Πατριώτες

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Ο Α. ξεπροβαλε απο την πόρτα του μικρού ξενοδοχείου κάπου στα Αγγλικά Μίντλαντς. Με κοιτάει εξεταστικά. Έχω κράτηση' του λεω.' Όνομα;' 'Ταδε.' 'Κοπιαστε' μου λεει στα Ελληνικα, με προφορά που φέρνει λιγο απο Κύπρο. Με περνάει στο σαλονι οπου εχει το κομπιουτερ για να ελεγχει τις κρατησεις. Φαινεται γυρω στα 70 αλλα με ενθουσασμο νεωτέρου ανθρωπου. Ισως επειδη ειδε πατριώτη.

Έλληνας; μου λεει. Ναι, εσεις; "Κύπριος". (Καλά το καταλαβα!). "Τουρκοκυπριος". (Α!) "Εχω ομως φυγει απο την Κυπρο απο το 1962 οταν τελειωσα το σχολείο και ηρθα στο Λονδινο. Δεν μ'αρεσει να πηγαινω πλεον. Γκανγκστερ και αμόρφωτοι ζουνε πια εκει. Και αυτοι που ηρθανε... Δεν μιλανε ουτε Αγγλικα, ουτε Ελληνικα ουτε Τουρκοκυπριακα καταλαβαινουν καλα, καλα. Ασε που θεωρουν τα τουρκοκυπριακα πολυ κατωτερη διαλεκτο. Πλεον πηγαινω μονο στην Κων/πολη και σε Ελληνικα νησιά και στην Στυλιδα που εχω μια φιλη".

Στο δωματιο σκεφτομαι προσπαθοντας να τον τοποθετησω στο συστημα εθνικοτητων που εχω στο μυαλο μου. Τουρκος. Αλλά ειπε 'Κων/πολη'. Και μιλαει καποια ελληνοκυπριακα. Έφυγε το 1962! Πριν αγριέψουν πολυ τα πραγματα. Πεσαμε σε ενδιαφερουσα περιπτωση!

Την επόμενη με περιμένει στις 8:30 το πρωί μαγειρευοντας μου πλήρες Αγγλικο πρωινό. Τραγουδαει παλια τραγουδια της Βουγιουκλακη οπως 'Εχω ενα μυστικο'. "Μεγάλη επιτυχια τοτε η Βουγιουκλακη. Την βλεπαμε με Τουρκικους υποτιτλους. Μαζι με τους συμμαθητες μας απο το σχολειο τους Ελληνες. Μαλιστα οταν πηγαινα ατο σπιτι του συμμαθητη μου η μανα του παραλλαζε την συνταγη της ημερας απο χοιρινο σε αρνι απο σεβασμο. Εγω βεβαια και τοτε αθεος ημουν." "Κετσαπ ή μπραουν σως" με ρωταει. "Μπραουν σως." "Α, εχεις γινει Άγγλος" μου λεει. Συνεχιζει το τραγουδι με το 'Καναρίνι μου γλυκο' μπερδευοντας μαζι Ελληνικα και τουρκικα! 'Μου το ελεγε ο πατερας μικρο μου μου λεει.'

Δεν επεσε πολυ εξω στο 'Αγγλος' παντως. Ο λογος που βρισκομαι εδω ειναι επειδη το μεσημερι εχω την τελετη αναληψης της Βρετανικης υπηκοτητας. Στο Δημαρχειο, μαζι με αλλους 30, απο χωρες οπως η Κολομβια, το Πακισταν, η Ουγκαντα, η ΗΠΑ κτλ. Για να γινει η δουλεια πρεπει να πουμε ολοι μαζι τον ορκο στην Βασίλισσα Ελισαβετ την Β'. Θρησκευτικο ή πολιτικο ορκο. Ο θεος ειναι προερετικος, η βασιλισσα οχι. Οπως ειπε ο αντιδημαρχος που εβγαλε λογο 'Αν δεν εχουμε κατι να βασιστουμε θα πεσουμε στην αναρχια' κανοντας ταυτοχρονα ενα μορφασμο αποστροφης στη λεξη 'αναρχια'. Διπλα μου τον ορκο λεει ο Γ. Χιλς ο Τριτος απο τα Φιτζι. Το 'Τριτος' ισως σημαινει οτι ειναι καποιος τοπικος βασιλιας, ειναι και παραξενα τα εθιμα σε εκεινα τα μερη. Παντως αναρχια δεν εχουν, ευτυχως! Ομως τελικα ολοι ειμαστε φτιαγμενοι απο αστροσκονη' καταληγει ο δημαρχος φιλοσοφικα (αν και ενδιαμεσα εκανε μια καλη διαφημιση της πολης του, μην χασουμε και τους τουριστες που ακουνε ).

Γυριζοντας εξηγώ στον Α. που βρισκομουν. Μπραβο μου λεει. Δεν αντιστεκομαι στο πειρασμο να τον ρωτησω: Η Τουρκια επιτρεπει διπλη υπηκοτητα; Μου λεει 'Δεν εχω καν Τουρκικη υπηκοτητα. Σε Βρετανικη αποικια γενήθηκα και Βρετανικη ειναι η μονη υπηκοτητα που μου δωσανε.' Μετα μου λεει: Αντε 'πατριώτη', ελα το βραδυ, θα σου μαγειρεψω κατι σαν δωρο για την νεα σου υπηκοτητα.

Οντως το βραδυ με περιμενει ενας φοβερο βετζετριαν παστιτσιο και χωριατικη, απο τα χερια του, που υπηρξε άλλωστε δεινός εστιάτορας. Καθομαστε στο σαλονι για να τον ευχαριστιαω για την ανιδιοτελη του προσφορα. Αρχικα βλεπουμε ενα τουρκικο σηριαλ και ανταλλασουμε γλωσσικες γνωσεις. Μετα το γυριζει σε ενα ελληνικο καναλι, απο το ιντερνετ. "Τι λενε" με ρωταει; Ηταν μια συζητηση στην Βουλη για το θεμα των προσφυγων στα συνορα με την Τουρκια. 'Α μου λεει, εχετε παρα πολυ δικιο. Ο Ερντογαν μας εχει καταστρέψει κι εμας. Ξερεις ποσες εκατονταδες χιλαδες ειναι στην φυλακη. Δεν τολμας να πεις την γνωμη σου. Και τα δις που μας εχει δωσει η ΕΕ για τις εγκαταστασεις για μεταναστες μαλλον τα εχουν τσεπωσει.' Κοιταω λιγο τα χαρακτηριστικα του προσωπου του. 'Μοιαζεις πολυ με Ελληνας του λεω.' 'Ε ναι μου λεει. Αφου οι προγονοι μου που ηρθαν απο την Μογγολια καταστρφανε και βιάζανε τα Ελληνικα βασιλια της Μ. Ασιας. Εμεις ειμαστε το αποτελεσμα. Μετα οι παπουδες μου στην Κυπρο απο το 1520 με την εισβολη του Σουλτανου. Ελληνοσποροι!"

'Άντε πατριωτη καληνυχτα και φιλακια' χαμογελοντας μεχρι τα αυτια εχοντας θυμηθει τα παλιά.

"Πατριωτη"; Σκεφτομαι οτι σε αυτη την περιπτωση δεν ειναι τοσο προφανες. Το μονο σιγουρο ειναι δεν το εννοούσε λογο της κοινής μας πλεον Βρετανικης υπηκοότητας. Αλλά κατι εχουμε κοινο παντως αυτο ειναι σιγουρο. Ειναι αυτο που ενοουσε ο δημαρχος στην ομιλια του αραγε για την αναρχία; Μια κοινη βαση, μια ιδεα; Αν ειναι ετσι παντως, αυτη δεν ειναι οσο προφανης ειναι η Βασσιλισα. Η' ειναι; Αρκετά την σκέφτηκα, θα κοιμηθώ με Σεξ πιστολς πάντως απόψε. God save the queen.

CC9BB138-7A48-4E29-B280-5C9A4A29A2D6.jpeg
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.972
Likes
12.015
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Πολυ ομορφο να συναντας ανθρωπους στη ζωη σου απαλλαγμενους απο εθνικιστικο μισος. Πολυ ομορφο να εισαι κι εσυ απαλλαγμενος απο αυτο. Με συγκινησες νυχτιατικα
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.695
Likes
11.092
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Πολύ ενδιαφέρουσα και συναισθηματική ιστορία, πραγματεύεται με πολύ όμορφο και απλό τρόπο το ζήτημα της εθνικής ταυτότητας. :)
Θα σου πω και συγχαρητήρια για την υπηκοότητα, παρότι δεν πολυπιστεύω σε αυτά. Συγχαρητήρια ως αποτέλεσμα μιας συνειδητής προσπάθειας να αποτελέσεις "επίσημο" μέλος μιας κοινωνίας την οποία επέλεξες. :)
 
Last edited:

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.428
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Συγχαρητήρια συμπολίτη για την υπηκοότητα. Εμείς μάλλον δεν θα ακολουθήσουμε τον ίδιο δρόμο καθώς πολύ σύντομα αλλάζουμε χώρα.

Πολύ όμορφη η ιστορία σου και οι σκέψεις που μοιράστηκες μαζί μας. Παρόμοιες σκέψεις έχουμε κάνει και εμείς αυτά τα 6 μιση χρόνια σε αυτή τη χώρα και μέσω της συναναστροφής μας με διάφορες εθνικότητες.

Το συμπέρασμα στο οποίο έχω καταλήξει (πάντα μιλώντας με ανθρώπους που κατοικούν εδώ) αναφερόμενη στη συγκεκριμένη χώρα/ταυτότητα/εθνικότητα είναι ότι τα πράγματα είναι πολύ απλά και ότι οι άνθρωποι έχουν λύσει προ πολλού μεταξύ τους το πρόβλημα που υπάρχει. (τα έχουν ήδη βρει)
Φανταστείτε ότι στο Πανεπιστήμιο του Λέστερ που δουλεύω διδάσκοντας ελληνικά ως γλώσσα επιλογής των φοιτητών καθώς και του υπόλοιπου κοινού κάθε χρόνο έχω φοιτητές/κοινό, Κύπριους (της πάνω πλευράς) που θα ήθελαν να μάθουν την άλλη επίσημη γλώσσα της χώρας τους.

Επίσης ένας από τους αγαπημένους μου μαθητές σε ιδιαίτερα είναι ένας Τουρκοκύπριος (δεν χρησιμοποιώ τον όρο για διαχωρισμό, απλά για διευκρίνηση) γιατρός που μεγάλωσε στην πάνω πλευρά, με τον οποίον είμαστε πραγματικά ολόιοδιοι, έκανε career break 2 μήνες στην Αθήνα και την λάτρεψε, οι περισσότεροι φίλοι του είναι Έλληνές και Κύπριοι και θέλει να μάθει και αυτός την γλώσσα της πατρίδας του. Α! Και επίσης κατέχει Κυπριακό διαβατήριο της Ευρωπαϊκής ένωσης γιατί είναι πάππου προς πάππου από την Κύπρο. Το ίδιο και η γυναίκα του.

Επίσης οι δικοί μου φίλοι, άνθρωποι που μπορώ να συνεννοηθώ, να περάσω όμορφα, να κάνουμε τσιμπούσια να βοηθήσουμε ο ένας τον άλλο ανήκουν κυριως στη λεκάνη της ανατολικής (η μή) Μεσογείου με έμφαση στην Τουρκία καθώς επίσης και οι κολλητοί φίλοι πολλών Κύπριων γνωστών, και φίλων προέρχονται κυρίως από Τουρκία.

Καταλαβαίνω τις πικρίες και τις άσχημες εμπειρίες παλαιότερων γενεών.
"Αλλά αφήστε τους ανθρώπους να λύσουν από μόνοι τους τα προβλήματα, θα το κάνουν καλύτερα από τον καθένα."
 
Last edited:

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
"Αλλά αφήστε τους ανθρώπους να λύσουν από μόνοι τους τα προβλήματα, θα το κάνουν καλύτερα από τον καθένα."
Αυτο το τελευταιο ειδικα που λες είναι όλο το ζουμί.

Σημερα του πηγα ενα κρασι και το λεω "για την Ελληνοτουρκικη φιλια". Λεει "Δεν χρειαζεται τιποτα για την Ελληνοτουρκικη φιλια, αυτη υπαρχει ηδη". Έχοντας περασει 3 βραδιες μαζι του πλεον μπορω να πω ότι δεν έχω γνωρίσει πιο φιλέλληνα άνθρωπο. Βλέπαμε Νανα Μουσχουρη και έλαμπε το πρόσωπο του. Ο πολιτισμος, η μουσική, το φαγητό δεν έχουν σύνορα.

Συμπολίτισσα ευχαριστώ (όπως ευχαριστώ και τους υπόλοιπους) και λυπάμαι που αφήνετε την χώρα. Βεβαια μετα απο τοσα χρονια στα Μιντλαντς οπου και να πατε νομιζω η αλλαγη θα είναι πολύ ευπρόσδεκτη!
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.428
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Σημερα του πηγα ενα κρασι και το λεω "για την Ελληνοτουρκικη φιλια". Λεει "Δεν χρειαζεται τιποτα για την Ελληνοτουρκικη φιλια, αυτη υπαρχει ηδη". Έχοντας περασει 3 βραδιες μαζι του πλεον μπορω να πω ότι δεν έχω γνωρίσει πιο φιλέλληνα άνθρωπο. Βλέπαμε Νανα Μουσχουρη και έλαμπε το πρόσωπο του. Ο πολιτισμος, η μουσική, το φαγητό δεν έχουν σύνορα.
Είναι πολύ συγκινητικό αυτό. Και το βλέπω και συχνα από πολίτες της Βόρειας Μακεδονίας.
Συμπολίτισσα ευχαριστώ (όπως ευχαριστώ και τους υπόλοιπους) και λυπάμαι που αφήνετε την χώρα. Βεβαια μετα απο τοσα χρονια στα Μιντλαντς οπου και να πατε νομιζω η αλλαγη θα είναι πολύ ευπρόσδεκτη!
Δεν νομίζω ότι εγώ λυπάμαι πολύ που αφήνω τη χώρα. Έχω μια σχέση μίσους και πάθους με τη Βρετανία :p
Φυσικά το Λεστεράκι το υπερλατρεύω αλλά έχοντας δει την καινούρια μας πόλη (παρόμοια σε μέγεθος με το Λέστερ στη Βόρεια Ευρώπη) χαίρομαι που θα αφήσω πίσω την σκοτεινιά και τη "μιζέρια" των Ανατολικών Μίντλαντς.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.540
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom