Νησιά Κουκ Νέα Ζηλανδία Νέα Ζηλανδία-νησιά Κουκ σε πέντε λεπτά

Μηνύματα
138
Likes
937
Ονειρεμένο Ταξίδι
EBC Nepal

20170318_000559.jpg
Σε πέντε λεπτά, τόσος ήταν ο χρόνος να πάρω την απόφαση να κλείσω τα εισιτήρια για Νέα Ζηλανδία από Λονδίνο στη τιμή των 470€ από 16 μέχρι 29 Μαρτίου από το site της TΑΗ,με το που κλείστηκαν κατευθείαν skyscaner να δω τιμές για Λονδίνο από Αθήνα για να μην αλλάζω αεροδρόμιο,η british με χειραποσκευή στα 120 Euro ,με αρκετές ώρες στο γυρισμό να δω και το Λονδίνο ήταν μια χαρά. Από τη στιγμή που θα κλείσω τα εισιτήρια θέλω όσο το δυνατόν πιο γρήγορα να βγάλω ένα πρόγραμμα να ξέρω τι θα κάνω τι θα δω που θα φάω που θα κοιμηθώ τα πάντα.Τα εισιτήρια κλείστηκαν 3 βδομάδες πριν πάω το πρώτο μου μεγάλο ταξίδι στη νέα Υόρκη αλλά στο μυαλό μου μόνο η Νέα Υόρκη δεν ήταν.Αρχικά μπήκα στο travel stories για να διαβάσω όλες τις ιστορίες για Νέα Ζηλανδία και πέφτω στη Ιστορία Νέα Ζηλανδία και Νησιά κουκ,εδώ είμαστε ψάξιμο για εισιτήρια για κουκ,κλείστηκαν και αυτά στα 260 ευρώ με jet star.Η Νέα Ζηλανδία είναι δύο νησιά το βόρειο και το νότιο η νεοζηλανδοι λένε ότι έχουν και τρίτο που ειναι η Αυστραλία στη πλάκα βέβαια και το πιο ενδιαφέρον είναι το νότιο νησί που είναι απίστευτα όμορφο λόγω των φιόρδ των παγετώνων και λιμνών που υπάρχουν όποτε εισιτήρια και για νότιο νησί και για που αλλού, Queenstown η πρωτεύουσα τον extreme sports του πλανήτη. Με jet star και εκεί στα 120 ευρώ όλα είχαν κλειστεί.

Είχα ένα εξάμηνο μπροστά μου να οργανώσω το πλάνο του ταξιδίου ,οι μέρες κατανεμήθηκαν σε τρεις μέρες Κουκ ,πέντε μέρες νότιο νησί ,τρεις μέρες βόρειο και μια μέρα Λονδίνο χωρίς διανυκτερευση.Οι μέρες λίγες αλλά δε μπορούμε να τα έχουμε όλα, είχαν οργανωθεί τα παντα και οι μέρες πλησίαζαν, μια εβδομάδα προτού φύγω κρασαρει το κινητό με πιάνει πονόδοντος ευτυχώς δεν έγιναν στη διάρκεια του ταξιδίου,η μεγάλη μέρα έφτασε και με βρίσκει στο Βενιζέλος να ξεκίνα η μεγάλη οδύσσεια πτήσεων για να φτάσουμε στα Κουκ.Μετα από τριανταδυο ώρες πτήσεις συνολικά και τρεις ενδιαμέσους σταθμούς έφτασα στη Rarotonga το μεγαλύτερο νησί από τα Κουκ στις μια το βραδύ.
 

Attachments

Last edited:

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
μπραβο ..περιμενουμε τα νεοτερα..
 
Μηνύματα
138
Likes
937
Ονειρεμένο Ταξίδι
EBC Nepal
Με το που φτάνουμε μετά από δέκα λεπτά έρχεται μια τροφαντουλα Μαόρι ιδιοκτήτρια του hostel backpackers international να μας παραλάβει, εμένα μια κοπέλα από Αμερική και ένα ζευγάρι γάλλων γιατί είχαμε δωρεάν μεταφορά προς το hostel,σταματήσαμε σε ένα μίνι μάρκετ για τις απαραίτητες προμήθειες μιας και το hostel ήταν στη 10km από το χωριό avarua.Λίγα λόγια για το νησί

Η Ραροτόνγκα είναι ηφαιστειακή νήσος του συμπλέγματος Κουκ στον νότιο Ειρηνικό Ωκεανό. Είναι το πολυπληθέστερο από τα νησιά Κουκ, με πληθυσμό 10.572 κατοίκους. Μεγαλύτερη πόλη είναι η avarua, στο βόρειο τμήμα, πρωτεύουσα τόσο της Ραροτόνγκα όσο και των Νήσων Κουκ.
Η Ραροτόνγκα στέκεται 4.500 μέτρα, περίπου, πάνω από τον πυθμένα του ωκεανού. Έχει, σχετικά, κυκλικό σχήμα, με περιφέρεια 32 χιλιόμετρα και έκταση 67,19 τετραγωνικά χιλιόμετρα. Αποτελεί την κορυφή ενός πολύ μεγάλου ηφαιστειακού κώνου που, σε βάθος 4.000 μέτρων, έχει διάμετρο 50 χιλιόμετρα, περίπου. Η κορυφή Τε Μάνγκα , στα 658 μέτρα, είναι η υψηλότερη κορυφή του νησιού. Η Ραροτόνγκα περιβάλλεται από λιμνοθάλασσα η οποία, σε κάποια σημεία, εκτείνεται πάνω από εκατό μέτρα μέχρι τον ύφαλο που την περικλείει και, στη συνέχεια, η θάλασσα βαθαίνει απότομα. Ο ύφαλος κλείνει το βόρειο τμήμα του νησιού, καθιστώντας τη λιμνοθάλασσα ακατάλληλη για κολύμβηση και θαλάσσια σπορ σε εκείνο το σημείο, αλλά στα νοτιοανατολικά, ιδιαίτερα γύρω από τη θέση Μούρι (Muri), η λιμνοθάλασσα γίνεται πλατύτερη και βαθύτερη. Αυτό το μέρος του νησιού είναι πολύ δημοφιλές στους τουρίστες για κολύμβηση με αναπνευστήρα (σνόρκελινγκ) και κωπηλασία. Γεωργικές αναβαθμίδες, πλατώματα και βάλτοι περιβάλλουν την κεντρική ορεινή περιοχή.

Αυτά για το νησι ,με το που φτάνουμε μας δίνει τα κλειδιά για τα δωμάτια και έμενα με βάζει στο δωμάτιο με μια Ρωσίδα αφού προηγούμενος με ρωτάει αν ροχαλιζω,όχι τις λέω δε ροχαλίζω αλλά μετά από 2 μίση μέρες ταξίδι δε ξέρω, πραγματικά είμαι στο παραδεισο λεω απο μεσα μου,ανθρακας η ρωσίδα βέβαια, με ενάμιση μετρό μπόι και μέτριο πρόσωπο μόνο ρωσίδα δεν ηταν,τελος πάντων όλο το βραδύ μάτι δεν έκλεισα από την υπερένταση που ήμουν στη μέση του πουθενά μονος και περιμενα να ξημερώσει για να εξερευνήσω το νησί.


20170318_070410.jpg
20170318_083235.jpg
 
Last edited:
Μηνύματα
138
Likes
937
Ονειρεμένο Ταξίδι
EBC Nepal
Σάββατο πρωί το must to do ήταν η αγορά στο χωριό Avarua αφού όλοι οι ντόπιοι και τουρίστες γίνονται ένα τρώγοντας φαγητά που είχαν μαγειρέψει οι κάτοικοι του νησιου,αφου ξεκίνησα με ένα φυσικό ανάμεικτο χυμό με όλα τα τροπικά φρούτα και κάτι κρουασάν αμυγδάλου κατέληξα έντεκα η ώρα να τρώω το μεσημεριανό που ήταν ρύζι με μανιτάρια και χοιρινό με μια μυστική σως όπως έλεγε η κυρία που πηρά το φαγητό, πολύ καλό και χορταστικό γεύμα γύρω στα 8 ευρώ.
20170318_101711.jpg
20170318_094918.jpg
20170318_110017.jpg
20170318_102439.jpg


Επομένη στάση το μικρό μουσείο που έχουν που είναι μαζί με τη βιβλιοθήκη του νησιού με είσοδο στα τρία ευρώ
20170318_114355.jpg
20170318_114534.jpg

Και μετά από το μουσείο κατευθείαν στο top αξιοθέατο του νησιού τη παράλια muri, εκεί πέρασα τις υπόλοιπες μέρες στο νησί κάτω από ένα φοίνικα με ένα βιβλίο και το συνεχές βουητό του ωκεανού ,χαλαρά ,χωρίς πολύ κόσμο εγώ και το νησί……
20170318_132034.jpg
20170318_133025.jpg
20170318_133238.jpg
 
Last edited:

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Σοφοκλή, συγχαρητήρια για την ιστορία, περιμένουμε με ανυπομονησία!!!:clap:

Τα Κουκ είναι ο μεγάλος στόχος και για εμένα το '18 ;).

Αλλά έχω μια ερώτηση... Τι ακριβώς εννοείς ότι η λιμνοθάλασσα είναι ακατάλληλη για κολύμπι;
 
Μηνύματα
138
Likes
937
Ονειρεμένο Ταξίδι
EBC Nepal
μπραβο ..περιμενουμε τα νεοτερα..
Σοφοκλή, συγχαρητήρια για την ιστορία, περιμένουμε με ανυπομονησία!!!:clap:

Τα Κουκ είναι ο μεγάλος στόχος και για εμένα το '18 ;).

Αλλά έχω μια ερώτηση... Τι ακριβώς εννοείς ότι η λιμνοθάλασσα είναι ακατάλληλη για κολύμπι;
Σε ευχαριστώ ,δε το είχα προγραμματισμένο απλά μου βγήκε όλο το ταξίδι λόγω προσφοράς των αεροπορικών και αν μπορέσεις πήγαινε ,αξιζει.Τωρα για την ερώτηση που εκανες,σε πολλές περιπτώσεις η λιμνοθάλασσα είναι ακατάλληλη για κολύμπι κυρίως εκεί που στενεύει ο ύφαλος γιατί υπάρχουν ρεύματα όταν η λιμνοθάλασσα συναντά τον ωκεανό με κίνδυνο να πέσεις πάνω στα κοράλλια ,επίσης σε περιπτώσεις μεγάλης καταιγίδας η λιμνοθάλασσα μολύνετε από διάφορα λύματα ,ζώα που έχουν πνιγεί η έχουν πεθάνει και τα έχει παρασύρει το ρέμα,το καλύτερο από όλα είναι να ρωτάς τους ντόπιους αυτοί πάντα ξέρουν.
 
Μηνύματα
138
Likes
937
Ονειρεμένο Ταξίδι
EBC Nepal
Κυριακή πρωί και όλοι οι ντόπιοι είναι εκκλησία και έτσι και γω σηκώθηκα νωρίς χωρίς ιδιαίτερο ρουχισμό μια βερμούδα και τα αθλητικά ξεκίνησα για την εκκλησία, πολλές εκκλησίες στο νησί και η λειτουργιά ξεκινούσε στις δέκα, αφού έφτασα στη avarua επέλεξα την εκκλησία που είχα δει και χτες ,το πρόβλημα ήταν ότι δεν ήμουν καλά ντυμένος και σε οδηγούς που είχα διαβάσει έλεγαν επίσημη ενδυμασία, τέλος πάντων βρίσκω μια οικογένεια έξω από την εκκλησία τη ρωτάω αν μπορώ να παρακολουθήσω και μου λέει φυσικά έλα μαζί μας,πολύ ευγενικοί άνθρωποι όλοι τους στο νησι,τελικα φοβερή εμπειρία η όλη λειτουργιά με πολύ τραγούδι και πολύ λίγο κήρυγμα.
20170319_072345.jpg
20170319_094245.jpg
20170319_094545.jpg
20170318_112249.jpg


Τελείωσε η λειτουργιά και που αλλού κατευθείαν muri beach για μπάνιο και χαλαρωμα,ετσι πέρασε και η επόμενη μέρα χαλαρά στη παραλία με συντρόφια ένα βιβλίο και με πολύ chip and fish για φαγητό.
20170320_145545.jpg
20170318_134738.jpg
20170319_173455.jpg
20170320_143355.jpg
20170319_181340.jpg


Έφτασε και το τελευταίο βραδύ πετούσα στις μια το βραδύ για Auckland και μετά Queenstown στη παγκόσμια πρωτεύουσα τον extreme sport όπως τη χαρακτηρίζουν απολογισμός στα νησιά Κουκ ήταν ότι άξιζε το κόπο ,χωρίς πολύ τουρισμό με σχετικά καλές τιμές σε φαγητό και ποτό ήταν η σοφότερη επιλογή για ένα χαμηλό budget όπως ξεκίνησα ,βέβαια ζήλεψα κάποια άτομα που πήγαιναν aitutaki πραγματικά ο παράδεισος και κάποια αλλά άτομα που γνώρισα στο hostel που έκαναν island hopping όλα τα νησιά του ειρηνικού.

Με μισή καρδία έφυγα από τα Κουκ αλλά μόλις έφτασα Queenstown μπορώ να πω τα ξέχασα όλα, τέτοια ενέργεια σε πόλη πρώτη φορά ,από πάνω να πετούν παραπέντε, άλλοι με MTB,τα περισσότερα καταστήματα αφορούσαν αθλητικό εξοπλισμό ότι πιο εξειδικευμένο ήθελες ,πόλη κόσμημα, ούτε σκουπιδακι δεν έβλεπες πουθενα,θα μπορούσα να μείνω για πάντα εκεί.
20170322_192414.jpg

20170322_113950.jpg
20170322_124512.jpg
 
Last edited:

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Εκπληκτικος προορισμος!
Πες αν θελεις περισσοτερα για τους ανθωπους, τις συνηθειες τους, οτιδηποτε.
 
Μηνύματα
138
Likes
937
Ονειρεμένο Ταξίδι
EBC Nepal
Δυστυχώς δεν το έχω καθόλου με το γράψιμο,μα καθόλου όμως ,γι αυτό και βάζω πιο πολλές φωτογραφίες αλλά Θα προσπαθήσω αν και σε αυτό το ταξίδι πρωταγωνιστικό ρόλο είχε το φυσικό περιβάλλον.
 

vasilis84

Member
Μηνύματα
25
Likes
123
Aitutaki δεν πηγες? Δε νοειται να κανει κανεις τετοιο κοπο να παει μεχρι εκει και να μη δει μια απ'τις πιο ομορφες ατολες στον κοσμο
 
Μηνύματα
138
Likes
937
Ονειρεμένο Ταξίδι
EBC Nepal
Aitutaki δεν πηγες? Δε νοειται να κανει κανεις τετοιο κοπο να παει μεχρι εκει και να μη δει μια απ'τις πιο ομορφες ατολες στον κοσμο
Δυστυχώς δε πήγα,μου φάνηκαν αρκετά μεγάλο ποσό τα 500 δολάρια νέας Ζηλανδίας, περίπου 340 ευρω για μια μέρα,με λίγα παραπάνω λεφτά έκλεισα όλα τα αεροπορικά για Κουάλα Λουμπούρ, Πουκετ και Σιγκαπούρη για τις διακοπές το καλοκαίρι.
 
Last edited:
Μηνύματα
138
Likes
937
Ονειρεμένο Ταξίδι
EBC Nepal
Λίγα λόγια για το Queenstown όπου θεωρείται η παγκόσμια πρωτεύουσα της αδρεναλίνης και περιπέτειας, όπου μπορείς να κάνεις σκι, skydive, bungy jumping, jet-boat, «ο πιο φιλικός τόπος του κόσμου» σύμφωνα με το περιοδικό «Conde Nast Traveller», χάρη στο αλπικό τοπίο, τις πολλές δραστηριότητες, τους κατοίκους του και το Διεθνές Φεστιβάλ Τζαζ της άνοιξης με συμμετοχή 100 μουσικών από όλο τον κόσμο.

Στις όχθες της λίµνης Γουακατίπου, µε φόντο των οροσειρά ∆ε Ρεµάρκαµπλς µε ψηλότερη κορυφή την Νταµπλ Κόουν (2.300 µ. ύψος), έφθασαν οι πρώτοι Μαορί ψάχνοντας την πράσινη πέτρα πουνάµου και το θηριώδες πουλί Μόα.

Οι Ευρωπαίοι ακολούθησαν και εγκαταστάθηκαν σε εύφορα χωράφια, ενώ η ανακάλυψη χρυσού το 1860 προσέλκυσε χρυσοθήρες από όλον τον κόσµο, καθώς και έναν Γάλλο που έφερε τα πρώτα αµπέλια. Λίγο αργότερα τον ακολούθησαν οι οινοπαραγωγοί, µια και τα εδάφη αποδείχθηκαν πολύ εύφορα για την καλλιέργεια της αµπέλου. Το 1970 ήταν η χρονιά όπου στο Κουινστάουν έγινε το µεγάλο τουριστικό µπαµ. Ξεκίνησαν οι διάφορες δραστηριότητες στη φύση που έδωσαν και τη µεγάλη τουριστική ώθηση. Τότε το ανακάλυψαν και οι κινηµατογραφιστές, αφού τα µοναδικά τοπία της περιοχής αποτελούν ένα φυσικό σκηνικό. Πολλά γυρίσματα από των άρχοντα των δαχτυλιδιών έχουν γυριστεί στις γύρω περιοχές. Αυτή τη στιγμή καθημερινά το αεροδρόμιο του Queenstown δέχεται 30 πτήσεις μέσο όρο όταν πριν 5 χρόνια δεχόταν 5 μέσο όρο, μεγάλη ανάπτυξη για μια πόλη 14.300 κάτοικων.

Ο πεζόδρομους στο κέντρο της πόλης, πέρα από τα εστιατόρια, καφέ και καταστήµατα, φιλοξενεί και µερικά από τα παλαιά αποικιοκρατικά σπίτια. Το Skyline Gondola είναι το τελεφερίκ που σε πάει στην κορυφή Bob (450 µ.), για να θαυµάσεις την πανοραµική θέα, όπου υπάρχει και ένα παρατηρητήριο.

Άφησα τα πράγματα στο hostel sir cedrics Tahuna pod όπου θα έμενα για ένα βράδυ αφού την άλλη μέρα έφευγα για το παγετώνα fox ,και βουρ για το skyline οπου κάθισα πάνω από τρεις ώρες απολαμβάνοντας το μοναδικό τοπίο.
20170322_150600.jpg
20170322_151939.jpg
20170322_174348.jpg
20170322_154142.jpg


Αφού κατέβηκα από το skyline κατευθείαν στο καλύτερο μπεργκεράδικο του κόσμο ,το fergburger όπως το θεωρούν ,με αναμονή γύρω στα 20 λεπτά έφαγα ένα δυνατό burger όχι το καλύτερο που έχω φάει αλλά πολύ καλό .Μετα ήρθε η ώρα του γλυκού και παγωτό στο Patagonia chocolates με θέα στο πάνω οροφο τη λίμνη Γουακατίπου.
20170322_115346.jpg
20170322_120144.jpg
20170322_201204.jpg
20170322_201731.jpg


Έτσι έκλεισε η μέρα ,αύριο πρωινό ξύπνημα και το πλάνο είχε παγετώνα fox σε μια διαδρομή οχτώ ωρών με το λεωφορείο όπου θα έμενα δυο βράδια.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.656
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom