Γενικά Οικονομικές διακοπές για νεαρό ζευγάρι

sirley_22

Member
Μηνύματα
92
Likes
43
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεβαδα, Νησια Σολομωντα
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση!
Χθες κάτσαμε και τα βάλαμε κάτω και καταλήξαμε μεταξύ Μήλου και Σέριφου. Γενικά είμαστε του χύμα αλλά θέλουμε και να πάμε σε ένα μέρος που να αξίζει από άποψη φυσικής ομορφιάς, γιαυτό κοιτάμε πρώτα για Μήλο και έπειτα αν δεν βρούμε, για Σέριφο που φαίνεται να είναι πολύ γραφικό νησί αλλά εμένα τουλάχιστον δεν μου βγάζει αυτό το "κάτι" :p.
Μήλο ήδη βρήκα μερικά ενοικιαζόμενα και airbnb. Πριν κλείσουμε όμως κάνω μια τελευταία έρευνα και γιαυτό ήθελα να σε ρωτήσω 2-3 πραγματα μιας και πας συχνα :D
Τα δωμάτια που ψάχνω είναι προς Πλάκα- Τριοβάσαλο γιατί θέλω να είναι πιο ήσυχα και όμορφα από ότι στο λιμάνι που γίνεται λίγο χαμός από ότι εχω διαβάσει. Από την άλλη φοβάμαι ότι θα μας δυσκολέψει το θέμα της συγκοινωνίας καθώς σχεδόν όλα τα δρομολόγια ξεκινάνε από Αδάμαντα, αλλά αυτό οκ θα το δούμε στην πορεία και λογικά θα νοικιάσουμε αμάξι άμα δεν παλεύεται.
Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι από άποψη νυχτερινής ζωής αν προσφέρεται τίποτα στην Πλάκα, γιατί νομίζω πως είναι πολύ μέτρια τα πράγματα. Εφόσον πάμε ζευγάρι σίγουρα δεν μας βλέπω να παρτάρουμε, αλλά πχ πέρσι είχαμε πάει Κουφονήσια και βγαίναμε κάθε βράδυ. Υπάρχουν μαγαζιά τύπου "Σορόκος" να πας να πιεις ένα ποτό ή έστω κ χαλαρά για ούζο-κρασί ή είναι τελείως νέκρα ?
εχει νυχτερινη ζωη στην Πλακα, αλλα αν κατσεις πανω απο 2-3 βραδια αναγκαστικα θα πηγαινεις συνεχεια στα ιδια. Δεν εχει παρα πολλα. Νεκρα οχι, σεκψου οτι γενικα δε χωρας να περασεις τον Αυγουστο, αλλα εχει κυριως εστιατορια.Γενικα αν θελετε καθε βραδυ αλλο μπαρακι , δε θα σας βολεψει η Μηλος. Με την καμια ομως. Τα Κουφονησια ειχαν περισσοτερα τετοιου στυλ που αναφερεις. Σε αντιθεση με τη Σεριφο, που εχει πολυ εντονη ζωη το βραδυ. Αν μεινετε Πλακα Τριοβασαλο ναι, θα δυσκολευτειτε αρκετα στο θεμα της συγκοινωνιας...Αποψη μου ειναι να μεινετε Αδαμαντα αφου δε θα εχετε αμαξι...Αλλα με τα δεδομενα που μου θετεις, καλυτερα Σεριφο...Δε σου λεω, η Μηλος ειναι μαγεια, ειναι σουπερ, ειναι η αδυναμια μου γενικως, αλλα απο νυχτερινη ζωη περα απο πολλα εστιατορια εχει ελαχιστα μπαρακια. ( Utopia ειναι το πιο διασημο και το μπαρακι διπλα στο Ποδηλατο στην Πλακα και τα δυο). Και εχει και ενα δυο στον Αδαμαντα. Αν βολευεστε συνολικα με αυτα τα 4, δυο στην Πλακα και δυο στον Αδαμαντα, ειστε κομπλε παντως για Μηλο. Επισης χυμα στη Μηλο ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΜΙΑ...ειναι ΠΟΛΥ προσεγμενος ο τουρισμος της. Ελπιζω να μη σε μπερδεψα.
 

Mariaab

Member
Μηνύματα
11
Likes
4
Ευχαριστώ και τους δυο! Εν τελει βρήκαμε οικονομικοτερα στονΑδαμαντα για μεσα Ιουλιου! Κλεισαμε για 4 βραδια, ελπιζω να προλαβουμε να δουμε οσες περισσοτερες παραλιες γινεται. Αφου θα μεινουμε λίγες μερες πιστευω θα ειμαστε ενταξει απο αποψη νυχτερινης διασκεδασης και δεν θα βαρεθουμε.
Για περισσότερες πληροφοριες διαβαζω κ αλλα thread;)
@psilos3 Για αυτο που λες για Αναφη εχεις δικιο το λεγαμε απο τον χειμωνα, απλα λογω περιορισμένης αδειας φετος δεν μπορουμε να παμε για πιο πολλες μερες και ειναι κριμα για 4ημερο να φαμε 20 ωρες στα πηγαινε-ελα :/.
 

rev26

Member
Μηνύματα
195
Likes
119
Να κάνετε την κρουαζιέρα οπωσδηποτε θα ειναι αυτό που θα θυμάστε μετά απο καιρό.τα νερά στις παραλιες που σε πήγαινουν ειναι υπέροχα.εχει διάφορες τιμές ,ο καπετάν Γιάγκος ειναι ο φθηνότερος
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.947
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Ευχαριστώ και τους δυο! Εν τελει βρήκαμε οικονομικοτερα στονΑδαμαντα για μεσα Ιουλιου! Κλεισαμε για 4 βραδια, ελπιζω να προλαβουμε να δουμε οσες περισσοτερες παραλιες γινεται. Αφου θα μεινουμε λίγες μερες πιστευω θα ειμαστε ενταξει απο αποψη νυχτερινης διασκεδασης και δεν θα βαρεθουμε.
Για περισσότερες πληροφοριες διαβαζω κ αλλα thread;)
@psilos3 Για αυτο που λες για Αναφη εχεις δικιο το λεγαμε απο τον χειμωνα, απλα λογω περιορισμένης αδειας φετος δεν μπορουμε να παμε για πιο πολλες μερες και ειναι κριμα για 4ημερο να φαμε 20 ωρες στα πηγαινε-ελα :/.
Πολύ σημαντικό ρόλο θα παίξει αν θα έχετε μεταφορικό μέσο.
Αν ναι, θα προλάβετε να δείτε αρκετά το νησί και τις παραλίες του, με λίγο ''τεντωμένο'' πρόγραμμα.
Μην αναλωθείτε στα τουριστικά. Μόνο για την επίσκεψη. Θα σας δώσουμε πληροφορίες, θα βρεις και θα διαβάσεις και πολλά εδω για τη Μήλο.
Επίσης, πολύ σημαντικό για το Κλέφτικο, κανόνισε το τη μέρα που θα έχει καλό καιρό (όχι νοτιά) και θα ναι προσβάσιμο. Γνώμη μου είναι να μην χάσεις χρήμα & χρόνο στα καραβάκια που αναχωρούν απο Αδάμαντα, αλλά να κατέβεις Κήπους και να κάνεις την εκδρομή από εκεί, σε συνδυασμό με Τσιγκράδο.
 

giota21

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Σου προτείνω ανεπιφύλακτα Μήλο! Έχει όλα όσα ζητάς και θα περάσεις τέλεια...Είναι το απόλυτο ζευγαρονήσι, έχει καταπληκτικές παραλίες που δεν τις χορταίνεις (και σε 2-3 να πηγαίνεις τη μέρα δεν θα τις προλάβεις όλες)...Η Μήλος είναι σχετικά ήσυχο νησί με κάποια μπαράκια το βράδυ για ποτάκι, έχει όμως ζωή, κυρίως ζευγάρια στην ηλικία μας! Το φαγητό είναι φανταστικό και ποιοτικό και έχω να σου προτείνω πολλά μέρη να πας. Επισκέφτηκα το νησί πέρσι με το αγόρι μου τέλη Ιουλίου και περάσαμε υπέροχα. Αν σε ενδιαφέρει ευχαρίστως να σε βοηθήσω... :cool:

Το μόνο που πιστεύω δύσκολα θα αποφύγεις είναι η μεταφορά του αυτοκινήτου σας ή η ενοικίαση εκεί γιατί το νησί για να το ευχαριστηθείτε πρέπει να το γυρίσετε!
Όταν πηγες στην Μήλο που διανυκτέρευσες;
 
Μηνύματα
25
Likes
11
Καλησπέρα. Μπορει καποιος να μου προτείνει διακοπες Αύγουστο σε οικονομικα νησια για ζευγαρι με μεταφορικο αμαξι αλλα δεν ειναι για πολυ μακρινες αποστασεις? Και γενικα κατα ποσο τωρα Αυγουστο θα μας εβγαινε οικονομικα περισσοτερο και να μην χρειαστεί να δωσουμε το νεφρο μας..
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Καλησπέρα. Μπορει καποιος να μου προτείνει διακοπες Αύγουστο σε οικονομικα νησια για ζευγαρι με μεταφορικο αμαξι αλλα δεν ειναι για πολυ μακρινες αποστασεις? Και γενικα κατα ποσο τωρα Αυγουστο θα μας εβγαινε οικονομικα περισσοτερο και να μην χρειαστεί να δωσουμε το νεφρο μας..
Τετοια ωρα τετοια λογια....αν δεν εχετε κλεισει ηδη διαμονες σε νησια,δυστυχως οτι και να επιλεξετε θα δωσετε νεφρο...ισως Ανδρο αφου θα εχουν αμαξι που εχει απο τα πιο φθηνα ακτοπλοικα κατα τ ατομο...
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.947
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα. Μπορει καποιος να μου προτείνει διακοπες Αύγουστο σε οικονομικα νησια για ζευγαρι με μεταφορικο αμαξι αλλα δεν ειναι για πολυ μακρινες αποστασεις? Και γενικα κατα ποσο τωρα Αυγουστο θα μας εβγαινε οικονομικα περισσοτερο και να μην χρειαστεί να δωσουμε το νεφρο μας..
Μια καλή επιλογή και πολύ οικονομική συνάμα, χωρίς να έχεις να διανύσεις πολλά χιλιόμετρα είναι δίχως αμφιβολία η Σύρος.
Με προβληματίζει το γεγονός της απόστασης που αναφέρεις, αλλιώς θα έλεγα να κοιτάξεις και προς Τήνο μεριά.
 
Μηνύματα
25
Likes
11
Τετοια ωρα τετοια λογια....αν δεν εχετε κλεισει ηδη διαμονες σε νησια,δυστυχως οτι και να επιλεξετε θα δωσετε νεφρο...ισως Ανδρο αφου θα εχουν αμαξι που εχει απο τα πιο φθηνα ακτοπλοικα κατα τ ατομο...
Αφου ετσι κι αλλιως ειχαμε καραμπινα τιποτα δεν λειτουργουσε... Και ακομα και τωρα καποια νησια δεν εχουν πολλα ενοικιαζομενα.. Αφηστε εχω στεναχωρηθει πολυ.. Τοσο καιρο μας ειχαν κλεισμενους σα τα πρόβατα υποτιθεται για καλο και μονο χειροτερα εγινε το πραγμα.. Και τωρα ολοι θα κοιταξουν να βγαλουν τα σπασμένα.


Απο εξωτερικο ξερουμε καθολου τι παιζει? Εχω ακουσει οτι ειναι οικονομικα στο μπαλι και στη Μάλτα..

Μια καλή επιλογή και πολύ οικονομική συνάμα, χωρίς να έχεις να διανύσεις πολλά χιλιόμετρα είναι δίχως αμφιβολία η Σύρος.
Με προβληματίζει το γεγονός της απόστασης που αναφέρεις, αλλιώς θα έλεγα να κοιτάξεις και προς Τήνο μεριά.
Με εχει φαει ο συντροφος για Τηνο... Βαλτος είσαι αδερφάκι μ..? 😂😂
Δεν θελω Τηνο.... 😑
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.654
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom