Γερμανία Νυρεμβέργη

Μηνύματα
38
Likes
33
Ονειρεμένο Ταξίδι
New York
Χαιρετώ τους πολυαγαπημένους φίλους ταξιδιώτες :D Κανονίζω από τώρα τις Χριστουγεννιάτικες διακοπές σαν ψυχαναγκαστικός και ερωτευμένος με τα ταξίδια (αν και εδώ μέσα νιώθω ότι με καταλαβαίνετε και δεν θα φάω δούλεμα :p ). Που λέτε λοιπόν σκεφτόμαστε με κάτι φίλους να πάμε Νυρεμβέργη μιας και τα Χριστούγεννα είναι υπέροχη. Το θέμα είναι ότι απ' ότι έχουμε δει με απευθείας πτήση από Αθήνα ή Θεσσαλονίκη βγαίνει κάπου στα 250-300 ευρό .. Λεφτά δηλαδή που δεν έχει κανένας μας μόνο για τα μεταφορικά,φοιτητές είμαστε :p.. Με Ryanair όμως είδα ότι μπορούμε να πάμε Θεσσαλονίκη-Μιλάνο και από εκεί Νυρεμβέργη με κόστος 60-100 ευρό πήγαινε-έλα μόνο...Και τώρα ρωτάω, θα την παλέψουμε με τόσα πέρα δώθε στα αεροδρόμια ή θα φάμε άπειρες ώρες στο αεροπλάνο και στις συγκοινωνίες ? Από θέμα κούρασης αντέχουμε είμαστε όλοι δεν φοβάμαι αυτό..Τις πιθανές καθυστερήσεις ή κάποιο άλλο πρόβλημα στα αεροδρόμια με αγχώνει + ότι δεν ξέρω πόσο ακριβή είναι η πόλη...Τι λέτε αξίζει να το δοκιμάσουμε ? Όλες οι γνώμες δεκτές ακόμα και για άλλη ιδέα για κάποιο προορισμό :D Για το ταξίδι διαθέτουμε 7 μέρες
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Χαιρετώ τους πολυαγαπημένους φίλους ταξιδιώτες :D Κανονίζω από τώρα τις Χριστουγεννιάτικες διακοπές σαν ψυχαναγκαστικός και ερωτευμένος με τα ταξίδια (αν και εδώ μέσα νιώθω ότι με καταλαβαίνετε και δεν θα φάω δούλεμα :p ). Που λέτε λοιπόν σκεφτόμαστε με κάτι φίλους να πάμε Νυρεμβέργη μιας και τα Χριστούγεννα είναι υπέροχη. Το θέμα είναι ότι απ' ότι έχουμε δει με απευθείας πτήση από Αθήνα ή Θεσσαλονίκη βγαίνει κάπου στα 250-300 ευρό .. Λεφτά δηλαδή που δεν έχει κανένας μας μόνο για τα μεταφορικά,φοιτητές είμαστε :p.. Με Ryanair όμως είδα ότι μπορούμε να πάμε Θεσσαλονίκη-Μιλάνο και από εκεί Νυρεμβέργη με κόστος 60-100 ευρό πήγαινε-έλα μόνο...Και τώρα ρωτάω, θα την παλέψουμε με τόσα πέρα δώθε στα αεροδρόμια ή θα φάμε άπειρες ώρες στο αεροπλάνο και στις συγκοινωνίες ? Από θέμα κούρασης αντέχουμε είμαστε όλοι δεν φοβάμαι αυτό..Τις πιθανές καθυστερήσεις ή κάποιο άλλο πρόβλημα στα αεροδρόμια με αγχώνει + ότι δεν ξέρω πόσο ακριβή είναι η πόλη...Τι λέτε αξίζει να το δοκιμάσουμε ? Όλες οι γνώμες δεκτές ακόμα και για άλλη ιδέα για κάποιο προορισμό :D Για το ταξίδι διαθέτουμε 7 μέρες
Πετάξτε για Μόναχο ή Φρανκφούρτη και πάρτε το τρένο από κει (η νοικιάστε ένα αυτοκίνητο, μπορεί να γλυτώσετε κι από τη διαμονή αν μείνετε πιο έξω).
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Είμαι από αυτούς που δεν τις φοβούνται τις στάσεις όταν ειδικά έχω κάτι να δω εκεί που κόβω το τςξιδι. Αν συμφέρει βάζω και μια διανυκτέρευση και εμπλουτίζω το ταξίδι. Αν το δείτε έτσι, κάντε τη στάση. Δεν βάζω όμως στάση και στις δυο διαδρομές, το θεωρώ υπερβολικό.
 

Travel4Fun

Member
Μηνύματα
143
Likes
253
Επόμενο Ταξίδι
Χαϊδελβέργη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Καλημέρα,

Μπορείς να πας Μόναχο (όπως είχαμε κάνει και εμείς) και απο εκεί με το τρένο για Νυρεμβέργη. Επίσης να δεις και το Rothenburg ob der Tauber.

Μπορείς να πάρεις μια γεύση και απο την Ιστορία μου....
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Με παραξένεψαν λίγο οι τιμές που αναφέρεις. Δεν πιστεύω να θες να πας στη Νυρεμβέργη/Γερμανία ΜΕΤΑ τις 24/12 ! Στις 24/12 όλες οι Χριστουγεννιάτικες αγορές, όλη η ατμόσφαιρα, όλος ο λόγος που όλοι λένε ότι είναι ωραία, ΤΕΛΟΣ. Μαχαίρι. Μόλις ξημερώσουν Χριστούγεννα, τελειώσαμε, είναι απλά μια κρύα πόλη με εργάτες μόνο να τα μαζεύουν και τον κόσμο μαζεμένο στα σπίτια του.
 
Μηνύματα
38
Likes
33
Ονειρεμένο Ταξίδι
New York
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά και ειδικά τον αγαπητό taver που με βοηθάει σε κάθε θέμα που έχω ανοίξει...Ναι το Μόναχο ή η Φρανκφούρτη τώρα που το έψαξα ακούγεται πολύ πιο ξεκούραστη λύση από το Μιλάνο. Για τις ημερομηνίες τα ξέρω ότι μετά τις 24 κλείνουν τα πάντα για αυτό λέμε από 14-15 μέχρι 22-23....Μιας και αναφέρατε και αυτοκίνητο, είμαστε 21 και δεν ξέρω αν θα μας εμπιστευθούν. Στην Ελλάδα πάντως πουθενά δεν μας έχει δώσει κανείς,μόνο μηχανάκια.
Για τις τιμές που είχα γράψει πάντως taver αν μπεις στην σελίδα της ryanair θα δεις ότι από Milano έχει πάρα πολλούς προορισμούς με εισιτήρια 10-20 ευρό να πας και άλλα τόσα να γυρίσεις.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Για τις τιμές που είχα γράψει πάντως taver αν μπεις στην σελίδα της ryanair θα δεις ότι από Milano έχει πάρα πολλούς προορισμούς με εισιτήρια 10-20 ευρό να πας και άλλα τόσα να γυρίσεις.
Ναι, αλλά δεν είναι εγγυημένη μετεπιβίβαση. Αν κάτι συμβεί και η πρώτη πτήση αργήσει, το εισιτήριο που έχεις για τη δεύτερη το τρώς (και βγάζεις άλλο σε τιμή που απέχει μακράν από τα 10-20 ευρώ). Και μιλάμε για Δεκέμβρη, άρα ενδεχομένως και για χιόνια και κακοκαιρίες, η πιθανότητα να συμβεί μια καθυστέρηση δεν είναι μικρή. Πρέπει να βάλεις τουλάχιστον διανυκτέρευση στο Μιλάνο. Και αυτή προστίθεται στα 10-20 ευρώ...
 
Μηνύματα
38
Likes
33
Ονειρεμένο Ταξίδι
New York
Ναι, αλλά δεν είναι εγγυημένη μετεπιβίβαση. Αν κάτι συμβεί και η πρώτη πτήση αργήσει, το εισιτήριο που έχεις για τη δεύτερη το τρώς (και βγάζεις άλλο σε τιμή που απέχει μακράν από τα 10-20 ευρώ). Και μιλάμε για Δεκέμβρη, άρα ενδεχομένως και για χιόνια και κακοκαιρίες, η πιθανότητα να συμβεί μια καθυστέρηση δεν είναι μικρή. Πρέπει να βάλεις τουλάχιστον διανυκτέρευση στο Μιλάνο. Και αυτή προστίθεται στα 10-20 ευρώ...
Συμφωνώ απόλυτα, για αυτό βλέπω να καταλήγω στην λύση που αναφέρατε για Μόναχο ή Φρανκφούρτη.
 

xristinag

Member
Μηνύματα
57
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κουβα
:shock::shock:Πωωωωωω μας πήραν στο ψιλό...



Άλλος από κει... Τι να πω κι εγώ η ψωριάρα
Καλημερα! Σκοπευω να παω Νυρεμβεργη και Μοναχο απο Αθηνα -Μοναχο και απο εκει Νυρεμβεργη και μετα επιστροφη Μοναχο και 2-3 διανυκτερευσεις και παλι Αθηνα. Χωρις αυτοκινητο απο αεροδρομιο με ποιους τροπους μπορεις να πας Νυρεμβεργη?
 

8avos

Member
Μηνύματα
650
Likes
6.355
Xristinag ο οικονομικότερος τρόπος είναι το λεωφορείο ,με τιμές από 6€ και διάρκεια περίπου 2,5 ώρες
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
Η ο ακριβότερος και πιο χρονοβόρος, με το Μπάγιερντικετ (Bayernticket), προαστιακό έως τον κεντρικό σιδηροδρομικό σταθμό και από εκεί τρένο για Νυρεμβέργη. Κόστος, από 25€, χρόνος περίπου 2 ώρες κ 50 λεπτά
 
Last edited:

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Απο νυρεμβεργη ποιες κοντινες πολεις αξιζουν.; θα εμαι με αυτοκινητο καλοκαιρι για 7 μερες
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.689
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom