Ισλανδία Οικονομικά στην Ισλανδία

Eva Dreamer

Member
Μηνύματα
93
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΜΑΖΟΝΙΟΣ
Καλησπέρα και καλή χρονιά!!
Έχω την εξής απορία.. θεωρείτε πως με μπάτζετ 600-700€ το άτομο για όλα μέσα ( διαμονή, αεροπορικά, φαγητό, αμάξι κτλ) και 6 ημέρες/5 διανυκτέρευσεις βγαίνει ένα ταξίδι στην Ισλανδία;
Προς το όχι το κόβω..
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Καλησπέρα και καλή χρονιά!!
Έχω την εξής απορία.. θεωρείτε πως με μπάτζετ 600-700€ το άτομο για όλα μέσα ( διαμονή, αεροπορικά, φαγητό, αμάξι κτλ) και 6 ημέρες/5 διανυκτέρευσεις βγαίνει ένα ταξίδι στην Ισλανδία;
Προς το όχι το κόβω..
Με λίγο ύπνο στο αυτοκίνητο, φαγητό πακεταρισμένο στο αεροπλάνο, λίγο μαγείρεμα σε κάποιο κάμπινγκ, βγαίνει. ;)
Συμπληρώνω: Ειδικά αν πάτε μέχρι και Απρίλιο, ή μετά το Σεπτέμβριο, μια χαρά θα βγει. Εμείς είχαμε περάσει 9 νύχτες (+1 στη Βιέννη), αρχές Μαϊου, με 1000 ευρώ το άτομο. Αλλά, 410 το άτομο ήταν μόνο τα αεροπορικά τότε. Αν γλιτώσετε από εκεί, και είστε διατεθειμένοι να θυσιάσετε άνεση για να απολαύσετε μερικά από τα ομορφότερα τοπία της υδρογείου, θα τα καταφέρετε.
Αν όχι, μαζέψτε κι άλλα.
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Τα κάμπινγκ δεν είναι ανοιχτά όλο το χρόνο...
Χμμμ, σωστά...Επίσης μόλις θυμήθηκα ότι πλέον και ο ύπνος στο αυτοκίνητο απαγορεύεται, τουλάχιστον στα γνωστά μέρη που θα επισκεφθεί κάποιος για λίγες μέρες.
Άρα, ζητώ συγνώμη και αναθεωρώ. Δεν βγαίνει με τέτοιο μπάτζετ, εκτός αν εξασφαλίσεις για όλες τις μέρες διαμονή μέσω couch surfing. Δύσκολο, πολύ, σε αυτή τη χώρα.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.111
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Χμμμ, σωστά...Επίσης μόλις θυμήθηκα ότι πλέον και ο ύπνος στο αυτοκίνητο απαγορεύεται, τουλάχιστον στα γνωστά μέρη που θα επισκεφθεί κάποιος για λίγες μέρες.
Άρα, ζητώ συγνώμη και αναθεωρώ. Δεν βγαίνει με τέτοιο μπάτζετ, εκτός αν εξασφαλίσεις για όλες τις μέρες διαμονή μέσω couch surfing. Δύσκολο, πολύ, σε αυτή τη χώρα.
Υπάρχουν πολλοί τρόποι να διαμορφώσει κάποιος ένα ταξίδι. Βέβαια παίζουν βασικό ρόλο τα ενδιαφέροντα, οι δυνατότητες και οι αρεσκείες του καθενός :)
Με 700€ μπορείς πχ να κλείσεις αεροπορικά με μίλια (αν τα διαθέτεις) και να μεταβείς στην Ισλανδία με 50€ (πήγαινε έλα). Όπως καλή ώρα είπες και εσύ μπορείς να κάνεις couch surfing, μπορέις να σιτίζεσαι αποκλειστικά απο supermarket με οτι πιο φθηνό υπάρχει και να πας low season.
Επίσης η Ισλανδία μπορεί να έχει ιδιαίτερα και πανέμορφα φυσικά τοπία, αλλά έχει και πολύ ωραία νυχτερινή ζωή στη πρωτεύουσα! Γούστα είναι αυτά :bleh::haha: εγώ πάντως το διασκέδασα το Ρέικιαβικ :)
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Καλησπέρα και καλή χρονιά!!
Έχω την εξής απορία.. θεωρείτε πως με μπάτζετ 600-700€ το άτομο για όλα μέσα ( διαμονή, αεροπορικά, φαγητό, αμάξι κτλ) και 6 ημέρες/5 διανυκτέρευσεις βγαίνει ένα ταξίδι στην Ισλανδία;
Προς το όχι το κόβω..
Εγώ προς το ναι το κόβω, αναλόγως βεβαιως των επιλογών σου (και της εποχής). Ενδεικτικά, εμένα για τον Νοέμβρη που μας πέρασε μου στοίχισαν 220 τα αεροπορικά και 11 ευρώ η διανυκτέρευση σε Hostel. Σούπερ μάρκετ, απλό μαγειρεμα/πρωινό στο hostel και κάνα δυο φορές στις 4 μέρες έφαγα και έξω. Δε γνωρίζω για κόστος αμαξιού αλλά οι οργανωμένες εκδρομές σε δημοφιλή μέρη ξεκινούν από περίπου 60 ευρώ.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.920
Likes
40.749
Οριστε, εγω που εχω μιλια και κανω δυσκολο υπνο, θα δωσω το αντιστροφο ποσο σε εισιτηρια και διαμονη και βγηκε :).
ΚΤΕΛ δεν εχει το καλοκαιρι η χωρα? :p Τι πραγμα ειναι αυτο με τις οργανωμενες εκδρομες μονο?
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Οριστε, εγω που εχω μιλια και κανω δυσκολο υπνο, θα δωσω το αντιστροφο ποσο σε εισιτηρια και διαμονη και βγηκε :).
ΚΤΕΛ δεν εχει το καλοκαιρι η χωρα? :p Τι πραγμα ειναι αυτο με τις οργανωμενες εκδρομες μονο?
Δύσκολη η συγκοινωνία στο νησί. Είναι μονόδρομος θαρρώ η ενοικίαση αμαξιού ή οι οργανωμένες εκδρομές, αν θες να βγεις εκτός Reykjavik.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.111
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
ΚΤΕΛ δεν εχει το καλοκαιρι η χωρα? :p Τι πραγμα ειναι αυτο με τις οργανωμενες εκδρομες μονο?
Έχει και παραέχει! Straeto . Οι Ισλανδοί ποντάρουν στην ενοικίαση αυτοκινήτων, οπότε έχω δει και καλύτερες δημόσιες συγκοινωνίες, αλλά και αυτές κάνουν την δουλειά τους :)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.920
Likes
40.749
Δύσκολη η συγκοινωνία στο νησί. Είναι μονόδρομος θαρρώ η ενοικίαση αμαξιού ή οι οργανωμένες εκδρομές, αν θες να βγεις εκτός Reykjavik.
Βρηκα πασο για ολη τη χωρα με 300 ευρω περιπου και το κανουν καποιοι. Φυσικα ειναι ενα αλλο πολυ διαφορετικο ταξιδι. Αλλα θα ειχα τεραστια περιεργεια για μια εναλλακτικη ιστορια με τετοια μετακινηση.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Έχει και παραέχει! Straeto . Οι Ισλανδοί ποντάρουν στην ενοικίαση αυτοκινήτων, οπότε έχω δει και καλύτερες δημόσιες συγκοινωνίες, αλλά και αυτές κάνουν την δουλειά τους :)
Βρηκα πασο για ολη τη χωρα με 300 ευρω περιπου και το κανουν καποιοι. Φυσικα ειναι ενα αλλο πολυ διαφορετικο ταξιδι. Αλλα θα ειχα τεραστια περιεργεια για μια εναλλακτικη ιστορια με τετοια μετακινηση.
Αρχικά συγγνώμη αν πήγα να παραπληροφορήσω :p Από το δικό μου ψάξιμο θυμάμαι ότι τα λεωφορεία κινούνται συγκεκριμένους μήνες κ με περιορισμένα δρομολόγια, ίσως εν τέλει κάνω λάθος. Μπορεί κάποιος δηλαδή να κάνει πχ μονοήμερες πηγαίνοντας στη Νότια Ακτή ή στο Golden circle? Δε μου ακούγεται και πολύ βολικό.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.920
Likes
40.749
Αρχικά συγγνώμη αν πήγα να παραπληροφορήσω :p Από το δικό μου ψάξιμο θυμάμαι ότι τα λεωφορεία κινούνται συγκεκριμένους μήνες κ με περιορισμένα δρομολόγια, ίσως εν τέλει κάνω λάθος. Μπορεί κάποιος δηλαδή να κάνει πχ μονοήμερες πηγαίνοντας στη Νότια Ακτή ή στο Golden circle? Δε μου ακούγεται και πολύ βολικό.
Xμ, εγω ελεγα για πολυ μεγαλυτερη διαδρομη. Το Golden Circle ειναι μια χαρα πακετακι, φτηνο και μιας μερας, γιατι να το αντικαταστησει κανεις με ΚΤΕΛ; Θα ειχα περιεργεια για μια ιστορια που εγινε πιο εναλλακτικα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.504
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom