Γαλλία Οι Παριζιάνοι / Les parisiens!

DRAKFIREMAN

Member
Μηνύματα
272
Likes
243
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη-Ιαπωνία
Εκλπηκτικες οι φωτογραφίες σου.μου έδωσες πολύ χαρά διότι το Παρίσι ήταν το πρώτο μου ταξίδι στο εξωτερικό.τώρα με 2 μικρά παιδιά 36 και 20 μηνών αυτό το ταξίδι μου φαίνεται πολύ μακρινή ανάμνηση.όμως μου δίνεις το ερέθισμα να προσπαθήσω να πάω ΜΕ τα παιδιά ένα Παρίσι όταν ξεπεταχτούν λίγο ακόμα!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Εκλπηκτικες οι φωτογραφίες σου.μου έδωσες πολύ χαρά διότι το Παρίσι ήταν το πρώτο μου ταξίδι στο εξωτερικό.τώρα με 2 μικρά παιδιά 36 και 20 μηνών αυτό το ταξίδι μου φαίνεται πολύ μακρινή ανάμνηση.όμως μου δίνεις το ερέθισμα να προσπαθήσω να πάω ΜΕ τα παιδιά ένα Παρίσι όταν ξεπεταχτούν λίγο ακόμα!
Σ'ευχαριστώ φίλε @DRAKFIREMAN
Τώρα λίγο έριχνα μια ματιά στην ιστορία μου που είχα καιρό να τη δω, και ομολογώ πως τελικά ήταν ωραία στο Παρίσι. Το λέω γιατί άφησα την εντύπωση πως δεν μου άρεσε. Ήταν ωραίο ταξίδι κι ας είχε κρύο και νομίζω πως θα ήθελα να πάω και 2η φορά. Εύχομαι να ξαναπάς με τα παιδιά. Τόσοι και τόσοι το έχουν κάνει στο φόρουμ:)
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
πηγαινε ξανα μια ανοιξη..μετα γραψε ιστορια και ανεβασε φωτο...
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
εχει καινουργια φυλλα στα δεντρα και λουλουδια στους κηπους,ομορφα κοριτσια με φουστανακια,γιαγιες σαν μπιμπελο,το ποταμι λαμπει,οι φουρνοι μοσχοβολανε ...που και που πιανει μια υσυχη βροχη,ισα να πιεις μια σοκολατα και να βαλεις την καινουργια σου καμπαρντινα το βραδυ...αν ειμαι τυχερη θα το ξαναζησω φετος.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
εχει καινουργια φυλλα στα δεντρα και λουλουδια στους κηπους,ομορφα κοριτσια με φουστανακια,γιαγιες σαν μπιμπελο,το ποταμι λαμπει,οι φουρνοι μοσχοβολανε ...που και που πιανει μια υσυχη βροχη,ισα να πιεις μια σοκολατα και να βαλεις την καινουργια σου καμπαρντινα το βραδυ...αν ειμαι τυχερη θα το ξαναζησω φετος.
Πιο πολύ μου έμεινε απωθημένο η Μονμάρτη, που την είδα βιαστικά με βροχή και κρύο. Πως είναι όμως οι αναμνήσεις ρε παιδί μου. Τώρα σχεδόν 3 χρόνια μετά θυμάμαι πολύ γλυκά το Παρίσι κι ακόμα εκείνη η βροχερή Μονμάρτη τη νοσταλγώ!
 
Last edited:

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
Η Μονμαρτη ειναι μια κατηγορια απο μονη της..μολις τελειωσα βιβλιο για τη ζωη στη μονμαρτη τα πρωτα 10 χρονια του πικασσο εκει,κι εχω μαζεψει υλικο για μια βδομαδα,συν το μουσειο της που δεν καταφερα να δω τοσες φορες..ετυχα ομως στη γιορτη του τρυγου οπου στηνεται ολοκληρο πανηγυρι και μαζευεται ολο το χωριο...ονειρο ειναι.μουσικες,χοροι,κρασια και μεζεδες.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Η Μονμαρτη ειναι μια κατηγορια απο μονη της..μολις τελειωσα βιβλιο για τη ζωη στη μονμαρτη τα πρωτα 10 χρονια του πικασσο εκει,κι εχω μαζεψει υλικο για μια βδομαδα,συν το μουσειο της που δεν καταφερα να δω τοσες φορες..ετυχα ομως στη γιορτη του τρυγου οπου στηνεται ολοκληρο πανηγυρι και μαζευεται ολο το χωριο...ονειρο ειναι.μουσικες,χοροι,κρασια και μεζεδες.
Κι εγώ είχα μελετήσει πολύ καλά την περιοχή και την ιστορία της και είχα φτιάξει μια ιδανική διαδρομή που θα την έβλεπα όλη. Δυστυχώς ο καιρός μας νίκησε. Οπότε είναι ένας λόγος επιστροφής.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
Μου θυμισες ενα βραδυ με την κορη μου επανω στη μονμαρτη..φορουσαμε οτι ειχαμε και παλι τρεμαμε..μπαινοβγαιναμε στα μαγαζια για να συνελθουμε και στο τελος το πηραμε αποφαση και φυγαμε..Πολλοι οι λογοι της επιστροφης κι η μονμαρτη δυνατο χαρτι.Σου ευχομαι να ξαναπας με τον καλυτερο καιρο,να την χαρεις!
 

Political

Member
Μηνύματα
111
Likes
84
Φίλε Γιάννη σε ευχαριστώ πολύ για την διευκρίνιση!
Ελπίζω, να τα καταφέρουμε και να πιούμε στην υγεία σου έναν καφέ στον Πύργο!!
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip B. Αμερική
Είναι αυτό που λέω. Όταν πήγαμε είχε πολύ λίγα άτομα και κανείς δεν έτρωγε. Όλα αυτά τα καφέ που βρίσκονται σε ουρανοξύστες και πύργους είναι και εστιατόρια και μπαρ. Κανείς δεν θα σε κοιτάξει με μισό μάτι από τη στιγμή που λειτουργεί και ως καφέ-μπαρ όλες τις ώρες. Εννοείται η θέα είναι ίδια, απλά από την ταράτσα δεν θα έχεις το τζάμι να σε εμποδίζει και θα βγάλεις φωτογραφίες χωρίς αντανακλάσεις. Αυτό.
Μια μικρή διευκρίνηση μόνο Γιάννη. Και στην ταράτσα έχει τζαμαρία γύρω γύρω. Υπάρχει ένα κενό στο ύψος των ματιών περίπου αν θέλει κάποιος να βγάλει φωτογραφίες της πόλης από εκεί αλλά αν θέλει να βγει και ο ίδιος από μακριά ίσως υπάρχουν αντανακλάσεις. Παραθέτω και μια φωτογραφία για να καταλάβει καλύτερα ο φίλος μας τι εννοώ.

paris montparnasse.jpg


Σε κάθε περίπτωση, μια επίσκεψη στον Montparnasse αξίζει, προσωπικά θεωρώ ότι από εκεί έχεις την καλύτερη θέα της πόλης.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Μια μικρή διευκρίνηση μόνο Γιάννη. Και στην ταράτσα έχει τζαμαρία γύρω γύρω. Υπάρχει ένα κενό στο ύψος των ματιών περίπου αν θέλει κάποιος να βγάλει φωτογραφίες της πόλης από εκεί αλλά αν θέλει να βγει και ο ίδιος από μακριά ίσως υπάρχουν αντανακλάσεις. Παραθέτω και μια φωτογραφία για να καταλάβει καλύτερα ο φίλος μας τι εννοώ.

View attachment 218654

Σε κάθε περίπτωση, μια επίσκεψη στον Montparnasse αξίζει, προσωπικά θεωρώ ότι από εκεί έχεις την καλύτερη θέα της πόλης.
Ναι έχεις δίκιο Γιώργο. Αν και δεν ανέβηκα, ήξερα πως υπάρχει προστατευτικό τζάμι στην ταράτσα. Εννοείται είναι η καλύτερη θέα της πόλης. Υ.Γ.Ωραία φωτογραφία;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.666
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom