Γαλλία Περιοχή διαμονής/Οικονομικά ξενοδοχεία στο Παρίσι

MariaPico

Member
Μηνύματα
102
Likes
1
Το Μονπαρνας είναι μία πολύ καλή και αρκετά ζωντανή του Παρισιού, όχι τελείως κέντρο, αλλά αρκετά βολική με πολύ καλές συγκοινωνιακές συνδέσεις. Εάν το ξενοδοχείο βρίσκεται κοντά στη Boulevard Montparnasse, rue des Rennes ή Boulevard Raspail, τότε θα είστε μια χαρά.

Το Daguerre βρίσκεται ανάμεσα στο Κοιμητήριο του Μονπαρνάς και το σταθμό Montparnasse των τρένων SNCF και του μετρό, που παρέχει άμεση πρόσβαση στη Μονμάρτρη, στη συνοικία Quartier Latin και στην Παναγία των Παρισίων.

ετσι λεει το ξενοδοχειο...
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Το Daguerre βρίσκεται ανάμεσα στο Κοιμητήριο του Μονπαρνάς και το σταθμό Montparnasse των τρένων SNCF και του μετρό, που παρέχει άμεση πρόσβαση στη Μονμάρτρη, στη συνοικία Quartier Latin και στην Παναγία των Παρισίων.

ετσι λεει το ξενοδοχειο...
Βασικά βρίσκεται κάτω από τη περίμετρο του κοιμητηρίου, κανένα 10λεπτο περπάτημα από το σταθμό και από τη λεωφόρο Μοντπαρνας...Εάν είναι η πρώτη σου φορά στο Παρίσι, καλύτερα να κοιτούσες για κάτι κάπως πιο κεντρικο. Γενικά πάντως η περιοχή είναι καλή και ασφαλής, με αρκετές προτάσεις για φαγητό κοντά.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Taver μου επειδή έχω ζήσει στο Παρίσι ως φοιτήτρια σε διαβεβαιώνω ότι περιοχή γύρω από το Saint Germain δεν είναι το trendy Κολωνάκι της Ελλάδας, αλλά μια ζωντανή νεανική περιοχή. Τα περισσότερα ραντεβού μας θυμάμαι τα δίναμε εκεί.
Θα συμφωνήσω. Είναι μια περιοχή που θες να πηγαίνεις. Όχι όμως και να μένεις εκεί.

Η περιοχή του Champs-Elysees και της Αψίδας για βράδυ δεν λέει τίποτα, έχει μόνο ακριβά εστιατόρια και μεγάλα clubs. περιοχή γύρω από τον πύργο του Άϊφελ είναι νέκρα το βράδυ. Είναι απλώς μια πάρα πολύ ακριβή περιοχή κατοικιών.
Τα έδωσα ως παραδείγματα απόστασης, όχι ως highlights νυκτερινής ζωής. Αν και είναι πολύ πιθανό κάποιος τουρίστας να θέλει να κάνει νυκτερινή βόλτα (για να τα δει φωτισμένα ή για να ανέβει στον πύργο βράδυ).

Θα συμφωνήσω πως η περιοχή της Place d' Italie είναι καλή επιλογή αν και σχετικά μακριά αν θέλεις να κινηθείς στο κέντρο και για τόσες λίγες ημέρες.
Γενικά η άποψή μου πως αν κινηθείς εκτός κέντρου για πιο οικονομικές λύσεις καλύτερα να κινηθείς προς νότια (Place d' Italie) και όχι προς βόρεια (π.χ Gare de Lyon).
Το κέντρο στο Παρίσι ορίζεται από την περιφερειακή λεωφόρο. Ότι είναι μέσα είναι κέντρο, ότι είναι έξω όχι. Αυτό το "εκτός κέντρου" μου είναι ακατανόητο. Η Place d' Italie έχει το προσόν ότι έχει φτηνά ξενοδοχεία, έχει 3 γραμμές μετρό, αλλά είναι και κοντά στο Butte aux Cailles που είναι εξαιρετικά για βράδυ. Η περιοχή Βαστίλλης - Gare de Lyon έχει επίσης μπόλικα μετρό / RER, έχει οικονομικά καταλύματα, είναι σχετικά καλή περιοχή για δεξιά όχθη, και είναι και κόμβος Noctilien, ενώ είναι και σε περπατήσιμη απόσταση από Marrais & Oberkampf. Αρκεί βέβαια να μείνεις σ' αυτές τις γειτονιές, κι όχι εξορία στην Porte d' Italie στη μια περίπτωση ή στο Pere Lachaise και στο Bercy στην άλλη (αν και προς το Bercy Village είναι άλλη μια ενδιαφέρουσα περίπτωση...). Για το Montparnasse, αντίστοιχα. Τι να πούμε, 4 γραμμές μετρό... Και το φαγητό σε μια συνοικία γεμάτη Brettons & ανθρώπους από τα Νοτιοδυτικά, δε θέλει καν σχόλιο.
 

panagiota_21

Member
Μηνύματα
29
Likes
0
Place d'Italie

θα ηθελα να μ πειτε αν αυτη η περιοχη ειναι κοντα στα αξιοθεατα του παρισιου αν εχει νυχτερινη ζωη και κατα ποσο ειναι ευκολη η προσβαση απο το σ.ν.γ. αεροδρομιο σε αυτη το διαμερισμα.
 

alexandra75

Member
Μηνύματα
199
Likes
25
Παναγιώτα, το ξενοδοχείο που έχεις ποστάρει δεν έχει καμία σχέση με την Place d' Italie. βρίσκεται βοριοανατολικά. Η περιοχή είναι κλασσική λαϊκή συνοικία σαν το δικό μας Περιστέρι (αν μου επιτρέπεται ο παραλληρισμός). ενώ η Place d' Italie είναι νότια.
Σαν φοιτήτρια εμενα κοντά σε αυτή την περιοχή (Place d' Italie). είναι όμορφη περιοχή και το βράδυ έχει ζωή, αλλά δεν είναι κοντά στο κέντρο. Δηλαδή θα χαρείς το βράδυ μια τυπική γαλλική συνοικία (π.χ σαν να είσαι στου Ζωγράφου) αλλά θα είσαι μακριά από το φωταγωγημένο μεγαλοπρεπές Παρίσι. Εξαρτάται τι ζητάς.
Αν θυμάμαι καλά θα μείνεις μόν λίγες μέρες στο Παρίσι, οπότε για τη δική σου άνεση θα πρότεινα πιο κεντρικά ξενοδοχεία. Στο topic που είχες ανοίξει "Διαμονή στο Παρίσι" σου έχουμε δώσει και tips και συγκεκριμένες προτάσεις. Ρίξε μια ματιά εκεί και μην ανοίγεις καινούργια topics.
 

alexandra75

Member
Μηνύματα
199
Likes
25
και επειδή βλέπω ότι δεν έχεις απαιτήσεις για πολυτέλεια καλύτερα να μείνεις εδώ που είναι σχεδόν στα ίδια χρήματα και καράκεντρο. Γενικά αν κάνεις κλικ πάνω στο χάρτη του ξενοδοχείου θα σου βγάλει και άλλα στην ίδια περιοχή.
Booking.com: H
 

panagiota_21

Member
Μηνύματα
29
Likes
0
ξερεις δεν με βοηθησε καθολου οι πληροφοριες που μου εδωσαν σε αλλο θεμα γιαυτο καπως ψαχνω γενικα .... θελω να ειμαι στο κεντρο , να εχει αμεση ανταποκριση με αεροδρομιο και να μπορω να βγω και το βραδυ ...
 

alexandra75

Member
Μηνύματα
199
Likes
25
Η πρόσβαση από το αεροδρόμιο είναι εύκολη. παίρνεις το RER και μετά αλλάζεις για να πάρεις μετρό (αν τα θυμάμαι καλά) εκτός και να κατεβαίνεις στη στάση Chatellet που είναι κάτι σαν το δικό μας Σύνταγμα. όλες οι γραμμές περνούν από εκεί.
Το ταπεινό δωμάτιο που σου προτείνω πιο πανω είναι πολύ κεντρικά, οπότε θα βγαίνεις με τα πόδια για βόλτες σε ένα πολύ κεντρικό και όμορφο κομμάτι (π.χ Hotel de Ville μέχρι Marais και Pompidou)
αν έχει δωρεάν ακύρωση κλείστο και να βρεις κάτι καλύτερο το ακυρώνεις (δεν πληρώνεις κάτι).
 

alexandra75

Member
Μηνύματα
199
Likes
25
είναι σε πολύ καλή και κεντρική περιοχή, θα σε βολέψει.
τι τιμή το δίνει, γιατί αν το δίνει πιο ακριβά από αυτό που σου έχω προτείνει και δεδομένου ότι δνε παίρνουν και τα 2 υψηλή βαθμολογία σκέψου το.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom