ΗΠΑ Οδηγός για ESTA

Τhomaskai10

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Aλλη μια ερωτηση επειδη ενας φιλος εκανε λαθος με την εστα και του εγκριθηκε παιζει θεμα αν ξανακανει αιτηση;
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Τι ακριβώς καταχωρήθηκε λάθος; Έχω την εντύπωση ότι έχεις τη δυνατότητα να ξανακάνεις login με τον κωδικό της (εγκεκριμένης) ESTA και να ενημερώσεις κάποια από τα πεδία.
 

DimTsa

Member
Μηνύματα
21
Likes
55
Μόλις γύρισα από ταξίδι στο ΛΑ και θέλω να δώσω κάποιες πληροφορίες.
Εμείς όταν κάναμε ESTA δεν είχαμε βάλει που θα μείνουμε γιατί δεν είχαμε κλείσει κάτι. Όταν κάναμε check in, η αεροπορική (british airways) μας ζήτησε που θα μείνουμε και το βάλαμε. Όταν φτάσαμε LA, όσοι έχουν ESTA πάνε σε ένα ειδικό μηχάνημα και να σκανάρουν μόνοι τα διαβατήριά του, μαζί με δαχτυλικά αποτυπώματα και φωτογραφία που σε βγάζει το μηχάνημα. Αρκεί να πω ότι σε ΌΛΟΥΣ που είχαν ESTA του απέρριψε κι έπρεπε να περιμένουμε στον έλεγχο με όσους δεν είχαν ESTA (κινέζοι κλπ). Στον αστυνόμο κάνεις ακριβώς την ίδια διαδικασία, διαβατήρια, φωτογραφία, αποτυπώματα, που θα μείνεις κλπ.
 

iAkis

Member
Μηνύματα
127
Likes
277
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Είχα ξεκινήσει να οργανώνω ένα ταξίδι προς ΗΠΑ για το τέλος του χρόνου και είχα σκοπό μέσα στον μήνα να κάνω αίτηση για ESTA. Μετά τα τελευταία γεγονότα έχει κάνει κάποιος αίτηση; Υπάρχει περίπτωση να τις απορρίπτουν ακόμα κι αν το ταξίδι είναι για πολλούς μήνες μετά; Έχει κάποιος εικόνα;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Είχα ξεκινήσει να οργανώνω ένα ταξίδι προς ΗΠΑ για το τέλος του χρόνου και είχα σκοπό μέσα στον μήνα να κάνω αίτηση για ESTA. Μετά τα τελευταία γεγονότα έχει κάνει κάποιος αίτηση; Υπάρχει περίπτωση να τις απορρίπτουν ακόμα κι αν το ταξίδι είναι για πολλούς μήνες μετά; Έχει κάποιος εικόνα;
Η κατάσταση είναι καινούρια και άγνωστη και ίσως κανείς δεν θα ξεκινήσει να κάνει αίτηση αν δεν εξασφαλίσει ότι θα μπορέσει να ταξιδέψει.Γιατί να κάνεις αίτηση και να τρέχει η προθεσμία της ΕΣΤΑ;΄Ετσι και αλλιώς γρήγορα εγκρίνεται η όχι.Την κάνεις όταν την θέλεις.
 

iAkis

Member
Μηνύματα
127
Likes
277
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Δίκιο έχεις αλλά έλεγα να ξεμπερδεύω με την ESTA πριν αγοράσω τα εισιτήρια. Μη δώσω τα λεφτά και μου κάτσει καμιά ατυχία με την ESTA.
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ονειρεμένο Ταξίδι
All over the world
Δίκιο έχεις αλλά έλεγα να ξεμπερδεύω με την ESTA πριν αγοράσω τα εισιτήρια. Μη δώσω τα λεφτά και μου κάτσει καμιά ατυχία με την ESTA.
Στην αιτηση της Esta σου εχει να δηλωσεις ποτε θα πραγματοποιησεις το ταξιδι;; (Δεν το γνωριζω)
-Αν οχι πως θα εξασφαλισουν αυτοι οτι δεν θες να πας τωρα και στην απορριψουν;;
-Αν ναι γιατι να τρεχει απο τωρα η χρονικη διαρκεια της; Ασε να περασει κανενας μηνας τουλαχιστον να δεις πως θα παει με τον ιο
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Δίκιο έχεις αλλά έλεγα να ξεμπερδεύω με την ESTA πριν αγοράσω τα εισιτήρια. Μη δώσω τα λεφτά και μου κάτσει καμιά ατυχία με την ESTA.
΄Εχεις σκοπό να αγοράσεις εισιτήρια τώρα;Δεν νομίζω καθώς όλοι προσπαθούν να αλλάξουν τα εισιτήρια τους.΄Οταν ξεκαθαρίσει το τοπίο κάνεις ΕΣΤΑ πρώτα και μετά εισιτήρια.Επαναλαμβάνω το αποτέλεσμα της ΕΣΤΑ το έχεις σχεδόν άμεσα.
 

iAkis

Member
Μηνύματα
127
Likes
277
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Ναι αυτό νομίζω τελικά είναι το πιο σωστό. Να περιμένω κάνα μήνα να δω πως θα πάει το πράγμα.
Ευχαριστώ και τους 2.
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Στην ESTA δεν δηλώνεις κάπου δεσμευτικά πότε θα ταξιδέψεις. Εξάλλου, σου δίνει τη δυνατότητα πολλαπλών εισόδων στη χώρα, για όσο διάστημα διαρκεί (2 χρόνια).

Παρ'όλ'αυτά, στο επίσημο site που κάνεις την αίτηση σου βγάζει την εξής ανακοίνωση:

In accordance with Proclamation—Suspension of Entry as Immigrants and Nonimmigrants of Certain Additional Persons Who Pose a Risk of Transmitting 2019 Novel Coronavirus, effective at 11:59 p.m. eastern daylight time on March 13, 2020, the entry into the United States is suspended for most individuals, other than United States citizens and lawful permanent residents, who have been physically present within a Schengen Area country within 14 days of travel to the United States. Any traveler with a valid ESTA who is subject to the Proclamation and who attempts to travel the United States in violation of the Proclamation will have their ESTA canceled. ESTA will not refund applications that are canceled due to this Proclamation. Travelers who have questions about whether they are subject to, or exempted from, the Proclamation should refer to the Proclamation language, and consult with the U.S. Department of State and the air carrier, as appropriate, in advance of travel to avoid travel disruptions. Proclamation 9984 (Suspension of Entry as Immigrants and Nonimmigrants of Persons Who Pose a Risk of Transmitting 2019 Novel Coronavirus and Other Appropriate Measures To Address This Risk) and Proclamation 9992 (Suspension of Entry as Immigrants and Nonimmigrants of Certain Additional Persons Who Pose a Risk of Transmitting 2019 Novel Coronavirus) remain in effect.

Δεν σου λέει ότι θα απορρίψουν απευθείας την αίτηση για ESTA, αλλά εγώ θα περίμενα μιας και σκοπεύεις να ταξιδέψεις τόσο μετά. Τόσο για να μην σπαταλήσεις μέρες (για ένα πιθανό δεύτερο ταξίδι), αλλά και για να μην δηλώσεις την επόμενη φορά ότι έχεις μια ήδη απορριφθείσα ESTA.

Η ESTA, όπως έγραψε και ο fotast, βγαίνει γρήγορα (μπορεί και αυθημερόν). Οπότε αν βρεις καλές τιμές σε αεροπορικά/ξενοδοχείο κλπ, κάνεις την αίτηση τότε.
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Πόσταρε σε ένα μέρος με Ελληνικά ή Αγγλικά (όχι greeklish) και θα το δούμε, μην ανησυχείς...

Από την άνοιξη, κατά κανόνα δεν μπορείς να μπεις στη χώρα, λόγω κορονοϊου. Δεν έχει σημασία αν έχεις ήδη ESTA. Αφήνουν μόνο ειδικές περιπτώσεις, αν είσαι π.χ. Αμερικάνος που ήσουν εξωτερικό και γυρνάς πίσω κλπ. Δες και το παραπάνω post μου, η ίδια ειδοποίηση ισχύει ακόμα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.690
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom