Ομάν Πληροφορίες για Ομάν

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Oι όροι για την κοινή βίζα Ντουμπάι-Ομάν για κατόχους ελληνικών διαβατηρίων έχουν μετακομίσει εδώ.
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.730
Likes
14.328
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Kανονικά για τους Έλληνες που επισκέπτονται το Ομάν μέσω του εμιράτου του Ντουμπάι (είτε αεροπορικώς από το αεροδρόμιο του Ντουμπάι είτε από το οδικό πέρασμα της Hatta) η βίζα Ομάν είναι δωρεάν. Όμως θα πρέπει να ζητήσετε την ειδική βίζα εισόδου στο αεροδρόμιο που να γράφει ότι μπήκατε στα ΗΑΕ μέσω του αεροδρομίου του Ντουμπάι γιατί το common visa policy με το Ομάν δεν ισχύει αν μπήκατε στα ΗΑΕ πχ από το αεροδρόμιο του Άμπου Ντάμπι.

http://www.rop.gov.om/english/dg_pr_visas_dubai.asp
Γνωρίζουμε αν η δωρεάν βίζα ισχύει και για πτήσεις Dubai - Salalah?
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Στο FAQ εδώ λέει συγκεκριμένα: "
Is the visa free for someone coming from Dubai / Qatar?
  1. Yes, the joint visa with Dubai / Qatar is free, provided the traveler is coming to Oman directly from Dubai / Qatar. Both of these visas are obtainable by paper application not online."
Κανονικά ισχύει, εγώ θα το επιχειρούσα.
Όμως θα πρέπει να έχεις πάρει visa on arrival στο Ντουμπάι κατά την είσοδο στα ΗΑΕ όχι σε άλλο αεροδρόμιο άλλου εμιράτου.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.800
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Γνωρίζουμε αν η δωρεάν βίζα ισχύει και για πτήσεις Dubai - Salalah?
Βασικά, θα σε συμβούλευα να είσαι 100% σίγουρος πριν το επιχειρήσεις, και πάντως οι πληροφορίες σου να είναι από επίσημες πηγές και μόνο. Σε κάθε περίπτωση, απαραίτητο να το ελέγξεις και με την αεροπορική εταιρεία. Εμάς, ή flydubai παρόλο που η πτήση για Muscat ήταν μέσω Dubai μας ζήτησε το χαρτί έγκρισης για βίζα πριν κάνουμε check-in.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Βασικά, θα σε συμβούλευα να είσαι 100% σίγουρος πριν το επιχειρήσεις, και πάντως οι πληροφορίες σου να είναι από επίσημες πηγές και μόνο. Σε κάθε περίπτωση, απαραίτητο να το ελέγξεις και με την αεροπορική εταιρεία. Εμάς, ή flydubai παρόλο που η πτήση για Muscat ήταν μέσω Dubai μας ζήτησε το χαρτί έγκρισης για βίζα πριν κάνουμε check-in.
Εσείς πετάξατε Σόφια - Ντουμπάι - Muscat. Οι όροι για τη δωρεάν βίζα περιλαμβάνουν προηγούμενη είσοδο στα ΗΑΕ με σημείο εισόδου το Dubai, δεν αρκεί ένα απλό transit στο αεροδρόμιο.
Αν δεν είχατε μπει πριν στο Dubai για να πάρετε σφραγίδα εισόδου, λογικό να σας ζητάνε βίζα Ομάν για να σας δώσουν κάρτα επιβίβασης για πτήση προς το Ομάν. Δε μπορούν να μαντέψουν από πριν ότι όντως όταν φτάσετε στο Ντουμπάι θα πάτε στα σύνορα και θα μπείτε στη χώρα (κι όχι απλώς στο χώρο αναμονής για την επόμενη πτήση), οπότε για να είναι καλυμμένοι πρέπει να σας ζητήσουν τη βίζα πριν σας δώσουν κάρτα επιβίβασης. Η λογική λύση σε τέτοια περίπτωση είναι να σας κάνουν check-in μόνο μέχρι το Dubai και μετά να σας στείλουν για check-in στο αεροδρόμιο εκεί (οι βαλίτσες μπορούν όμως να συνεχίσουν).

Το θέμα μου εμένα είναι αν το immigration στη Salalah α) υπάρχει και β) δέχεται το common visa scheme με το Dubai και γ) Δεν απαιτεί εισιτήριο επιστροφής προς Dubai για να το κάνει (η επιστροφή μου είναι από Muscat μέσω IST). To έψαξα λίγο και για το β) φαίνεται ότι όλα τα επίσημα και μη sites μιλάνε για "Oman Airports" (στον πληθυντικό), οπότε μάλλον ισχύει... Για το γ) πρέπει να δούμε ακόμα...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.800
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Εσείς πετάξατε Σόφια - Ντουμπάι - Muscat. Οι όροι για τη δωρεάν βίζα περιλαμβάνουν προηγούμενη είσοδο στα ΗΑΕ με σημείο εισόδου το Dubai, δεν αρκεί ένα απλό transit στο αεροδρόμιο.
Αν δεν είχατε μπει πριν στο Dubai για να πάρετε σφραγίδα εισόδου, λογικό να σας ζητάνε βίζα Ομάν για να σας δώσουν κάρτα επιβίβασης για πτήση προς το Ομάν. Δε μπορούν να μαντέψουν από πριν ότι όντως όταν φτάσετε στο Ντουμπάι θα πάτε στα σύνορα και θα μπείτε στη χώρα (κι όχι απλώς στο χώρο αναμονής για την επόμενη πτήση), οπότε για να είναι καλυμμένοι πρέπει να σας ζητήσουν τη βίζα πριν σας δώσουν κάρτα επιβίβασης. Η λογική λύση σε τέτοια περίπτωση είναι να σας κάνουν check-in μόνο μέχρι το Dubai και μετά να σας στείλουν για check-in στο αεροδρόμιο εκεί (οι βαλίτσες μπορούν όμως να συνεχίσουν).

Το θέμα μου εμένα είναι αν το immigration στη Salalah α) υπάρχει και β) δέχεται το common visa scheme με το Dubai και γ) Δεν απαιτεί εισιτήριο επιστροφής προς Dubai για να το κάνει (η επιστροφή μου είναι από Muscat μέσω IST). To έψαξα λίγο και για το β) φαίνεται ότι όλα τα επίσημα και μη sites μιλάνε για "Oman Airports" (στον πληθυντικό), οπότε μάλλον ισχύει... Για το γ) πρέπει να δούμε ακόμα...
Immigration στη Salalah υπάρχει. Είμαι τώρα στο αεροδρόμιο της Salalah. Δυστυχώς είδα το μήνυμά σου αφού πέρασα τον έλεγχο. Θα δω μήπως μάθω κάτι όταν φτάσουμε στη Muscat. Πάντως, δεν ξέρω αν το ξέρεις, υπάρχει και ή βίζα των 10 ημερών που είναι φθηνότερη. Δεν ξέρω πόσες μέρες θα κατσεις αλλά ίσως σε συμφέρει να τη βγάλεις από πριν
.
 
Last edited:

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
...και γ) Δεν απαιτεί εισιτήριο επιστροφής προς Dubai για να το κάνει (η επιστροφή μου είναι από Muscat μέσω IST)...
Στην είσοδο στη χώρα οδικά από Ντουμπάι δε ζητήθηκε εισιτήριο εξόδου απ' τη χώρα προς Ντουμπάι (είτε αεροπλάνου είτε λεωφορείου). Απλά μοιράστηκε ένα έντυπο visa application form στο λεωφορείο προς συμπλήρωση όπως συμβαίνει σε πολλές χώρες που απαιτούν βίζα (αυτό στην ουσία είναι το paper application που αναφέρεται στο FAQ για όσους εκμεταλλευτούν το common visa facility). Ούτε ο συνοριοφύλακας μου ζήτησε αποδεικτικό επιστροφής στο Ντουμπάι. Το μόνο πρόβλημα που υπήρχε (μιλάμε για το '15) είναι ότι στη στάμπα βίζας του Ντουμπάι ήθελε ένα ειδικό στίκερ που δεν το είχα αλλά και πάλι δείχνοντάς του τυπωμένη τη σελίδα με τους όρους συμφώνησε και μου σφράγισε το διαβατήριο με τη δωρεάν βίζα (αν και τότε η βίζα κόστιζε μόνο 5OMR ή 50AED αν δεν είχες εκείνη τη στιγμή ομανέζικο συνάλλαγμα). Σχετικά με αυτό το ειδικό στίκερ δε γνώριζα καν ότι έπρεπε να το ζητήσω συγκεκριμένα στο αεροδρόμιο του Ντουμπάι να μου το κολλήσουν δίπλα στη στάμπα εισόδου αλλά το εξηγεί ένας μπλόγκερ σε μια περιγραφή του '17.
https://www.phenomenalglobe.com/bus-dubai-muscat-via-hatta-border/

Πιθανολογώ ότι τα ίδια θα πρέπει να ισχύουν και για είσοδο μέσω αεροδρομίων του Ομάν μιας και το site τους δεν κάνει κάποια διαφοροποίηση σε σχέση με την οδική ή αεροπορική είσοδο από Ντουμπάι σε Ομάν.

Το paper application ήταν κάπως έτσι πάντως και λογικά κάτι τέτοιο θα κληθείς να συμπληρώσεις αν εκμεταλλευτείς το common visa facility.
 
Last edited:

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.800
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
@taver ρωτησα στο αεροδρόμιο της Muscat. Μπορείς να κινηθεις όπως θέλεις εφόσον έχεις βίζα Ντουμπάι. Μπαινεις SLL και βγαίνεις από MCT για IST.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.635
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom