Ταϊλάνδη Πληροφορίες για Ταϊλάνδη

poised

Member
Μηνύματα
874
Likes
6.469
Καλησπέραα! Σκεφτόμαστε με μια φίλη μου να πάμε τον Νοέμβριο Ταϊλανδή και θα ήθελα τα φώτα σας. Αρχικά να πω ότι δεν έχουμε κλείσει ημερομηνίες, όμως υπολογίζουμε περίπου 12 με 15 ημέρες να μείνουμε. Σε αυτές τις μέρες θελουμε σίγουρα να συμπεριλάβουμε Μπαγκονκ και από εκεί και πέρα δεν έχουμε ιδέα που άλλου να πάμε. Γενικά μας αρέσει πολύ η φύση, οι εξωτικές παραλιες και γενικά δραστηριότητες τύπου κατάδυση. Ιδανικά θα θέλαμε να έχει και νέο κόσμο και ζωή καθότι είμαστε 23 ετών, όποτε και κανένα παρτάκι θα ήταν καλοδεχούμενο. Με βάση τα παραπάνω έχετε να προτείνετε κάποια συγκεκριμένη περιοχή ; Επίσης ο προορισμός είναι ασφαλής για 2 νέες γυναίκες ; Θα ήθελα να ρωτήσω ακόμη εάν μπορούμε να κλείσουμε τα εισητηρια χωρίς διαβατήριο, καθότι δεν τα έχουμε εκδόσει ακόμα. Και τέλος πιστεύετε ότι το ποσο των 1.000€/το άτομο, αρκεί για να περάσει κάποιος 15 μέρες στην ταυλανδη ; Χωρίς αεροπορικά και χωρίς πολλές πολλές σπατάλες. Συγνώμη για το σεντόνι και ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων 🙂🙂🙂
Η Bangkok δε λέει και πολλά για μένα, εύκολα μπορείτε να την αποφύγετε και να μη χάσετε μέρες σε μία μεγαλούπολη χωρίς κάτι το ιδιαίτερο.

Ο Νοέμβρης είναι περίεργος μήνας, καλό θα είναι να δείτε τον καιρό για κάθε μέρος και να επιλέξετε αντίστοιχα. Επιμένω το ξεχωριστά για κάθε μέρος γιατί ο καιρός είναι πολύ διαφορετικός ανάλογα με το πως επηρεάζεται από τους μουσώνες.

Με τις προδιαγραφές που δώσατε θα πρότεινα την τριάδα ή τα πρώτα δύο από τα νησιά Samui, Pha Ngan, Tao. Το Samui έχει αεροδρόμιο και τουριστικές υποδομές, το Pha Ngan είναι party island, το Tao παράδεισος για καταδύσεις (αλλά πιο ακριβό από τα άλλα). Εναλλακτικά μπορούν οι πτήσεις να είναι προς/από Surathani.

Για πιο σίγουρα όσον αφορά τις τουριστικές επιλογές και υποδομές, Πουκέτ, Κράμπι και ίσως κάποιο(α) από το σύμπλεγμα των νησιών ανάμεσα.

Για το διαβατήριο εφ' όσον γράψετε σωστά το όνομα σε λατινικά δεν θα υπάρχει πρόβλημα, δεν θα ζητηθεί μέχρι το check-in και τα λεφτά είναι υπεραρκετά.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Καλησπέραα! Σκεφτόμαστε με μια φίλη μου να πάμε τον Νοέμβριο Ταϊλανδή και θα ήθελα τα φώτα σας. Αρχικά να πω ότι δεν έχουμε κλείσει ημερομηνίες, όμως υπολογίζουμε περίπου 12 με 15 ημέρες να μείνουμε. Σε αυτές τις μέρες θελουμε σίγουρα να συμπεριλάβουμε Μπαγκονκ και από εκεί και πέρα δεν έχουμε ιδέα που άλλου να πάμε. Γενικά μας αρέσει πολύ η φύση, οι εξωτικές παραλιες και γενικά δραστηριότητες τύπου κατάδυση. Ιδανικά θα θέλαμε να έχει και νέο κόσμο και ζωή καθότι είμαστε 23 ετών, όποτε και κανένα παρτάκι θα ήταν καλοδεχούμενο. Με βάση τα παραπάνω έχετε να προτείνετε κάποια συγκεκριμένη περιοχή ; Επίσης ο προορισμός είναι ασφαλής για 2 νέες γυναίκες ; Θα ήθελα να ρωτήσω ακόμη εάν μπορούμε να κλείσουμε τα εισητηρια χωρίς διαβατήριο, καθότι δεν τα έχουμε εκδόσει ακόμα. Και τέλος πιστεύετε ότι το ποσο των 1.000€/το άτομο, αρκεί για να περάσει κάποιος 15 μέρες στην ταυλανδη ; Χωρίς αεροπορικά και χωρίς πολλές πολλές σπατάλες. Συγνώμη για το σεντόνι και ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων 🙂🙂🙂
Επιγραμματικά, Μπανγκοκ να πάτε οπωσδήποτε, πρόκειται για μια από τις σπουδαιότερες και πιο ενδιαφέρουσες μητροπόλεις του κόσμου. Στα νησάκια τώρα, επειδή το μεν Σαμουι έχει βαβούρα αλλά από παραλίες μέτρια, το Πανγκαν και το Ταο παράδεισοι αλλά για πιο ήσυχες καταστάσεις ΕΚΤΟΣ αν στο Πανγκαν πέσετε πάνω στο full moon party (τότε να πάτε), θα πρότεινα να κοιτάξετε προς την άλλη μεριά δυτικά, Πουκετ, Κραμπι και Πιπί ή Κο Λαντα κτλ. 1000€ χωρίς αεροπορικά, αν μείνετε φτηνά σχετικά και τρώτε σε ντόπια καταστήματα (θα φάτε ονειρικά και πάμφθηνα) σας φθάνουν για 2 βδομαδες. Το διαβατήριο το βγάζετε και μετά, δεν είναι απαραίτητο για τη κράτηση, ο προορισμός είναι ασφαλέστατος (οποια προσοχή θα δείχνατε και σε ένα ελληνικό νησί χρειαζεται) και γενικώς ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΤΕ ΤΕΛΕΙΑ. Ακόμα νοσταλγώ τη πρώτη μου φορά στη Ταυλανδη το μακρινό 2008…
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Συμφωνώ με @GTS: α) Μην αφήσετε έξω την Bangkok. β) Όσο την είδα, η Ταϊλάνδη μου έδωσε την εντύπωση ασφαλή προορισμού.
Νομίζω ότι ο καιρός την εποχή που θέλετε να πάτε είναι κάπως καλύτερος από τη μεριά του Κράμπι, Πουκέτ κτλ. αλλά ψάξτε το κι εσείς.
 

AnastasiaSpir

Member
Μηνύματα
11
Likes
5
Μάλλον καταλήξαμε σε Μπανγκοκ-κραμπι-πουκετ και καμία μονοήμερη σε νησιά phi phi. Πως θα χωρίζατε τις μέρες ; Σκεφτόμαστε να πάμε Μπανγκοκ αρχικά και μετά για να μην ξαναγυρνάμε Μπανγκοκ να φύγουμε από κραμπι ή πουκετ. Αρκούν οι 15 μέρες και για τις 3 περιοχές ; Επίσης τι παίζει με τα full moon party ; Γίνονται παρταρες σε όλη την ταυλανδη ή σε συγκεκριμένες περιοχές ;
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.830
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
δεν ξερω αν αλλαξε κατι αλλα τα παρτυ γινονται μονο στο koh pagnan
οταν πηγα εγω ειχε half moon παρτυ μου φαινεται αλλα δεν πηγαμε...τοτε πηγαινες μονο με καραβακι γιατι λεγανε ο δρομος ηταν μονο για 4 χ 4
αλλα περασανε και 12 χρονια σχεδον

εγω προσωπικα θα αφηνα το πουκετ και θα πηγαινα krambi και koh pagnan...
αλλα γενικα πρεπει να δεις τι παζει με τον καιρο.
για καποιες περιοχες ειναι καλυτερα καλοκαιρι κλπ αλλες καλυτερα χειμωνα

οσον αφορα για την ασφαλεια εκτος απο τα κλασικα οπως σε καθε μεγαλουπολη δεν νομιζω οτι ειναι επικυνδυνη η χωρα.

Ο μεγαλυτερος κινδυνος ειναι να σε πατησει κανας μεθυσμενος αγγλος η κανα τουκ τουκ...υποθετω οπως σε ολα τα παρτυ θα υπαρχουν και τα γνωστα κολπα "σου ριχνω κατι στο ποτο" κλπ κλπ....αλλα και αυτο με επιφυλαξη
 

poised

Member
Μηνύματα
874
Likes
6.469
Το Πανγκαν (προ πανδημίας, δε ξέρω τι γίνεται τώρα) είχε πάρτυ εδώ και εκεί κάθε δύο-τρεις μέρες. Το full moon είναι το μεγαλύτερο και ο λόγος για τον οποίο γέμιζε το νησί αλλά είχαν επίσης half moon, new moon, no moon, before και after για τα περισσότερα από αυτά τα moon, συν και μερικά χωρίς moon στο όνομα όπως jungle, banana, pool, soap και ότι άλλο μπορούσε να φανταστεί κάθε μαγαζί για να μαζεύει κόσμο. Αλλά εγγυημένο από άποψη κόσμου και αίσθησης ήταν μόνο το full moon, τα άλλα ανάλογα το πως θα καθόταν η φάση.
 
Μηνύματα
135
Likes
261
Επόμενο Ταξίδι
Κεντρική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Μάλλον καταλήξαμε σε Μπανγκοκ-κραμπι-πουκετ και καμία μονοήμερη σε νησιά phi phi. Πως θα χωρίζατε τις μέρες ; Σκεφτόμαστε να πάμε Μπανγκοκ αρχικά και μετά για να μην ξαναγυρνάμε Μπανγκοκ να φύγουμε από κραμπι ή πουκετ. Αρκούν οι 15 μέρες και για τις 3 περιοχές ; Επίσης τι παίζει με τα full moon party ; Γίνονται παρταρες σε όλη την ταυλανδη ή σε συγκεκριμένες περιοχές ;

Καλημέρα! Με το καλό να πάτε. Θα σας πρότεινα να πάτε πρώτα Bangkok και μετά να κατεβείτε προς Krabi-Phuket. Το Phuket κατά την γνώμη μου όχι πάνω απο 3 ημέρες(εμείς κάτσαμε 5 ενώ μας το είχαν πει ότι δεν αξίζει τόσο πολύ εκεί) Φυσικά και καθόλου να μην πάς θεωρώ δεν χάνεις κάτι τρελό.Ίσως αξίζει αυτό που σου είπε το μέλος @turms .Να πάς Bangkok/Krabi/Koh Phangan. Στα PhiPhi πάνε καραβάκια και απο Krabi , αν δεν κάνω λάθος πιο φθηνά λίγο σε σχέση με Phuket. Εμείς είχαμε μείνει 14 νύχτες και πήγαμε με την σειρά Phuket -Khao Sok-Ao Nang(Krabi)-Bangkok. .ας άρεσε τόσο πολύ η χώρα που εύκολα πηγαίναμε πάλι και παραπάνω απο 20 ημέρες. Έχει πάρα πολλά μέρη.
Τσέκαρε και τις συγκοινωνίες γενικά πως θα τα συνδυάσεις όλα.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.830
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
βασικα δεν βλεπω τον λογο να πας και πουκετ και κραμπι....και τα δυο εινα πανω κατω το ιδιο...πολυ ανεπτυγμενα με πολλα ξενδοχεια κλπ
βεβαια και το κο παγναν δεν ξερω πως ειναι σημερα
οταν πηγαμε εμεις το 2009 ηταν σουπερ....απο οτι ειδα σε φωτογραφιες πλεον εχουν γινει πολλα ξενοδοχεια μπαρακια κλπ .
Ακομα και αυτο που μεναμε τοτε εμεις ηταν μικρα σπιτακια στην πλαγια. Για κλειδαρια ειχες ενα λουκετο....
ειχε ενα πρωτογονο μπαρακι , διπλα ενα high class hotel και πιο διπλα ενα hotel - pension ειχε ενα εστιατοριο με φανταστικο φαγητο....και πιο μεσα στο "χωριο" κανα δυο μαγαζακια, ενα φαγαδικο, ενα για μασσαζ, και μια σχολη για kick boxing
αυτα ηταν ολα και ολα μου φαινεται
σημερα εχουν σουιτα με τζακουζι....αντι για αυτα που μεναμε εμεις
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Υπόψη ότι αυτό που λέχθηκε, δηλ. από κραμπι να πας στο Πανγκαν είναι δύσκολο, το μεν είναι δυτικά και το άλλο ανατολικά και θα σε φάνε οι δρόμοι, αεροπλάνα και πλοία. Με τόσες λίγες μέρες διαλέγουμε συνήθως τη μια ή την άλλη πλευρά. Η δυτική πλευρά έχει τόσα νησιά, ψάξτε τα όλα και διαλέξτε αυτό που σας ταιριάζει, από το θορυβώδες πουκε μέχρι κάτι πιο ήσυχο πχ το Λαντα, η Ταυλανδη έχει για όλους τον δικό τους παράδεισο.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.830
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Υπόψη ότι αυτό που λέχθηκε, δηλ. από κραμπι να πας στο Πανγκαν είναι δύσκολο, το μεν είναι δυτικά και το άλλο ανατολικά και θα σε φάνε οι δρόμοι, αεροπλάνα και πλοία. Με τόσες λίγες μέρες διαλέγουμε συνήθως τη μια ή την άλλη πλευρά. Η δυτική πλευρά έχει τόσα νησιά, ψάξτε τα όλα και διαλέξτε αυτό που σας ταιριάζει, από το θορυβώδες πουκε μέχρι κάτι πιο ήσυχο πχ το Λαντα, η Ταυλανδη έχει για όλους τον δικό τους παράδεισο.
Είσαι σίγουρος? Από κραμπι για koh pagnan είχαμε πάει με καραβάκι.. απο Πουκετ για krambi είναι μπερδεμα
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Στη Ταϊλάνδη για τέτοιες δύσκολες μετακινήσεις έχουν τα combined ή joined tickets. Κλείνεις τη διαδρομή πχ Krabi - Koh Phangan που περιλαμβάνει λεωφορείο και πλοίο, επιβιβαζεσαι στο πρώτο μέσον και τα υπόλοιπα κυλούν μόνα τους. Το έχω γράψει ξανά. Έχω χρησιμοποιήσει και όλα δούλεψαν : πλοίο, λεωφορείο, αεροπλάνο.
Είσαι σίγουρος? Από κραμπι για koh pagnan είχαμε πάει με καραβάκι. απο Πουκετ για krambi είναι μπερδεμα
Ανάποδα πιστεύω.
 
Last edited:

poised

Member
Μηνύματα
874
Likes
6.469
Κράμπι για ντονσάκ που παίρνεις το φέρι είναι κάπου 200χλμ με καλό δρόμο, το κάνουν σε 2:30 ώρες βαριά και μετά επιλέγεις αν θα πάρεις το γρήγορο ή αργό καράβι.

Πουκέτ σε Κράμπι είναι πάλι γύρω στις 3 ώρες οδικώς (λιγότερα χλμ αλλά χειρότερος δρόμος) και μπορεί να γίνει και από την θάλασσα με τουλάχιστον μία ενδιάμεση στάσι σε Πιπι ή άλλο νησί.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom