Γαλλία Μονοήμερο Στασβούργο

crazyboy493

New Member
Μηνύματα
2
Likes
9
Είναι η πρώτη φορά που θα γράψω κάτι και γενικά οι διηγήσεις δεν είναι το φόρτε μου.
Παρόλα αυτά θα προσπαθήσω για το καλύτερο αναγνωστικό αποτέλεσμα, ελπίζω να ικανοποιήσει.

Το λοιπόν τυγχάνει να ζω σε μια πόλη της Γερμανίας η οποία βρίσκεται κόντα στα σύνορα με τη Γαλλιά.
Αυτό δίνει πολλές δυνατότητες για εξορμήσεις σε κοντινές ευρωπαικές χώρες κλπ.
Συστάσεις δε χρειάζονται λίγο πολύ όλοι σχεδόν όλοι το γνωρίζουν κι αν όχι υπάρχουν άλλα μέλη τα οποία
έχουν γράψει πολύ πιο περιγραφικά για το τι εστί Στρασβούργο.

Ήθελα καιρό να πάω στη συγκεκριμένη πόλη διότι είναι μόλις μιάμιση ώρα με το αυτοκίνητο
από την πόλη όπου ζω και 2.30 ώρες με το λεωφορείο το οποίο και πήρα.
Διαρκώς το ανέβαλα λόγω δουλειάς κλπ αλλά η απόφαση πάρθηκε και ο καιρός με ευνόησε πολύ
όπως έλπιζα να συμβεί. Γύρω στις αρχές Μάι έκλεισα τα εισιτήρια για τις 28 του μηνός
για μένα και 2 φίλους μέσω ίντερνετ με μόλις 25 ευρώ το άτομο πήγαινε-έλα.
Το θεώρησα καλή τιμή και είπα να το εκμεταλευτώ. Να τονίσω πως πήγα μονόημερο και δε διανεκτέρευσα
εκεί έτσι μην περιμένετε καμιά τεράστια ιστορία.

Το λεωφορείο έφευγε πρωί-πρωί και συγκεκριμένα στις 7.55. Στο εισιτήριο έλεγε πως έπρεπε να είμαστε εκεί
ένα τέταρτο νωρίτερα κι έτσι έγινε. 7.45 και το λεωφορείο δεν ήταν εκεί με αποτέλεσμα να αρχίσω να αγχώνομαι
μήπως κατάλαβα εγώ κάτι λάθος ή συμβαίνει κάτι άλλο. Ρωτάω στο μαγαζί του σταθμού τα τι και πως και μου εξήγεισαν πως
μπορεί να αργήσει εώς και μια ώρα! Συμβαίνει είπαν κάποιες φορές. Ευτυχώς αυτό δε συνέβη εκείνη τη μέρα
και στις 7.55 το λεωφορείο έμπαινε στο σταθμό. Έλεγχος των εισιτηρίων μας φόρτωσε μέσα άρων άρων και ξεκίνησε
στις 8. Στο ενδιάμεσο μεσολάβησαν κάποιες στάσεις σε Χαιδελβεργη και Καρσλρούη οι οπόιες ήταν ολιγόλεπτες
και φτάσαμε περίπου 10 λεπτά μετά τον αναγραφόμενο χρόνο άφιξης στο Στρασβούργο. Η ζέστη αφόριτη όπως
και στη Γερμανία όπου δυστυχώς όταν θυμάται μετά από 9 μήνες αρκετά σκληρού χειμώνα να κάνει ζέστη φτάνεις
να πεθαίνεις και να κολλάς ολόκληρος. Δεν πτοηθήκαμε και πήραμε το δρόμο για το κέντρο του Στρασβούργου
με περπάτημα κάνα δεκάλαπτο περίπου. Το να το βρούμε δεν ήταν δύσκολο μιας και είδαμε τον καθεδρικό μετά
από κάποια στιγμή κι έτσι τον ακολουθήσαμε. Οι πρώτες εντυπώσεις για τα σπίτια εκτός της παλιάς πόλης καθόλου θετικές.
Μπαίνοντας μέσα στην παλιά πόλη όμως τα πράγματα άλλαξαν. Ζώντας Γερμανία μου ήταν τρομερά εύκολο να διακρίνω
την τεράστια επηρροή που υπάρχει από αυτήν χωρίς όμως να πρόκειται για αντιγραφή. Πρώτο μέρος που πήγαμε ήταν ο ναός
και οι εντυπώσεις γι' αυτόν οι καλύτερες. Η ατμόσφαιρα στο κομμάτι του χώρου γύρω από τον ναό ήταν φοβερή.
Καλλιτέχνες του δρόμου έπαιζαν γαλλική μουσική και ζωγραφοί ζωγράφιζαν πορτρέτα. Είχα φροντίσει να κάνω
τα κουμάντα μου ώστε να γνωρίζω πως ακριβώς δίπλα στον ναό υπήρχε ένα κατάστημα στο οποίο αγόραζες
εισιτήρια για να κάνεις βόλτα με καραβάκι στα κανάλια. Κατευθυνθήκαμε προς το κατάστημα όπου αγοράσαμε τα εισιτήρια μας.
Η τιμή ήταν 13.50 ευρώ το άτομο για μιάμιση ώρα αν θύμαμαι καλά. Για το θέαμα αξίζει και με το παραπάνω αρκεί να μην έχει
εκατό χιλιάδες βαθμούς και σας βγει η παναγία όπως σε εμάς. Υπάρχει επιλογή για καράβι με air condition και σκεπασμένο με 26 ευρώ. Μέχρι να έρθει η ώρα να πάμε τη βόλτα κάναμε μια γύρα και φάγαμε μια κρέπα (ζαμπόν τυρί) η οποία για τα 4.50 ευρώ που πληρώσαμε δεν άξιζε. Με τα πολλά πέρασε η ώρα και πήγαμε στο καραβάκι για τη βόλτα.
Επικρατούσε το αδιαχώρητο από κόσμο αλλά παρόλα αυτά μπήκαμε
γρήγορα χωρίς μεγάλη αναμονή.
Πληροφορίες για τη σελίδα θα παραθέσω στο τέλος. Μετά από αυτό πήγαμε στην Petite France
ποδαράτο όπου από τον καθεδρικό χρειάζεται κανείς γύρω στο 1 τέταρτο στη χειρότερη. Είπαμε να κάτσουμε να φάμε κάτι
όπου εν τέλει δεν ήταν και η καλύτερη αποφάση από οικονομικής άποψης. Κοιτάζοντας τον κατάλογο το μόνο πράγμα που μου τράβηξε την προσοχή ήταν κάτι το οποίο έγραφε τη λέξη burger και βάση αυτών που έγραφε πως περιέχει φαντάστηκα
ότι ήταν πράγματι burger. Αμ δε. Μου έφερε ένα ροζ πράγμα το οποίο ήταν ωμό και πιθανολογώ πως ήταν συνδυασμός από προσούτο και κάποιων άλλων απροσδιορίστων υλικών. Μόλις ήρθε τα μούτρα του φίλου μου κι εμένα (είχε πάρει κι αυτός το ίδιο)
πρέπει να ήταν εντελώς γελοία διοτί κοιτούσαμε σαν βλάκες κι αδυνατούσαμε να πιστέψουμε αυτό που ήρθε.
Με τα πολλά εγώ το έφαγα και δεν ήταν άσχημο. Γενικά είμαι τύπος που δοκιμάζει πράγματα εν αντιθέση με τον φίλο μου
που έμεινε νυστικός. Κόστος του "burger" και μιας μπύρας 17 ευρώ.
Σε αυτό το σημείο να τονίσω πως όλοι μιλάνε Αγγλικά και Γερμανικά.
Εγώ έκανα τη δουλειά μου στα Γερμανικά τελείως απροβληματιστά. Όλοι έλεγαν στην αρχή πως μιλάνε λίγο και τελικά
μιλούσαν πολύ παραπάνω από το λίγο. :p Θέλω να καταλήξω πως θα εξυπηρετηθείτε άνετα διοτί έχω ακούσει πως είναι
κομπλεξικοί οι Γάλλοι και δε μιλάνε Αγγλικά οπότε για το Στρασβούργο ο μύθος καταρρίπτεται. Γενικά ήταν όλοι εξυπηρετικοί
και πρόσχαροι σε βαθμό που ούτε να είναι υπερβολικό κι επιτηδευμένο.
Με τη ζέστη να βαράει και να μας έχει ψήσει γυρίσαμε πάλι στο κομμάτι του ναού για να φάμε παγωτό μπας και δροσιστούμε.
Η τιμή του παγωτού συγκριτικά με τα δεδομένα Γερμανίας είναι περίπου ίδια οπότε εκεί δεν έκλαψα. :p
Έσκασα γύρω στα 5.40 για 3 μπάλες Αμαρένα (πρώτη φορά έφαγα) αλλά ήταν τρομερό παγωτό και άξιζε.
Είχε έρθει πλέον το απογευματάκι και σιγά σιγά πήραμε το δρόμο για την στάση του λεωφορείου.

Συμπεράσματα: Το Στρασβούργο είναι πολύ ωραία πολή στην οποία μπορεί κάποιος να δει όλα τα πολύ γνωστά και μη αξιοθέατα
σε μια μέρα χωρίς άγχος και τρέξιμο.
Η ακρίβεια είναι παράλογη ακόμα και για μένα που έχω μάθει με δεδομένα Γερμανίας αλλά αν κάποιος το χειριστεί σωστά
θα τη βγάλει αρκετά οικονομικά χωρίς στερήσεις.
Αξίζει και με το παραπάνω τον χρόνο σας και το προτείνω. Παρακάτω είναι οι φωτογραφίες που τράβηξα και μερικά link.

Links:
https://www.batoramashop.com/ (το κατάστημα με τα καραβάκια)
https://www.flixbus.de/ (η σελίδα για τα λεωφορεία)

Οι φωτογραφίες είναι τραβηγμένες με κινητό και η σελίδα που τις ανέβασα χάλασε την ποιότητα
οπότε μην περιμένετε κορυφαία ανάλυση.















Το burger. :p
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.626
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom