Αυστρία Ουγγαρία Σλοβακία Μπρατισλαβα-Βιέννη-Βουδαπέστη

evanzeli

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΝΝΗ-ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
κατάρχην χαιρετώ όλους τους φιλους του φορουμ!Εκανα εγγραφη προχτες και δεν εχω σταματησει να διαβαζω ιστοριές καθως στις 14/11 με 21/11 εκλεισα για βιεννη και οπως καταλαβαινετε θελω να μαθω οσα περισσοτερα μπορω!κατατοπιστηκα αρκετα απο το φορουμ αλλα θα ηθελα λιγη βοηθεια ακομη:D

Στις 14/11 φτανουμε βιεννη και αμεσως παμε στην μπρατισλαβα καθως θα μας φιλοξενισει το φιλαρακι μας που σπουδαζει εκει!ετσι λοιπον απο εκει θα παμε βιεννη 3 μερες και βουδαπεστη για 2 μερες.απλα θελουμε να παμε και καπου αλλου δεδομενου οτι ο φιλος μας εχει αμαξι αλλα αποκλεισαμε σαλτσμπουρκ και πραγα γιατι ειναι μακρια για μονοημερη:( κατι διαβασα για δαση,χωρια με κρασοταβερνες κοντα στη βιεννη.που βρισκονται αυτα?αξιζει?η εχει καλυτερο μερος για μονοημερο κοντα στη μπρατισλαβα και στη βιεννη?
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Μα συνολικά έχεις 8 μέρες περίπου και θα τις μοιράσεις σε 3 πρωτεύουσες.Θες κι άλλα μέρη να δείς?
Αν θες πάντως παραπάνω Αυστρία κόψε την Βουδαπέστη.Ετσι μια χαρά προλαβαίνεις να δεις και το Σάλτσμπουργκ.
 

evanzeli

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΝΝΗ-ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Αχ και μονο η σκεψη οτι θα ειμαι κοντα σε τοσα μερη,με κανει να θελω να παω σε ολα..πραγμα πολυ δυσκολο!Η αληθεια ειναι οτι θα προτιμουσα Πραγα η Σαλτσμπουρκ αλλα η υπολοιπη παρεα θελει οπωσδηποτε Βουδαπέστη!Ελπίζω να ειναι ωραια εκει..
 

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Γεια σου Evanzeli.
Όπως προαναφέρθηκε 3 πρωτεύουσες για μια βδομάδα είναι υπεραρκετές, δε χρειάζεται να σκοτωθείς για να δεις πολλά μέρη. Αυτές οι πόλεις έχουν αρκετά πράγματα να δεις (κυρίως η Βιέννη και η Βουδαπέστη). Αν θες να πας Σάλτσμπουργκ πρέπει να κόψεις τη Βουδαπέστη, άλλωστε και γεωγραφικά αν το δεις δεν βολεύει.
Το χωριό με τις ταβέρνες στη Βιέννη είναι στην ουσία σαν προάστιο, εμείς είχαμε πάει ένα απόγευμα με το τραμ για φαγητό αλλά είχε νυχτώσει, είχε ψοφόκρυο και δεν κυκλοφορούσε άνθρωπος (είχαμε πάει αρχές Δεκέμβρη). Πάντως φάγαμε πάρα πολύ καλά, είχε ταβέρνες με μπουφέ που έπαιρνες ό,τι ήθελες και το φαγητό πεντανόστιμο (νομίζω το καλύτερο που φάγαμε στη Βιέννη). Τώρα δε θυμάμαι πως λέγεται το μέρος αλλά μπορώ να ψάξω τα κιτάπια μου και να σου πω. Α, στις ταβέρνες είχε κόσμο πάντως. Τώρα αν έχει τίποτα άλλο στο χωριό δεν ξέρω.
Πάντως μιας και θα'χετε αυτοκίνητο, αν έχει καλό καιρό αξίζει να δείτε και λίγο επαρχιακές πόλεις και χωριά, λίγο εξοχή (αν δεν είναι χιονισμένα:roll:).
 

evanzeli

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΝΝΗ-ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Σε ευχαριστω για την απάντηση,εχεις δικιο δεν προλαβαίνω.Το χωριο αυτό μήπως ειναι το κρασοχώρι Grinzing?Πας με τραμ εκει και έχει καλό φαγητό οποτε μάλλον το ιδιο λεμε!!Κάτι διαβαζα επίσης για βιεννέζικα δαση αλλα δεν ξερω τπτ γιαυτο..αραγε είναι κόντα?αξίζει?αν ξερει κανεις..
 

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Round the world
καποιο καλο σαιτ με τρενα η λεοφωρεία για να κλείσω απο Βουδαπέστη για Μπρατισλαβα και μετα για Βιέννη??
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Last edited:

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Round the world
ευχαριστω πολυ!! αλλα το τρενο δεν ειναι πιο γρηγορο?? δηλαδη αν ειναι να δωσω 5-6 ευρω παραπανω και να γλιτωσω 3-4 ωρες θα το εκανα
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Το ίδιο κάνουν πάνω κάτω... συν ότι το λεωφορείο βολεύει πχ στο Μπρατισλάβα-Βιέννη αναχωρεί απ' τη στάση Novy Most που είναι στο κέντρο.

Το μόνο που θα χάσεις αν δεν πάρεις το τρένο είναι τη θέα που έχεις στην καμπή του Δούναβη (διάλεξε αριστερή θέση).
 
Last edited:

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Round the world
ευχαριστω πολυ οταν πλησιασουν οι μερες θα ξανα ρωτησω
 

Laurax

Member
Μηνύματα
14
Likes
2
Γεια σε ολους!!!
Τελικα ακουσα τη συμβουλη σας και ετοιμαζομαστε για αρχες Ιουνη για αυτη την εκδρομη επιτελους!!
Θα παμε μεσω Μπρατισλαβας κ θα μεινουμε 7βραδια. Απο οτι ειδα προτεινετε ολοι σχεδον καλυτερα τη Βιεννη για διαμονη. Μιας που θα εχουμε πολλες μερες ομως λεμε να τις μοιρασουμε με Βουδαπεστη. Φτανουμε πρωι οποτε λεμε ή να φυγουμε απευθειας για Βουδαπεστη κ μετα Βιεννη με τελευταια μερα Μπρατισλαβα)..ή να μεινουμε την 1η μερα Μπρατισλαβα κ τη δευτερη να φυγουμε για Βουδαπεστη κ επειτα Βιεννη. Ποιο σας ακουγεται καλυτερο απο ολες τις αποψεις; Θελουμε να δουμε και τις 3 πολεις.
Επισης θα ηθελα μια βοηθεια για τις μεταφορες απο το αεροδρομιο προς τις πολεις οπως και απο πολη σε πολη.
Υπαρχει καποια καρτα που μπορω να αγορασω για χρηση internet στο εξωτερικο; Μεχρι στιγμης τα δεδομενα μου δεν λειτουργουν οταν ειμαι εξω.
Ευχαριστω!!
 

Kyriakosm

Member
Μηνύματα
291
Likes
830
Να ξέρεις ότι το πιο καλό στα ταξίδια ειναι την τελευταία ΗΜΕΡΑ του ταξιδιού σου να είσαι στην πόλη που γυρίζεις με το αεροπλάνο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.722
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom