ΗΠΑ Νεα Υορκη - Πρωτη φορα - Συναλλαγμα ή καρτα ?

Bill7

Member
Μηνύματα
183
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεα Υορκη
νομίζω πως είναι προτιμότερο να αλλάζεις χρήματα στην εκάστοτε χώρα και όχι στο Ελληνικό αεροδρόμιο για να είναι συμφέρουσα η ισοτιμία.
Ακόμη και στο αεροδρόμιο της κάθε χώρας δεν είναι τόσο συμφέρον όσο στις τουριστικές περιοχές που έχει ανταλλακτήρια.
Δεν διαφωνώ. Όταν πήγα να αλλάξω ήταν μικρό ποσό προμήθεια παντως.
 
Last edited:

tziminhio

Member
Μηνύματα
192
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Παιδιά εννοείται πως δεν μιλάμε για συνάλαγμα σε αεροδρόμιο, αλλά σε ανταλλακτήρια ή τράπεζα. Απλά ρωτάω αν συμφέρει ν'αλλαξω σε ανταλλακτήριο ή τράπεζα εδώ η Αμερική..
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.825
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Παιδιά εννοείται πως δεν μιλάμε για συνάλαγμα σε αεροδρόμιο, αλλά σε ανταλλακτήρια ή τράπεζα. Απλά ρωτάω αν συμφέρει ν'αλλαξω σε ανταλλακτήριο ή τράπεζα εδώ η Αμερική..
Θα κάνεις τις συναλλαγές σου με κάρτες Εθνικής ή Alpha (ή έστω Πειραιώς πιστωτική) και για τα λίγα μέρη που δεν παίρνουν κάρτα κάνε και $100 μετρητά (για τόσο μικρό ποσό, δεν έχει και πολλή σημασία το που).
 

agmi

Member
Μηνύματα
494
Likes
2.288
Βεβαιως το που εχει σημασια! Το ευρω δολλαριο δεν ανταλλασετε στη πραγματικη του ισοτιμια στην Αμερικανικη Ηπειρο! Τον συμφερει καλιτερα απο εδω/την Ελλαδα. Αμα ρωτησεις εκει κανενα average hilly billy τι ειναι το ευρω η του δειξεις κανενα χαρτονομισμα θα σου πει τι ειναι αυτο; Monopoly money?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.825
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Βεβαιως το που εχει σημασια! Το ευρω δολλαριο δεν ανταλλασετε στη πραγματικη του ισοτιμια στην Αμερικανικη Ηπειρο! Τον συμφερει καλιτερα απο εδω/την Ελλαδα. Αμα ρωτησεις εκει κανενα average hilly billy τι ειναι το ευρω η του δειξεις κανενα χαρτονομισμα θα σου πει τι ειναι αυτο; Monopoly money?
Ε; ΑΤΜ υπάρχουν παντού, και όλα τα ανταλλακτήρια ξέρουν απολύτως καλά τι είναι τα ευρώ και τα ανταλλάσουν (οκ δεν υπάρχουν πολλά, αλλά υπάρχουν).

Επαναλαμβάνω, στα χιλιάρικα που θα χρειαστεί στο ταξίδι, τα 2-3 ευρώ που μπορεί να του κοστίσει μια ανάληψη ή μια αλλαγή των $100 στο πρώτο ανταλλακτήριο που θα βρεθεί στο δρόμο του δεν είναι τίποτα μεγάλης σημασίας.

Τι σχέση έχουν οι average hillbillies, αγνοώ. Ίσως επειδή δεν έχουν...
 

tziminhio

Member
Μηνύματα
192
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Παιδιά πήρα τηλ σε alpha k eurobank γτ απο κοντά δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη μιας και δεν ήξεραν. Στην eurobank με χρεωστική μου είπαν ότι η προμήθεια είναι 2% ενώ στην alpha μου είπαν οτι δεν υπάρχει προμήθεια . Επέμεινα αν υπάρχει κάποια άλλη χρέωση ή είναι ακριβώς η μετατροπή του συναλλάγματος και μου είπαν μόνο όσο είναι η μετατροπή. Αυτά για να ξέρετε..
 

d4ydr33m3r

Member
Μηνύματα
124
Likes
29
Ονειρεμένο Ταξίδι
Antarctica
Υπαρχουν ενεχυροδανειστηρια ή μαγαζια παντου Νεα Υορκη να κανεις την καλυτερη ανταλλαγη και απο Ελλαδα . Πολλοι τα φοβουνται για πολλους λογους. Εγω οχι και για καθε 1000 ευρω που χαλαγα κερδιζα μια μικρη περιουσια απο το να χρησιμοποιω τις καρτες μου ή να ανταλλαξω απο τα φαρμακεια ανταλλακτηρια της US. Μιλαμε τωρα για αισθητες διαφορες οχι αστεια..
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.825
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Δεν υπάρχει περίπτωση ενεχυροδανειστήριο στις ΗΠΑ να σου δώσει καλύτερο rate από την Ελληνική τράπεζα. Αν το ποσό είναι μικρό, μπορεί να αξίζει για να αποφύγεις τις χρεώσεις της κάρτας αλλά μέχρι εκεί.
 

d4ydr33m3r

Member
Μηνύματα
124
Likes
29
Ονειρεμένο Ταξίδι
Antarctica
Προσωπικα ειχα παρει 1.02 ή 1.03 αν θυμαμαι καλα την καλυτερη τιμη Ομονοια στην Αγ. Κωνσταντινου που εχει και το καλυτερη αναλογικα ισοτιμια τις περισσοτερες φορες περισυ ανοιξη και εκει πηρα 1.05. Μαλιστα μου εδιναν 1.07 αν θυμαμαι καλα για 2500 ευρω αλλα επειδη δεν ηθελα να τα αλλαξω ολα με την μια και ψιλοφοβηθηκα μηπως ειναι απατη δεν το εκανα. Ενα κινεζικο ηταν..
Στα ανταλλακτηρια μου εδιναν 0.91 αν θυμαμαι καλα εκει..

υ.γ Συνηθως κραταω και τις αποδειξεις συναλλαγων απλα επειδη ειναι απο περισυ λιγο δυσκολο να την βρω αν την βρω θα την ποσταρω παντως
 
Last edited:

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.825
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Προσωπικα ειχα παρει 1.02 ή 1.03 αν θυμαμαι καλα την καλυτερη τιμη Ομονοια στην Αγ. Κωνσταντινου που εχει και το καλυτερη αναλογικα ισοτιμια τις περισσοτερες φορες περισυ ανοιξη και εκει πηρα 1.05. Μαλιστα μου εδιναν 1.07 αν θυμαμαι καλα για 2500 ευρω αλλα επειδη δεν ηθελα να τα αλλαξω ολα με την μια και ψιλοφοβηθηκα μηπως ειναι απατη δεν το εκανα. Ενα κινεζικο ηταν..
Στα ανταλλακτηρια μου εδιναν 0.91 αν θυμαμαι καλα εκει..

υ.γ Συνηθως κραταω και τις αποδειξεις συναλλαγων απλα επειδη ειναι απο περισυ λιγο δυσκολο να την βρω αν την βρω θα την ποσταρω παντως
Η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά. Έγραψες για ενεχυροδανειστήρια στη Νέα Υόρκη και τα συνέκρινες με κάρτες, και τώρα απαντάς μιλώντας για κάτι ακατανόητο στην Ομόνοια το οποίο συγκρίνεις με κάτι ακόμα πιο άκυρο, τα ανταλλακτήρια, και για να το τεκμηριώσεις δίνει κάτι rates που είναι εντελώς εκτός πραγματικότητας.
Σήμερα 11/5/2018, €1=$1.19, $1=€0.84. Αν κάνεις συναλλαγή με κάρτα στις ΗΠΑ θα χρεωθείς με αυτή την ισοτιμία + 1.25%, πολύ καλύτερα από οποιοδήποτε ανταλλακτήριο ή ενεχυροδανειστήριο είτε στην Αθήνα είτε στη Νέα Υόρκη. Μετρητά χρειάζεσαι, μόνο για τις ελάχιστες περιπτώσεις που δε μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάρτα (π.χ. για να ψωνίσεις από κάποιο πωλητή στο δρόμο, για κάποιο ταξί που δε δέχεται κάρτα κλπ).

Άσε που το να πας με τόσα μετρητά στο εξωτερικό (αν είσαι ένα άτομο μόνο του) ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ (ανεξαρτήτως νομίσματος).

Φυσικά, αυτά δεν ισχύουν για κάρτες Eurobank και χρεωστικές Πειραιώς, που έχουν αυξημένες χρεώσεις, και φυσικά αν το POS ρωτήσει για χρέωση σε Δολλάρια ή σε Ευρώ, επιλέγουμε πάντοτε τα Δολλάρια.
 

d4ydr33m3r

Member
Μηνύματα
124
Likes
29
Ονειρεμένο Ταξίδι
Antarctica
Κατσε φιλε καταρχην να τα βαλουμε σε μια σειρα.
Πρωτον δεν συνεκρινα τις καρτες με τα ενεχυροδανειστηρια ειπα "Υπαρχουν ενεχυροδανειστηρια ή μαγαζια παντου Νεα Υορκη να κανεις την καλυτερη ανταλλαγη και απο Ελλαδα ."
Και τα rates ειναι περισυνα και οχι φετινα το ειπα αλλωστε.
Δευτερον δεν εχω κανενα λογο να κατσω να γραφω σεντονια για να τεκμηριωσω κατι εξεφρασα την εμπειρια μου και μονο αυτο. Και ναι πιθανοτατα να μην ηταν και το πλεον νομιμο το μαγαζι και τελος τα μετρητα ηταν για δυο ατομα οχι για ενα.
Επισης μπορει την μερα που τσεκαρα Ελλαδα να ηταν χαμηλοτερα και μετα απο δυο τρεις μερες που ημουν με τα μετρητα Νεα Υορκη να ηταν υψηλοτερα η ισοτιμια εξ ου και η προσφορα.
Ξαναλεω δεν εχω κανενα λογο να πω ψεμματα και ουτε θεωρω οτι λεω καποια εξυπναδα αναφεροντας το μιλαω καθαρα για το τι ειδα εγω.
Και οχι δεν βαζω ποτε ολα μου τα λεφτα στην χρεωστικη για να μην χρεωνομαι για καθε συναλλαγη (εχω την εντυπωση οτι οσες φορες το εκανα ειδικα Νεα Υορκη με Αλφα καρτα χρεωθηκα παραπανω) και για τον φοβο των Ιουδαιων (να κρατηθει δηλαδη η καρτα μου και να ξεμεινω απο μετρητα) . Τελος δεν κουβαλαω ποτε σε ταξιδι πιστωτικη..
Αυτα νομιζω να εγινα απολυτα κατανοητος τωρα και θα το εκτιμουσα να ησουν λιγο πιο φιλικος στην συνομιλια μας γιατι διακρινω μια επιθετικοτητα χωρις λογο..
 
Last edited:

VickyAll

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
file:///C:/Users/vicky/Downloads/PricingList_06-08-2018.pdf επειδη και εγω το ψαχνω γιατι σε λιγες μερες φευγουμε,για την Πειραιως αναφερεται ξεκαθαρα η χρεωση ανα συναλλαγη σε καθε περιπτωση, σε σχετικο pdf που βρηκα στην ιστοσελιδα της .(σελιδα 19 για οσους ενδιαφερονται)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.545
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom