Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

paefstra

Member
Μηνύματα
13.021
Likes
40.999
Οδηγία;Αν θυμάμαι και το Υπουργείο έβγαλε οδηγία για το καρναβάλι.Να μην πούμε τι πήρε...
Αυτο δεν εχει καμια σχεση με το ποια ειναι η επισημη θεση ενος οργανισμου και μαλιστα κρισιμου.
Οι προσωπικες αποψεις ενος υπαλληλου ειναι αδιαφορες και αφορουν τον ιδιο και την παρεα του.
Και επειδη η οδηγια που δοθηκε στα σχολεια απο το ΥΠΕΠΘ δεν αναφερει τι κανουν οι εκπαιδευτικοι σε περιπτωση εκκλησιασμου των μαθητων ενω λενε μετ επιτασεως για σαπουνισμα πομολων, αξιζει μια επισημη ερωτησουλα. Οποιος νομιζει οτι το θεμα εκκλησιασμου ειναι μονο προσωπικη επιλογη, κανει λαθος. Τα σχολεια εχουν εκκλησιασμο στις δραστηριοτητες τους και πρεπει να διευκρινιστει τι θα κανουν οι εκπαιδευτικοι με τα παιδια , επιτρεπουν η απαγορευουν?
 
Last edited:

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
@jimp
Εγώ αυτό που λέω είναι να αποφευγονται στο παρόν τόπικ που είναι ταξιδιωτικό, οιεσδήποτε κρίσεις περί θρησκειών κλπ.

Ο ΕΟΔΥ δεν έχει δικαίωμα να βγάλει οδηγία να μην κοινωνάνε όσοι επιθυμούν, ούτε έβγαλε οδηγία κοινωνάτε ελεύθερα και άφοβα
Το τι απαντάει ένας υπάλληλος σε μία συνομιλία, (η οποία μάλιστα παράνομα ηχογραφείται), χωρίς να έχει λάβει σχετική οδηγία και εκφράζοντας μια προσωπική του άποψη δεν μπορεί να χαρακτηρίζει την υπηρεσία. Ο ΕΟΔΥ εκδίδει δελτία τύπου και δίνει οδηγίες.

Πολύ θα το ήθελα οι εν λόγω υπάλληλοι να κάνουν μήνυση για παράνομη υποκλοπή συνομιλίας να δούμε γέλια που θα κανουν η δημοσιογράφος και ο youtuber που δημιουργούν ζητήματα για να πάρουν χτυπήματα τα άρθρα τους στο διαδίκτυο

Aσε που η δημοσιογραφος ελαφρως παράφρασε τα λεγόμενα του υπαλλήλου

Για τα δε δικαστήρια αν θες έλα μαζί μου στην Ευελπίδων να δεις τις γίνεται
Μα δεν κρίνουμε καμία θρησκεία, τη λογική χρησιμοποιούμε για την προστασία εκείνων που αν κολλήσουν τον ιό, ενδεχομένως να αποβεί και θανατηφόρος.

Δεν γίνεται να κλείνουν όλες οι υπηρεσίες και να μην βγαίνει κουβέντα για την εκκλησία.

Μην αρχίζεις με τα κόλπα των δικηγόρων, παράνομη ηχογράφηση κτλ κτλ. Ο ,κάθε, υπάλληλος του εοδυ δεν είναι εκεί για να λέει την προσωπική του άποψη, είναι για να μεταφέρει την επίσημη γραμμή του υπουργείου υγείας.

Αν εσένα δεν σε προβληματίζει η απάντηση του αλλά και η απουσία σχετικής οδηγίας για τις εκκλησίες τότε ας μην συνεχίσουμε τη συζήτηση μας, είναι ανώφελο, και ας επικεντρωθούμε στο σημαντικό ζήτημα της παράνομης ηχογράφησης των εντολών του εοδυ (που βασικά εγώ ένα βίντεο που είδα ήταν ανοιχτή ακρόαση)

Επίσης πιστεύω πως η ίδια η εκκλησία θα έπρεπε να είχε πάρει μέτρα προστασίας των πιστών της γνωρίζοντας την επικινδυνότητα του ιού στις μεγάλες ηλικίες, αφήνοντας στην άκρη θέματα πίστης και θαυμάτων.
Εδώ δεν κρίνουμε ούτε συζητάμε γι'αυτα.

Το ίδιο θα έπρεπε να ζητήσουν και οι νομικοί.
 

katerinavama

Member
Μηνύματα
44
Likes
76
Εγώ παιδιά από τα πρώτα κρούσματα τραγουδάω '''Και έχεις χαθεί ταξίδι μου ...'Όνειρο ήτανε .... :airplane: '''Σε άλλα ταξίδια είχα ξεσκονίσει όλες τις πληροφορίες που δίνετε και τώρα διαβάζω μόνο αυτό !!! Και φύλαξα και τις σημειώσεις μου :oops::oops:Χτες ειχαμε συγκέντρωση στο γυμνάσιο που φοιτά ο γιος μου για να αποφασίζουμε αν θα κανουν την εκδρομή 27Απριλη η 17 Μόρτη που είναι προγραμματισμένη ..Ψηφίσαμε και ήρθαν δυο αργοπορημένες μαμάδες και τους έκανε μια σύντομη ενημέρωση ο γυμνασιάρχης..Η μια μητέρα λεει δεν εχω πρόβλημα όποτε αποφάσισαν εγω είχα πάει Ιταλία ….Εντάξει μετα ζήσαμε φοβερες στιγμες ένας μπαμπάς που καθόταν κοντά της , της λεει και ηρθες εδώ και στέκεις από πάνω μου ,πας καλά , σταυροκοπιέται φτύνει τον κόρφο του και εξαφανίστηκε μαζί με άλλους δυο που πανικοβλήθηκαν …. Ελεος καταφεραν και μας έκαναν υστερικούς ,είναι δικαίωμα του καθένα να ταξιδεύει και ειλικρινά αν πιστεύεται ότι μόνο από το κοροναιο κινδυνεύετε να πέθανε ε τοτε Ο.κ. πασο ….
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Το ποια ζητήματα και ποστ με ενόχλησαν είναι σαφές και καλό θα ήταν να μην ερμηνεύονται αλλιώς τα λεγόμενα μου. Αν θέλετε ξαναδιαβαστε τα.
Κατά τα λοιπά ο υπάλληλος είπε ξεκάθαρα ότι δεν υπάρχει σχετική οδηγία του ΕΟΔΥ και ότι εξέφρασε προσωπική γνώμη. Άκουστε αν θέλετε το ηχητικό προν γραψετε.Για εμένα κακως πολύ κακώς εξέφρασε την οιαδήποτε προσωπική γνώμη..Δεν τον έβαλαν εκεί για να λέει προσωπικές απόψεις. Ο τίτλος του άρθρου λοιπόν είτε θέλετε είτε όχι είναι παραπλανγτικος για λίγα κλικ παραπανω. Ο ΕΟΔΥ δεν έχει πάρει θέση. Ένας υπάλληλος είπε την προσωπική του άποψη και το τόνισε.
Και εννοείται ότι δεν μπορεί να απαγορεύσει την Θεία κοινωνία αλλά να εκδώσει οδηγία για περιορισμό συναθροίσεων. Τα δικαστήρια επισης είναι γεμάτα παππούδες. Περάστε μια βολτα. Προχθές 70 χρονος μάρτυρας με αναπνευστικό πρόβλημα ζήτησε προτίμηση και η πρόεδρος αρνήθηκε και τον είχε μέχρι τις 2 στην αίθουσα.
Τα περί παράνομης η νομιμης ηηχογράφησης ως δικηγόρος που γνωρίζω πολυ καλα την ελληνική και ευρωπαϊκή νομοθεσία αφήστε τα. Ο καθενας στο επάγγελμα του και μην λέτε ότι θέλετε χωρίς να γνωριζετε. Αλλο η ανοικτή ακρόαση και άλλο η ηχογράφηση που απαιτεί συναίνεση του συνομιλουνυτος σου. Αλλο η εντολή και οδηγία ΕΟΔΥ και άλλο οι εσφαλμένες προσωπικές απόψεις ενός υπαλλήλου
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.021
Likes
40.999
:Χτες ειχαμε συγκέντρωση στο γυμνάσιο που φοιτά ο γιος μου για να αποφασίζουμε αν θα κανουν την εκδρομή 27Απριλη η 17 Μόρτη που είναι προγραμματισμένη ..Ψηφίσαμε και ήρθαν δυο αργοπορημένες μαμάδες και τους έκανε μια σύντομη ενημέρωση ο γυμνασιάρχης..
Ο γυμνασιαρχης δεν σας ειπε οτι οι εκδρομες στο εξωτερικο απαγορευτηκαν μεχρι νεωτερας με Πραξη Νομοθετικου Περιεχομενου? Εντυπωση μου κανει. Ισως κανονισε να φερουν πισω τα παιδια με τσαρτερ επειγοντως και σας το κραταει για εκπληξη.
 

katerinavama

Member
Μηνύματα
44
Likes
76
Ο γυμνασιαρχης δεν σας ειπε οτι οι εκδρομες στο εξωτερικο απαγορευτηκαν μεχρι νεωτερας με Πραξη Νομοθετικου Περιεχομενου? Εντυπωση μου κανει. Ισως κανονισε να φερουν πισω τα παιδια με τσαρτερ επειγοντως και σας το κραταει για εκπληξη.
Συγνωμη ξεχασα να γράψω Θεσσαλονίκη θα πανε..
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.021
Likes
40.999
Συγνωμη ξεχασα να γράψω Θεσσαλονίκη θα πανε..
Απο μερα σε μερα περιμενουμε κλεισιμο σχολειων. Σοβαρα τωρα συζητατε για εκδρομες? Ψαξτε με προσοχη τι λεει η Πραξη για τις μετακινησεις. Για να μην κλαιτε 200 στη Θεσσαλονικη αντι για 400 στην Ιταλια (γιατι μονο εσεις ισως τα κλαψετε, οχι οι εκπαιδευτικοι).
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.761
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Η εκκλησία και τα γήπεδα δεν αγγίζονται τι δεν καταλαβαίνετε;
Τα Συμφέροντα πολλά και όσο για την αντίδραση εκκλησίας κ πιστών φαντάζεστε τι έχει να γίνει; μόνο αν ξεφύγουν τα κρούσματα θα βγει οδηγία προς αυτή την κατεύθυνση.
 

Raul

Member
Μηνύματα
64
Likes
195
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
Σκανδιναβία
Με συγχωρείτε αλλά επειδή το συνεχίζετε, σας πίεσε κάποιος να πάτε να κοινωνήσετε;

Το ότι στην Αμαλιάδα, Πύργο, Πάτρα κλπ έκλεισαν τα πάντα, σχόλεια, θέατρα, κινηματογράφοι, μουσεία κλπ αλλά δεν έκλεισαν τα δικαστήρια οπου συναθροίζονται εκατοντάδες άτομα και υπάρχει κίνδυνος διασποράς δεν σας πείραξε;
Οι εκκλησίες εκλεισαν;
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Δηλαδή εσένα το πρόβλημα σου είναι αν έκλεισαν οι εκκλησίες στις επίμαχες περιοχές που στο κάτω κάτω πάει οποίος θέλει με δική του ευθύνη και όχι τα δικαστήρια που σχεδόν όλοι πάνε υποχρεωτικά γιατί αλλιώς θα ερημοδικαστουν;

Πάω πασο.
Έτσι και αλλιώς ο καθένας ανώνυμα γράφει ότι του καπνίσει όπως εδώ ο ανώνυμος μάγκας που λέει να κλείσουν έπαθα αόριστον τα σχολεία και να διδαχθούν την ύλη από ίντερνετ και την τηλεόραση.

https://menshouse.gr/epikerotita/122847/kalytera-na-kleisoyn-ta-scholeia-para-na-ginoyme-italia
Αρχίζει και έχει πλάκα με τον κάθε μπαχαλακη
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Δηλαδή εσένα το πρόβλημα σου είναι αν έκλεισαν οι εκκλησίες στις επίμαχες περιοχές που στο κάτω κάτω πάει οποίος θέλει με δική του ευθύνη και όχι τα δικαστήρια που σχεδόν όλοι πάνε υποχρεωτικά γιατί αλλιώς θα ερημοδικαστουν;

Πάω πασο.
Έτσι και αλλιώς ο καθένας ανώνυμα γράφει ότι του καπνίσει όπως εδώ ο ανώνυμος μάγκας που λέει να κλείσουν έπαθα αόριστον τα σχολεία και να διδαχθούν την ύλη από ίντερνετ και την τηλεόραση.

https://menshouse.gr/epikerotita/122847/kalytera-na-kleisoyn-ta-scholeia-para-na-ginoyme-italia
Αρχίζει και έχει πλάκα με τον κάθε μπαχαλακη
Πάντως, στη Σιγκαπούρη, από τη στιγμή που εντοπίστηκε κρούσμα σε εκκλησία, η εκκλησία έκλεισε και οι λειτουργίες γίνονται από το διαδίκτυο. Το ίδιο συνέβη και σε Πανεπιστημιακή Σχολή, στην οποία συνεχίστηκαν τα μαθήματα κανονικά αλλά διαδικτυακά. Αλλά εκεί μιλάμε για άλλον πλανήτη, προφανώς...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.021
Likes
40.999
Δηλαδή εσένα το πρόβλημα σου είναι αν έκλεισαν οι εκκλησίες στις επίμαχες περιοχές που στο κάτω κάτω πάει οποίος θέλει με δική του ευθύνη και όχι τα δικαστήρια που σχεδόν όλοι πάνε υποχρεωτικά γιατί αλλιώς θα ερημοδικαστουν;

Πάω πασο.
Έτσι και αλλιώς ο καθένας ανώνυμα γράφει ότι του καπνίσει όπως εδώ ο ανώνυμος μάγκας που λέει να κλείσουν έπαθα αόριστον τα σχολεία και να διδαχθούν την ύλη από ίντερνετ και την τηλεόραση.

https://menshouse.gr/epikerotita/122847/kalytera-na-kleisoyn-ta-scholeia-para-na-ginoyme-italia
Αρχίζει και έχει πλάκα με τον κάθε μπαχαλακη
Παμε παλι: τα σχολεια ειναι υποχρεωμενα να πανε μαθητες για εκκλησιασμο πριν την παρελαση της 25ης Μαρτιου. Αν δεν ερθει αλλη οδηγια τι κανει το σχολειο? Παρανομει? Ζηταει υπευθυνη δηλωση του 1599 οτι ο γονιος παιρνει την ευθυνη?
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.369
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom