Μετακινήσεις στο Παρίσι- navigo ή Paris visite?

Nikostr

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Χαίρετε,
πρόκειται να ταξιδέψω με τη γυναίκα μου στο Παρίσι Πεμπτη 15/6 με Δευτέρα 19/6 αφιξη πρωί αναχώρηση πρωι.
Αναρωτιεμαι για το ποια καρτα πρέπει να πάρω για εισιτήρια. Δεν ξερω αν ισχύουν οσα ίσχυαν τα προηγούμενα χρόνια που γράφει το thread.

Μπλέχτηκα με τις διαδρομές του μετρό επισης κάπως. Βρήκα καποια κάρτα που δινει για γραμμές 1 εως 5 ενώ εχω παρατηρήσει ότι υπαρχουν αρκετές γραμμές απο 5 και πάνω π.χ. η 6, η 9 κ.ο.κ.
Δεν τις καλύπτουν αυτές τις γραμμές? Και η τιμή είναι για 5 μερες 100ευρω ανα ατομο.
Τα ξενοδοχεία που έχω κρατήσει αλλά δεν εχω αποφασίσει ποιο ακόμα είναι 11ο και 9ο διαμέρισμα.
 

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
Οι ζώνες 1-5 θα σας καλύψουν. Είναι μέσα και η disneyland και οι Βερσαλλίες αν θέλετε να τα επισκεφτείτε.
Οπότε θέλετε κάρτα που να καλύπτει τις ζώνες 1-5. Αν δεν έχετε σκοπό να πάτε disneland ή Βερσαλλίες τότε και η 1-3 σας καλύπτει.
Να ρωτήσω σε ποιο αεροδρόμιο πετάτε και ποια κάρτα κοστίζει τόσο? Η navigo είναι πολύ φθηνότερη (γύρο στα 35 ευρώ αν θυμάμαι καλά)
Το μόνο αρνητικό της είναι ότι ισχύει μέχρι βράδυ Κυριακής. Οπότε την δευτέρα θα πρέπει να πληρώσετε μεμονωμένα αν χρειαστείτε κάποια διαδρομή. Δηλαδή για να εξηγήσω καλύτερα.
Η navigo είναι εβδομαδιαία. Ισχύει από Δευτέρα έως κυριακή. Δεν έχει σημασία αν θα την βγάλεις Δευτέρα η Πέμπτη. Θα πληρώσεις το ίδιο ποσό. Οπότε πρέπει να σε συμφέρουν οι μέρες που θα μένεις.
Νομίζω υπάρχει το αντίστοιχο site στις προηγούμενες σελίδες με τις λεπτομέρειες.
Η Paris visite που λογικά θα είδατε, είναι αρκετά πιο ακριβή αλλά προσφέρει έκπτωση σε κάποια αξιοθέατα. Όχι κάτι σπουδαίο αν θυμάμαι καλά. Ειδικά αν τυχαίνει να είστε έως 26 χρονών. Τότε μπαίνετε δωρεάν στα περισσότερα μουσεία.

Προσωπικά βρίσκω τα 100 ευρώ το άτομο υπερβολικά μεγάλο ποσό για να σας συμφέρει η Paris visite.
 

Nikostr

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Ευχαριστώ για την ενημέρωση,το αεροδρόμιο είναι το Beauvais οπότε δε με απασχολεί το μετρό.
Αυτό που δεν μπορώ να διευκρινίσω είναι οι ζώνες του μετρό και το πόσες είναι.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Ευχαριστώ για την ενημέρωση,το αεροδρόμιο είναι το Beauvais οπότε δε με απασχολεί το μετρό.
Αυτό που δεν μπορώ να διευκρινίσω είναι οι ζώνες του μετρό και το πόσες είναι.
Χονδρικά, οι ζώνες ισχύουν για τον προαστιακό (RER). Το μετρό υπολογίζεται ως εννιαία ζώνη.

Αν μένετε στο 9ο διαμέρισμα, έχετε αρκετά σημεία ενδιαφέροντος περπατίσιμα σχετικά, οπότε εγώ θα λειτουργούσα με καρνέ 10 εισιτήριων, ειδικά αν δε θέλετε να πάτε Βερσαλλίες ή Ντίσνευλαντ. Υπόψη αν είστε κάτω των 26 υπάρχει ειδικό ημερήσιο εισιτήριο για το σαββατοκύριακο σε προνομιακή τιμή.
 

Nikostr

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Σας ευχαριστώ για τις συμβουλες, μπλέχτηκα απλα με τη navigo γιατι δεν ειχε αγγλικά στο σαιτ και συγχίστηκα!
Ηταν κατατοπιστικότατα τα σχόλιά σας!
 

chrispe

Member
Μηνύματα
32
Likes
32
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΗΠΑ
Αν γνωρίζει καποιος... βλεπω στα μεμονωμένα εισιτήρια πχ για Βερσαλλίες κοστος 7,10€ ή για eurodisney 15,20€. Αυτές οι τιμές ειναι aller-retour ή για μονή διαδρομή;
Πιστευω ειναι το πρώτο αλλά μια επιβεβαίωση δεν βλάπει.
 

Mairi-Mairi

Member
Μηνύματα
12
Likes
1
Καλησπέρα παιδιά!Απίστευτη σελίδα με έχει βοηθήσει πολύ στα ταξίδια μου και στις επιλογές μου. Σκοπεύω τον Απρίλιο να πάω στο Παρίσι με τον φίλο μου Δευτέρα- Σάββατο. Άφιξη στο Charles και αναχώρηση από Μποβε. Θα μένουμε κοντά στη σταση του Μ Bragit-Sabin. Γενικότερα σκοπεύουμε να το γυρίσουμε όλο πηγαίνοντας Βερσαλλίες, Μονμάρτη, Disneyland σίγουρα Λούβρο και Πυργο του Αιφελ (ελπίζω να τα προλάβουμε όλα!) Από αυτά που διαβάζω κατάλαβα ότι για τις μετακινήσεις μας είναι καλύτερη η Navigo. Ε; :) Εγώ είμαι κάτω των 26 ποια προτεινετε ως καλύτερη λύση για την εισοδο μας σε μουσεία και αξιοθέατα; Ευχαριστω πολυ!
 

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
Καλησπέρα παιδιά!Απίστευτη σελίδα με έχει βοηθήσει πολύ στα ταξίδια μου και στις επιλογές μου. Σκοπεύω τον Απρίλιο να πάω στο Παρίσι με τον φίλο μου Δευτέρα- Σάββατο. Άφιξη στο Charles και αναχώρηση από Μποβε. Θα μένουμε κοντά στη σταση του Μ Bragit-Sabin. Γενικότερα σκοπεύουμε να το γυρίσουμε όλο πηγαίνοντας Βερσαλλίες, Μονμάρτη, Disneyland σίγουρα Λούβρο και Πυργο του Αιφελ (ελπίζω να τα προλάβουμε όλα!) Από αυτά που διαβάζω κατάλαβα ότι για τις μετακινήσεις μας είναι καλύτερη η Navigo. Ε; :) Εγώ είμαι κάτω των 26 ποια προτεινετε ως καλύτερη λύση για την εισοδο μας σε μουσεία και αξιοθέατα; Ευχαριστω πολυ!

Καλησπέρα. Σίγουρα σας συμφέρει η Navigo. Καλύπτει όλα όσα θέλετε να δείτε και πιστεύω τα προλαβαίνετε. Για την είσοδο σε Μουσεία και αξιοθέατα δεν μπορώ να προτείνω κάτι γιατί και εμείς ήμασταν κάτω απο 26 όταν πήγαμε. Οπότε δωρεάν είσοδο στα περισσότερα (Λούβρο, Βερσαλλίες).
Για τον πύργο του Άιφελ καλό είναι να κλείσετε τα εισιτήρια όσο πιο νωρίς γίνετε (νομίζω ανοίγουν 2 μήνες πριν). Μπορείτε να διαλέξετε την ώρα που θα ανεβείτε. Όπως και με την Disneyland.
Για την Disneyland να σημειώσω ότι εμείς βρίσκαμε πιο φθηνά τα εισιτήρια από το Γαλλικό site και τα κλείσαμε από εκεί χωρίς κανένα πρόβλημα (δεν ξέρουμε Γαλλικά, απλά είχαμε και το Αγγλικό ανοιχτό δίπλα). Βέβαια δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει ακόμα αυτό ή αν έχουν αλλάξει κάτι.
 

Mairi-Mairi

Member
Μηνύματα
12
Likes
1
Καλησπέρα. Σίγουρα σας συμφέρει η Navigo. Καλύπτει όλα όσα θέλετε να δείτε και πιστεύω τα προλαβαίνετε. Για την είσοδο σε Μουσεία και αξιοθέατα δεν μπορώ να προτείνω κάτι γιατί και εμείς ήμασταν κάτω απο 26 όταν πήγαμε. Οπότε δωρεάν είσοδο στα περισσότερα (Λούβρο, Βερσαλλίες).
Για τον πύργο του Άιφελ καλό είναι να κλείσετε τα εισιτήρια όσο πιο νωρίς γίνετε (νομίζω ανοίγουν 2 μήνες πριν). Μπορείτε να διαλέξετε την ώρα που θα ανεβείτε. Όπως και με την Disneyland.
Για την Disneyland να σημειώσω ότι εμείς βρίσκαμε πιο φθηνά τα εισιτήρια από το Γαλλικό site και τα κλείσαμε από εκεί χωρίς κανένα πρόβλημα (δεν ξέρουμε Γαλλικά, απλά είχαμε και το Αγγλικό ανοιχτό δίπλα). Βέβαια δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει ακόμα αυτό ή αν έχουν αλλάξει κάτι.
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Θα περιμένω μήπως κάποιο άλλο μέλος μπορεσει να με βοηθήσει για τα μουσεια κτλ :)
 

Natalia00

Member
Μηνύματα
27
Likes
4
Καλησπέρα! Γνωρίζει κανείς αν ισχύει τις Κυριακές το balabus? Ένα λεωφορείο που κάνει τη διαδρομή στη δεξιά και αριστερή οχθη του Σηκουάνα? Το διάβασα σε κάποιο θεμα του φόρουμ το οποίο ήταν παλιό
 

JANIMA

Member
Μηνύματα
64
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
καλησπέρα θα ήθελα και εγώ βοήθεια με τα εισιτήρια- καρτα που πρέπει να βγάλω
θα πάω από πέπτη μέχρι τρίτη 5 βράδυα.. Μια μέρα θα πάω Ντίσνεϊ και μία άλλη στις Βερσαλλίες που απο τι εχω καταλάβει θελει πιο ακριβό εισιτήριο γι αυτούς τους προορισμούς
Επίσης είμαι κάτω των 26 που σημαίνει ότι τ σαββατοκύριακο θα έχω έκπτωση
Επειδή δεν θα μένω πολυ κεντρικά θ χρειαστώ το μετρο για αρκετές μετακινήσεις
Τι να βγαλω;
Τις ημέρες που δεν θα πάω Βερσαλλίες και Ντίσνεϊ χρειάζεται να βγάλω την ημερήσια καρτα με τα 16,60€; η μπορω να βγαλω με τις απεριοριστες μετακινησεις των 8? θα μπορω να μετακινηθω μ αυτη την κάρτα οπουδήποτε αλλού; (σε όλα τ διαμερίσματα του Παρισιού ασ πουμε)
συγγνωμη που τα λεω τόσο μπερδεμένα αλλά τα χω μπερδέψει πολυ στο μυαλό μου. Δεν έχω ξαναμπεί καν σε μετρο οποτε είμαι εκτός τόπου και χρόνου .
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.628
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom