνα) και μετά άλλες 4 ή 5 Τζαμάικα! Πως θα τα συνδυάσω??? Θα δούμε!!!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Διάβασα τις ιστορίες!!! Είναι πραγματικά μεγάλο το μεξικό! Σίγουρα δεν θα τα δω όλα! Σκέφτομαι να μείνω 5 μέρες μεξικο σιτυ και άλλες 5 στο κανκούν! Έιναι αρκετές για να γυρίσω τα τριγύρω αξιοθεατα? Όμως το ταξίδι δεν τελείωνει εδώ.Σκοπέυω να πάω μετά για 4 μέρες Κούβα (Αβάνα) και μετά άλλες 4 ή 5 Τζαμάικα! Πως θα τα συνδυάσω??? Θα δούμε!!!
Καλά, πώς άλλαξες απο ''Μεξικό-Μπελίζ-Γουατεμάλα'' σε ''Μεξικό-Κούβα-Τζαμάικα'';

Οπότε μιλάς για καμιά 20ριά μέρες δυνολικά. Έχεις κλείσει κάποιο εισιτήριο ή ακόμα σκέφτεσαι τι και πώς;

Απο τον χάρτη σου, φαίνεται ότι έχεις ξαναπάει Κούβα. Έχεις πάει πχ Αβάνα και θές να ξαναπάς ή απλά έκανες στάση για transit σε πτήση;

Στη θέση σου, θα έκανα κάτι όπως αυτό του τίτλου. Είσαι Μεξικό, πάς Γουτεμάλα μέσω Μπελίζ (όπως το έχουν κάνει άλλοι, όχι εγώ), και επιστρέφεις. Απλά ή επιστρέφεις απο Γουατεμάλα σίτυ - Μεξικό αεροπορικώς ή κάνεις πτήση Κανκούν-Μέξικο σίτυ-επιστροφή πάλι αεροπορικώς για να κερδίσεις χρόνο.

Αν έχεις κλείσει κάποια εισιτήρια (πχ Αθήνα-Κανκούν-επιστροφή) πες το μας, να μας βοηθήσεις και μας, μη μαντεύουμε...
 

pelaisos

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΗΞΕΡΑ
Εισίτηρια δεν έχω κλείσει ακόμη! Βλέπεις κάτι το ηφαίστειο στη Γουατεμάλα και το ότι σκέφτηκα να πάω μία από κούβα μου αλλάζουν τα σχέδια! Κούβα είχα πάει πριν από 5 χρόνια περίπου! Είχα επισκεφτεί το εκκλησάκι του Αγίου Νικολάου που είναι στο λιμάνι της Αβάνας! Τότε είχα πει στον εαυτό μου ότι θα ξανά γυρίσω στην Αβάνα και οτι θα πάω μία είκονα του ΑΓΙΟΥ ΝΕΚΤΑΡΙΟΥ! (βλέπεις είμαι από την Αίγινα!).Την είκονα την έχω σπίτι μου τόσα χρόνια! Όσο για την Τζαμάικα? Θέλω μερικές μέρες χαλάρωσης!!!!!!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Εισίτηρια δεν έχω κλείσει ακόμη! Βλέπεις κάτι το ηφαίστειο στη Γουατεμάλα και το ότι σκέφτηκα να πάω μία από κούβα μου αλλάζουν τα σχέδια! Κούβα είχα πάει πριν από 5 χρόνια περίπου! Είχα επισκεφτεί το εκκλησάκι του Αγίου Νικολάου που είναι στο λιμάνι της Αβάνας! Τότε είχα πει στον εαυτό μου ότι θα ξανά γυρίσω στην Αβάνα και οτι θα πάω μία είκονα του ΑΓΙΟΥ ΝΕΚΤΑΡΙΟΥ! (βλέπεις είμαι από την Αίγινα!).Την είκονα την έχω σπίτι μου τόσα χρόνια! Όσο για την Τζαμάικα? Θέλω μερικές μέρες χαλάρωσης!!!!!!
Τότε αφού ίσως έχεις κατασταλάξει στο τι θές, κανόνισέ το!
Στο Κανκούν σε 5 μέρες τι θές να γυρίσεις και που θα φτάσεις και απο πού θα αναχωρήσεις; Παίζει ρόλο το όλο δρομολόγιο αναλόγως πως το έχεις σκεφτεί. Ε, κάποια πράγματα τα προλαβαίνεις. Όσον αφορά το Μέξικο σίτυ, είναι οκ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.799
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom