Περού; Ναι ναι εν μέσω πανδημίας!

las

Member
Μηνύματα
85
Likes
314
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ
Η τελευταία μέρα του ταξιδιού μας έφτασε και εμείς είχαμε αποφασίσει να την περάσουμε τσαλαβουτώντας στον Ειρηνικό και τρώγοντας στο γνωστό εστιατόριο Rosa Nautica που βρίσκεται σε μια εξέδρα πάνω στον Ειρηνικό ωκεανό και στο οποίο είχαμε κάνει κράτηση δυο μέρες νωρίτερα.
Ξεκινήσαμε λοιπόν απο το Barranco με τα πόδια, φτάσαμε miraflores και κατεβήκαμε απο τα σκαλάκια που έχει σε διάφορα σημεία στον παραλιακό. Περπατούσαμε κατα μήκος του ωκεανού και χαζεύαμε απο την μια την τάξη και την καθαριότητα που επικρατεί και απο την άλλη τους surfers που πάλευαν ώρες ατέλειωτες με τα κύματα.
Όταν έφτασε η ώρα πήγαμε στο εστιατόριο το οποίο εξωτερικά φαίνεται πολύ ωραίο αλλά εσωτερικά υπάρχει μια κάποια παραίτηση και παρακμή. Το φαγητό πάντως ήταν πολύ νόστιμο. Ο σύζυγος πήρε πάπια και εγώ σολομό ψημένο σε hot stone. Πολύ ωραία και τα δύο.
Βγαίνοντας απο το εστιατόριο μας περίμενε μια μεγάλη έκπληξη. Η γκρίζα ατμόσφαιρα είχε δώσει την θέση της σε ένα λαμπερό ήλιο. Όλα φαίνονταν διαφορετικά τώρα. Τα χρώματα, τα λουλούδια τα κτίρια, η θάλασσα, όλα πιο έντονα και πιο όμορφα.
Ενθουσιασμένοι με αυτήν την απρόσμενη αλλαγή αποφασίσαμε να κάτσουμε λίγο στην παραλία τον εναπομείναντα χρόνο που είχαμε και να λιαστούμε. Εγώ βούτηξα και τα πόδια μου. Παγάκι ο ειρηνικός και με κάτι τεράστιες κοτρόνες, κόντεψα να τσακιστώ έτσι όπως με παρέσερνε το κύμα προς τα μέσα.
Με τα πόδια γυρίσαμε στο barranco και στο διαμέρισμα, πήραμε βαλίτσες και την στήσαμε απέξω για ταξί. Πέρασαν 2-3 και μόλις τους λέγαμε για αεροδρόμιο κοίταζαν την ώρα και ύστερα απο σκέψη μας έλεγαν όχι. Απο ότι καταλάβαμε στην πορεία είχε τρομερή κίνηση και για αυτό ήταν απρόθυμοι. Ο ταξιτζής που δέχτηκε να μας πάει μας ζήτησε 40s (15ευρώ), έκανε ότι μπορούσε για να μας πάει όσο πιο σύντομα γινόταν μιας και αντιλήφθηκε ότι είχαμε αρχίσει να ανησυχούμε λόγω της κίνησης. Τις απογευματινές ώρες γίνεται χαμός, εμείς ευτυχώς είχαμε άνεση χρόνου αλλιώς θα το χάναμε. Όταν φτάσαμε ο σύζυγος του έδωσε 50s και ο καημένος μόνο τεμενάδες που δεν του έκανε..
Πήγα πήρα τα pcr κάτσαμε λίγο έξω και μετά κατευθυνθήκαμε προς την πύλη.
Επειδή είχαμε κάμποση ώρα περιπλανηθήκαμε λιγάκι μέχρι που ο σύζυγος αποφάσισε να πάει να βρει καπνιστήριο. Εγώ γύρισα στην πύλη όπου διαπίστωσα έντρομη ότι το check in είχε ξεκινήσει και είχε καμιά 15αριά άτομα ακόμα. Έζησα τον απόλυτο πανικό. Η υπάλληλος μου λέει έχεις 5 λεπτά να τον βρεις. Να τρέχω δεξιά και αριστερά να φωνάζω σαν την τρελή, να φωνάζουν το όνομα του ώσπου στο τέλος απογοητεύτηκα λέω πάει το χάσαμε το αεροπλάνο. Γυρνώντας προς την πύλη αλαφιασμένη και ιδρωμένη τον βλέπω να καταφτάνει. Λέω στην υπάλληλο θα τον σκοτώσω μου λέει ναι συμφωνώ αλλά κάνε το μέσα. Κι έτσι επιβιβαστήκαμε σε ένα γεμάτο αεροπλάνο και ξεκίνησε η απογείωση και η οδύσσεια του πολύωρου ταξιδιού της επιστροφής 15 λεπτά νωρίτερα απο την προγραμματισμένη ώρα..

Επίλογος
Το Περού είναι ένας ιδιαίτερος πολύ ενδιαφέρον αλλά και δύσκολος προορισμός. Τουλάχιστον όπως τον βιώσαμε εμείς δεδομένου και τις περιόδου που αποφασίσαμε να πάμε. Και το τελευταίο δεν το λέω λόγω covid αλλά λόγω καιρού. Βροχές δεν συναντήσαμε παρα μόνο το πρώτο βράδυ στη Λίμα ένα ελαφρύ ψιλόβροχο. Ωστόσο, ενώ την μέρα είμασταν οκ με μια μακρυμάνικη μπλούζα όσο βράδιαζε και έπεφτε η θερμοκρασία θέλαμε μπουφάν. Αυτό δυσκόλευε τα πράγματα γιατί πόσο να περπατήσεις όταν έχει ψύχρα. Επίσης, μας ταλαιπώρησε το υψόμετρο αρκετά τις δύο πρώτες μέρες. Είχαμε ζαλάδες, λαχανιάζαμε, εγώ κοιμόμουν με δύο μαξιλάρια γιατί ενώ κοιμόμουν ένιωθα ξαφνικά να μου κόβεται η αναπνοή και να μην μπορώ να πάρω ανάσα. Σύμπτωμα του υψομέτρου και αυτό. Τέλος, δεν συνηθίσαμε ποτέ την διαφορά ώρας με αποτέλεσμα να κοιμόμαστε κατα της 10 με 11 και να ξυπνάμε 4 με 5 τα ξημερώματα όχι επειδή είχαμε να κάνουμε κάτι αλλά δεν νυστάζαμε άλλο. Έτσι, νιώθαμε συνεχώς κουρασμένοι. Ο σύζυγος έλεγε χαρακτηριστικά "πότε θα γυρίσω στην δουλειά να ξεκουραστώ.
Απο την άλλη είναι μια χώρα που νιώσαμε απόλυτα ασφαλείς απο θέμα covid. Φορούν παντού διπλές μάσκες ακόμα και όταν είναι μόνοι τους μέσα στο αυτοκίνητο. Μετρούν την θερμοκρασία όταν μπαίνεις σε εσωτερικό χώρο, σου βάζουν αντισηπτικό και σου ψεκάζουν την τσάντα. Όταν μπαίνεις σε μουσείο πρέπει να φοράς και αυτό που είναι σαν ασπίδα, αλλά οι περισσότεροι το είχαν σηκωμένο στο κεφάλι. Εμείς την μάσκα
Μου αρέσει πολύ η ιστορία σου γιατί πέρα από τις περιγραφές και τις εικόνες δίνεις και μια πιο ρεαλιστική προσέγγιση στο ταξίδι πχ την huacachina θα τη βγάλω από πλάνο μου, καταλαβαίνω ότι δεν είναι για μένα.

Ελπίζω να συνεχίσεις να γράφεις ιστορίες!
Σε ευχαριστώ παρά πολύ!Κι εγώ ελπίζω να συνεχίσω να ταξιδεύω και τα υπόλοιπα τα βρίσκουμε 😀😀
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.111
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Μου θύμισες πάρα πολύ όμορφες στιγμές και σε ευχαριστώ γι αυτό!!! Το Περού το αγαπώ πολύ...
Να είστε καλά να ταξιδεύετε και εύχομαι γρήγορα και στα επόμενα ταξίδια που θέλετε να κάνετε :)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.917
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
@las Συγχαρητήρια για το ταξίδι σου και τη πολύ ωραία ιστορία. Απόλαυσα τη γραφή σου από την αρχή μέχρι το τέλος, για ένα προορισμό που προσωπικά με «πονάει» μιας και ήταν το κυριότερο προγραμματισμένο ταξίδι που έχασα λόγω της πανδημίας.
Δίνεις πολύ καλές ιδέες και για το πρόγραμμα που μπορεί να ακολουθήσει κάποιος μέσα σε λίγες ημέρες και νομίζω θα σταθούν αρκετοί σ' αυτό.
Να είστε καλά να ταξιδεύετε και να διαβάζουμε κι άλλες όμορφες ιστορίες από σένα!
 

las

Member
Μηνύματα
85
Likes
314
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ
Την ανέβασα κατα λάθος και δεν ολοκλήρωσα τον επίλογο.
Να πώ λοιπόν ότι εμείς με την μάσκα δεν είμασταν τόσο επιμελής. Όταν δεν είχε πολύ κόσμο την βγάζαμε αλλά πραγματικά η μάσκα δεν αποτελεί παράγοντα στο να αποτρέψει κάποιον να κάνει αυτό το ταξίδι.
Η Λίμα μας άρεσε πολύ θα θέλαμε να είχαμε ακόμα 1-2 μέρες στην διάθεση μας.
Το Περού είναι μια χώρα που σου δίνει την δυνατότητα να δείς απο θάλασσα, μέχρι έρημο, να κάνεις πεζοπορίες, να επισκεφτείς την Cajamarca και να δείς το μέρος που κρατείτο ο Atahualpa και που εντέλει δολοφονήθηκε παρόλο το χρυσό και το ασήμι που πρόσφερε στον Pizarro και έπειτα να πεταχτείς μέχρι τον Αμαζόνιο. Αυτά και πολλά άλλα αρκεί να έχεις περισσότερες μέρες. Εμείς καταφέραμε να δούμε τα πολύ βασικά αλλά και για αυτά είμαστε ευγνώμων γιατί καταφέραμε να πραγματοποιήσουμε ένα ταξίδι που μέχρι πρότινος υπήρχε μόνο σαν επιθυμία.

Λίγα λόγια για το κόστος
Θα ήθελα να αναφερθώ και στο κόστος του ταξιδιού στο περίπου για να έχει μια γενική ιδέα όποιος θέλει να πραγματοποιήσει ένα τέτοιο ταξίδι. Φυσικά το κόστος για τον καθένα ποικίλει καθώς παίζουν ρόλο οι μετακινήσεις, τα ξενοδοχεία, τα εστιατόρια που θα επιλέξει και άλλα. Εμείς τσιγκουνιές δεν κάναμε αλλά και ούτε περιττές σπατάλες.

Το αεροπορικό στοίχισε 870ε έκαστος.
Οι δυο εσωτερικές πτήσεις 100ε περίπου έκαστος
Η εκδρομή στο Machu Picchu 325ε (377$) έκαστος
Οι δύο εκδρομές στο Moray-Maras και στο Palcoyo μαζί με το εισιτήριο που περιλάμβανε εισόδους σε κάποια μουσεία και στον αρχαιολογικό χώρο του Ollantaytambo 100-120ε έκαστος.
Ταξί απο αεροδρόμιο για Miraflores (15ε). Αυτό το κάναμε συνολικά 5 φορές.

Όσον αφορά τα ξενοδοχεία που μείναμε τα περισσότερα ήταν πάρα πολύ καλά, αξιοπρεπή και καθαρά. Θα σας τα γράψω αναλυτικά και θα σας πώ και ποια απο αυτά προτείνω.

Προτεινόμενα
Το κόστος αφορά δίκλινο δωμάτιο ανα διανυκτέρευση.

Tierra Viva Miraflores (Λίμα) 54ε με πρωινό
Casa de Valentin (Titicaca) 21ε με πρωινό
Novotel (Cusco) 61ε χωρίς πρωινό

Έτσι κι έτσι
Sauce Hotel Boutique (Ollantaytambo) 41ε

Ούτε απέξω
Banana's Adventure Hostel (Huacachina) 53ε με πρωινό
Espacio Luxury Apartment (Λίμα) 48ε

Φαγητό τρώγαμε μεσημέρι βράδυ σε εστιατόριο περίπου 20ε το άτομο.
Ελπίζω να μη ξεχνάω κάτι.

Χονδρικά το ταξίδι μαζί με pcr, souvenir και ότι έξοδα κάναμε μας στοίχισε 2200-2400ε το άτομο.

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για το χρόνο σας και τα ευγενικά σας σχόλια.
Επίσης θέλω να ευχαριστήσω την μαμά μου, τον μπαμπά μου..Πλάκα κάνω..

Να είμαστε καλά να ταξιδεύουμε. Εις το επανιδείν!!
 

vasο

Member
Μηνύματα
23
Likes
133
Την ανέβασα κατα λάθος και δεν ολοκλήρωσα τον επίλογο.
Να πώ λοιπόν ότι εμείς με την μάσκα δεν είμασταν τόσο επιμελής. Όταν δεν είχε πολύ κόσμο την βγάζαμε αλλά πραγματικά η μάσκα δεν αποτελεί παράγοντα στο να αποτρέψει κάποιον να κάνει αυτό το ταξίδι.
Η Λίμα μας άρεσε πολύ θα θέλαμε να είχαμε ακόμα 1-2 μέρες στην διάθεση μας.
Το Περού είναι μια χώρα που σου δίνει την δυνατότητα να δείς απο θάλασσα, μέχρι έρημο, να κάνεις πεζοπορίες, να επισκεφτείς την Cajamarca και να δείς το μέρος που κρατείτο ο Atahualpa και που εντέλει δολοφονήθηκε παρόλο το χρυσό και το ασήμι που πρόσφερε στον Pizarro και έπειτα να πεταχτείς μέχρι τον Αμαζόνιο. Αυτά και πολλά άλλα αρκεί να έχεις περισσότερες μέρες. Εμείς καταφέραμε να δούμε τα πολύ βασικά αλλά και για αυτά είμαστε ευγνώμων γιατί καταφέραμε να πραγματοποιήσουμε ένα ταξίδι που μέχρι πρότινος υπήρχε μόνο σαν επιθυμία.

Λίγα λόγια για το κόστος
Θα ήθελα να αναφερθώ και στο κόστος του ταξιδιού στο περίπου για να έχει μια γενική ιδέα όποιος θέλει να πραγματοποιήσει ένα τέτοιο ταξίδι. Φυσικά το κόστος για τον καθένα ποικίλει καθώς παίζουν ρόλο οι μετακινήσεις, τα ξενοδοχεία, τα εστιατόρια που θα επιλέξει και άλλα. Εμείς τσιγκουνιές δεν κάναμε αλλά και ούτε περιττές σπατάλες.

Το αεροπορικό στοίχισε 870ε έκαστος.
Οι δυο εσωτερικές πτήσεις 100ε περίπου έκαστος
Η εκδρομή στο Machu Picchu 325ε (377$) έκαστος
Οι δύο εκδρομές στο Moray-Maras και στο Palcoyo μαζί με το εισιτήριο που περιλάμβανε εισόδους σε κάποια μουσεία και στον αρχαιολογικό χώρο του Ollantaytambo 100-120ε έκαστος.
Ταξί απο αεροδρόμιο για Miraflores (15ε). Αυτό το κάναμε συνολικά 5 φορές.

Όσον αφορά τα ξενοδοχεία που μείναμε τα περισσότερα ήταν πάρα πολύ καλά, αξιοπρεπή και καθαρά. Θα σας τα γράψω αναλυτικά και θα σας πώ και ποια απο αυτά προτείνω.

Προτεινόμενα
Το κόστος αφορά δίκλινο δωμάτιο ανα διανυκτέρευση.

Tierra Viva Miraflores (Λίμα) 54ε με πρωινό
Casa de Valentin (Titicaca) 21ε με πρωινό
Novotel (Cusco) 61ε χωρίς πρωινό

Έτσι κι έτσι
Sauce Hotel Boutique (Ollantaytambo) 41ε

Ούτε απέξω
Banana's Adventure Hostel (Huacachina) 53ε με πρωινό
Espacio Luxury Apartment (Λίμα) 48ε

Φαγητό τρώγαμε μεσημέρι βράδυ σε εστιατόριο περίπου 20ε το άτομο.
Ελπίζω να μη ξεχνάω κάτι.

Χονδρικά το ταξίδι μαζί με pcr, souvenir και ότι έξοδα κάναμε μας στοίχισε 2200-2400ε το άτομο.

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για το χρόνο σας και τα ευγενικά σας σχόλια.
Επίσης θέλω να ευχαριστήσω την μαμά μου, τον μπαμπά μου..Πλάκα κάνω..

Να είμαστε καλά να ταξιδεύουμε. Εις το επανιδείν!!
[/QUOTE
Καλησπέρα! Θα ήθελα να σε ρωτήσω περίπου ρο κόστος των λεωφορείων για ICA, γιατί βλέπω κάποια με 7€/άτομο. Είναι φυσιολογική τόσο χαμηλή τιμή ;
 
Last edited by a moderator:

x7777

Member
Μηνύματα
872
Likes
3.396
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Ναι τοσο εχουν
Οι μετακινησεις ειναι αρκετα οικονομικες στη χωρα
Δες την εφαρμογη redbus για τα λεωφορεια και τα δρομολογια.
 

vasο

Member
Μηνύματα
23
Likes
133
Την ανέβασα κατα λάθος και δεν ολοκλήρωσα τον επίλογο.
Να πώ λοιπόν ότι εμείς με την μάσκα δεν είμασταν τόσο επιμελής. Όταν δεν είχε πολύ κόσμο την βγάζαμε αλλά πραγματικά η μάσκα δεν αποτελεί παράγοντα στο να αποτρέψει κάποιον να κάνει αυτό το ταξίδι.
Η Λίμα μας άρεσε πολύ θα θέλαμε να είχαμε ακόμα 1-2 μέρες στην διάθεση μας.
Το Περού είναι μια χώρα που σου δίνει την δυνατότητα να δείς απο θάλασσα, μέχρι έρημο, να κάνεις πεζοπορίες, να επισκεφτείς την Cajamarca και να δείς το μέρος που κρατείτο ο Atahualpa και που εντέλει δολοφονήθηκε παρόλο το χρυσό και το ασήμι που πρόσφερε στον Pizarro και έπειτα να πεταχτείς μέχρι τον Αμαζόνιο. Αυτά και πολλά άλλα αρκεί να έχεις περισσότερες μέρες. Εμείς καταφέραμε να δούμε τα πολύ βασικά αλλά και για αυτά είμαστε ευγνώμων γιατί καταφέραμε να πραγματοποιήσουμε ένα ταξίδι που μέχρι πρότινος υπήρχε μόνο σαν επιθυμία.

Λίγα λόγια για το κόστος
Θα ήθελα να αναφερθώ και στο κόστος του ταξιδιού στο περίπου για να έχει μια γενική ιδέα όποιος θέλει να πραγματοποιήσει ένα τέτοιο ταξίδι. Φυσικά το κόστος για τον καθένα ποικίλει καθώς παίζουν ρόλο οι μετακινήσεις, τα ξενοδοχεία, τα εστιατόρια που θα επιλέξει και άλλα. Εμείς τσιγκουνιές δεν κάναμε αλλά και ούτε περιττές σπατάλες.

Το αεροπορικό στοίχισε 870ε έκαστος.
Οι δυο εσωτερικές πτήσεις 100ε περίπου έκαστος
Η εκδρομή στο Machu Picchu 325ε (377$) έκαστος
Οι δύο εκδρομές στο Moray-Maras και στο Palcoyo μαζί με το εισιτήριο που περιλάμβανε εισόδους σε κάποια μουσεία και στον αρχαιολογικό χώρο του Ollantaytambo 100-120ε έκαστος.
Ταξί απο αεροδρόμιο για Miraflores (15ε). Αυτό το κάναμε συνολικά 5 φορές.

Όσον αφορά τα ξενοδοχεία που μείναμε τα περισσότερα ήταν πάρα πολύ καλά, αξιοπρεπή και καθαρά. Θα σας τα γράψω αναλυτικά και θα σας πώ και ποια απο αυτά προτείνω.

Προτεινόμενα
Το κόστος αφορά δίκλινο δωμάτιο ανα διανυκτέρευση.

Tierra Viva Miraflores (Λίμα) 54ε με πρωινό
Casa de Valentin (Titicaca) 21ε με πρωινό
Novotel (Cusco) 61ε χωρίς πρωινό

Έτσι κι έτσι
Sauce Hotel Boutique (Ollantaytambo) 41ε

Ούτε απέξω
Banana's Adventure Hostel (Huacachina) 53ε με πρωινό
Espacio Luxury Apartment (Λίμα) 48ε

Φαγητό τρώγαμε μεσημέρι βράδυ σε εστιατόριο περίπου 20ε το άτομο.
Ελπίζω να μη ξεχνάω κάτι.

Χονδρικά το ταξίδι μαζί με pcr, souvenir και ότι έξοδα κάναμε μας στοίχισε 2200-2400ε το άτομο.

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για το χρόνο σας και τα ευγενικά σας σχόλια.
Επίσης θέλω να ευχαριστήσω την μαμά μου, τον μπαμπά μου..Πλάκα κάνω..

Να είμαστε καλά να ταξιδεύουμε. Εις το επανιδείν!!
Ναι τοσο εχουν
Οι μετακινησεις ειναι αρκετα οικονομικες στη χωρα
Δες την εφαρμογη redbus για τα λεωφορεια και τα δρομολογια.
Ευχαριστώ πολύ!!!
 
  • Like
Reactions: las

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.497
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom