Ηνωμένο Βασίλειο Μεταφορά από/προς το αεροδρόμιο Gatwick

D

Delmem38110

Guest
Από Gatwick για Victoria (1 διαδρομή) τι προτείνεις; Πανάκριβα βλέπω έχουν γίνει!
παλιότερα που κατέβαινα γκατγουικ έπαιρνα γκατγουικ εξπρές.
τώρα μόνο στανστεντ από Θεσσαλονίκη και ιζυμπας γιατί με βολεύει αφάνταστα στην περιοχή που μένω στην πόλη.
κάποιος άλλος θα σε βοηθήσει σε αυτό το θέμα.
 
Last edited by a moderator:

bebes

Member
Μηνύματα
154
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Σεβίλλη, Λισσαβόνα, Πόρτο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νοrd Kapp οδικως
Από Gatwick για Victoria (1 διαδρομή) τι προτείνεις; Πανάκριβα βλέπω έχουν γίνει!
το απλό τραίνο βγαίνει πολύ οικονομικά και εχει πολλά δρομολόγια.

Thameslink, ψαξτο
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
412
Likes
234
Επόμενο Ταξίδι
???
το απλό τραίνο βγαίνει πολύ οικονομικά και εχει πολλά δρομολόγια.

Thameslink, ψαξτο
Ειδα ότι γράφει αν πληρώσω με oyster ή πιστωτική έχει πιο καλή τιμή (pay as you go το αναφέρει- ούτε 9 λίρες). Αρα, να μην κάνω κάποια κράτηση και να χτυπήσω εκεί στο μηχάνημα την κάρτα, όπως όταν μπαίνω στο μετρό;
 

bebes

Member
Μηνύματα
154
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Σεβίλλη, Λισσαβόνα, Πόρτο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νοrd Kapp οδικως
Ειδα ότι γράφει αν πληρώσω με oyster ή πιστωτική έχει πιο καλή τιμή (pay as you go το αναφέρει- ούτε 9 λίρες). Αρα, να μην κάνω κάποια κράτηση και να χτυπήσω εκεί στο μηχάνημα την κάρτα, όπως όταν μπαίνω στο μετρό;
Δεν γνωριζω ακριβώς να σου πω, εγω το χρησιμοποίησα στη διαδρομη Λονδίνο αεροδρόμιο και νομίζω τα ειχα βγαλει τα εισιτήρια απο το γκισε.
Αν γνωρίζεις σίγουρα την ωρα, τα παιρνεις ιντερνετικά.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Ειδα ότι γράφει αν πληρώσω με oyster ή πιστωτική έχει πιο καλή τιμή (pay as you go το αναφέρει- ούτε 9 λίρες). Αρα, να μην κάνω κάποια κράτηση και να χτυπήσω εκεί στο μηχάνημα την κάρτα, όπως όταν μπαίνω στο μετρό;
8.7 αρκεί να μην πάρεις το gatwick express και προσοχή μην βγεις απ'τις μπάρες 13/14 στον σταθμό Victoria γιατί εκεί συνήθως πηγαίνει το gatwick express.

Αν πάρεις το άλλο τρένο της Southend τότε θα πληρώσεις 8.70, εφόσον το ταξίδι σου είναι όλες τις ώρες πλην 06:30-09:30(αυτές τις ώρες θα σου κοστίσει γύρω στις 16 λίρες επειδή είναι peak time, εκτός και αν μπεις στο site της national rail και βρεις φθηνότερα για τις peak times ώρες).

(Δεν ξέρω πότε είναι να πας αλλά τώρα δεν λειτουργεί το gatwick express)
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
412
Likes
234
Επόμενο Ταξίδι
???
8.7 αρκεί να μην πάρεις το gatwick express και προσοχή μην βγεις απ'τις μπάρες 13/14 στον σταθμό Victoria γιατί εκεί συνήθως πηγαίνει το gatwick express.

Αν πάρεις το άλλο τρένο της Southend τότε θα πληρώσεις 8.70, εφόσον το ταξίδι σου είναι όλες τις ώρες πλην 06:30-09:30(αυτές τις ώρες θα σου κοστίσει γύρω στις 16 λίρες επειδή είναι peak time, εκτός και αν μπεις στο site της national rail και βρεις φθηνότερα για τις peak times ώρες).

(Δεν ξέρω πότε είναι να πας αλλά τώρα δεν λειτουργεί το gatwick express)
Θα πάω μέσα Απρίλη και θα το χρησιμοποιήσω μεσημεριανές ώρες.
Επομένως, δεν κλείνω εισιτήριο απ το ιντερνετ και μετά τις συμβουλές σου, χτυπάω oyster, μπαίνω στο τρένο της Southend και όταν βγω από τον σταθμό την ξαναχτυπάω, όπως στο μετρό (αποφεύγοντας τις μπάρες που είπες).
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Θα πάω μέσα Απρίλη και θα το χρησιμοποιήσω μεσημεριανές ώρες.
Επομένως, δεν κλείνω εισιτήριο απ το ιντερνετ και μετά τις συμβουλές σου, χτυπάω oyster, μπαίνω στο τρένο της Southend και όταν βγω από τον σταθμό την ξαναχτυπάω, όπως στο μετρό (αποφεύγοντας τις μπάρες που είπες).
Ναι έτσι, απλά όταν πλησιάζει ο καιρός κοίτα στο site national rail να δεις τι ώρες έχει δρομολόγια
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
412
Likes
234
Επόμενο Ταξίδι
???
Καλησπέρα. Θέλω να πάω στο Χάμερσμιθ από το αεροδρόμιο Γκάντγουικ. Παίρνω το απλό τρένο της Southern για Βικτόρια, όπως ειπώθηκε παραπάνω και μετά συνεχίζω με μετρό. Η απορία μου είναι αν στο σταθμό Βικτόρια βγαίνω και μετά κατεβαίνω στο μετρό; Ρωτάω για να δω πού πρέπει να χτυπήσω τη revolut ή την oyster κάρτα (ανάλογα τι θα χω).
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Καλησπέρα. Θέλω να πάω στο Χάμερσμιθ από το αεροδρόμιο Γκάντγουικ. Παίρνω το απλό τρένο της Southern για Βικτόρια, όπως ειπώθηκε παραπάνω και μετά συνεχίζω με μετρό. Η απορία μου είναι αν στο σταθμό Βικτόρια βγαίνω και μετά κατεβαίνω στο μετρό; Ρωτάω για να δω πού πρέπει να χτυπήσω τη revolut ή την oyster κάρτα (ανάλογα τι θα χω).
Περνάς απ'τις μπάρες του σταθμού του τρένου και μετά συνεχίζεις για το μέτρο που έχει άλλες μπάρες στις οποίες πρέπει να περάσεις την κάρτα σου.
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
412
Likes
234
Επόμενο Ταξίδι
???
Περνάς απ'τις μπάρες του σταθμού του τρένου και μετά συνεχίζεις για το μέτρο που έχει άλλες μπάρες στις οποίες πρέπει να περάσεις την κάρτα σου.
Άρα χτυπάω καθως βγαίνω από τα τρένα και ξανά με το που μπαινω στο μετρό; Ουσιαστικά θα χρεώσει 2 διαδρομές. Ευχαριστώ
 

afrodite39

Member
Μηνύματα
102
Likes
95
καλησπερα
από gatwick αεροδρομιο ποιος είναι ο συντομότερος και οικονομικότερος τρόπος μεταφοράς;;;
Θα μένουμε κοντά london bridge
Με ανησυχεί η πτήση επιστροφής που είναι 08:00 το πρωί και η μετακίνηση ξημερώματα για αεροδρομιο με δυο παιδιά….
Βρήκα ξενοδοχείο στο αεροδρομιο και σκέφτομαι το τελευταίο βράδυ να μείνουμε εκει
Τι προτείνετε οι έμπειροι;;;;
 
D

Delmem38110

Guest
καλησπερα
από gatwick αεροδρομιο ποιος είναι ο συντομότερος και οικονομικότερος τρόπος μεταφοράς;;;
Θα μένουμε κοντά london bridge
Με ανησυχεί η πτήση επιστροφής που είναι 08:00 το πρωί και η μετακίνηση ξημερώματα για αεροδρομιο με δυο παιδιά….
Βρήκα ξενοδοχείο στο αεροδρομιο και σκέφτομαι το τελευταίο βράδυ να μείνουμε εκει
Τι προτείνετε οι έμπειροι;;;;
το έκανα παλιότερα εγώ. στο γκατγουικ είχε γιοτελ και χιλτον τότε μέσα στον αεροσταθμό..
το προτιμούσα από το να σηκώνομαι άγρια χαράματα.
διαφορετικά πρέπει να ξυπνήσετε 5 με 6 ώρες πριν τη πτήση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.585
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom