Μεξικό Προγραμματίζοντας το Μεξικο

viajera

Member
Μηνύματα
65
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Ινδονησία
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
ευχαριστω, το περιμενω πως και πως
 

luis

Member
Μηνύματα
10
Likes
2
ταξίδι στο μεξικό

Θα σου πώ εν τάχει τις εντυπώσεις μου και βγάζεις τα δικά σου συμπεράσματα....
Πήγα μόνος μου στο Μεξικό το 2002.Έμεινα στην πρωτεύουσα για 5 μέρες.Ειναι το μόνο μέρος σε όλη τή χώρα που θέλει λίγο προσοχή (όχι ακριβά ρούχα,ρολόγια κλπ). Πήρα λεοφωρείο και πήγα στην οαχάκα, πολύ υραία πολη .Εμεινα εκεί 2 βραδια, δε χρειαζεται παραπάνω.Μετά πήρα αεροπλάνο και πήγα κανκούν.Μόνο ξενοδοχεία, ωραία παραλία και τίποτα άλλο.Η πόλη δε λέει τίποτα.Απο εκεί πήγα πλαγια δλ κάρμεν (πολύ όμορφο παραλιακό μέρος) για 2 βράδυα, πήγα μέριδα (επίσης πολύ ωραίο μέρος) πήγα βαγιαδολίδ(για 1 βράδυ μόνο) , πήγα τσιτσέν ιτσά και όλα αυτά με νοικιασμένο αυτοκίνητο και χωρίς να αντιμετωπίσω κανένα πρόβλημα.Όλα αυτά σε 16 μέρες.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
και όλα αυτά με νοικιασμένο αυτοκίνητο και χωρίς να αντιμετωπίσω κανένα πρόβλημα.Όλα αυτά σε 16 μέρες.
Εκανες πολύ καλά luis ..οταν πήγα με οργανωμενο κατάλαβα οτι ήταν πολύ άδικο να πάω τοσο μακρυά και να μην ευχαριστηθώ..
αποτέλεσμα να θέλω να ξαναπάω ανεξάρτητα,να παραμένω όσο θέλω σε σημεία που με εντυπωσίασαν,να μην έχω τον βραχνά του πρωινού ξυπνήματος και τα 20 άτομα στο κεφάλι μου..
μπορεί να μας πήγαιναν σε μέρη που ίσως δεν θα μπορούσα να πάω--πραγματικά το πρόγραμμα ήταν φοβερό και είδαμε εκπληκτικά πράγματα αλλα δυστυχώς δεν μπορει κανείς να τα αφομιώσει σε 15 μερες ..
Η φιλη μας θα το διαπιστώσει και εκείνη αυτό αλλα ας το προσπαθήσει..
 

viajera

Member
Μηνύματα
65
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Ινδονησία
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Θα σου πώ εν τάχει τις εντυπώσεις μου και βγάζεις τα δικά σου συμπεράσματα....
Πήγα μόνος μου στο Μεξικό το 2002.Έμεινα στην πρωτεύουσα για 5 μέρες.Ειναι το μόνο μέρος σε όλη τή χώρα που θέλει λίγο προσοχή (όχι ακριβά ρούχα,ρολόγια κλπ). Πήρα λεοφωρείο και πήγα στην οαχάκα, πολύ υραία πολη .Εμεινα εκεί 2 βραδια, δε χρειαζεται παραπάνω.Μετά πήρα αεροπλάνο και πήγα κανκούν.Μόνο ξενοδοχεία, ωραία παραλία και τίποτα άλλο.Η πόλη δε λέει τίποτα.Απο εκεί πήγα πλαγια δλ κάρμεν (πολύ όμορφο παραλιακό μέρος) για 2 βράδυα, πήγα μέριδα (επίσης πολύ ωραίο μέρος) πήγα βαγιαδολίδ(για 1 βράδυ μόνο) , πήγα τσιτσέν ιτσά και όλα αυτά με νοικιασμένο αυτοκίνητο και χωρίς να αντιμετωπίσω κανένα πρόβλημα.Όλα αυτά σε 16 μέρες.
και σχετικα με τα χρηματα; ποσα ξοδεψες συνολικα;
 

viajera

Member
Μηνύματα
65
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Ινδονησία
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Εκανες πολύ καλά luis ..οταν πήγα με οργανωμενο κατάλαβα οτι ήταν πολύ άδικο να πάω τοσο μακρυά και να μην ευχαριστηθώ..
αποτέλεσμα να θέλω να ξαναπάω ανεξάρτητα,να παραμένω όσο θέλω σε σημεία που με εντυπωσίασαν,να μην έχω τον βραχνά του πρωινού ξυπνήματος και τα 20 άτομα στο κεφάλι μου..
μπορεί να μας πήγαιναν σε μέρη που ίσως δεν θα μπορούσα να πάω--πραγματικά το πρόγραμμα ήταν φοβερό και είδαμε εκπληκτικά πράγματα αλλα δυστυχώς δεν μπορει κανείς να τα αφομιώσει σε 15 μερες ..
Η φιλη μας θα το διαπιστώσει και εκείνη αυτό αλλα ας το προσπαθήσει..
το ξερω εχεις δικιο αλλα στην παρουσα φαση δεν μποω να κανω αλλιως. δεν μπορουσα να κλεισω απο πριν εισητηρια ουτε εχω το χρονο να οργανωθω.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Σηκω και πήγαινε το ταξίδι σου..
μην ακούς τι λέμε ..οπουδήποτε παμε για πρώτη φορά ειναι πανέμορφα!
μην φρενάρεις τώρα την χαρά σου.
απολαυσέ το που ξέρεις μπορει να περάσεις τέλεια και το σημαντικότερο ξεκίνα με θετική ενέργεια και αύρα!!
θα περιμένομε υπομονετικά να επιστρέψεις και να μας αφηγηθείς την ιστορία σου..
καλό ταξίδι.
 

viajera

Member
Μηνύματα
65
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Ινδονησία
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Σηκω και πήγαινε το ταξίδι σου..
μην ακούς τι λέμε ..οπουδήποτε παμε για πρώτη φορά ειναι πανέμορφα!
μην φρενάρεις τώρα την χαρά σου.
απολαυσέ το που ξέρεις μπορει να περάσεις τέλεια και το σημαντικότερο ξεκίνα με θετική ενέργεια και αύρα!!
θα περιμένομε υπομονετικά να επιστρέψεις και να μας αφηγηθείς την ιστορία σου..
καλό ταξίδι.
Καλα απο θετική ενεργεια αλλο τιποτα! περιμενω πως και πως να ερθει η 9η Αυγουστου!
 

olga

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΜΕΞΙΚΟ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρο του κόσμου
Χαιρετώ όλους τους ταξιδιώτες:clap:!!!!

Σας έχω πολύ δουλειά!!!Λοιπόν, με το καλό μου σκεφτόμαστε να κατευθυνθούμε τον Αυγουστο και για 20 περίπου μέρες, στο Μεξικό και τα πέριξ(με παρέσυραν οι ωραίες σας ιστορίες) σκεφτόμουν την πολύ ωραία διαδρομή που έκανε η go2beach και σίγουρα θα χρειαστώ περισσότερες πληροφορίες για ξενοδοχεία, ενοικίαση αυτοκινήτου κ.α.Θα περιοριστούμε βέβαια σε hostel και γενικά σε οικονομικές καταστάσεις, χρειάζομαι και περισσότερες πληροφορίες για ότι δεν πρέπει να χάσουμε.Τέλος σκεφτόμαστε απο τις 20 μερες να μείνουμε και Μεξικο σιτυ, όμως δεν ξερω προς τα που να κατευθυνθουμε και αν αξιζει να νοικιασουμε απο κει αμαξι προς cancun και στο ενδιαμεσο να δουμε και άλλους προοριμους.

Περιμένω τις προτάσεις σας!!!!!Ευχαριστώ!!!:D
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.474
Likes
7.944
Η Χερσόνησος Γιουκατάν που κινήθηκε η Go2beach είναι αναμφισβήτητα πανέμορφη περιοχή αλλά αν το κίνητρο σου είναι και το μπάνιο στη θάλασσα, μήπως δεν είναι καλή ιδέα τώρα με την πετρελαιοκηλίδα? :roll:
 

olga

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΜΕΞΙΚΟ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρο του κόσμου
η αλήθεια είναι ότι την έχω αυτή την ανησυχία, γιατί φυσικά και με ενδιαφέρει η θάλασσα!!!δεν ξέρω τι ακριβώς συμβαίνει και αν έχει φτάσει μέχρι αυτό το σημείο η πετρελαιοκηλίδα
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.483
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν έχει φτάσει εκεί τίποτε τέτοιο προς το παρόν. Δε θα νοίκιαζα αμάξι στο Μεξικό, είναι φτηνή και πολύ βολική η συγκοινωνία τους και νομίζω πως σε 20 μέρες προλαβαίνετε ξεκινώντας από την πρωτεύουσα να καταλήξετε στο Γιουκατάν, βλέποντας τα βασικά στη διαδρομή. Αν πάρετε αμάξι θα κοστίσει, είναι λίγο φασαρία και θα πρέπει να το επιστρέψετε κάνοντας όοολη τη διαδρομή προς τα πίσω ή να πληρώσετε έξτρα για να το αφήσετε αλλού, βάλε και τα παρκαρίσματα... πολλή φασαρία χωρίς λόγο για μια χώρα με πολύ καλές και εύκολες συγκοινωνίες.
 

olga

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΜΕΞΙΚΟ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρο του κόσμου
Γιώργο πραγματικά δεν ξέρω τι είναι πιο οικονομικό!!!ότι βρίσκω με λεωφορεία είναι όλα εταιριών όπου έχουν συγκεκριμένες διαδρομές και μπορείς να σταματάς και να πέρνεις το επόμενο...και έχουν 300ευρω(αυτό είναι και το πιο φθηνο),με αμάξι βρήκα και με 100ευρω για μια εβδομάδα, βέβαι η ταλαιπωρία είναι το θέμα. Τα αεροπορικά είναι αρκετά ακριβα 380!!!αχ, τι να κάνω....δεν μπορώ να βρω δημόσια λεωφορεία ή τρένα....μα καλά δεν πάνε ως εκεί!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.799
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom