Αμοργός Πληροφοριες για Αμοργο

STKF

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
5.364
που δεν έχει επηρεαστεί ακόμη πολύ απ'τον μαζικό τουρισμό,
Εντάξει εάν πας τους γνωστούς δημοφιλείς μήνες, μην περιμένεις να είσαι και μόνος σου!

και με επισκέπτες που ψάχνουν ποιότητα στις διακοπές τους.
Πως την εννοείς την ποιότητα? Αν εννοείς καλό φαγητό, προσωπικά είχα μείνει πολύ ευχαριστημένος. Όπου και να είχα φάει δεν βρήκα τίποτα κάτω του μετρίου.
Αν εννοείς ποιότητα καταλυμάτων, το συζητάμε.
Αμοργός ίσον χαλαρότητα, πανέμορφες εικόνες , μία από τις ωραιότερες χώρες των Κυκλαδων και πεζοπορικά μονοπάτια.

όποτε θα χρειαστεί να νοικιάσω αυτοκίνητο
Αν θες να γυρίσεις όλο το νησί, θα χρειαστεί.

θα πρέπει να κουβαλάω μόνος μου, καρεκλάκια, ομπρέλα, καφέδες, νερά κτλ.
Σε κάποιες θα χρειαστεί. Αν όμως για παράδειγμα μείνεις Αιγιάλη, δεν είναι απαραίτητο, διότι υπάρχουν μαγαζιά στην παραλία και μπορείς να ακολουθήσεις το γνωστό σύστημα, καφές, βουτιά, μπύρα, βουτιά, μπύρες, φαγητό, μπύρες! :xalara:

Βολεύει η συγκοινωνία για να δεις 2-3 διαφορετικές παραλίες και χωριά την ημέρα,
Η Αμοργός δεν έχει τις άπειρες παραλίες,ούτε καν τις καλύτερες,ούτε τα αμέτρητα χωριά οπότε αν αυτό είναι το βασικό κριτήριο, πήγαινε αλλού.
Πρότείνω να διαβάσεις και την ιστορία του @hydronetta , για να σχηματίσεις καλύτερη άποψη για το νησί.
 

djeleni

Member
Μηνύματα
162
Likes
234
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αίγυπτος
Θα παραθέσω κάποιες πληροφορίες για το νησί που θεωρώ σημαντικές:

- Οικονομικό φαγητό και πολύ νόστιμο φάγαμε στη Χώρα στο "Καθ' οδόν" (φοβερό το χταπόδι με τα τρια είδη πιπεριών και το φιλέτο - κοτόπουλο με σάλτσα), στην πιτσαρία "Πέτρινο" (έξοχη η σαλάτα "Φωλιά παρμεζάνας") και στο "Τρανζιστοράκι".
- Ωραίο μέρος για καφέ - γλυκό το "Γιασεμί" και για γλυκό η "Καλλιστώ" (είδαμε οικονομικές τιμές και στα δυο).
- Τα δρομολόγια του ΚΤΕΛ δεν είναι πολύ συχνά κι έτσι συγκεντρώνεται πολύς κόσμος, πολλοί στέκονται όρθιοι κατά τη διαδρομή. Τα δρομολόγια τα βρίσκετε σε αυτόν τον σύνδεσμο: http://amorgosbuscompany.com/ktel-amorgou/
- Όμορφο ηλιοβασίλεμα είδαμε στην παραλία της Αιγιάλης.
- Αξίζει να επισκεφθείτε τους ανεμόμυλους στη Χώρα κατά την αυγή...:rolleyes: Επίσης θα πρότεινα να πάτε στα νησάκια Νικουριά και Γραμβούσσα, διαθέτουν όμορφες παραλίες.
- Το νησί ενδείκνυται για τους λάτρεις της πεζοπορίας.
- Γενικά, είναι μέρος για οικονομικές, ήρεμες διακοπές, μη αλλοιωμένο από τον τουρισμό.
 

VangelisM.

Member
Μηνύματα
10
Likes
5
Χαρούμενη, ευλογημένη εβδομάδα σε όλες/ους
Σκεφτόμαστε να επισκεφθούμε την Αμοργό μετά τις 23 Αυγούστου και μέχρι τέλος του μηνός και αναρωτιόμαστε εάν την περίοδο αυτή θα έχει κίνηση το νησί ή θα είναι ερημικό. Αναφέρομαι σ' αυτό γιατί θα έχουμε μαζί μας και παιδί 14 ετών που του αρέσει να υπάρχει κόσμος. Γνωρίζει κανείς τί συμβαίνει εκείνη την περίοδο; (η επιλογή του νησιού έγινε από την κόρη!)
 

john&emily

Member
Μηνύματα
17
Likes
8
Καλή εβδομάδα!πολλα συγχαρητηρια για την κορη & τις επιλογες της!!!το νησι μετα τις 17-18/8 αξιζει περισσοτερο απο οτι αρχες!εχει κοσμο ακομα&τον Σεπτεμβρη αλλα δε γινεται κοσμοσυρροη!προτιμηστε για διαμονη τη χωρα αν εχετε μεταφορικο ετσι ωστε την ημερα να τριγυρνατε σε παραλιες&στα χωριουδακια!!οτι χρειαστειτε επιπλεον,εδω ειμαστε!
 

VangelisM.

Member
Μηνύματα
10
Likes
5
Καλή εβδομάδα!πολλα συγχαρητηρια για την κορη & τις επιλογες της!!!το νησι μετα τις 17-18/8 αξιζει περισσοτερο απο οτι αρχες!εχει κοσμο ακομα&τον Σεπτεμβρη αλλα δε γινεται κοσμοσυρροη!προτιμηστε για διαμονη τη χωρα αν εχετε μεταφορικο ετσι ωστε την ημερα να τριγυρνατε σε παραλιες&στα χωριουδακια!!οτι χρειαστειτε επιπλεον,εδω ειμαστε!
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Δεν μας αρέσει η κοσμοσυρροή αλλά όπως γνωρίζεις παιδιά της ηλικίας των 14 ετών θέλουν να βλέπουν την περατζάδα… Η απάντηση σου διώχνει κάθε μου ενδοιασμό... Φυσικά και θα έχουμε μεταφορικό μέσο, μας αρέσει το κυκλαδίτικο σοκάκι, το μικρό καφέ και το μικρό μαγαζάκι, το γραφικό ταβερνάκι και η φυσιολογική κίνηση... Όποια άλλη πληροφορία για την εποχή ευπρόσδεκτη!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.319
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Σκεφτόμαστε να επισκεφθούμε την Αμοργό μετά τις 23 Αυγούστ..
Συγχαρητήρια για τη ''γαλούχηση'' της κορης, είναι σίγουρα σε πολύ καλό δρόμο.
Η περιγραφή σου αμέσως πιο πάνω (Κυκλαδίτικο σοκάκι,μικρό καφέ,μαγαζάκι κτλ κτλ), θα μπορούσε κάλλιστα να αποτελεί περιγραφή της Αμοργού.
Πολύ βασικό το γεγονός ότι έχετε μεταφορικό μέσο, θα βοηθήσει σημαντικά στο να δείτε όλο το νησί.
Φυσικά και έχει κόσμο εκείνη τη περίοδο. Και πολύ καλύτερα γιατί φεύγει το μπούγιο.
Βασικά συμβαίνει το ίδιο με όλα τα απομακρυσμένα νησιά της άγονης γραμμής. Υπάρχουν περίοδοι που αδειάζει από το πολύ λαό και μένει τόσος όσος.
Ελπίζω να έχετε κλείσει στη χώρα, για να έχετε ολοκληρώσει τη τέλεια επιλογή.
Να περάσετε πολύ καλά!
 

duty_free

Member
Μηνύματα
903
Likes
3.223
μέ τί κριτήριο ἐπέλεξε ἡ κόρη σας τήν Ἀμοργό καί ὄχι τήν Σίκινο π.χ.;

Λόγῳ Γκάτσου;
 

jokrant

Member
Μηνύματα
11
Likes
18
Χαρούμενη, ευλογημένη εβδομάδα σε όλες/ους
Σκεφτόμαστε να επισκεφθούμε την Αμοργό μετά τις 23 Αυγούστου και μέχρι τέλος του μηνός και αναρωτιόμαστε εάν την περίοδο αυτή θα έχει κίνηση το νησί ή θα είναι ερημικό. Αναφέρομαι σ' αυτό γιατί θα έχουμε μαζί μας και παιδί 14 ετών που του αρέσει να υπάρχει κόσμος. Γνωρίζει κανείς τί συμβαίνει εκείνη την περίοδο; (η επιλογή του νησιού έγινε από την κόρη!)
Ήμουν Αμοργό πέρυσι, καλοκαίρι του '17 επάνω στο Δεκαπενταύγουστο. Θεωρώ ότι δεν ήταν και η καλύτερη περίοδος να επισκεφτώ το νησί αλλά τι να κάνω που τότε παίρνω άδεια. Την αμέσως επόμενη εβδομάδα, μετά τον Δεκαπενταύγουστο, πήγε στο νησί γνωστή μου και μου είπε ότι ήταν πιο χαλαρά τα πράγματα σε σχέση με αυτό που συνάντησα. Όχι ότι πέρασα άσχημα λόγω πολυκοσμίας - έχω βρεθεί για παράδειγμα Δεκαπενταύγουστο στην Πάρο και γινόταν πανικός κυριολεκτικά - αλλά θα ήθελα για παράδειγμα σε παραλίες όπως η Αγία Άννα ή ο Μούρος ή το Μαλτέζι να είχα βρει λιγότερο κόσμο. Θεωρώ ότι η περίοδος του Αυγούστου που διαλέξατε είναι πολύ καλή. Εύχομαι να περάσετε καλά γιατί το νησί είναι πραγματικά πολύ όμορφο.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Αμοργό καλύτερα σε Κατάπολα, Χώρα ή Αιγιαλή, θα υπάρχει μεταφορικό μέσο.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Εγώ είμαι/ήμουν της Αιγιάλης και των γύρω χωριών. Η Χώρα είναι πιο ήρεμη και πολύ γραφική. Κατάπολα όχι.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Εγώ είμαι/ήμουν της Αιγιάλης και των γύρω χωριών. Η Χώρα είναι πιο ήρεμη και πολύ γραφική. Κατάπολα όχι.
Θα σε ακολουθήσω αγαπητή, αρχές σεπτέμβρη ελπίζω να υπάρχει ηρεμία για ένα χαλαρό 3ήμερο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.255
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom