Μηχανές αναζήτησης ξενοδοχείων

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Εγώ νομίζω πως ούτε οι ίδιοι δεν ξέρουν να μας απαντήσουν. Διαβάζω σε δικά σου σχόλια πως επικοινώνησες μαζί τους και σου είπαν για 15 κρατήσεις ενώ ζητάνε 15 ολοκληρωμένες διαμονές. Ευκολότερα καταλαβαίνει κανείς τη ρήτρα αναπροσαρμογής της ΔΕΗ παρά το πως ανεβαίνεις επίπεδο στη Booking...!
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.276
Likes
1.343
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
καλησπερα, μολις μου χρεωθηκαν απο agoda τα 310usd σε 300ευρω... Ξερει κανεις με βαση ποια ισοτιμια εγινε η μετατροπη; παλι με συμφερει αρκετα, δε λεω.... αλλα τα περιμενα λιγο λιγοτερα... με κανονικο διπλωμα μηχανης εισαι οκ?
 
Last edited:

Billouk

Member
Μηνύματα
495
Likes
1.628
Στην Agoda μου συνέβη το εξής:

Κατά τη διάρκεια της κράτησης με ενημέρωσαν ότι θα χρεωθώ ένα ποσό 451 δολλαρίων σε Ευρώ σύμφωνα με την ισοτιμία της Αgoda μια συγκεκριμένη ημέρα. Είχα βάλει ένα ποσό θεωρώντας ότι το Ευρώ είναι πιο ισχυρό έναντι του δολαρίου. Ωστόσο, με χρέωσαν 463€, το θεωρώ απάτη για αυτό και το αναφέρω εδώ, να έχετε το νου σας.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Στην Agoda μου συνέβη το εξής:

Κατά τη διάρκεια της κράτησης με ενημέρωσαν ότι θα χρεωθώ ένα ποσό 451 δολλαρίων σε Ευρώ σύμφωνα με την ισοτιμία της Αgoda μια συγκεκριμένη ημέρα. Είχα βάλει ένα ποσό θεωρώντας ότι το Ευρώ είναι πιο ισχυρό έναντι του δολαρίου. Ωστόσο, με χρέωσαν 463€, το θεωρώ απάτη για αυτό και το αναφέρω εδώ, να έχετε το νου σας.
Υπάρχει περίπτωση να ήταν 451 δολάρια συν φόρους? Μου φαίνεται περίεργο... Στην κράτηση σου λογικά θα γράφει το τελικό ποσό σε δολάρια, γράφει κι εκεί 451?
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
1.644
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η γη ολάκερη!
Με την Agoda είχα κι εγώ πρόβλημα με κράτηση.
Στις 7/4/2018 έκανα μια κράτηση ξενοδοχείου μέσω του site www.agoda.com.
Η τιμή για το δωμάτιο ήταν 686,64 ευρώ, ποσό αντίστοιχο των 842,81$ τη συγκεκριμένη ημερομηνία.
Η συμφωνία ήταν να πληρώσω στις 15/8/2018 το ποσό της ισοτιμίας των 842,81$. Η χρέωση στην πιστωτική μου κάρτα στις ήταν στις 18/8/2018 με το ποσό των 779,94 ευρώ ποσό
που δεν αντιστοιχεί στην τιμή της συμφωνίας των 842,81$. Σε επικοινωνία μαζί τους δεν βρέθηκε λύση. Έκανα αμφισβήτηση συναλλαγής και ζήτησα από την τράπεζα μου να χρεωθώ το ποσό των 842,81$ με την ισοτιμία την ημέρα πληρωμής 18/8/2018.
Μετά την αμφισβήτηση, η agoda συμμορφώθηκε και τελικά πλήρωσα το ποσό που έπρεπε.
 

Billouk

Member
Μηνύματα
495
Likes
1.628
Υπάρχει περίπτωση να ήταν 451 δολάρια συν φόρους? Μου φαίνεται περίεργο... Στην κράτηση σου λογικά θα γράφει το τελικό ποσό σε δολάρια, γράφει κι εκεί 451?
Όχι, θα το καταλάβεις από την απάντηση τους μετά την διαμαρτυρία μου:

"We hope this email finds you well.

We truly understand your frustrations.

Kindly note that since Agoda will be using Agoda's currency exchange rate under our Terms of Use. Since you have chosen book now pay later, the rates might increase depending on our exchange rates.

As such, as of today's exchange rate, USD 451.64 is equivalent to EUR 465.69.

Our Customer Support is available around the clock, so feel free to contact us if you have any additional questions."
Με την Agoda είχα κι εγώ πρόβλημα με κράτηση.
Στις 7/4/2018 έκανα μια κράτηση ξενοδοχείου μέσω του site www.agoda.com.
Η τιμή για το δωμάτιο ήταν 686,64 ευρώ, ποσό αντίστοιχο των 842,81$ τη συγκεκριμένη ημερομηνία.
Η συμφωνία ήταν να πληρώσω στις 15/8/2018 το ποσό της ισοτιμίας των 842,81$. Η χρέωση στην πιστωτική μου κάρτα στις ήταν στις 18/8/2018 με το ποσό των 779,94 ευρώ ποσό
που δεν αντιστοιχεί στην τιμή της συμφωνίας των 842,81$. Σε επικοινωνία μαζί τους δεν βρέθηκε λύση. Έκανα αμφισβήτηση συναλλαγής και ζήτησα από την τράπεζα μου να χρεωθώ το ποσό των 842,81$ με την ισοτιμία την ημέρα πληρωμής 18/8/2018.
Μετά την αμφισβήτηση, η agoda συμμορφώθηκε και τελικά πλήρωσα το ποσό που έπρεπε.
Δεν έχω την διάθεση και το χρόνο δυστυχώς να το κάνω γιατί φεύγω τις επόμενες ημέρες και δεν έχω δυνατότητα να βρω κάτι φθηνότερο. Είναι σημαντικό να τα μοιραζόμαστε, εγώ προσωπικά δεν θα την επιλέξω ξανά.
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
1.644
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η γη ολάκερη!
Στη δίκη μου περίπτωση η διαφορά ήταν 100 ευρώ και σε καμία περίπτωση δεν ήθελα να τους τα χαρίσω.

Δεν έχω την διάθεση και το χρόνο δυστυχώς να το κάνω γιατί φεύγω τις επόμενες ημέρες και δεν έχω δυνατότητα να βρω κάτι φθηνότερο. Είναι σημαντικό να τα μοιραζόμαστε, εγώ προσωπικά δεν θα την επιλέξω ξανά.
[/QUOTE]
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Κατά τη διάρκεια της κράτησης με ενημέρωσαν ότι θα χρεωθώ ένα ποσό 451 δολλαρίων σε Ευρώ σύμφωνα με την ισοτιμία της Αgoda μια συγκεκριμένη ημέρα.
Είχα βάλει ένα ποσό θεωρώντας ότι το Ευρώ είναι πιο ισχυρό έναντι του δολαρίου. Ωστόσο, με χρέωσαν 463€,
Η χρέωση σας ήταν σε δολάρια.
Η πληρωμή σας ήταν σε ευρώ.
Πόσο ήταν το ευρώ έναντι του δολαρίου την ημέρα της κράτησης και πόσο κατά την γνώμη σας
έπρεπε να πληρώσετε;
 

Billouk

Member
Μηνύματα
495
Likes
1.628
Η χρέωση σας ήταν σε δολάρια.
Η πληρωμή σας ήταν σε ευρώ.
Πόσο ήταν το ευρώ έναντι του δολαρίου την ημέρα της κράτησης και πόσο κατά την γνώμη σας
έπρεπε να πληρώσετε;
Κατά τη γνώμη μου και λαμβάνοντας υπόψιν ότι την Παρασκευή που μας πέρασε έγινε η πληρωμή, θα έπρεπε να χρεωθώ μεταξύ 440-443€. Θεωρώ ότι πλήρωσα 20€ επιπλέον σύμφωνα με την ισοτιμία της Agoda. Αν θυμάμαι καλά, την Παρασκευή η ισοτιμία ήταν κάπου στο 1€= 1.02-1.028USD.
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
915
Likes
8.341
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Πρώτη φορά κρατήσεις στη Hotels.com και έχω μια απορία.
Όταν έκανα την κράτηση (με δωρεάν ακύρωση) μου έδινε την δυνατότητα να πληρώσω εκείνη την στιγμή ή στο κατάλυμα. Επέλεξα στο κατάλυμα, για να μην δεσμεύσω τα χρήματα και να μην μπλέξω σε περίπτωση ακύρωσης.

Όμως θέλω μια - δυο ημέρες πριν πάω να πληρώσω μέσω της Hotels για να μην ψάχνω εκείνη τη στιγμή συνάλλαγμα και μετρητά, εάν δεν δέχεται το κατάλυμα πληρωμή με κάρτα.
Υπάρχει αυτή η δυνατότητα; Γιατί ψάχνω - ψάχνω και δεν βρίσκω τίποτα ούτε στη σελίδα τους, ούτε στην εφαρμογή.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.798
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom