Γαλλία Μετακινήσεις στο Παρίσι, καρτα απεριοριστων διαδρομων

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Αυτό θα το χρησιμοποιήσουμε σαν μπούσουλα, σε ποιές περιοχές θα κινηθούνε δηλαδή ανα μέρα, το αν θα μπούμε σε όλα τα μουσεία και ιστορικά σημεία είναι άλλο θέμα.
Αν δεν κάνω λάθος ολες οι περιοχές είναι ζώνη 1, εκτός απο Βερσαλίες, CDG και DisneyLand που είναι στη ζώνη 5. Σωστά;
Υπάρχει κάποια πρόταση για πιο οικονομική μετακίνηση;
Επίσης στον γυρισμό, πετάμε με Aegean, πρέπει πάλι να αλλάξουμε terminal με shuttle? ή είναι πιο απλό;
Σωστα Βερσαλιες 4, Disneyland & CDG 5. Οπως θα 'ρθειτε ετσι και θα φυγετε με val.
 

ElinakiK

Member
Μηνύματα
165
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Βένετο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χαβάη
Καλησπέρα και από εμένα! Έχω κλείσει για Παρίσι 11-19/8 συγκεκριμένα Σάββατο με Κυριακή. 17-19/8 εχω κλείσει ξενοδοχείο για τη Disneyland (δηλαδή Παρασκευή με Κυριακή), ενώ τις υπόλοιπες μέρες στο παρίσι κοντά στην Όπερα. Ήθελα αρχικά να ρωτήσω το εξής για τις μετακινήσεις. Με συμφέρει το Σάββατο να πληρώσω το εισιτήριο των 10ευρώ από CDG προς κέντρο, μετά για το υπόλοιπο σκ το καρνέ των 10 εισιτηρίων και Δευτέρα έως και Κυριακή την εβδομαδιαία κάρτα navigo για όλες τις ζώνες (μιας και θα παμε Βερσαλλίες και θα έχουμε και τις μετακινήσεις για Disneyland, καθώς και αυτές από το ξενοδοχείο προς το CDG την ημέρα της επιστροφής) ή κατάλαβα κάτι λάθος?
 
Μηνύματα
19
Likes
2
Καλησπέρα παιδια νεος στο φορουμ και εχω ζαλιστει ηδη με τις καρτες...χαχα.
εγω θα παω 07/08 με 13/08 βασικα που ειναι τριτη με δευτερα.. βασικα αυτες τις καρτες τις κλεινω απο εδω?? και απο που τις παραλαμβανω?? αυτες οι καρτες για που ισχυουν?? για μετρο ?? επισης γενικα υπαρχουνε καρτες και για τα αξιοθεατα που 2-3 must θα ηταν καλο να τα κλεισω απο εδω??? ευχαριστω εκ των προτερων..
 
Μηνύματα
19
Likes
2
επειδή μπηκα και διαβασα και μπερδευτηκα λιγο,
ποια θα προτεινατε για μια εβδομαδα?? απο τριτη μεχρι την επομενη δευτερα δλδ για αγορα?
τα θελω μας ειναι 90% μετρο και εαν εχει εισοδο και για μουσεια κατι που διαβασα καλως . δλδ εσεις για μια βδομαδα για μετακινηση κυριως με το μετρο και στο μυαλο σας εχετε να πατε το πολυ σε 5 μουσεια οχι σε παρα πολλα δλδ τι θα προτεινατε?
 

manosonam

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα παιδιά,

Τον Σεπτέμβριο θα επισκεφτούμε το Παρίσι 3 φίλοι κι εγώ και θα ήθελα μια μικρή βοήθεια από όποιον μπορεί σχετικά με την κάρτα Navigo.
Επειδή το site είναι στα γαλλικά και επειδή με το Google Translate δε πολύ βγαίνει άκρη μήπως μπορεί κάποιος να μου λύσει την απορία για το αν η εβδομαδιαία κάρτα μπορεί να εκδοθεί online ώστε να τις έχουμε μαζί μας κατά την άφιξη μας εκεί και αν όχι, αν μπορούμε να τις εκδώσουμε στο CDG; Επίσης για την έκδοση της κάρτας θα χρειαστεί να έχουμε μαζί μας και φωτογραφία;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.085
Likes
23.672
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Καλησπέρα παιδιά,

Τον Σεπτέμβριο θα επισκεφτούμε το Παρίσι 3 φίλοι κι εγώ και θα ήθελα μια μικρή βοήθεια από όποιον μπορεί σχετικά με την κάρτα Navigo.
Επειδή το site είναι στα γαλλικά και επειδή με το Google Translate δε πολύ βγαίνει άκρη μήπως μπορεί κάποιος να μου λύσει την απορία για το αν η εβδομαδιαία κάρτα μπορεί να εκδοθεί online ώστε να τις έχουμε μαζί μας κατά την άφιξη μας εκεί και αν όχι, αν μπορούμε να τις εκδώσουμε στο CDG; Επίσης για την έκδοση της κάρτας θα χρειαστεί να έχουμε μαζί μας και φωτογραφία;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Χρειάζεστε φωτογραφία και μπορείτε να την εκδώσετε στο CDG. Για online δεν γνωρίζω.
 

papsofi

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια στην παρεα.
Να κανω κι εγω μια ερωτηση, ισως ατοπη, αλλα καλιο να κανεις ατοπη ερωτηση σε φιλους παρα να πας εκει και να κατεβαζεις κατηλια..
Ξεκιναει το ταξιδι μου στο Παρισι Τριτη και θελω να βγαλω καρτα pass Navigo. Μπορω να τη βγαλω την Τριτη ε? δεν ειναι υποχρεωτικο να βγει Δευτερα-Κυριακη?
 

stratios

Member
Μηνύματα
72
Likes
129
@tripakias Να σε ρωτήσω κάτι που δεν έχω καταλάβει, παρότι έχω διαβάσει διάφορα....

Για τις μέρες που θα είμαστε 24/12 με 1/1 τι μας συμφέρει καλύτερα για τις μετακινήσεις με τα ΜΜΜ???

Είδα τη navigo, αλλά στη σελίδα navigo.fr έχει μόνο Γαλλικά... Είναι κάτι σαν την oyster στο Λονδίνο? Πληρώνουμε 5 ευρώ το πλαστικό και 22,80 για μία εβδομάδα από την ημέρα ενεργοποίησης? Χρειάζεται να έχουμε μαζί φωτογραφία??? Τις αγοράζουμε σε οποιοδήποτε σταθμό μετρό????

Ελπίζω να το δεις και να απαντήσεις, γιατί δεν έμειναν και πολλές ημέρες!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Σας συμφερει η navigo. Ισχυει για μια βδομαδα απο Δευτερα εως και Κυριακη, οχι οποιες μερες θες εσυ. Θα την βγαλετε οταν φτασετε, πληροφοριες . Εχε υποψη πως απο τις 17.00 της Παραμονης μεχρι το μεσημερι της Πρωτοχρονιας οι αστικες συγκοινωνιες ειναι δωρεαν
 

stratios

Member
Μηνύματα
72
Likes
129
Σας συμφερει η navigo. Ισχυει για μια βδομαδα απο Δευτερα εως και Κυριακη, οχι οποιες μερες θες εσυ. Θα την βγαλετε οταν φτασετε, πληροφοριες . Εχε υποψη πως απο τις 17.00 της Παραμονης μεχρι το μεσημερι της Πρωτοχρονιας οι αστικες συγκοινωνιες ειναι δωρεαν
Πολυ χρησιμη πληροφορια για την παραμονη!!

Παροτι εμπνεει εμπιστοσυνη με τον τροπο που τα γραφεις συνεχιζω να εχω καποιες ανυσηχιες γιατι στο site της navigo δε βρισκω ξεκαθαρα ποτε ξεκιναει η εβδομαδα βασικα...

Στο site γραφει οτι ξεκιναει Παρασκευη και τελειωνει Πεμπτη. Ή ισως να μην το καταλαβαινω σωστα.
(For the Navigo weekly travel pass, sales begin on the Friday preceding the week of validity, and end on the Thursday of the week for which they are valid.)

Σε άλλο σημειο λέει τα παρακατω: The time taken into consideration is the time of ticket validation on entering the public transport network.

Επισης σε αλλο σημειο λεει τα παρακατω: For all travel passes (regardless of the duration), the validity period starts at 12 a.m. on the first day of the period and ends at 11:59 p.m. on the last day.

Κραταω το Δευτερα Κυριακη γιατι αρχικα σε εμπιστευομαι οπως τα λες και με εξυπηρετει κιολας!

Αλλα το θεωρεις σκοπιμο ριξε μια ματια μηπως εχει αλλαξει κατι!!

Σε ευχαριστω!!!
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
Πολυ χρησιμη πληροφορια για την παραμονη!!

Παροτι εμπνεει εμπιστοσυνη με τον τροπο που τα γραφεις συνεχιζω να εχω καποιες ανυσηχιες γιατι στο site της navigo δε βρισκω ξεκαθαρα ποτε ξεκιναει η εβδομαδα βασικα...

Στο site γραφει οτι ξεκιναει Παρασκευη και τελειωνει Πεμπτη. Ή ισως να μην το καταλαβαινω σωστα.
(For the Navigo weekly travel pass, sales begin on the Friday preceding the week of validity, and end on the Thursday of the week for which they are valid.)

Σε άλλο σημειο λέει τα παρακατω: The time taken into consideration is the time of ticket validation on entering the public transport network.

Επισης σε αλλο σημειο λεει τα παρακατω: For all travel passes (regardless of the duration), the validity period starts at 12 a.m. on the first day of the period and ends at 11:59 p.m. on the last day.

Κραταω το Δευτερα Κυριακη γιατι αρχικα σε εμπιστευομαι οπως τα λες και με εξυπηρετει κιολας!

Αλλα το θεωρεις σκοπιμο ριξε μια ματια μηπως εχει αλλαξει κατι!!

Σε ευχαριστω!!!
Άλλο το πότε ισχύει η καρτα, κι άλλο πότε ξεκινάει η πώληση της συγκεκριμένης καρτας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.691
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom