Οι Ανθρωποι. Συνηθειες, συμπεριφορες, τροπος ζωης Γαλλων και μεταναστων. Παριζιανοι και ξερη μπαγκετ

jimp

Member
Μηνύματα
5.019
Likes
6.398
Και μόνο που τα διάβασα κουράστηκα!
Σπίτι παιδάκια στα κάρβουνα στη μέση του τραπεζιού, τηγανητή πατάτα και οι χαρτοπετσέτες να μην φτάνουν ούτε για δείγμα. Και έτσι για το style και ένα μπουγιουρντί, βάλε δύο καλύτερα, και οι φωνές ν΄ακούγονται μέχρι το Παρίσι!
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Και μόνο που τα διάβασα κουράστηκα!
Σπίτι παιδάκια στα κάρβουνα στη μέση του τραπεζιού, τηγανητή πατάτα και οι χαρτοπετσέτες να μην φτάνουν ούτε για δείγμα. Και έτσι για το style και ένα μπουγιουρντί, βάλε δύο καλύτερα, και οι φωνές ν΄ακούγονται μέχρι το Παρίσι!
Μπασκλασαρία ....
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.034
Και μόνο που τα διάβασα κουράστηκα!
Σπίτι παιδάκια στα κάρβουνα στη μέση του τραπεζιού, τηγανητή πατάτα και οι χαρτοπετσέτες να μην φτάνουν ούτε για δείγμα. Και έτσι για το style και ένα μπουγιουρντί, βάλε δύο καλύτερα, και οι φωνές ν΄ακούγονται μέχρι το Παρίσι!
Ξεχασες και τη μουσικη υποκρουση....
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Traveller μη κοιτας εσενα που ανηκεις στην Μπουρζουαζια της Ελλαδας και εχεις γαλλοαναθρεφθει. Τα τραπεζια που κανει η καστα σας ειναι λογικο να 'ναι παρομοια. Εμεις οι χωριαταραιοι συμπεριφερομαστε οπως γουσταρουμε στα τραπεζια σε σπιτια φιλων, μεθαμε, τραγουδαμε κι αμα λαχουν κοψιδια τα πιανουμε με τα χερια. Ασε που αν εξαιρεσεις το γλυκο ολα τα υπολοιπα φαγια βρισκονται συγχρονως πανω στο τραπεζι.

Κανε και κανενα ταξιδι στην ελληνικη επαρχια να δεις πως τρωει ο κοσμος, οχι ολο εξωτερικα.
Έχω την εντύπωση ότι μίλησες για καλά τραπέζια στο Παρίσι και όχι στην επαρχία... ε εδώ στο Αθήνα ένα πράμα σαν το Παρίσι το έχουμε... όταν είμαστε καλεσμένοι σε τραπέζι και δώρα πάμε και κοπλιμέντα κάνουμε στην οικοδέσποινα και πρώτα πιάτα έχουμε και δεν κάνουμε παπάρες στις σαλάτες και τυριά τρώμε και κρασί πίνουμε και δεν καθόμαστε όπου γουστάρουμε... στο δικό μου χωριό λοιπόν όλα αυτά λέγονται σωστή κοινωνική συμπεριφορά και είμαι ιδιαίτερα υπερήφανος που την έχω... αν εσύ ανακάλυψες τώρα την Αμερική και στα τραπέζια που σε καλούσαν μέχρι τώρα, έκανες γουρουνιές στο όνομα δεν ξέρω εγώ ποιας ταξικής απελευθέρωσης, καλά να πάθεις, αλλά συγνώμη δεν θα απολογηθώ εγώ γιατί ξέρω πως να φάω και πως να συμπεριφερθώ σε μια κοινωνική εκδήλωση...

Όταν πηγαίνω στο χωριό μου φυσικά και οι κανόνες είναι ελαστικότεροι... εκεί ασφαλώς και δεν υπάρχουν κολωνάτα ποτήρια, πρώτα ή δεύτερα πιάτα και βεβαίως ο καθένας κάθεται όπου γουστάρει... όλα αυτά όμως στο χωριό και όχι σε ένα επίσημο τραπέζι...

Τripakias, δεν είναι κακό που σου κάνουν εντύπωση όλα αυτά, προς Θεού αν δεν τα έχεις συνηθίσει από μικρός σου φαίνονται περίεργα, το κακό είναι που προσπαθείς να μας πλασάρεις σαν πρωτόγνωρα και αξιοπερίεργα πράγματα που συνηθίζονται σε όλες τις σοβαρές πόλεις του δυτικού κόσμου τουλάχιστον τα τελευταία 100 χρόνια...
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
παιδάκια στα κάρβουνα
E εντάξει κι εσύ βρε @jimp είμαστε λαϊκά παιδιά εδώ στον Πειραιά αλλά κανίβαλοι δεν είμαστε...κάτι τέτοια λες και θα μας πούνε και πρωτόγονους στο τέλος...:bleh::bleh::bleh:


Και για να είμαι και ον τόπικ το μόνο σίγουρο οτι μετά τη συμβουλή Νο4 αν ποτέ με καλέσουν σε τραπέζι στο Παρίσι θα φροντίσω να φτάσω τελευταία...:D
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.034
Έχω την εντύπωση ότι μίλησες για καλά τραπέζια στο Παρίσια
Κακως εχεις αυτη την εντυπωση.Μιλησε για τραπεζια μεταξυ φιλων.Και,οταν καλουμε τους φιλους μας,τα πραγματα ειναι πιο απλα,περιπου,οπως τα ειπε ο jimp.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.018
Likes
12.104
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
αλλά συγνώμη δεν θα απολογηθώ εγώ γιατί ξέρω πως να φάω και πως να συμπεριφερθώ σε μια κοινωνική εκδήλωση...
Δεν σου ζητησα να απολογηθεις. Να προσγειωθεις στην πραγματικοτητα σου ζηταω. Δεν μπορω να φανταστω τραπεζια μεταξυ φιλων στην Αθηνα οπως αυτα του Παρισιου (εχω ζησει περισσοτερα χρονια στην Αθηνα απ'οτι στο Παρισι). Ή εχει αλλαξει τοσο πολυ η Αθηνα απο τοτε που εφυγα ή ζεις στον κοσμο σου.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Προσωπικά με τους ίδιους φίλους που τους κάνω το τραπέζι κι ακολουθώ τέτοιο και πιο αυστηρό τυπικό γιατί γουσταρουμε να φάμε έτσι εκείνη τη μέρα έχω την ίδια άνεση να τρώμε με τα σορτσάκια κοψιδια το καλοκαίρι και να καταπινουμε την μπύρα απο το βαρελάκι.

Το πιο βασικό όμως είναι οτι ειτε φέρουν κάτι ή όχι, είτε κάνουν κοπλιμεντα ή όχι, είτε τους αρέσει το φαγητό ή όχι δεν παρεξηγειται κανείς. Όσο για κουβέντες περί χρημάτων,μακάρι να κάναμε αλλά όλο στο πολιτικο γυρνάει και καταληγω να τσακωνομαι με όλο το τραπεζι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.158
Μηνύματα
882.404
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom