Κύθηρα Που να μεινω στα κυθηρα??

Sanna1971

Member
Μηνύματα
124
Likes
213
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη
Καλησπέρα! Λοιπόν για Σεπτέμβριο θα είναι πολύ ωραία, συνήθως δεν έχει και αέρα. Το Καψάλι είναι προστατευμένο απο το βορριά, το επιρρεάζει μόνο ο δυτικός, ο οποίος όμως φυσάει μόνο απόγευμα. Υποθέτω οτι έχετε ήδη κλείσει δωμάτιο στο Καψάλι. Για τον Αυγουστο είναι αμφίβολο οτι θα βρείτε. Αν θες πες μου ποιό έχετε κλείσει να σου πω αν ειναι οκ.

Τώρα σχετικά με τους δρόμους, απ'οτι άκουσα στρώνουν άσφαλτο μέχρι κάτω στο Μελιδόνι που είναι μιά απο τις ωραιότερες παραλίες. Για Χαλκό θα υποστείτε, αν θέλετε, περίπου 1 χιλ. καλό χωματόδρομο αλλά να ξέρετε οτι θα σας ανταμείψει η παραλία.
Δεν εχω κλεισει ακομη γιατι δεν εχω καταληξει στις ημερομηνιες αλλα μαλλον θα υπερισχυσει ο σεπτεμβρης. Βλεπω το "αρωνης", διαθεσιμοτητα υπαρχει και στις δυο ημερομηνιες. Ψαχνω διχωρο για πιο ανετα αν και ειμαστε δυο ατομα. Αν εχεις καποια προταση ευχαριστως θα την ακουσω.
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Δεν εχω κλεισει ακομη γιατι δεν εχω καταληξει στις ημερομηνιες αλλα μαλλον θα υπερισχυσει ο σεπτεμβρης. Βλεπω το "αρωνης", διαθεσιμοτητα υπαρχει και στις δυο ημερομηνιες. Ψαχνω διχωρο για πιο ανετα αν και ειμαστε δυο ατομα. Αν εχεις καποια προταση ευχαριστως θα την ακουσω.
Του Αρώνη ειναι ωραιότατο, σε πολύ καλό σημείο και με θέα όλο το Καψάλι. Απ'ότι ακούω δε, κρατάει χαμηλά τις τιμές
 

Sanna1971

Member
Μηνύματα
124
Likes
213
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη
Του Αρώνη ειναι ωραιότατο, σε πολύ καλό σημείο και με θέα όλο το Καψάλι. Απ'ότι ακούω δε, κρατάει χαμηλά τις τιμές
Τι να σου πω. Δεν εχω μετρο συγκρισης για το νησι απο αποψη τιμων. Η αληθεια ειναι οτι αλλαζουν οι τιμες του για σεπτεμβρη
 

Sanna1971

Member
Μηνύματα
124
Likes
213
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη
Καλησπέρα! Λοιπόν για Σεπτέμβριο θα είναι πολύ ωραία, συνήθως δεν έχει και αέρα. Το Καψάλι είναι προστατευμένο απο το βορριά, το επιρρεάζει μόνο ο δυτικός, ο οποίος όμως φυσάει μόνο απόγευμα. Υποθέτω οτι έχετε ήδη κλείσει δωμάτιο στο Καψάλι. Για τον Αυγουστο είναι αμφίβολο οτι θα βρείτε. Αν θες πες μου ποιό έχετε κλείσει να σου πω αν ειναι οκ.

Τώρα σχετικά με τους δρόμους, απ'οτι άκουσα στρώνουν άσφαλτο μέχρι κάτω στο Μελιδόνι που είναι μιά απο τις ωραιότερες παραλίες. Για Χαλκό θα υποστείτε, αν θέλετε, περίπου 1 χιλ. καλό χωματόδρομο αλλά να ξέρετε οτι θα σας ανταμείψει η παραλία.
Καλημερα! Εχεις δικιο KaterinaJ. Συμφωνα με ανακοινωση του Δημου Κυθηρων ξεκιναει σημερα η ασφαλτοστρωση του δρομου για την παραλια μελιδονι👍
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Του Αρώνη ειναι ωραιότατο, σε πολύ καλό σημείο και με θέα όλο το Καψάλι. Απ'ότι ακούω δε, κρατάει χαμηλά τις τιμές
το μόνο μειονέκτημα είναι οτι για να πας για μπάνιο κάτω στο Καψάλι, είναι 3-4' λεπτά με τα πόδια αλλά η κατηφόρα/ανηφόρα είναι αρκετή. Πάντως είναι απο αυτά που προτείνω για Καψάλι.
 

MarSim

Member
Μηνύματα
163
Likes
142
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Νεα Υόρκη,Περού
Καλησπέρα!
Λέμε με τον σύζυγό μου να πάμε για ένα 4 ήμερο στα Κύθηρα.
Έχω λιώσει στο ψάξιμο με τα ξενοδοχεία και γενικά οτιδήποτε υπάρχει (δεν έχει και πολλά) και βρίσκω μόνο 1 για Χώρα αλλα πολύ ακριβό και βρήκα άλλο 1 στην παραλία Διακοφτι με λιγότερα από τα μισά χρήματα.
Για Αγία Πελαγία δεν μας ενδιαφέρει καν.
Η παραλία Διακόφτι απ'ότι μπήκα και είδα μας αρέσει πάρα πολύ αλλά δεν ξέρω αν θα μας βολέψει όσον αφορά τις βραδινες βόλτες σε σοκάκια,ταβερνάκια και αργότερα κάποιο ποτό που απ'ότι διαβάζω μόνο Χώρα και Καψάλι τα βρίσκουμε αυτά.
Σίγουρα θα έχουμε αυτοκίνητο και θα πηγαίνουμε σε διάφορα μέρη,απλά το βράδυ θα προτιμούσαμε κάτι χωρίς να χρειαζόμαστε μέσον.Επειδή όμως μιλάμε για Αύγουστο και δεν έχω άλλες επιλογές,θα με βολέψει λέτε να μείνουμε Διακόφτι;Έχει τίποτα εκεί σαν εναλλακτική για κάποιο βράδυ που ίσως βαρεθούμε να κατέβουμε Χώρα και Καψάλι;
Και αν μπορείτε να μου πείτε πόση ώρα περίπου είναι αυτές οι αποστάσεις για να ξέρουμε περίπου τι θα αντιμετωπίσουμε.
 

sylvia96

Member
Μηνύματα
39
Likes
117
Καλησπέρα!
Λέμε με τον σύζυγό μου να πάμε για ένα 4 ήμερο στα Κύθηρα.
Έχω λιώσει στο ψάξιμο με τα ξενοδοχεία και γενικά οτιδήποτε υπάρχει (δεν έχει και πολλά) και βρίσκω μόνο 1 για Χώρα αλλα πολύ ακριβό και βρήκα άλλο 1 στην παραλία Διακοφτι με λιγότερα από τα μισά χρήματα.
Για Αγία Πελαγία δεν μας ενδιαφέρει καν.
Η παραλία Διακόφτι απ'ότι μπήκα και είδα μας αρέσει πάρα πολύ αλλά δεν ξέρω αν θα μας βολέψει όσον αφορά τις βραδινες βόλτες σε σοκάκια,ταβερνάκια και αργότερα κάποιο ποτό που απ'ότι διαβάζω μόνο Χώρα και Καψάλι τα βρίσκουμε αυτά.
Σίγουρα θα έχουμε αυτοκίνητο και θα πηγαίνουμε σε διάφορα μέρη,απλά το βράδυ θα προτιμούσαμε κάτι χωρίς να χρειαζόμαστε μέσον.Επειδή όμως μιλάμε για Αύγουστο και δεν έχω άλλες επιλογές,θα με βολέψει λέτε να μείνουμε Διακόφτι;Έχει τίποτα εκεί σαν εναλλακτική για κάποιο βράδυ που ίσως βαρεθούμε να κατέβουμε Χώρα και Καψάλι;
Και αν μπορείτε να μου πείτε πόση ώρα περίπου είναι αυτές οι αποστάσεις για να ξέρουμε περίπου τι θα αντιμετωπίσουμε.
Το Διακοφτι δεν νομιζω να σαε βολέψει για βολτες στη Χωρα. Σε αλλα χωριά κοντά στη Χώρα κοιταξατε; οπως στο Λιβαδι (τα διαμερίσματα του Θεοφίλου ειναι οικονομικά έχω ακούσει)
 

MarSim

Member
Μηνύματα
163
Likes
142
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Νεα Υόρκη,Περού
Το Διακοφτι δεν νομιζω να σαε βολέψει για βολτες στη Χωρα. Σε αλλα χωριά κοντά στη Χώρα κοιταξατε; οπως στο Λιβαδι (τα διαμερίσματα του Θεοφίλου ειναι οικονομικά έχω ακούσει)
Τελικά έκλεισα να μείνουμε στο Λιβάδι σε καλή τιμή με πρωινό.
Μόλις 5' απο την Χώρα.
Πιστεύω κι εγώ ότι θα μας βολέψει πολύ περισσότερο.
Ευχαριστώ πολύ!!!
 
Μηνύματα
415
Likes
1.365
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Mια χαρα ειναι το Λιβαδι.Τα Κυθηρα ειναι απο τα νησια που δεν εχει τοσο συγκεκριμενο μερος για να μεινεις καθως εχει διασπαρτες τις παραλιες στο νησι σε αποστασεις και εχει λιγα καταλυμματα.Καψαλι για μερα πιο πολυ ,για βραδινη βολτα σοκακια κλπ ειναι πιο ομορφη η Χωρα και πολυ ποιο ποιοτικα μπαρακια για ζευγαρια και τι φαση που ειστε.Στο Καψαλι εχει πιο ελληναδικα με πιτσιρικαρια.Φοβερα τα Κυθηρα θα περασετε φανταστικα.Πατε και ενα coκταιλ στον Κουκο μεταξυ Χωρας και Καψαλι
 

MarSim

Member
Μηνύματα
163
Likes
142
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Νεα Υόρκη,Περού
Φαίνεται όντως πολύ όμορφο νησί,γραφικό,παραδοσιακό και ανυπομονούμε να το εξερευνήσουμε.Είναι μια καλή επιλογή για απόδραση για εμάς τους Κρητικούς καθώς είναι 3 ώρες μόνο με το καράβι και 13€ το εισιτήριο.
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Τελικά έκλεισα να μείνουμε στο Λιβάδι σε καλή τιμή με πρωινό.
Μόλις 5' απο την Χώρα.
Πιστεύω κι εγώ ότι θα μας βολέψει πολύ περισσότερο.
Ευχαριστώ πολύ!!!
Εχετε κάνει την καλύτερη επιλογή, κατά την άποψή μου. Ειστε κοντά (εκτός απο Καψάλι και Χώρα) και στις παραλίες της Κομπονάδας, Φυρρής Αμμου, Χαλκού, Μελιδόνι. Αρκετές επιλογές φαγητού επίσης τριγύρω.
 
Μηνύματα
196
Likes
250
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Τελικά έκλεισα να μείνουμε στο Λιβάδι σε καλή τιμή με πρωινό.
Μόλις 5' απο την Χώρα.
Πιστεύω κι εγώ ότι θα μας βολέψει πολύ περισσότερο.
Ευχαριστώ πολύ!!!
Καλησπερα, θα μπορούσες να μου στείλεις το δωμάτιο που είχατε μείνει καθώς αναζητώ διαμονή στα Κύθηρα;;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.746
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom