Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Η άθλια προπαγάνδα των ΜΜΕ για να αμπαρώσουν τον κόσμο μέσα συνεχίζεται. Πιστεύοντας ότι απευθύνονται σε κοινό ηλιθίων εξισώνουν τις 14,000 απώλειες μιας χώρας 60,000,000 με μία γενιά.
Δηλαδή όταν η Ιταλία το 2016-2017 έχασε 25,000 άτομα από την εποχική γρίπη, έχασε δύο γενιές.:bash:

https://www.protothema.gr/world/article/992020/koronoios-i-italia-ehase-mia-olokliri-genia/
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.079
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Κέντρα υγείας για τον ιό και ιδιώτες γιατροί των 2.000 Ευρώ στο ΕΣΥ.Για να δούμε.

https://www.kathimerini.gr/1072174/...o---ta-pente-prwta-poy-ti8entai-se-leitoyrgia
Για να μην δημιουργούμε εντυπώσεις με τη φράση " ιδιώτες γιατροί των 2000 €" να διευκρινήσουμε τα εξής:
Όταν μιλάει το δημόσιο για μηνιαία αμοιβή 2000 € εννοεί πάντα συνολική αμοιβή. Άρα, εάν αφαιρέσεις τις συνολικές κρατήσεις φόρου και ΕΦΚΑ (που υπολογίζεται επί τον συνολικό εισόδημα για τους ελεύθερους επαγγελματίες) και εάν αφαιρέσεις και βενζίνη και αναλώσιμα, τότε με καθαρή μηνιαία αμοιβή κάτω από 1000 € πολύ λίγους ιδιώτες γιατρούς θα βρει για να ρισκάρουν τη ζωή τους για 2-3 έκτακτες αμοιβές...
Ήδη όλοι οι γνωστοί μου ιδιώτες ιατροί ανεξαρτήτου ειδικότητας έχουν κλείσει τα ιατρεία τους, μαζεύουν τα ραντεβού τους σε 1 ή 2 μόνο μέρες και δέχονται μόνο επείγοντα περιστατικά.
Και μιλάμε για πρωτοκλασσάτους γιατρούς με πολλή δουλειά!!
Εάν θα βρεί γιατρό με μικτά 30€/ επίσκεψη, να πηγαίνει κατ οίκον επίσκεψη σε ασθενή με κορονοϊό για να κάνει διάγνωση, γράψτε μου...
Αυτή τη στιγμή η μεγαλύτερη ιδιωτική κλινική της Θεσσαλονίκης δεν έχει μάσκες για γιατρούς και νοσηλευτές και μοιράζει ραμμένες μάσκες με πανάκι μακό λεπτό!!
Ο άντρας μου δεν βρίσκει μάσκες μιας χρήσης για να εξετάσει τους ασθενείς του και εγώ πλένω κάθε βράδυ υφασμάτινες μάσκες...
Για να ξέρετε τι κατάσταση επικρατεί τώρα στον ιδιωτικό τομέα υγείας...
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.010
Εσυ κατσε σπιτι. Εγω και ολοι οσοι ξερω (που ειναι συνομιληκοι μου mid-20s) θα βγαινουμε. Η κανονικοτητα η δικη σου τελειωσε. Για πολλους απο μας την εχει παγωσει το κρατος, και μολις την ξεπαγωσει θα επιστρεψουμε σ αυτην. Το μηνυμα σου ειναι ο ορισμος του "OK Boomer".
Μπορεις να μου δωσεις τον ορισμο του "OK Boomer" εαν ακομη διαβαζεις το θεμα και δεν εχεις επιστρεψει στην κανονικοτητα σου;
Ειλικρινης ερωτηση.
 

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
Μπορεις να μου δωσεις τον ορισμο του "OK Boomer" εαν ακομη διαβαζεις το θεμα και δεν εχεις επιστρεψει στην κανονικοτητα σου;
Ειλικρινης ερωτηση.
Ως προς αυτο το θεμα ;

Υπαρχει σημαντικη διαφορα στο ποσο φοβισμενος ειναι ο καθενας, στο ποσο ζητα σκληρα μετρα, στο ποσο αντιμετωπιζει τον ιο σαν πολεμο κλπ βασει της ηλικιας. Ξεκινωντας απ τα 18 μεχρι τα περιπου 60, οσο πιο μεγαλοι, τοσο πιο φοβισμενοι ειναι και τρομολαγνουν οτι θ αλλαξει ο κοσμος, πρεπει να μεινουμε σπιτια μας για μηνες κλπ με peak στους 45-60. Θα αποδειχτει και απ το ποσοι τετοιοας ηλικιας θα κυκλοφορουν με μασκες και μαντηλια στο πρωτο διαστημα αφου αρθουν τα μετρα.

Το OK Boomer συνηθως πηγαινει ως απαντηση σε θεματα που παρατηρειται χασμα γενεων στην νοοτροπια, ειδικα στις ΗΠΑ.
 

thalia tsif

Member
Μηνύματα
584
Likes
1.944
Ως προς αυτο το θεμα ;

Υπαρχει σημαντικη διαφορα στο ποσο φοβισμενος ειναι ο καθενας, στο ποσο ζητα σκληρα μετρα, στο ποσο αντιμετωπιζει τον ιο σαν πολεμο κλπ βασει της ηλικιας. Ξεκινωντας απ τα 18 μεχρι τα περιπου 60, οσο πιο μεγαλοι, τοσο πιο φοβισμενοι ειναι και τρομολαγνουν οτι θ αλλαξει ο κοσμος, πρεπει να μεινουμε σπιτια μας για μηνες κλπ με peak στους 45-60. Θα αποδειχτει και απ το ποσοι τετοιοας ηλικιας θα κυκλοφορουν με μασκες και μαντηλια στο πρωτο διαστημα αφου αρθουν τα μετρα.

Το OK Boomer συνηθως πηγαινει ως απαντηση σε θεματα που παρατηρειται χασμα γενεων στην νοοτροπια, ειδικα στις ΗΠΑ.
Έμαθα κ κάτι..δεν την ήξερα την έκφραση αν κ 40 χρόνων!!..σε πέντε χρόνια δηλ θα ανήκω στην κατηγορία?χαχα..δεν θα γεράσω ποτέ..
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.769
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Για να μην δημιουργούμε εντυπώσεις με τη φράση " ιδιώτες γιατροί των 2000 €" να διευκρινήσουμε τα εξής:
Όταν μιλάει το δημόσιο για μηνιαία αμοιβή 2000 € εννοεί πάντα συνολική αμοιβή. Άρα, εάν αφαιρέσεις τις συνολικές κρατήσεις φόρου και ΕΦΚΑ (που υπολογίζεται επί τον συνολικό εισόδημα για τους ελεύθερους επαγγελματίες) και εάν αφαιρέσεις και βενζίνη και αναλώσιμα, τότε με καθαρή μηνιαία αμοιβή κάτω από 1000 € πολύ λίγους ιδιώτες γιατρούς θα βρει για να ρισκάρουν τη ζωή τους για 2-3 έκτακτες αμοιβές...
Ήδη όλοι οι γνωστοί μου ιδιώτες ιατροί ανεξαρτήτου ειδικότητας έχουν κλείσει τα ιατρεία τους, μαζεύουν τα ραντεβού τους σε 1 ή 2 μόνο μέρες και δέχονται μόνο επείγοντα περιστατικά.
Και μιλάμε για πρωτοκλασσάτους γιατρούς με πολλή δουλειά!!
Εάν θα βρεί γιατρό με μικτά 30€/ επίσκεψη, να πηγαίνει κατ οίκον επίσκεψη σε ασθενή με κορονοϊό για να κάνει διάγνωση, γράψτε μου...
Αυτή τη στιγμή η μεγαλύτερη ιδιωτική κλινική της Θεσσαλονίκης δεν έχει μάσκες για γιατρούς και νοσηλευτές και μοιράζει ραμμένες μάσκες με πανάκι μακό λεπτό!!
Ο άντρας μου δεν βρίσκει μάσκες μιας χρήσης για να εξετάσει τους ασθενείς του και εγώ πλένω κάθε βράδυ υφασμάτινες μάσκες...
Για να ξέρετε τι κατάσταση επικρατεί τώρα στον ιδιωτικό τομέα υγείας...
΄Εχεις δίκιο για τις 2.000.΄Επρεπε να το διευκρινίσω ότι είναι μικτά.Το θεώρησα αυτονόητο από την στιγμή που έγραφε στο άρθρο ότι η αμοιβή είναι με δελτίο παροχής υπηρεσιών.Επομένως φόρος και ΕΦΚΑ αφαιρούνται.Για τον ΕΦΚΑ επίσης να διευκρινίσω ότι από εφέτος δεν είναι πλέον στο συνολικό εισόδημα.Υπάρχουν κατηγορίες εισφορών και ο επαγγελματίας διαλέγει ελεύθερα κάθε χρόνο.Η μικρότερη κατηγορία είναι 220 Ευρώ.Αυτήν διάλεξαν για εφέτος περίπου το 85% των επαγγελματιών.΄Ετσι είπαν τουλάχιστον.Τώρα πόσο θα ισχύσει αυτό και αν επανέλθουν στον προηγούμενο νόμο είναι άλλη ιστορία.Τα 30 Ευρώ αμοιβή για επίσκεψη στο σπίτι τα θεωρώ και εγώ λίγα.Για τα σχετικά με μάσκες κτλ δεν ξέρω τίποτα καθώς και είμαι του χώρου.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Tώρα μας αφήνουν να βγαίνουμε έξω για ένα μισάωρο. Κάποιος να ρωτήσει και αν επιτρέπεται το σεξ ή μόνο το σεξ από απόσταση, το τηλεσέξ δηλαδή.

https://www.gazzetta.gr/plus/koinwnia/article/1462209/tsiodras-alimono-eimaste-oli-mera-xapla-vidsΤην ανάγκη για καθημερινή, τουλάχιστον μισάωρη άσκηση, τόνισε ο Σωτήρης Τσιόδρας την Πέμπτη, στην καθιερωμένη ενημέρωση από το υπουργείο Υγείας για τον κορονοϊό.

Όπως σημείωσε χαρακτηριστικά: «Ο εγκλεισμός δεν σημαίνει και αποκλεισμός από οποιαδήποτε άσκηση και φυσική δραστηριότητα. Είναι λάθος αυτό. Με κανέναν τρόπο δεν πρέπει να περάσει το μήνυμα ''μένω στο σπίτι μου ξάπλα και δεν κάνω σωματική άσκηση'', η οποία πρέπει να είναι τουλάχιστον 30 λεπτά της ώρας κάθε μέρα».
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.010
Διαβαζω συχνα ανθρωπους να μην μπορουν να ξεχωρισουν βασικα πραγματα.

Ναι υπαρχουν ανθρωποι που πιστευουν οτι καλο ειναι να σταματησουμε τις περισσοτερες δραστηριοτητες μας προκειμενου να σωθουν ανθρωπινες ζωες. Και εγω ειμαι μεσα σε αυτους. Θεωρουσα και θεωρω παραλογη κακως εννοουμενη μαγκια τα ποστ που ειδαμε εδω "εγω θα παω στις Φιλιππινες και ας εχει κρουσματα, δεν εχει βγει απαγορευση¨.

Παρολαυτα ομως δυσανασχετουν με τις ανοησιες της κυβερνησης (φημες λενε οτι εδωσε δωρακι 11 εκατομυρια) για ρεπορταζ με τηλεφακους για να φανει συνωστισμος η "ρεπορταζ" με γεματες παραλιες ενω η εικονα να δειχνει μια ερημια.
Η αλλη ανοησια που απαγορευουν το κολυμπι, το sup, το windsurf, το καγιακ, πραγματα που εκ των πραγματων ειναι ολοι παρα πολυ μακρια μεταξυ τους, διαβασα για κληση σε ποδηλατη, κληση σε αστεγο, ΝΑΙ ΣΕ ΑΣΤΕΓΟ, γιατι δεν ειναι σπιτι του.

Προφανος δεν περιμενει κανεις απο μια κυβερνηση να τα κανει ολα τελεια, κανεις δεν θα τα εκανε ολα τελεια, περιμεναμε ομως να ετοιμαστουν. Περιμενουμε να μην βαζουν τα λαγουδακια τους να γραφουν αρθρα για μειωση μισθων μετα την κριση για να την αντιμετωπισουν.


90527674_1066162763764501_7488204381687382016_n.jpg
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
΄Εχεις δίκιο για τις 2.000.΄Επρεπε να το διευκρινίσω ότι είναι μικτά.Το θεώρησα αυτονόητο από την στιγμή που έγραφε στο άρθρο ότι η αμοιβή είναι με δελτίο παροχής υπηρεσιών.Επομένως φόρος και ΕΦΚΑ αφαιρούνται.Για τον ΕΦΚΑ επίσης να διευκρινίσω ότι από εφέτος δεν είναι πλέον στο συνολικό εισόδημα.Υπάρχουν κατηγορίες εισφορών και ο επαγγελματίας διαλέγει ελεύθερα κάθε χρόνο.Η μικρότερη κατηγορία είναι 220 Ευρώ.Αυτήν διάλεξαν για εφέτος περίπου το 85% των επαγγελματιών.΄Ετσι είπαν τουλάχιστον.Τώρα πόσο θα ισχύσει αυτό και αν επανέλθουν στον προηγούμενο νόμο είναι άλλη ιστορία.Τα 30 Ευρώ αμοιβή για επίσκεψη στο σπίτι τα θεωρώ και εγώ λίγα.Για τα σχετικά με μάσκες κτλ δεν ξέρω τίποτα καθώς και είμαι του χώρου.
Γνώμη μου... είμαστε σε μια κατάσταση εκτάκτου ανάγκης.Για μια περίοδο θα μπορούσαν και οι ιδιώτες γιατροί να βοηθήσουν.Τα χρήματα είναι λίγα αλλά υπάρχουν πολλές ανάγκες ειδικά σε κάποιες περιοχές.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.601
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom