Ποια είναι η αγαπημένη σας πόλη?

aik7

Member
Μηνύματα
15
Likes
59
Νομίζω ότι δεν ανέφερε κανείς μέχρι τώρα την Βαρκελώνη.
Πέρασα 10 μέρες τον Αύγουστο στην πόλη και γύρω από αυτή.
Νοίκιασα αμάξι (πολύ φθηνότερα από εδώ) και την αλωνίσαμε.
Με αστικά κριτήρια είναι με διαφορά η καλύτερη πόλη που έχω επισκεφθεί.
Οδηγούσα οποιαδήποτε ώρα με οποιεσδήποτε συνθήκες άνετα (είχα βέβαια GPS) έβρισκα με χαμηλό σχετικά τίμημα πάρκινγκ παντού και είχαμε άπειρα πράγματα να κάνουμε. Είναι σαν να πας σε 3 πόλεις. Την Γοτθική συνοικία, την κανονική πόλη και την νέα που κατασκευάζεται ακόμη. Τεράστιοι δρόμοι, μετρό πάρκα και ότι άλλο επιτάσσει μια σύγχρονη μεγαλούπολη το έχει με το παραπάνω. Η ποιο μεγάλη εκδρομή που πήγαμε ήταν στην Ανδόρα (200χιλ) στην καρδιά των Πυρηναίων. Βόρεια υπάρχουν αρκετές παραλίες. Το κακό είναι ότι δεν υπάρχουν απευθείας πτήσεις και αν κάποιος δεν θέλει να πάει με γκρουπ και τσάρτερ μπορεί να παιδευτεί να βρει εισιτήρια.
 

lefteris

Member
Μηνύματα
474
Likes
174
Επόμενο Ταξίδι
Σαιντ Λούις - Σικάγο
Ονειρεμένο Ταξίδι
γυρος των ΗΠΑ
καλως ηρθες στην παρεα μας aik7

βαρκελωνη δεν εχω παει, πηγαν οι γονεις μου το καλοκαιρι και ξετρελαθηκαν με αυτα που ειδαν. αυτο που ξερω για τη βαρκελωνη ειναι οτι η τωρινη της εικονα ειναι η νυχτα με τη μερα σε σχεση με τη βαρκελωνη πριν την ολυμπιαδα του 1992.
 

davidcas

Member
Μηνύματα
38
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bora-Bora
Για μένα η ομορφότερη πόλη είναι το Ινσμπρουκ. Απίστευτο βιωτικό επίπεδο, μια όαση μέσα στα βουνά.
 

FOTINI

Member
Μηνύματα
68
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ΤΕΝΕΡΙΦΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΙΝΑ,ΑΝΤΑΡΚΤΙΚΗ
για εμένα η ομοργότερη πόλη είναι η πράγα ενώ έχω επισκεφτεί και άλλες ίσως μου έχει μείνει η βόλτα που έκανα στη γέφυρα του καρόλου όατν έδυε ο ήλιος ήατν σαν παραμύθι΄΄ίσως ακουστεί λίγο ντεμοντέ αλλά πράγα......αν βαρκελώνη φανταστική αλλά το συναίσθημα που μου άφησε η πράγα καμία άλλη...
 

sisy

Member
Μηνύματα
59
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Μαλδίβες
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκανδιναβία
Από το εξωτερικό μου άρεσε η Φλωρεντία....μέχρι που επισκέφτηκα την Πράγα και μου έκλεψε την καρδιά, έχει φοβερό συνδυασμό χρωμάτων και την βρίσκω πολύ ρομαντική.
Σε ότι αφορά την Ελλάδα μας δεν μπορώ να διαλέξω εύκολα, εξαρτάται λιγάκι από την παρέα που ήμουν και την διάθεση που είχα. Θα ξεχωρίσω όμως τα Χανιά, το Ναύπλιο, τα Γιάννενα, την Νάουσα της Πάρου (ας με σταματήσει κάποιος θα τις γράψω όλες στο τέλος....:oops:
 

FOTINI

Member
Μηνύματα
68
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ΤΕΝΕΡΙΦΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΙΝΑ,ΑΝΤΑΡΚΤΙΚΗ
καστορια, ξάνθη φανταστικές πόλεις μιας και καστορια έζησα 4 αξέχαστα χρόνια ως φοιτήτρια.....
η καστορία είναι για εμένα η πιο όμορφη πόλη της Ελλάδας, γραφική,΄με πράσινο και μια λίμνη που περικυκλώνει την πόλη, με πάπιες και γραφικά στενάκια στο Ντολτσο την παλιά πόλη....:)
 

billy

Member
Μηνύματα
72
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Η.Π.Α
Ονειρεμένο Ταξίδι
polynesian , new zealand
Από το εξωτερικό μου άρεσε η Φλωρεντία....μέχρι που επισκέφτηκα την Πράγα και μου έκλεψε την καρδιά, έχει φοβερό συνδυασμό χρωμάτων και την βρίσκω πολύ ρομαντική.
Σε ότι αφορά την Ελλάδα μας δεν μπορώ να διαλέξω εύκολα, εξαρτάται λιγάκι από την παρέα που ήμουν και την διάθεση που είχα. Θα ξεχωρίσω όμως τα Χανιά, το Ναύπλιο, τα Γιάννενα, την Νάουσα της Πάρου (ας με σταματήσει κάποιος θα τις γράψω όλες στο τέλος....:oops:

Γιαννενα ρεεεεεε:clap::cool:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.341
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Απο Ελλαδα φυσικα Κερκυρα!:clap:
Απο εξωτερικο εχω ηδη πει το Μπελιζ σιτι
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βραζιλία
καστορια, ξάνθη φανταστικές πόλεις μιας και καστορια έζησα 4 αξέχαστα χρόνια ως φοιτήτρια.....
η καστορία είναι για εμένα η πιο όμορφη πόλη της Ελλάδας, γραφική,΄με πράσινο και μια λίμνη που περικυκλώνει την πόλη, με πάπιες και γραφικά στενάκια στο Ντολτσο την παλιά πόλη....:)
Τον Αυγουστο που γυρισα απο Αλβανια εμεινα ενα βραδυ στη Καστορια(hotel Αιολις)ειναι απλα φανταστικη.Μια πολη μεσα στη λιμνη κυριολεκτικα.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ονειρεμένο Ταξίδι
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Οι δικές μου αγαπημένες ( μέχρι στιγμής ε) ειναι το Κούσκο ( Περού) και απ τις ευρωπαϊκές έπαθα πλάκα στην Μπρύζ ( ίσως επειδή δεν ειχα ακουσει τίποτα πριν πάω)
 

Doug

Member
Μηνύματα
518
Likes
2
Γιατι ομως πολη ρε παιδια πειραζει αν ειναι :sharkisland:?
Σοβαρα τωρα αγαπημενη μου πολη με διαφορα απο τις αλλες ειναι η Πολη!!!
Εκει που ενωνεται η Ευρωπη με την Ασια..., η δυση με την ανατολη.....

Τι να πρωτοθυμηθω? οτι και να πω θα ναι λιγο.......
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.565
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom