Αυστρία Ουγγαρία Σλοβακία Μπρατισλαβα-Βιέννη-Βουδαπέστη

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Το αεροδρόμιο της Μπρατισλάβα είναι κάτι σαν εναλλακτικό αεροδρόμιο για τους Βιεννέζους, υπάρχουν συχνότατα απευθείας λεωφορεία από Βιέννη για BTS.
Oπότε φτάνεις Μπρατισλάβα, κάθεσαι όσο θες, συνεχίζεις για Βουδαπέστη, μετά Βιέννη και την τελευταία μέρα επιστρέφεις στο αεροδρόμιο της Μπρατισλάβα.
Άλλη επιλογή σε περίπτωση που δε βρίσκεις φτηνή τιμή στο Βουδαπέστη-Βιέννη είναι η εξής: φτάνεις Μπρατισλάβα πρώτη μέρα, πας στον κεντρικό σταθμό τρένων, βγάζεις εισιτήριο με επιστροφή για Βουδαπέστη με 17 ευρώ και 50, πας Βουδαπέστη, γυρίζεις Μπρατισλάβα, μένεις Μπρατισλάβα, πας Βιέννη και επιστρέφεις στο αεροδρόμιο της Μπρατισλάβα από Βιέννη.
 

eirinijs

Member
Μηνύματα
95
Likes
8
Συμφωνω.. καλυτερα τελευταια μερα Μπρατισλαβα! 4 βραδια βιεννη και 2 βουδαπεστη!απο βιεννη πηγαμε βουδαπεστη με λεωφορειο και κοστιζε γυρω στα 16 με 20 αν θυμαμαι καλα... στο μετρο ειχαμε βγαλει καρτες αναλογα με τις μερες που θα κατσεις .. συμφερουν πολυ... καλα να περασεις!!!
 

TravelHunter

Member
Μηνύματα
26
Likes
59
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού-Ιαπωνία
Και εμείς αρχές Ιούνη θα πάμε για 7 βράδια Μπρατισλάβα-Βιέννη και γενικά μονόημερες εκδρομές από Βιεννή πχ. Wachau Valley και ότι άλλο προκύψει. Τα πρώτα 5 βράδια θα μείνουμε Βιέννη και τα υπόλοιπα 2 Μπρατισλάβα, ώστε και την τελευταία ημέρα να ήμαστε Μπρατισλάβα. Πήγα Βουδαπέστη το Σεπτέμβρη και έχει άπειρα πράγματα να κάνεις, με πολύ καλές τιμές, οπότε θα πρότεινα να πάς 3 βράδια Βουδαπέστη, 3 Βιέννη και 1 βράδυ Μπρατισλάβα, γιατί Βιέννη 4 βράδια μόνο στην πόλη χωρίς να πας και προς τα έξω κάπου στην Αυστρία πιστεύω θα βαρεθείτε αν δεν είστε και πολύ των μουσείων, παλατιών κλπ. Επίσης, 2 βράδια Βουδαπέστη πιστεύω θα κουραστείτε αν θέλετε να δείτε όλα τα κορυφαία αξιοθέατα και δεν θα το ευχαριστηθείτε, μην μιλήσω για την εξαιρετική Ούγγρικη κουζίνα και διασκέδαση. Οπότε, είναι αναλόγως τις προτιμήσεις σας, Βιέννη πιο πολύ για μουσεία, παλάτια, χλιδή, αριστοκρατικότητα. Ενώ Βουδαπέστη, περισσότερο γραφικότητα, ωραία αντιπαράθεση παλιού με καινούργιο, ρομαντική θέα από λόφους/κάστρα.
 

Pilgrim

Member
Μηνύματα
84
Likes
125
Γεια σε ολους!!!
Τελικα ακουσα τη συμβουλη σας και ετοιμαζομαστε για αρχες Ιουνη για αυτη την εκδρομη επιτελους!!
Θα παμε μεσω Μπρατισλαβας κ θα μεινουμε 7βραδια. Απο οτι ειδα προτεινετε ολοι σχεδον καλυτερα τη Βιεννη για διαμονη. Μιας που θα εχουμε πολλες μερες ομως λεμε να τις μοιρασουμε με Βουδαπεστη. Φτανουμε πρωι οποτε λεμε ή να φυγουμε απευθειας για Βουδαπεστη κ μετα Βιεννη με τελευταια μερα Μπρατισλαβα)..ή να μεινουμε την 1η μερα Μπρατισλαβα κ τη δευτερη να φυγουμε για Βουδαπεστη κ επειτα Βιεννη. Ποιο σας ακουγεται καλυτερο απο ολες τις αποψεις; Θελουμε να δουμε και τις 3 πολεις.
Επισης θα ηθελα μια βοηθεια για τις μεταφορες απο το αεροδρομιο προς τις πολεις οπως και απο πολη σε πολη.
Υπαρχει καποια καρτα που μπορω να αγορασω για χρηση internet στο εξωτερικο; Μεχρι στιγμης τα δεδομενα μου δεν λειτουργουν οταν ειμαι εξω.
Ευχαριστω!!
Θα πρότεινα να αφήσετε την Βουδαπέστη για άλλη φορά. Τωρα για μετακινήσεις μεταξύ Μπρατισλάβα - Βιέννης δύο επιλογές, ή μέσω τραίνου, ή με λεωφορείο https://www.flixbus.com Εμεις μείναμε 5 ημέρες Βιέννη και δεν προλάβαμε να τα δούμε όλα, αφήσαμε εκρεμότητες για μελλοντική επιστροφή ;)
Οι μετακινήσεις μέσα στην πόλη πανεύκολες με κάρτες απεριορίστων διαδρομών για 24,48,72 ώρες, εβδομαδιαίες ότι θέλεις https://tickets.oebb.at/en/ticket/offer Ισχύουν για μετρό, τραίνα, τραμ, λεωφορεία !!!
Εμεις τις πρώτες κάρτες των 24 ωρών τις είχαμε αγοράσει online και τις τυπώσαμε σε απλό χαρτί Α4 πριν ξεκινήσουμε απο Ελλάδα (δεν θέλουν επικύρωση αλλά προσοχή στις ημερομηνίες μην κάνεις λάθος) και απλά αγοράσαμε ενα έξτρα εισιτήριο συμπλήρωμα νομίζω 1.70 μόλις κατεβήκαμε στο αεροδρόμιο της Βιέννης (γιατι είναι σε εξωτερική ζώνη) και πήραμε το S7 (όχι το διαφημιζόμενο express - πανακριβο). Τις υπόλοιπες τις βγάλαμε εκει στα μηχανήματα (την πρώτη φορά θέλουν επικύρωση για να φαίνεται η ωρα έναρξης).
Επίσης συμφέρει να τυπώσετε online και να έχετε μαζί σας εισιτήρια για το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας (το προτείνω ανεπιφύλακτα) ή της Τέχνης (είναι δυο ολόιδια κτήρια το ενα απέναντι απο το άλλο) για να μην περιμένετε στην ουρά. Θερινά ανάκτορα οπωσδήποτε (πιο πολύ αξίζει η δωρεάν βόλτα στους κήπους !) και μια βόλτα στο Ζωολογικό κήπο που είναι δίπλα.
Αφου θα πάτε καλοκαιράκι οπωσδήποτε βραδυνή βόλτα στο κέντρο (δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος) με τα αξιοθέτα φωταγωγημένα, πολύ καλά παγωτά, και διάφορες εκδηλώσεις στο Δημαρχείο με μπυρίτσα ή κρασάκι http://www.filmfestival-rathausplatz.at και φυσικά αξίζει τον κόπο να σταθείτε στην ουρά για μια ξενάγηση στο κτήριο της Οπερας.
Θα περάσετε τέλεια, το μόνο που δεν μου άρεσε (και ας κινδυνεύω να παρεξηγηθώ) ήταν οι μαντήλες...πολύ μαντήλα για μια τέτοια ιστορική πόλη, συγνώμη αλλά δεν κόλλαγε οπτικά με τίποτα, μερικές φορές νομίζεις οτι βρίσκεσαι στο Dubai !
 

Laurax

Member
Μηνύματα
14
Likes
2
Καλημερα!!
Σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες κ πληροφοριες.
Σκεφτομαι μηπως καλυτερα να μεινουμε μονο Βουδαπεστη 3-Βιεννη 4 κ την Μπρατισλαβα να τη δουμε ως μονοημερη απο Βιεννη. Πιο πολυ για να μη πηγαινοερχομαστε απο ξενοδ σε ξενοδ με τα πραγματα..μιας κ η Βιεννη ειναι μονο 1ωρα απο το αεροδρομιο. Η πτηση ειναι στις 11:50 οποτε προλαβαινουμε ανετα αν φυγουμε γυρω στις 8 απο εκει. Αν κανω λαθος κ πιστευετε οτι αξιζει κ 1βραδυ Μπρατισλαβα, πειτε μου.
Για την καρτα που αγοραζεις για να εχεις ιντερνετ τελικα γνωριζει κανεις κατι ή εστω που να ψαξω πληροφοριες;
 

Pilgrim

Member
Μηνύματα
84
Likes
125
Καλημερα!!
Σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες κ πληροφοριες.
Σκεφτομαι μηπως καλυτερα να μεινουμε μονο Βουδαπεστη 3-Βιεννη 4 κ την Μπρατισλαβα να τη δουμε ως μονοημερη απο Βιεννη. Πιο πολυ για να μη πηγαινοερχομαστε απο ξενοδ σε ξενοδ με τα πραγματα..μιας κ η Βιεννη ειναι μονο 1ωρα απο το αεροδρομιο. Η πτηση ειναι στις 11:50 οποτε προλαβαινουμε ανετα αν φυγουμε γυρω στις 8 απο εκει. Αν κανω λαθος κ πιστευετε οτι αξιζει κ 1βραδυ Μπρατισλαβα, πειτε μου.
Για την καρτα που αγοραζεις για να εχεις ιντερνετ τελικα γνωριζει κανεις κατι ή εστω που να ψαξω πληροφοριες;

Αν έχεις κατεβάσει offline τουριστικούς οδηγούς στο κινητό και ενα καλό προγραμματάκι GPS που να δουλεύει offline οπως πχ. το HERE που είναι δωρεάν δεν τα χρειάζεσαι τα data.
Aν επιμένεις αγόρασε απο τα μαγαζάκια με είδη καπνού, ή απο τα σουπερ μάρκετ Billa μια sim απο εκεί της Yess https://www.yesss.at ή HoT https://www.hot.at ή ... και σέρφαρε :xalara: Νομίζω μια κάρτα της yess είχε πάρει ο πιτσιρικάς με λίγα λεπτά ομιλίας 15' και 100 Μbyte με 1,99 ευρώ και την φορτίζεις με διάφορα πακέτα (δεδομένα, ομιλία) ! Το καλό είναι οτι αν σου περισέψουν λεπτά ή δεδομένα μπορείς να τα εξαντλήσεις κατα την επιστροφή στην Ελλάδα !
Προσοχή όμως αν δεν ξέρεις καλά Γερμανικά ζήτα να στην ενεργοποιήσουν στο κατάστημα και να στην φορτίσουν... δεν θα βγάλεις άκρη, όλες οι οδηγίες είναι στα Γερμανικά...μόνο.:eek:
 

Laurax

Member
Μηνύματα
14
Likes
2
Αν έχεις κατεβάσει offline τουριστικούς οδηγούς στο κινητό και ενα καλό προγραμματάκι GPS που να δουλεύει offline οπως πχ. το HERE που είναι δωρεάν δεν τα χρειάζεσαι τα data.
Aν επιμένεις αγόρασε απο τα μαγαζάκια με είδη καπνού, ή απο τα σουπερ μάρκετ Billa μια sim απο εκεί της Yess https://www.yesss.at ή HoT https://www.hot.at ή ... και σέρφαρε :xalara: Νομίζω μια κάρτα της yess είχε πάρει ο πιτσιρικάς με λίγα λεπτά ομιλίας 15' και 100 Μbyte με 1,99 ευρώ και την φορτίζεις με διάφορα πακέτα (δεδομένα, ομιλία) ! Το καλό είναι οτι αν σου περισέψουν λεπτά ή δεδομένα μπορείς να τα εξαντλήσεις κατα την επιστροφή στην Ελλάδα !
Προσοχή όμως αν δεν ξέρεις καλά Γερμανικά ζήτα να στην ενεργοποιήσουν στο κατάστημα και να στην φορτίσουν... δεν θα βγάλεις άκρη, όλες οι οδηγίες είναι στα Γερμανικά...μόνο.:eek:
Πολυ καλη ιδεα! Θα το κοιταξω!! Thanks
 

HAMBOS

Member
Μηνύματα
14
Likes
15
Καλημερα!!
Σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες κ πληροφοριες.
Σκεφτομαι μηπως καλυτερα να μεινουμε μονο Βουδαπεστη 3-Βιεννη 4 κ την Μπρατισλαβα να τη δουμε ως μονοημερη απο Βιεννη. Πιο πολυ για να μη πηγαινοερχομαστε απο ξενοδ σε ξενοδ με τα πραγματα..μιας κ η Βιεννη ειναι μονο 1ωρα απο το αεροδρομιο. Η πτηση ειναι στις 11:50 οποτε προλαβαινουμε ανετα αν φυγουμε γυρω στις 8 απο εκει. Αν κανω λαθος κ πιστευετε οτι αξιζει κ 1βραδυ Μπρατισλαβα, πειτε μου.
Για την καρτα που αγοραζεις για να εχεις ιντερνετ τελικα γνωριζει κανεις κατι ή εστω που να ψαξω πληροφοριες;
Καλησπέρα, πρόσφατα δαπάνησα 11 ημέρες (1 Βελιγράδι) με αυτοκίνητο για να κάνω το ταξίδι που γράφεις , θα σου πρότεινα να αφαιρέσεις την Μπρατισλάβα όπως γράφεις στο τέλος γιατί θα πρέπει να χάσεις κάποιες ώρες από τη Βιέννη , οπότε καλύτερα να πας κάποια άλλη φορά Σλοβακία και να το συνδυάσεις με κάτι άλλο , Μπρατισλάβα προσωπικά κάθισα 2 ημέρες και πιστεύω πως άνετα τα είδα όλα ή μάλλον όσα τουριστικά πρέπει .Καλή επιλογή και καλά να περάσεις

Υπολόγισε πως οι δρόμοι έχουν πολύ κίνηση και μήπως πέσετε σε κάποιο μποτιλιάρισμα , τα Χριστούγεννα Βιέννη -Μπρατισλάβα το έκανα σε 3.5 ώρες
 
Last edited by a moderator:

HAMBOS

Member
Μηνύματα
14
Likes
15
Καλημερα!!
Σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες κ πληροφοριες.
Σκεφτομαι μηπως καλυτερα να μεινουμε μονο Βουδαπεστη 3-Βιεννη 4 κ την Μπρατισλαβα να τη δουμε ως μονοημερη απο Βιεννη. Πιο πολυ για να μη πηγαινοερχομαστε απο ξενοδ σε ξενοδ με τα πραγματα..μιας κ η Βιεννη ειναι μονο 1ωρα απο το αεροδρομιο. Η πτηση ειναι στις 11:50 οποτε προλαβαινουμε ανετα αν φυγουμε γυρω στις 8 απο εκει. Αν κανω λαθος κ πιστευετε οτι αξιζει κ 1βραδυ Μπρατισλαβα, πειτε μου.
Για την καρτα που αγοραζεις για να εχεις ιντερνετ τελικα γνωριζει κανεις κατι ή εστω που να ψαξω πληροφοριες;
Στις συγκεκριμένες χώρες χρησιμοποιείς τα δεδομένα αν έχεις του κινητού σου που έχεις στην Ελλάδα ,είναι το ίδιο (σαν να έχεις το κινητό σου στο εξωτερικό με τις ίδιες χρεώσεις)
 

Pilgrim

Member
Μηνύματα
84
Likes
125
Στις συγκεκριμένες χώρες χρησιμοποιείς τα δεδομένα αν έχεις του κινητού σου που έχεις στην Ελλάδα ,είναι το ίδιο (σαν να έχεις το κινητό σου στο εξωτερικό με τις ίδιες χρεώσεις)
Δυστυχώς ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ αυτό που λες, οι τοπικές εταιρείες κινητής στην Ελλάδα ακόμα και πακέτο με data (δωρεάν ή πληρωμένα) να έχεις στην Ελλάδα στα μπλοκάρουν έξω και σε αναγκάζουν να αγοράσεις πακέτο δεδομένων για Εξωτερικό ! :mad: Για κάνε μια ερώτηση...
Ευτυχώς όμως υπάρχουν οι τοπικες sim εξωτερικού, οι international sim που παίζουν παντού...ακόμα και Ελλάδα (πχ. knowroaming https://www.knowroaming.com συμφέρει για ομιλία, λιγότερο για data) αλλά και το Viber με δωρεάν διαδικτυακά αλλά και παμφθηνες κλήσεις σε σταθερά & κινητά Ελλαδας δίχως πρόσβαση σε διαδίκτυο ! (2 ευρώ είχα βάλει το 2016 στην Πράγα στο viber και ακόμα έχω 72 σεντς υπόλοιπο :haha:)
 

HAMBOS

Member
Μηνύματα
14
Likes
15
Δυστυχώς ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ αυτό που λες, οι τοπικές εταιρείες κινητής στην Ελλάδα ακόμα και πακέτο με data (δωρεάν ή πληρωμένα) να έχεις στην Ελλάδα στα μπλοκάρουν έξω και σε αναγκάζουν να αγοράσεις πακέτο δεδομένων για Εξωτερικό ! :mad: Για κάνε μια ερώτηση...
Ευτυχώς όμως υπάρχουν οι τοπικες sim εξωτερικού, οι international sim που παίζουν παντού...ακόμα και Ελλάδα (πχ. knowroaming https://www.knowroaming.com συμφέρει για ομιλία, λιγότερο για data) αλλά και το Viber με δωρεάν διαδικτυακά αλλά και παμφθηνες κλήσεις σε σταθερά & κινητά Ελλαδας δίχως πρόσβαση σε διαδίκτυο ! (2 ευρώ είχα βάλει το 2016 στην Πράγα στο viber και ακόμα έχω 72 σεντς υπόλοιπο :haha:)
Γράφω για σύνδεση με συμβόλαιο , είχα 5 gb και μια χαρά τα χρησιμοποίησα , για WU και καρτοκινητά έχεις δίκιο , έτυχε με το γιο μου
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
504
Likes
979
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Εγώ με συμβόλαιο vodafone δεν είχα κανένα θέμα σε 2 χώρες! Η κοπέλα μου με κάρτα vodafone, στην μία από αυτές(Ρουμανία) δεν είχε δεδομένα, απ'την άλλη ένας φίλος που ήταν μαζί μας επίσης με κάρτα vodafone λειτουργούσαν κανονικά. :eek: Δεν ξέρω τι παίζει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.569
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom