Πελοπόννησο καλοκαίρι

sofiagoldengr

Member
Μηνύματα
10
Likes
3
Καλησπέρα, λεω για φέτος πρώτη φορά να επισκεφτώ αντι για νησί την Πελοπόννησο για καλοκαιρινές διακοπές.
Είμαστε απο Θεσσαλονίκη και δεν έχουμε feedback απο φίλους λόγω απόστασης. Είμαστε ζευγάρι χωρίς παιδιά ,δεν μας αρέσουν τα μέρη με πολλές οικογένειες και παιδάκια και θέλουμε οπωσδήποτε αμμουδερες παραλίες, θα παμε με το ιχ μας .
Που προτείνετε να μείνουμε , πόσο κοντινές ειναι οι αποστάσεις μεταξύ των παραλιών και γενικά οι αποστάσεις αν ειναι μεγάλες.
Αγαπημένος μας προορισμός ειναι το Κουφονήσι στο οποίο παμε σερί για χρόνια και φέτος είπαμε να κάνουμε κατι άλλο αξίζει;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Καλησπέρα, λεω για φέτος πρώτη φορά να επισκεφτώ αντι για νησί την Πελοπόννησο για καλοκαιρινές διακοπές.
Είμαστε απο Θεσσαλονίκη και δεν έχουμε feedback απο φίλους λόγω απόστασης. Είμαστε ζευγάρι χωρίς παιδιά ,δεν μας αρέσουν τα μέρη με πολλές οικογένειες και παιδάκια και θέλουμε οπωσδήποτε αμμουδερες παραλίες, θα παμε με το ιχ μας .
Που προτείνετε να μείνουμε , πόσο κοντινές ειναι οι αποστάσεις μεταξύ των παραλιών και γενικά οι αποστάσεις αν ειναι μεγάλες.
Αγαπημένος μας προορισμός ειναι το Κουφονήσι στο οποίο παμε σερί για χρόνια και φέτος είπαμε να κάνουμε κατι άλλο αξίζει;
Καλησπέρα. Κάνω κάθε χρόνο διακοπές σε νησιά. Πέρυσι, πρώτη φορά μετά από χρόνια, έκανα ολιγοήμερες καλοκαιρινές διακοπές στη Μεσσηνία. Μέναμε Γιάλοβα και γυρίσαμε τα γύρω μέρη, φτάνοντας ως Κορώνη και ως Κόστα Ναβαρίνο. Οι παραλίες είναι καταπληκτικές, πολλές, αμμουδερές και μεγάλες ως τεράστιες, για τα δικά μου δεδομένα. Μπορείς να βρεις άνετα μέρη που ούτε παιδάκια ούτε καν άλλος άνθρωπος δεν θα σε ενοχλήσει. Οι αποστάσεις μεταξύ τους δεν είναι απαγορευτικές και οι δρόμοι σχετικά καλοί.
Ενθουσιάστηκα, αλλά σαν τα νησιά δεν έχει ;).
 

sofiagoldengr

Member
Μηνύματα
10
Likes
3
Αυτο με προβληματίζει και εμένα. Οτι ίσως θα μου λείψει η αίσθηση που σου δίνει το νησί.
Απο την άλλη θέλω να αποφύγω για φέτος τα κυκλαδονηνια λόγω ανέμων που καθε χρονο πετυχαίνουμε.
 

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.802
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
Μπορείς επίσης να επισκεφθείς το Ν. Λακωνίας όπου έχει πολύ ωραίες παραλίες και να το συνδυάσεις με Ελαφόνησο όπου ειναι καταπληκτικά. Τώρα για το θέμα παιδιων σε καταλαβαίνω απόλυτα αλλά δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί έχω 3 :)

161.JPG


Δεν έιναι η παραλία του Σίμου γιατί είχε πολύ αέρα όταν πήγαμε.. ήταν μία μικρή παραλία που δεν ξέρω καν πως λέγεται απλά τη βρήκα τυχαία...τα νερά άλλο πράγμα..
 
Last edited by a moderator:

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.279
Ονειρεμένο Ταξίδι
ολη η γη
Δεν έιναι η παραλία του Σίμου γιατί είχε πολύ αέρα όταν πήγαμε.. ήταν μία μικρή παραλία που δεν ξέρω καν πως λέγεται απλά τη βρήκα τυχαία...τα νερά άλλο πράγμα..

Η Ελαφονησος εχει 4 παραλιες. Τα νησια της παναγιας, το σιμο, τη μεγαλη παραλια του καμπινγκ και αυτη τη μικρη που ονομάζεται Λεύκη. Τα νησια της Παναγίας και η Λευκη είναι λιγο πιο ήρεμα αλλα οι αλλες δυο ειναι πολυ πνιγμένες στο κόσμο.

Λακωνια καλες παραλίες αμμουδερές φάση κουφονήσια εκτός της ελαφονήσου έχει απο τη Πλύτρα και κάτω. π.χ πουντα,παυλοπέτρι, μαγγανος (αυτα ειναι ακριβως απέναντι απο την ελαφόνησο) , αμμίτσα πιο κάτω μετά τη νεάπολη και μετα προς καβο μαλιά πιο δυσπρόσιτες π.χ απολιθωμένο δάσος, ριζμαρι κ.τ.λ
Τα μέρη αν εξαιρέσεις την Ελαφόνησο και τη Μονεμβασια (που δεν λεει και τπτ ιδιαίτερο απο παραλίες) είναι για πιο ερημικές διακοπές γενικά.
 

poetfotis

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλημέρα, σας
Θα ήθελα τη γνώμη σας για πρώτη φορά διακοπές.
Είμαι εργένης 35άρης και θέλω να κάνω φέτος για πρώτη φορά διακοπές με αυτοκίνητο, μόνος μου, και σκέφτομαι για Πελοπόννησο.
Η περίοδος που μπορώ να κάνω τις διακοπές είναι στο διάστημα 09 /08 εως 22/08. Οπότε θα ήθελα να κάνω ένα 6ήμερο σ αυτό το χρονικό διάστημα και να δω 2-3 μέρη συμπεριλαμβανομένου και της Καλαμάτας.
Η διαδρομή που θα θελα να κάνω, καθώς ειμαι απο Αιτωλοακαρνανία είναι Πάτρα - Αμαλιάδα μέχρι Καλαμάτα.
Ο σκοπός των διακοπών ειναι η κυρίως η ξεκούραση και τα μπάνια, αλλά θα θελα να περάσω κι ένα διήμερο σε ένα μέρος οπου να έχει κόσμο - τουρίστες - νεολαία και γενικά έντονη δραστηριότητα.
Τι έχετε να προτείνετε για :
  • Περιοχές
  • Διαμονή
  • Φαγητό
  • Διασκέδαση (Μπαράκια - ροκ - μπλουζ)
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Evavoul

Member
Μηνύματα
21
Likes
16
Καλησπέρα σε όλους!!
Λέμε να πάμε αρχές Σεπτέμβρη Πελοπόνησσο απο Αθήνα για 4 ημέρες σε κάποιο οργανωμένο κάμπιγκ.
Δεν έχουμε ξαναπάει ποτέ οπότε όλα μου φαίνονται εξίσου όμορφα και γιαυτό θέλω την βοήθεια σας!!
Εάν δεν έχουμε αμάξι υπάρχουν επιλογές για να δούμε κάποια μέρη ή θα είναι δύσκολη η μετακίνηση? Εαν είναι απαραίτητο ίσως να νοικίασουμε.
Μας αρέσουν οι ωραίες παραλίες και τα ωραια χωριουδάκια (και σε ποιον δεν αρέσουν δηλαδή) :)
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Από που θα ξεκινήσετε;Πως σχεδιάζετε να πάτε;Με ΚΤΕΛ;

Διόρθωση:Είδα ότι ξεκινάτε από Αθήνα.Υποθέτω ότι θέλετε να πάτε στον προορισμό με ΚΤΕΛ;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.778
Καλησπέρα σε όλους!!
Λέμε να πάμε αρχές Σεπτέμβρη Πελοπόνησσο απο Αθήνα για 4 ημέρες σε κάποιο οργανωμένο κάμπιγκ.
Δεν έχουμε ξαναπάει ποτέ οπότε όλα μου φαίνονται εξίσου όμορφα και γιαυτό θέλω την βοήθεια σας!!
Εάν δεν έχουμε αμάξι υπάρχουν επιλογές για να δούμε κάποια μέρη ή θα είναι δύσκολη η μετακίνηση? Εαν είναι απαραίτητο ίσως να νοικίασουμε.
Μας αρέσουν οι ωραίες παραλίες και τα ωραια χωριουδάκια (και σε ποιον δεν αρέσουν δηλαδή) :)
Στην Αχαια που παει τρενο, μπορειτε να δειτε καποια πραγματα. Επισης υπαρχει εκτεταμενο δικτυο ΚΤΕΛ με αρκετες συνδεσεις της Πατρας με την υπολοιπη πελοποννησο. Απο παραλιες ομως μετρια πραγματα.
Αν ενδιαφερεστε για Διακοφτο- Καλαβρυτα ομως αξιζει πολυ.
Σε αλλα χωριουδακια της Πελοποννησου θεωρησε το πολυ χρονοβορο γιατι μπορει να εχει ενα λεωφορειο το πρωι και ενα το μεσημερι για εργαζομενους.
Αλλη επιλογη η Αργολιδα που το Ναυπλιο συνδεεται με Υδρα και Σπετσες με ΚΤΕΛ συν πλοιαρακι.
 

Evavoul

Member
Μηνύματα
21
Likes
16
Ύδρα από Ναύπλιο δεν είναι κακή ιδέα! Απλά δεν θα εξερευνήσουμε πολύ Πελοπόννησο! Η πρώτη σκεψη ήταν να πάμε κάπου με ΚΤΕΛ από Αθήνα, αλλά αν τα δρομολόγια είναι αραιά ίσως να νοικιάσουμε αμαξι, θα βοηθούσε και για το καμπιγκ.

Αν έχουμε αμάξι, απο διαδρομή και παραλίες, που θα προτείνατε να κινηθούμε? Προς Μονεμβασιά, Γύθειο η προς Μεθώνη κλπ? Καμπιγκ απ'οτι βλέπω έχει παντού :)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.778
Ύδρα από Ναύπλιο δεν είναι κακή ιδέα! Απλά δεν θα εξερευνήσουμε πολύ Πελοπόννησο! Η πρώτη σκεψη ήταν να πάμε κάπου με ΚΤΕΛ από Αθήνα, αλλά αν τα δρομολόγια είναι αραιά ίσως να νοικιάσουμε αμαξι, θα βοηθούσε και για το καμπιγκ.

Αν έχουμε αμάξι, απο διαδρομή και παραλίες, που θα προτείνατε να κινηθούμε? Προς Μονεμβασιά, Γύθειο η προς Μεθώνη κλπ? Καμπιγκ απ'οτι βλέπω έχει παντού :)
Εξερευνηση Πελοποννησου χωρις αυτοκινητο δεν γινεται. Μονο στοχευμενες επισκεψεις σε 2-3 σημεια.
 

Evavoul

Member
Μηνύματα
21
Likes
16
Εξερευνηση Πελοποννησου χωρις αυτοκινητο δεν γινεται. Μονο στοχευμενες επισκεψεις σε 2-3 σημεια.
Ναι αυτό υπέθετα κι εγώ να σου πω την αλήθεια απλά ήθελα να σιγουρευτω!
Θα κοιτάξω να νοικιάσουμε αμάξι από Αθήνα τότε για να έχουμε περισσότερες επιλογές. :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.674
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom