Ταϊλάνδη Πληροφορίες για Ταϊλάνδη

grinder22

Member
Μηνύματα
19
Likes
2
Καλησπερα, πηγαινω Ταιλανδη τον Φεβρουαριο για 2.5 εβδομαδες.

Το προγραμμα οπως το σκεφτομαι ειναι:

Bangkok: 2 διανυκτερευσεις
Chiang Mai: 3 διανυκτερευσεις
Phuket, Phi Phi, Kho Lanta, Krabi: 10 διανυκτερευσεις συνολικα
Επιστροφη ΒΚΚ 2 μερες πριν την επιστροφη

Βγαινει καλα το προγραμμα? Σκεφτομαι πτηση απο ΒΚΚ σε CNX. απο κει πτηση Πουκετ, και στο τελος πτηση πισω ΒΚΚ.

2 ερωτησεις:
1. Θελουμε Khao Sok, για 1-2 μερες, βολευει να το βαλουμε μια απο τις μερες που θα ειμαστε στα νησια? Βολευει να παμε εκει απο Πουκετ?
2. Δεν εχω δει καπου με σιγουρια αν πρεπει να κανω εμβολια η οχι. Για τα νησια και ΒΚΚ φανταζομαι πως θα ειμαι οκ, αλλα δεν ξερω τι παιζει με Chiang Mai και Kho Sok? Μπορει να πει καποιος σιγουρα τι ειναι καλυτερο?

Ευχαριστω
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης

Andreas92

Member
Μηνύματα
41
Likes
20
Καλημέρα και καλή χρονιά, αν και σίγουρα έχει απαντηθεί αν μπορεί να κάνει κάποιος τον κόπο που έχει πρόσφατη εμπειρία να ξαναπαντήσει.

Πουκετ συμφερει να παω με μετρητά (ευρω) και να τα αλλάζω σε τοπικα ανταλλακτήρια σε baht ή να πάω με φορτισμένη την revolut και να σηκώνω από τα τοπικά ATM όσα χρειάζομαι ?

Και φυσικά όπου δέχονται να χρησιμοποιώ και την κάρτα κατευθείαν με POS
Γενικά από ότι διάβασα γενικά δεν συμπαθούν τις κάρτες και θέλουν πιο πολύ μετρητά.
 

vaspapadatos

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Kαλημέρα,για Μπαγκόνγ δεν είναι για παραπάνω εμείς πχ στο γυρισμό μείναμε σε ένα ξενοδοχείο κοντά στο αεροδρόμιο και πήγαμε china town και το επόμενο πρωί φύγαμε(άρα επιστροφή μπορείς να βάλεις 1 μέρα).Όσο για τα νησάκια κλείνεις μονοήμερες και πας(έρχονται και σε παίρνουν από εκεί που μένεις με βανάκι κατά τις 8 το πρωί και γυρνάς περίπου τις 5 το απόγευμα).Το πουκέτ αξίζει αρκετές μέρες γιατί είναι παράδεισος! Όσο για μετρητά αξίζει να έχεις γιατί οι Ταιλανδοί ζουν και πεθαίνουν για το παζάρι.Παζάρι σε όλα!
 

alekos1996

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα στην ομάδα. Ενδιαφέρομαι να κάνω και εγω αυτό το ταξίδι με κάποιους φίλους. Θέλω να ρωτήσω αν ξέρουμε αν υπάρχει κάποιο γραφείο η κάτι τέτοιο να οργανώνει ομαδικά ταξίδια για Ταϊλάνδη ? Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
 

sriaroon482

Member
Μηνύματα
104
Likes
58
Οποιαδήποτε πληροφορία θέλεις
Καλησπέρα στην ομάδα. Ενδιαφέρομαι να κάνω και εγω αυτό το ταξίδι με κάποιους φίλους. Θέλω να ρωτήσω αν ξέρουμε αν υπάρχει κάποιο γραφείο η κάτι τέτοιο να οργανώνει ομαδικά ταξίδια για Ταϊλάνδη ? Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
καλησπέρα οποιαδήποτε πληροφορία θέλεις η γυναίκα μου είναι ταιλανδεζα μπορούμε να σας δώσουμε τις πληροφορίες που θέλετε

Καλησπερα, πηγαινω Ταιλανδη τον Φεβρουαριο για 2.5 εβδομαδες.

Το προγραμμα οπως το σκεφτομαι ειναι:

Bangkok: 2 διανυκτερευσεις
Chiang Mai: 3 διανυκτερευσεις
Phuket, Phi Phi, Kho Lanta, Krabi: 10 διανυκτερευσεις συνολικα
Επιστροφη ΒΚΚ 2 μερες πριν την επιστροφη

Βγαινει καλα το προγραμμα? Σκεφτομαι πτηση απο ΒΚΚ σε CNX. απο κει πτηση Πουκετ, και στο τελος πτηση πισω ΒΚΚ.

2 ερωτησεις:
1. Θελουμε Khao Sok, για 1-2 μερες, βολευει να το βαλουμε μια απο τις μερες που θα ειμαστε στα νησια? Βολευει να παμε εκει απο Πουκετ?
2. Δεν εχω δει καπου με σιγουρια αν πρεπει να κανω εμβολια η οχι. Για τα νησια και ΒΚΚ φανταζομαι πως θα ειμαι οκ, αλλα δεν ξερω τι παιζει με Chiang Mai και Kho Sok? Μπορει να πει καποιος σιγουρα τι ειναι καλυτερο?

Ευχαριστω
Ότι πληροφορία θες μπορούμε εγώ και η γυναίκα να στις πούμε.εμβολιο ευτυχώς δεν χρειάζεται δεν είναι Ουγκάντα να φοβάσαι.ειναι ασφαλής χώρα στο θέμα υγείας
Εγω είμαι Μπανγκόκ μέχρι 17 Φλεβάρη θα μπορούσα να σας ξεναγήσω στη πόλη

received_454843415192961.jpeg received_454843415192961.jpeg

received_473605326896474.jpeg

Από iconsiam το καινούριο μεγάλο εμπορικό της. Μπανγκόκ


received_570621650333322.jpeg received_570621650333322.jpeg

Στη Μπανγκόκ δύο μέρες μια μέρα ξοδεύετε στο μεγάλο παλάτι μισή.
received_617118965695942.jpeg
 

Attachments

Last edited by a moderator:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
@sriaroon482 έχεις ποστάρει άπειρες φορές την πρόθεσή σου και της γυναίκας σου να βοηθήσετε τα μέλη στο ταξίδι τους στην Ταιλάνδη, πιστεύω δωρεάν πάντα, αλλιώς παραβιάζεις τους κανόνες του φόρουμ. Παρακαλώ αυτοπεριορίσου στις προτροπές, έχεις κάνει σαφέστατη την πρόθεσή σου.
 

Eva Dreamer

Member
Μηνύματα
93
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΑΖΟΝΙΟΣ
Ένα μπάτζετ γύρω στα 1000€/το άτομο (αεροπορικά, διαμονή, φαγητά κτλ.) φτάνει για ένα ταξίδι Ταϊλάνδη;
Πχ με 2 διανυκτερεύσεις Μπανγκόκ, 3 διανυκτερεύσεις Πουκετ, 1 Κο σαμουι, 1 phi phi Islands
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Ένα μπάτζετ γύρω στα 1000€/το άτομο (αεροπορικά, διαμονή, φαγητά κτλ.) φτάνει για ένα ταξίδι Ταϊλάνδη;
Πχ με 2 διανυκτερεύσεις Μπανγκόκ, 3 διανυκτερεύσεις Πουκετ, 1 Κο σαμουι, 1 phi phi Islands
Εξαρτάται από τα αεροπορικά και τα γούστα...
Με αεροπορικά στα 400 ευρώ για παράδειγμα βγαίνει, στα 700 δύσκολα.
Διαμονή βρίσκεις με 20 ευρώ, βρίσκεις και με 200, οπότε εδώ παίζουν ρόλο τα... γούστα...
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ένα μπάτζετ γύρω στα 1000€/το άτομο (αεροπορικά, διαμονή, φαγητά κτλ.) φτάνει για ένα ταξίδι Ταϊλάνδη;
Πχ με 2 διανυκτερεύσεις Μπανγκόκ, 3 διανυκτερεύσεις Πουκετ, 1 Κο σαμουι, 1 phi phi Islands
Συμφωνώ με ό,τι έγραψε ο @mourohavlos και να προσθέσω ότι θα πρέπει να μειώσεις τα μέρη που θα επισκεφθείς γιατί οι εσωτερικές μετακινήσεις θα γίνουν με αεροπλάνο, αφού έχεις πολύ λίγες μέρες, οπότε τα έξοδα θα αυξηθούν.
 

athens8

Member
Μηνύματα
125
Likes
464
Εμεις κλεισαμε για Νοέμβριο μηνα εισιτήρια (Αθήνα Πουκέτ-πουκετ μπανγκοκ- και μπανγογκ Αθήνα 1580€ για 2 άτομα με Turkish
 

sriaroon482

Member
Μηνύματα
104
Likes
58
Ένα μπάτζετ γύρω στα 1000€/το άτομο (αεροπορικά, διαμονή, φαγητά κτλ.) φτάνει για ένα ταξίδι Ταϊλάνδη;
Πχ με 2 διανυκτερεύσεις Μπανγκόκ, 3 διανυκτερεύσεις Πουκετ, 1 Κο σαμουι, 1 phi phi Islands
Για μια βδομάδα 1000ε με την τρέχουσα ισοτημια περνετε γυρως στα 33χ Μπατ χωρίς τα εισητηρια σας.μη νομίζετε ότι η Ταϊλάνδη πλέων είναι φτηνή.εγω έρχομαι εδώ 6χρ.λογο ισοτημιας ακριβαινει και το κόστος.δεδομενο ότι θα ρθειτε για πρώτη φορά κάτι θα πάρετε.σουβενιρ να χαρείτε τη διαμονή να μη σκέφτεστε τι θα χαλάσουμε σήμερα.4-5χιλιαδες Μπατ την ημέρα να στε όλη μέρα εξω .ας έχετε ένα χιλιάρικο δύο άτομα μαζί σας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.719
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom