Μεταναστευση

Angepapa11

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Με τη γλωσσα ξεκινησα μαθηματα. Απλα αν δεν εχεις κ καποιον γνωστο ειναι δυσκολο να πληροφορηθεις οποτε αας ευχαριστω για τις πληροφοριες
 
Μηνύματα
5
Likes
6
Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους! Ζω στην Ελλάδα δυστυχώς πολύ δύσκολα. Ψάχνω δυο χρονια δουλεια και δε βρίσκω τίποτα. Εχω απώλεια όρασης 45% και προφανώς δε παίρνω κανένα επίδομα.. Θα ηθελα να σας ρωτήσω πως
Και σε ποιες χωρες μπορω να ψάξω για εργασία. Δε ξέρω που να κοιτάξω,τι μπορω να ψάξω, για ποια χώρα να δω. Εχω τελειώσει παιδαγωγικό, γνωρίζω αγγλικά (b2) και λιγα ισπανικα .προφανώς δε θα βρω ποτε δουλειά τουλάχιστον στο δημόσιο εδω.Εχω παραιτηθεί και ειμαι μολις 24χρόνων.Είμαι τοσο απογοητευμένη απο τη χώρα αυτή. Πραγματικά η ζωή στην Ελλάδα ειναι για μένα ένα βασανο.
Παρακαλώ πολύ αν μπορει κάποιος να με κατατοπισει που μπορω να ψάξω, πως μπορώ να ψάξω για εργασία, τι ενέργειες πρέπει να κάνω (αν πρέπει να παω να με δουν απο κοντα ας πούμε) και σε ποιες χωρες ειναι περισσότερο ευνοϊκές οι συνθήκες και υπάρχει μεγαλύτερη προσφορά εργασίας. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
 

Kleio97

New Member
Μηνύματα
0
Likes
0
Καλησπέρα σας , είμαι νέα στο φόρουμ και είδα ότι λέτε πολύ ενδιαφέροντα πράγματα και ίσως μπορείτε να μου λύσετε κάποιες απορίες που έχω !
Λοιπόν είμαι 24 έχω πτυχίο προσχολικής εκπαίδευσης και παράλληλα ασχολούμαι και με τα νύχια δλδ έχω πτυχίο nail artist. Έχω δουλέψει πάνω και στα δυο αντικείμενα .
σκεφτομαι καιρό να μεταναστεύσω στον Καναδά για καλύτερες συνθήκες ζωής και περισσότερες προοπτικές .Ο λόγος που επιλέγω Καναδά πέραν του πολύ καλού επιπέδου ζωής που υπάρχει εκεί από όσο διαβάζω είναι η οικογένεια που έχω δηλαδή ο αδερφός του πατέρα μου που είναι μόνιμος κάτοικος εκεί και με παροτρύνει να πάω. Αυτό που ουσιαστικά θα ήθελα να μάθω είναι η σειρά των διαδικασιών που πρέπει να ακολουθήσω ώστε να καταφέρω να πάω .
Η θεια μου μου είπε να ξεκινήσω με αιτήσεις σε πανεπιστήμια για τα esl προγράμματα ώστε να πάω μέσω του πανεπιστημίου εκεί
Εσείς τι πιστεύετε ότι πρέπει να κάνω για αρχή ;
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων κει συγγνώμη για την έκταση του μηνύματος αλλά μου φαίνονται βουνό όλα !
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Καλησπέρα σας , είμαι νέα στο φόρουμ και είδα ότι λέτε πολύ ενδιαφέροντα πράγματα και ίσως μπορείτε να μου λύσετε κάποιες απορίες που έχω !
Λοιπόν είμαι 24 έχω πτυχίο προσχολικής εκπαίδευσης και παράλληλα ασχολούμαι και με τα νύχια δλδ έχω πτυχίο nail artist. Έχω δουλέψει πάνω και στα δυο αντικείμενα .
σκεφτομαι καιρό να μεταναστεύσω στον Καναδά για καλύτερες συνθήκες ζωής και περισσότερες προοπτικές .Ο λόγος που επιλέγω Καναδά πέραν του πολύ καλού επιπέδου ζωής που υπάρχει εκεί από όσο διαβάζω είναι η οικογένεια που έχω δηλαδή ο αδερφός του πατέρα μου που είναι μόνιμος κάτοικος εκεί και με παροτρύνει να πάω. Αυτό που ουσιαστικά θα ήθελα να μάθω είναι η σειρά των διαδικασιών που πρέπει να ακολουθήσω ώστε να καταφέρω να πάω .
Η θεια μου μου είπε να ξεκινήσω με αιτήσεις σε πανεπιστήμια για τα esl προγράμματα ώστε να πάω μέσω του πανεπιστημίου εκεί
Εσείς τι πιστεύετε ότι πρέπει να κάνω για αρχή ;
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων κει συγγνώμη για την έκταση του μηνύματος αλλά μου φαίνονται βουνό όλα !
Καλωσήρθες !

Μπορείς να δεις το σχετικό θέμα που υπάρχει.

Μετανάστευση στο Καναδά - Διαδικασίες
 

ThaliaVen

Member
Μηνύματα
14
Likes
8
Καλησπέρα σε όλους! Θέλω μέσα στους επόμενους μήνες να μετακομίσω Ουγγαρία. Μέχρι στιγμής έχω ψάξει στο ίντερνετ, έχω ρωτήσει σε 2 ΚΕΠ μήπως και μπορούν να με βοηθήσουν αλλά τίποτα. Τηλεφώνησα στην Ουγγρική πρεσβεία και μου είπαν τι χρειάζεται να κάνω αφού μετακομίσω εκεί. Το πρόβλημα είναι πως δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω πριν, τι χαρτιά να ετοιμάσω. Δεν γνωρίζω καν που πρέπει να απευθυνθώ. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει; Ευχαριστώ πολύ.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
8.466
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Καλησπέρα σε όλους! Θέλω μέσα στους επόμενους μήνες να μετακομίσω Ουγγαρία. Μέχρι στιγμής έχω ψάξει στο ίντερνετ, έχω ρωτήσει σε 2 ΚΕΠ μήπως και μπορούν να με βοηθήσουν αλλά τίποτα. Τηλεφώνησα στην Ουγγρική πρεσβεία και μου είπαν τι χρειάζεται να κάνω αφού μετακομίσω εκεί. Το πρόβλημα είναι πως δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω πριν, τι χαρτιά να ετοιμάσω. Δεν γνωρίζω καν που πρέπει να απευθυνθώ. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει; Ευχαριστώ πολύ.


Καλησπέρα. Χαρτιά για ποια διαδικασία; Θέλεις να δηλώσεις στις Ελληνικές υπηρεσίες ότι θα ζεις στο εξωτερικό; Για να το κάνεις αυτό πρέπει να έχεις αποδεικτικά με διεύθυνση εξωτερικού. Ζω αρκετά χρόνια έξω και δεν το έχω κάνει... Όχι ότι είμαι παράδειγμα προς μίμηση φυσικά.
 

ThaliaVen

Member
Μηνύματα
14
Likes
8
Καλησπέρα. Χαρτιά για ποια διαδικασία; Θέλεις να δηλώσεις στις Ελληνικές υπηρεσίες ότι θα ζεις στο εξωτερικό; Για να το κάνεις αυτό πρέπει να έχεις αποδεικτικά με διεύθυνση εξωτερικού. Ζω αρκετά χρόνια έξω και δεν το έχω κάνει... Όχι ότι είμαι παράδειγμα προς μίμηση φυσικά.
Θα μείνω με το αγόρι μου (είναι Ούγγρος) και δεν γνωρίζω τι πρέπει να κάνω για να μετακομίσω εκεί. Δε νομίζω να είναι απλό, τύπου παίρνω το διαβατήριο μου, τα πράγματα μου κι έφυγα για πάντα! Μακάρι να είναι τόσο εύκολο αλλά αμφιβάλλω χαχα
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Θα μείνω με το αγόρι μου (είναι Ούγγρος) και δεν γνωρίζω τι πρέπει να κάνω για να μετακομίσω εκεί. Δε νομίζω να είναι απλό, τύπου παίρνω το διαβατήριο μου, τα πράγματα μου κι έφυγα για πάντα! Μακάρι να είναι τόσο εύκολο αλλά αμφιβάλλω χαχα
Είπες ότι ενημερώθηκες για το τι πρέπει να κάνεις όταν πας εκεί.Αρκετά αργότερα από την εγκατάσταση σου ίσως πρέπει να ξεκινήσεις την διαδικασία για να δηλώσεις ότι είσαι κάτοικος εξωτερικού από πλευράς εφορίας.Δεν νομίζω να χρειάζεται κάτι άλλο ή να ενημερώσεις κάποια υπηρεσία εδώ ότι ζείς στο εξωτερικό.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.622
Likes
50.276
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Θα μείνω με το αγόρι μου (είναι Ούγγρος) και δεν γνωρίζω τι πρέπει να κάνω για να μετακομίσω εκεί. Δε νομίζω να είναι απλό, τύπου παίρνω το διαβατήριο μου, τα πράγματα μου κι έφυγα για πάντα! Μακάρι να είναι τόσο εύκολο αλλά αμφιβάλλω χαχα
Στη χώρα σου πας, την Ευρωπαϊκή Ένωση, δεν έχει καμία πολυπλοκότητα.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.631
Δε νομίζω να είναι απλό, τύπου παίρνω το διαβατήριο μου, τα πράγματα μου κι έφυγα για πάντα!
Πιο απλό δεν γίνεται. Ή μάλλον γίνεται. Μόνο ταυτότητα αν δεν έχεις διαβατήριο.
Όταν φτάσεις εκεί και τακτοποιηθείς μετά από καναδυό μέρες , πηγαίνεις με τον δικό σου
στο δημαρχείο να σε δηλώσει ότι μένεις μαζί του και εκείνοι θα σου πουν τις υπόλοιπες ενέργειες που πρέπει να κάνεις. Αφού ο δικός σου είναι ντόπιος, είναι εύκολα όλα.
 

ThaliaVen

Member
Μηνύματα
14
Likes
8
Πραγματικά εγώ περίμενα ότι θα έχω να φτιάξω ένα σωρό χαρτιά κλπ. Δεν φανταζόμουν ότι θα είναι τόσο εύκολο. Σας ευχαριστώ όλους, μου διώξατε τεράστιο άγχος! Ευχαριστώ πάρα πολύ!
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
για να πας απλα θες μονο το διαβατηριο
καλο ειναι ομως να εχεις ενα πιστοποιητικο γεννησης μεταφρασμενο, και αν σκοπευεις και να ψαξεις δουεια, το βιογραφικο σου και αποδεικτικα σχολων, εργασιας κλπ μεταφρασμενα
αλλιως δεν χρειαζεται τιποτα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.622
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom