Ιταλία Πληροφορίες για περιοχή Garda.

eliza80

Member
Μηνύματα
18
Likes
3
Update!
Χθες γυρίσαμε απο το ταξίδι και θα αναφέρω περιλιπτικά κάποια πράγματα. Μείναμε στο Laives κοντά στο Bolzano (προσοχή όχι στο Lavis το οποίο είναι κοντά στο Τρέντο και καθόλου ωραίο). Είναι ένα μέρος λίγο εξοχικό με υπέροχους αμπελόνες τριγύρω. Το ξενοδοχείο μας hotel Raffl ήταν πολύ καλό, τα δωμάτια που έβλεπαν στο δρόμο λίγο μικρά (αλλά και πιό οικονομικά), όσο για φασαρία του δρόμου ήταν αμελητέα. Πολύ καλή εξυπηρέτηση, μας έδωσαν μάλιστα και μιά ημερήσια κάρτα για λεωφορεία και αξιοθέατα του Μπολζάνο που μας γλύτωσε τα 2 άτομα περίπου 80 ευρώ. Το Μπολζάνο ήταν αρκετά ακριβότερο για διαμονή και θεωρώ ότι η επιλογή του Raffl ήταν εξαιρετική. Κάναμε 3 διανυκτερεύσεις εκεί. Μία ολόκληρη μέρα Μπολζάνο (ανεβήκαμε με το τελεφερίκ στο Soprabolzano και στη συνέχεια πήραμε το τραινάκι απο εκεί για μία μισάωρη καταπληκτική βόλτα), Ortizei και Santa Mantalena

Μετά κατηφορίσαμε προς Garda. Πήραμε το δρόμο απο Τρέντο προς Riva del Garda για να δούμε την ανατολική παραλιακή μεριά της λίμνης μέχρι να φτάσουμε στο ξενοδοχείο Campanello. Η εντύπωση που μου έκανε η παραλιακή δεν ήταν τίποτε το ιδιαίτερο. Λουτροπόλεις/λουτροχωριά και παραλίες κάτι φτιαχτές μικρές χερσόνησοι στρωμένες με χαλικάκι. Ολοι έξω λιαζόντουσαν γιατί μέσα το πρασινογάλανο αδιαφανές νερό ήταν μάλλον κρύο.

Εχοντας βάση εκεί πήγαμε Peschiera, που πολύ μου άρεσε, δυτική ακτή και με οδήγηση μέσω stada della forra ανεβήκαμε στο Terrazza del Brivido. Αυτό είναι ένα ξενοδοχείο που έχει ταράτσα με θέα όλη τη λίμνη, έχει εστιατόριο και καφετέρια.

Πήγαμε Sirmione, αρκετά ακριβό αλλά και όμορφο, και κάναμε δύο ημερήσιες Βερόνα και Μιλάνο.

Συμπέρασμα αν ξαναπήγαινα? Θα έμενα στο ίδιο ξενοδοχείο στους Δολομμίτες και ναι θα μου αρκούσαν αυτές οι 3 μέρες. Διαμονή στη Garda θα έκανα στην Peschiera αν ήθελα ντε και καλά λίμνη. Eιναι πιό κεντρική απο εκεί που μείναμε και έχει ωραίες βόλτες.

Ομως αντί για λίμνη θα προτιμούσα να μείνω Βερόνα, να κάνω εκδρομές στη λίμνη και να είμαι πιό κοντά σε άλλες πόλεις.

Σημειωτέον ότι κινηθήκαμε μόνο σε επαρχιακούς δρόμους, όχι autostrada, χωρίς να έχουμε απολύτως κανένα πρόβλημα και το gps του google τα πήγε μιά χαρά.

Οτι άλλο θες στη διάθεσή σου
Πολύ ωραία! Εμείς ακόμα ψάχνουμε ξενοδοχείο στη λίμνη Γκάρντα. Θα ήθελα να έχει πισίνα,ασανσερ και τρίκλινο άνετο με δυο βαλίτσες, παιδί και καρότσι και βρίσκω πολύ ακριβά ξενοδοχεία.
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Πολύ ωραία! Εμείς ακόμα ψάχνουμε ξενοδοχείο στη λίμνη Γκάρντα. Θα ήθελα να έχει πισίνα,ασανσερ και τρίκλινο άνετο με δυο βαλίτσες, παιδί και καρότσι και βρίσκω πολύ ακριβά ξενοδοχεία.
Απ'ότι είδα είναι παραθεριστικό θέρετρο όλη η λίμνη, γιαυτό είναι ακριβά το καλοκαίρι. Αν δεν σ'ενδιαφέρουν τα μπάνια στη λίμνη (είμαστε καλομαθημένοι με τις υπέροχες θάλασσες και παραλίες μας) κοίταξε κάπου αλλού. Αν έχετε αυτοκίνητο ψάξε κάπου κοντά, αν δεν θέλεις πόλη
 

paxinos

Member
Μηνύματα
163
Likes
151
Επόμενο Ταξίδι
Μπρυζ - Βρυξελλες
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
Καλησπερα προσωπικη μου συμβουλη αν θες να πας καλοκαιρι ψαξε κατι περιφεριακα της λιμνης ή ακομα καλυτερα στην Βερονα... τα χωριά της λιμνης και κυριως τα νοτια χωρια Peschiera - Sirmione - Desenzano ειναι πολυ ακριβα το καλοκαιρι ... εγω για παραδειγμα που παω σχεδον καθε Οκτωβριο τα τελευταια χρονια στο Sirmione και ειμαστε φιλοι με τα παιδια που εχουν το ξενοδοχειο Aurora πληρωνω 80-90€ την βραδια το δικλινο μιλαμε ομως για ενα χωριο που τον οκτωβριο εχει τα Σαββατοκυριακα περιπου 20000 επισκεπτες και η Peschiera πανω απο 12000... βεβαια μια καλη και ισως πιο οικονομικη λυση θα ηταν να ψαξεις κατι μεσω airbnb..
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.815
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
@KaterinaJ θα ήθελα να μου περιγράψεις όταν βρεις χρόνο το 3ήμερο της διαμονής σας στην περιοχή του Μπολτζάνο. επίσης θα ήθελα να σε ρωτήσω για την επιλογή του ξενοδοχείου. λες ότι το επέλεξες λόγω κόστους διότι στο Μπολτζάνο ήταν ακριβότερα. για να καταλάβω, εάν έβρισκες ένα ξενοδοχείο στην ίδια τιμή με αυτό που έμεινες στο Laives αλλά στο Μπολτζάνο, πιο θα προτειμούσες?? και το ρωτάω διότι τώρα το χειμώνα που βραδιάζει νωρίς και γυρνώντας στο ξενοδοχείο για ξεκούραση, θα είναι ωραία για απογευματινή- βραδυνή βόλτα και μαγαζιά για φαγητό??
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
@KaterinaJ θα ήθελα να μου περιγράψεις όταν βρεις χρόνο το 3ήμερο της διαμονής σας στην περιοχή του Μπολτζάνο.
Την πρώτη μέρα φθάσαμε απογευματάκι στο ξενοδοχείο (καθώς ανεβήκαμε απο Βερόνα με το αυτοκίνητο) και προτιμήσαμε να ξεκουραστούμε εκεί και να φάμε στο εστιατόριο του ξενοδοχείου. Την δεύτερη πήγαμε Μπολζάνο, βόλτα στα μαγαζιά, είδαμε τον Otzi (το εισιτήριο περιλαμβανόταν στη κάρτα που μας έδωσε το ξενοδοχείο) και μετά ανεβήκαμε με το τελεφερίκ στο Soprabolzano, ήπιαμε καφέ στην πλατεία έξω απο τον σταθμό και πήραμε το μικρό τραινάκι μέχρι το Collalbo. Εκεί δεν κάτσαμε καθόλου και γυρίσαμε με τον ίδιο τρόπο στο Μπολζάνο.

Την τρίτη μέρα πήγαμε Ortizei ακολουθώντας τη διαδρομή Kastelruth, Ortizei και μετά Santa Magdalena.

Το πρόγραμμα ήταν χαλαρό. Θα μπορούσαμε να πάμε σε αρκετά μέρη ακόμα όπως Cortina D'Ampetso, Lake Mizurina, Abbazia di Novacella, Merano κ.α

Την επόμενη μέρα ξεκινήσαμε να κατηφορίζουμε για λίμνη κάνοντας μιά στάση Trento.

επίσης θα ήθελα να σε ρωτήσω για την επιλογή του ξενοδοχείου. λες ότι το επέλεξες λόγω κόστους διότι στο Μπολτζάνο ήταν ακριβότερα. για να καταλάβω, εάν έβρισκες ένα ξενοδοχείο στην ίδια τιμή με αυτό που έμεινες στο Laives αλλά στο Μπολτζάνο, πιο θα προτειμούσες?? και το ρωτάω διότι τώρα το χειμώνα που βραδιάζει νωρίς και γυρνώντας στο ξενοδοχείο για ξεκούραση, θα είναι ωραία για απογευματινή- βραδυνή βόλτα και μαγαζιά για φαγητό??
Τα ξενοδοχεία μέσα στην πόλη ήταν αρκετά ακριβότερα και έπρεπε να υπολογιστεί επιπλέον το κόστος του parking. Σίγουρα για χειμώνα είναι προτιμότερο να μένει κανείς στην πόλη για να μπορεί να κάνει τις βόλτες του το βράδυ. Το Laivers θα έλεγα ότι είναι αρκετά εξοχικό, κι εγώ δεν θα το προτιμούσα για χειμώνα.

Ο,τι άλλο θες στη διάθεσή σου
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
464
Likes
1.767
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
@makisg Αν κατάλαβα καλά, θα πάτε στην περιοχή το χειμώνα; Πρόκειται να πάμε κι εμείς και σιγά σιγά θα ετοιμάσω το πρόγραμμα, οπότε κάθε πρόταση είναι καλοδεχούμενη.
Μάλιστα σήμερα διάβασα ότι η δύση του ήλιου στις 20 Δεκέμβρη είναι γύρω στις 16:30.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.815
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
@KaterinaJ ήσουν κατατοπιστικότατη, αυτές τις πληροφορίες σε γενικές γραμμές ζητούσα, σε ευχαριστώ πολύ.

@makisg Αν κατάλαβα καλά, θα πάτε στην περιοχή το χειμώνα; Πρόκειται να πάμε κι εμείς και σιγά σιγά θα ετοιμάσω το πρόγραμμα, οπότε κάθε πρόταση είναι καλοδεχούμενη.
Μάλιστα σήμερα διάβασα ότι η δύση του ήλιου στις 20 Δεκέμβρη είναι γύρω στις 16:30.
το σκέφτομαι, αν το αποφασίσω θα είναι περί τα μέσα Νοεμβρίου.
 
Last edited by a moderator:

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
464
Likes
1.767
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ωραία θα είναι και τότε! Δε θα έχουν ανοίξει οι χριστουγεννιάτικες αγορές, αλλά θα μπορείτε να δείτε φθινοπωρινά χρώματα στη φύση.
 

paxinos

Member
Μηνύματα
163
Likes
151
Επόμενο Ταξίδι
Μπρυζ - Βρυξελλες
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
Καλησπέρα και από εμένα .. εγώ θα είμαι στο Sirmione για Χριστούγεννα κι επειδή έχω ήδη πάει 4 φορές εκεί αν μπιρω να βοηθήσω σε κάτι η κάποια πληροφορία στην διάθεση σας
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
464
Likes
1.767
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ευχαριστώ! Αν πάμε στη λίμνη Γκάρντα, θα πάμε μόνο στη Riva del Garda, γιατί θα μένουμε κοντά στο Τρέντο. Αλλά και η Riva del Garda δεν είναι σίγουρη, γιατί θα έχουμε λίγες μέρες.
 

paxinos

Member
Μηνύματα
163
Likes
151
Επόμενο Ταξίδι
Μπρυζ - Βρυξελλες
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
Ευχαριστώ! Αν πάμε στη λίμνη Γκάρντα, θα πάμε μόνο στη Riva del Garda, γιατί θα μένουμε κοντά στο Τρέντο. Αλλά και η Riva del Garda δεν είναι σίγουρη, γιατί θα έχουμε λίγες μέρες.
A πατε ψηλά εσεις.......
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
464
Likes
1.767
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ναι, θα επικεντρωθούμε στις χριστουγεννιάτικες αγορές του Trentino-Alto Adige. Η σκέψη να πάμε και στη Riva del Garda είναι επειδή ανήκει στο Trentino και θα έχουμε την Trentino Guest Card.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.722
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom