Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.830
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
ο Πατερ αγιαζει το νεροκρασο οποτε ολα τα μικροβια πεθαινουν...ελεος....θρησκευτικα δεν κανατε? κατηχητικο? ανοιξτε κανα βιβλιο τελος παντων....οχι μονο ταξ. οδηγους
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Συνειδητοποίησα κάτι άλλο πρόσφατα.

Ατέλειωτα χρόνια μας έχουν πρήξει τα ούμπαλα ότι θα κολλήσουμε ασθένειες από τους "υγειονομική βόμβα" μετανάστες. Στην πράξη μέχρι στιγμής την έχουμε "πατήσει" από επιχειρηματίες και εύπορους ταξιδιώτες που πάνε σαββατοκύριακα αναψυχής στα "μιλάνα". Είναι κάπως αστείο και καταθλιπτικό μαζί.
καλά κόψε κάτι....
κι άν ακουσθεί ρατσιστικό το δικό μου σχόλιο άλλο τόσο ρατσιστικό μου ακουγεται και το δικό σου...
Δεν έχεις διαβάσει δηλ τίποτε για περιπτώσεις φυματίωσης;ηπατίτιδας;;σε στρατιωτικούς-αστυνομικούς κλπ εργαζόμενους(αυτό κι αν είναι καταθλιπτικό γιατί είναι αναγκασμένοι και όχι απο επιλογή να είναι εκεί) σε κέντρα προσφύγων;;και τις επιπτώσεις στις οικογένειες τους;;με θεραπείες επί μήνες;;για την ψώρα;;τίποτε;
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
512
Likes
854
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Τι λες θα σωθεί η ανθρωπότητα αυτές τις δύσκολες ώρες ; Σύνελθε κοροναϊο έχουμε οχι πυρηνικο πολεμο!
Και δίπλα.... Το ίδιο είχαν...
...το θέμα είναι ότι τώρα κλαίνε όλοι μαζί για την οικονομική καταστροφή και περιθώριοποίηση της Πάλαι ποτέ 3ης οικονομικής δύναμης της Ευρώπης.


Εμείς όμως έχουμε προστασία από άνωθεν και δε φοβαμαστε κανέναν και είμαστε υπεράνω.
Υπόψιν το ταξίδακι αναψυχής στους Αγίους τόπους έγινε 14-27 Φλεβάρη που σημαίνει ότι η περίοδος επώασης είναι στο τέλος...όσων έχουν νοσήσει από το συγκεκριμένο γκρουπ
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.908
Ειδε κανεις στην ανακοινωση να κλεινουν οι χωροι λατρειας? Δεν μπορει, εχουν καποιο σχεδιο με τα παππουδια.

Καθηγητή Σωτήρη Τσιόδρα:

«Μετά από εισήγηση της Επιτροπής Εμπειρογνωμόνων για τη Λοίμωξη από το νέο κορονοϊό, αποφασίστηκε από την Κυβέρνηση η λήψη εκτάκτων προληπτικών μέτρων στους Νομούς Αχαΐας, Ηλείας και Ζακύνθου, σύμφωνα με τις οδηγίες του Ευρωπαϊκού Κέντρου Ελέγχου και Πρόληψης Νοσημάτων που αφορούν στην πιθανότητα τοπικής μετάδοσης του ιού στην περιοχή.

Τα μέτρα περιλαμβάνουν αναστολή της λειτουργίας όλων των δημοσίων και ιδιωτικών εκπαιδευτικών ιδρυμάτων, όλων των βαθμίδων, καθώς και την αναστολή πάσης φύσεως μαζικών συναθροίσεων (θεάτρων, κινηματογράφων, αθλητικών και καλλιτεχνικών εκδηλώσεων, επισκέψεων σε αρχαιολογικούς χώρους και μουσεία), για την περίοδο 5 έως 6 Μαρτίου 2020.

Τα μέτρα θα επαναξιολογηθούν εντός του επόμενου 48ώρου.

Με την ευκαιρία αυτή, θα ήθελα πάλι να σας τονίσω την ανάγκη για τη λήψη από όλους μας των μέτρων βασικής προστασίας, των μέτρων υγιεινής, των μέτρων που έχουν να κάνουν με το πλύσιμο των χεριών, με την κάλυψη του βήχα, των μέτρων που έχουν να κάνουν με την προστασία των ευπαθών ομάδων του πληθυσμού, τους παππούδες μας, τις γιαγιάδες μας, που αποφεύγουν τις συναθροίσεις, που αποφεύγουν τους χώρους που μπορούν να εκτεθούν σε ιώσεις, όπως και ο νέος ιός, τα μέτρα που έχουν να κάνουν με την αποφυγή επισκέψεων σε νοσοκομεία και ανθρώπους που είναι ασθενείς από τους ανθρώπους που ανήκουν σε ευπαθείς ομάδες, με τα μέτρα που αφορούν στη γενικότερη υγιεινή του βήχα και των ιώσεων που μιλάμε όλη αυτή την περίοδο.

Είναι πάρα πολύ σημαντικό να καταλάβουμε την αξία αυτών των μέτρων, ώστε να περιοριστεί όσο το δυνατόν, η εξάπλωση του ιού στην πατρίδα μας και να καθυστερήσει η διασπορά του.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.384
Τον εαυτό του έπρεπε να κλειδώσει και μάλιστα να πετάξει το κλειδί..
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.109
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
καλά κόψε κάτι....
κι άν ακουσθεί ρατσιστικό το δικό μου σχόλιο άλλο τόσο ρατσιστικό μου ακουγεται και το δικό σου...
Δεν έχεις διαβάσει δηλ τίποτε για περιπτώσεις φυματίωσης;ηπατίτιδας;;σε στρατιωτικούς-αστυνομικούς κλπ εργαζόμενους(αυτό κι αν είναι καταθλιπτικό γιατί είναι αναγκασμένοι και όχι απο επιλογή να είναι εκεί) σε κέντρα προσφύγων;;και τις επιπτώσεις στις οικογένειες τους;;με θεραπείες επί μήνες;;για την ψώρα;;τίποτε;
Οι μεταδοτικες ασθενειες, δερματικες και μη ειναι παρα πολλες και αυτο το γνωριζουμε καλα οι ανθρωποι του τομεα φιλοξενιας καθως ερχομαστε σε επαφη 24/7 με ανθρωπους που μπορει να κουβαλουν την οποιαδηποτε μεταδοτικη ασθενεια. Μπαινουμε στους χωρους που ζουν και κοιμουνται, πιανουμε τα σεντονια και τις πετσετες που εχουν πανω τα σωματικα τους υγρα, ενω ερχομαστε σε επαφη και με τα μπανια τους. Αντι ομως να κατηγορουμε τον οποιδηποτε κανει τις διακοπες του και ερχεται αρρωστος στο καταλυμα μας, φροντιζουμε και παιρνουμε μετρα προστασιας.
 
Last edited:

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Detol είχες προμηθευτεί απ' το προηγούμενο ταξίδι σου;
Καλά εκεί έπαιξα κορώνα γράμματα με την δημόσια υγεία. Επειδή είχαν εξαντληθεί τα αποθέματα εδώ, (και είχε γεμίσει και η λίστα με τις προπαραγγελίες, όπως τα άιφον δηλαδή), έκανα ταξίδι...στο Βαθύ!
Σαφώς ριψοκίνδυνο, αλλά κάποιος έπρεπε να μπει μπροστά σε τούτες τις κρίσιμες ώρες.

Φοβούνται ωρέ τα παλικάρια?
 

poised

Member
Μηνύματα
874
Likes
6.469
κι άν ακουσθεί ρατσιστικό το δικό μου σχόλιο άλλο τόσο ρατσιστικό μου ακουγεται και το δικό σου...
Σου προτείνω να διαβάσεις πάλι τον ορισμό του ρατσισμού. Μπορείς να κατηγορήσεις το σχόλιό μου για πολλά πράγματα, όπως αστήριχτο ή εκτός πραγματικότητας (αν και δεν προσφέρεις κανένα ισχυρό επιχείρημα υπέρ αυτού), οπότε εμένα αυτό που γράφεις μου ακούγεται περισσότερο σαν την γνωστή χρυσαβγήτικη ρητορική. Γι αυτό και σταματώ εδώ και ελπίζω να μην επακολουθήσει απάντηση με λινκ στον στόχο, την ελ. ώρα και το μακελειό και σιχαθούμε όλοι δω μέσα.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.052
Πφφφφ....Ξεκινήσαμε για Ολλανδία όταν είχαν ελάχιστα κρούσματα και μέσα σε λίγες μέρες κι ενώ ήμασταν εκεί έγιναν πολλαπλάσια, πολύ περισσότερα από την Ελλάδα. Εν τω μεταξύ στα μουσεία Βαν Γκογκ κλπ.εννοείται πολύς κόσμος. Ειδικά γύρω από συγκεκριμένους πίνακες χαμός.

Μόνο κάποια στιγμή όταν συνειδητοποίησαν πως κάποιοι μιλούσαν ιταλικά, ένας από τους πίνακες που συγκέντρωνε καμιά 15ρια άτομα, άρχισε να αδειάζει. Γύρισαν οι Ιταλοί να κοιτάξουν γύρω τους κι έμειναν να τον θαυμάζουν μόνοι. :haha:

Πουθενά έλεγχος για θερμοκρασία ούτε σε τρένα, ούτε σε αεροδρόμια. Ακριβώς όπως στην Ελλάδα. Παρόλα αυτά κάποιοι μάλλον φοβήθηκαν από την αύξηση των κρουσμάτων στη χώρα, μιας και ειδικά στην κλειστή αγορά τροφίμων στο Ρότερνταμ είχε ελάχιστο κόσμο και γκρίνιαζαν οι υπάλληλοι πως με τον κορωναιό καταστράφηκαν και ο κόσμος δεν πάει πια.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.908
καλά κόψε κάτι....
κι άν ακουσθεί ρατσιστικό το δικό μου σχόλιο άλλο τόσο ρατσιστικό μου ακουγεται και το δικό σου...
Δεν έχεις διαβάσει δηλ τίποτε για περιπτώσεις φυματίωσης;ηπατίτιδας;;σε στρατιωτικούς-αστυνομικούς κλπ εργαζόμενους(αυτό κι αν είναι καταθλιπτικό γιατί είναι αναγκασμένοι και όχι απο επιλογή να είναι εκεί) σε κέντρα προσφύγων;;και τις επιπτώσεις στις οικογένειες τους;;με θεραπείες επί μήνες;;για την ψώρα;;τίποτε;
Λιγη προσοχη στις σωστες πηγες ενημερωσης για τη φυματιωση των συγκεκριμενων σωματων
https://voreioaigaio.ert.gr/eidiseis/lesvos/de-nosoyn-apo-fymatiosi-astynomikoi/
Και λιγη προσοχη στους τροπους μεταδοσης της ηπατιτιδας Β και C που γινεται μονο με συγκεκριμενους τροπους και ειναι λαθος να αναπαραγουμε εδω δημοσια αντιεπιστημονικες αποψεις
Screenshot_20200305-001724_Samsung Internet.jpg
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.109
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Σου προτείνω να διαβάσεις πάλι τον ορισμό του ρατσισμού. Μπορείς να κατηγορήσεις το σχόλιό μου για πολλά πράγματα, όπως αστήριχτο ή εκτός πραγματικότητας (αν και δεν προσφέρεις κανένα ισχυρό επιχείρημα υπέρ αυτού), οπότε εμένα αυτό που γράφεις μου ακούγεται περισσότερο σαν την γνωστή χρυσαβγήτικη ρητορική. Γι αυτό και σταματώ εδώ και ελπίζω να μην επακολουθήσει απάντηση με λινκ στον στόχο, την ελ. ώρα και το μακελειό και σιχαθούμε όλοι δω μέσα.
Μπορει να μην συμφωνω μαζι της με αυτα που εγραψε αλλα προκειται για σοβαρο ανθρωπο που δεν επιχειρηματολογει με αρθρα απο φυλλαδες και ιστοσελιδες τετοιου τυπου. Μεσα απο το γραπτο της λογο τοσα χρονια εχει αποδειξει πως απεχει απο ακροδεξιες ιδεολογιες (ή τουλαχιστον αυτο εχω καταλαβει εγω) και παντα ειναι ευγενικη. Μαλλον την παρεξηγησες.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.788
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom