Μεξικό Προγραμματίζοντας το Μεξικο

soudianos

Member
Μηνύματα
3.698
Likes
6.299
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Τι είναι το CS?
Θα μου πάρει βέβαια πολύ χρόνο φαντάζομαι για να επικοινωνήσω με όλα αυτά τα άτομα της κάθε πόλης....Ωραία ακούγεται αλλά στην πράξη?? Μήπως έχεις καμιά λίστα με έτοιμους Μεξικάνους/μεξικάνες που θα μπορούσα να επικοινωνήσω?
Είναι αυτό:
CouchSurfing - Participate in Creating a Better World, One Couch At A Time

πας Μεξικό/πόλη και βγαίνουν οι φωτό με τις ινφος κάθε ατόμου που
είναι μέλος. βλέπεις ηλικία, επάγγελμα και προσόντα, διάλεξε να ξέρει κι αγγλικά. στείλει 5-6 μηνύματα και κάποιος θα απαντήσει αμέσως.
είναι κοινωνικότατο...έχω εμπειρίες καλές
 

YBONNH

Member
Μηνύματα
234
Likes
115
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος του κοσμου
Η Πολη τουΜεξικου ειναι πραγματι επικινδυνη, και χρειαζεται προσοχη.
Παρ' ολα αυτα , μπορεις ανετα να κυκλοφορησεις με το μετρο και τα λεωφορεια.
Απο κει και περα, στην επαρχια ειναι παντα πιο ευκολο να κυκλοφορησεις.
Οι Μεξικανοι ειναι πολυ ευγενεις και δεν προκειται να νοιωσεις αβολα επειδη κυκλοφορεις μονη σου.
Το Guanajuato δεν ξερω πως ειναι, ουτε απο ασφαλεια ουτε απο ομορφιες, αλλα οι ιδιοι οι Μεξικανοι θεωρουν την Morelia και το Michoacan απο τις πιο ομορφες περιοχες της χωρας τους.
(αυτο το γραφω επειδη θα εισαι στην διπλανη πολιτεια, και ειναι κριμα να μην τα επισκεφθεις;))
 

ReDRuM

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρία-Βαυαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ-Ινδία-Νεπάλ
Θες να πεις η εμπειρία θα αξίζει 100% εάν καταφέρω να επιβιώσω μήπως? Βρήκα γκρουπ, έχασα όμως την φίλη που θα ρχόταν μαζί μου!!!
Εξαρτάται που θα πας και τι θα επισκεφτείς. Μείνε μαζί με το γκρουπ και απέφυγε τις περιπλανήσεις χωρίς παρέα. Ενδεικτικό να σου αναφέρω ότι στην πόλη του Μεξικού από το ξενοδοχείο σε κάποιο εστιατόριο το βράδυ καλούσαμε ταξί από τη ρεσεψιόν γιατί μας είπαν ότι ούτε τα ταξί δεν είναι ασφαλή....
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Καλως ηρθες!!
Νομιζω οτι το Couchsurfing που ανεφεραν τα παιδια παραπανω ειναι το καλυτερο για την περιπτωση σου,γιατι και παρεουλα θα εχεις και θα ειναι ντοπια ατομα ,ετσι ωστε και τα καλυτερα να δεις και να αποφυγεις τις κακοτοπιες.
 

VOYAGEUSE

Member
Μηνύματα
27
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΤΝΑΜ?ΣΚΩΤΙΑ?ΙΣΛΑΝΔΙΑ?
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Λατινική Αμερικής
Είναι αυτό:
CouchSurfing - Participate in Creating a Better World, One Couch At A Time

πας Μεξικό/πόλη και βγαίνουν οι φωτό με τις ινφος κάθε ατόμου που
είναι μέλος. βλέπεις ηλικία, επάγγελμα και προσόντα, διάλεξε να ξέρει κι αγγλικά. στείλει 5-6 μηνύματα και κάποιος θα απαντήσει αμέσως.
είναι κοινωνικότατο...έχω εμπειρίες καλές
Σ ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου. Τις κρατάω..
 

VOYAGEUSE

Member
Μηνύματα
27
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΤΝΑΜ?ΣΚΩΤΙΑ?ΙΣΛΑΝΔΙΑ?
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Λατινική Αμερικής
Η Πολη τουΜεξικου ειναι πραγματι επικινδυνη, και χρειαζεται προσοχη.
Παρ' ολα αυτα , μπορεις ανετα να κυκλοφορησεις με το μετρο και τα λεωφορεια.
Απο κει και περα, στην επαρχια ειναι παντα πιο ευκολο να κυκλοφορησεις.
Οι Μεξικανοι ειναι πολυ ευγενεις και δεν προκειται να νοιωσεις αβολα επειδη κυκλοφορεις μονη σου.
Το Guanajuato δεν ξερω πως ειναι, ουτε απο ασφαλεια ουτε απο ομορφιες, αλλα οι ιδιοι οι Μεξικανοι θεωρουν την Morelia και το Michoacan απο τις πιο ομορφες περιοχες της χωρας τους.
(αυτο το γραφω επειδη θα εισαι στην διπλανη πολιτεια, και ειναι κριμα να μην τα επισκεφθεις;))
Σ ευχαριστώ πολυ. Εσύ είδα ότι το έκανες πέρυσι. Θα ξαναμιλήσουμε γιατί θα έχεις να μου πεις πολλά και ως γυναίκα μόνη στο Μεξικό....Όσο όμως το σκέφτομαι θα προτιμούσα και έναν άλλο άνθρωπο μαζί μου....:roll:
 

VOYAGEUSE

Member
Μηνύματα
27
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΤΝΑΜ?ΣΚΩΤΙΑ?ΙΣΛΑΝΔΙΑ?
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Λατινική Αμερικής
Καλως ηρθες!!
Νομιζω οτι το Couchsurfing που ανεφεραν τα παιδια παραπανω ειναι το καλυτερο για την περιπτωση σου,γιατι και παρεουλα θα εχεις και θα ειναι ντοπια ατομα ,ετσι ωστε και τα καλυτερα να δεις και να αποφυγεις τις κακοτοπιες.
Ναι βρε Κλεοπάτρα μου αλλά αυτή η μέθοδος δεν είναι για νεότερους από μένα? Δεν ξέρω.....σκέφτομαι:roll:
 

AERIKO

Member
Μηνύματα
423
Likes
205
Επόμενο Ταξίδι
χωρίς χάρτη...
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία ,Γαλ. Πολυνησία
Ναι βρε Κλεοπάτρα μου αλλά αυτή η μέθοδος δεν είναι για νεότερους από μένα? Δεν ξέρω.....σκέφτομαι:roll:
Καλώς όρισες κι' απο εμένα..:p

Το Couchsurfing δεν έχει όριο ηλικίας..εξαρτάται εσύ πως νοιώθεις..!!!:rolleyes:
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.471
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ναι βρε Κλεοπάτρα μου αλλά αυτή η μέθοδος δεν είναι για νεότερους από μένα? Δεν ξέρω.....σκέφτομαι:roll:
Όχι απαραίτητα. Ρίξε μια ματιά και θα βρεις και "ώριμα" άτομα που φιλοξενούν CSers, δεν είναι κάτι απλά για backpackers, πρώην Erasmιακούς και φοιτητές. Έχει τόση μεγάλη ποικιλία το δίκτυο που βρίσκεις ό,τι μπορείς να φανταστείς, από αναρχοκουμούνες μέχρι μαχαραγιάδες (κυριολεκτικά), όλων των ηλικιών.

Γενικώς στο Μεξικό ταξιδεύουν πολλές γυναίκες μόνες, πάντως. Η πόλη του Μεξικού έχει κακοτοπιές, αλλά γενικώς θα έλεγα πως με λίγο διάβασμα (όντως τα ταξί για παράδειγμα θέλουν προσοχή, για παράδειγμα, μπορείς να μπλέξεις εύκολα), δεν είναι πιο επικίνδυνη από άλλες λατινοαμερικάνικες πρωτεύουσες, ειδικά στην κεντροαμερικάνικη γειτονιά.

Και ως πόλη είναι το κάτι άλλο από αξιοθέατα και ιστορία, για μένα είναι η αγαπημένη μου μεγαλούπολη, ποια ΝΥ και ποιο Παρίσι... Όποτε μπορώ πετάγομαι και το καταδιασκεδάζω, είναι ανεξάντλητη και ποικιλόμορφη... απλώς δεν είναι όμορφη.
 

nmavra

Member
Μηνύματα
62
Likes
16
Εγω Μεξικό είχα πάει πέρισι καλοκαίρι και ήταν πολύ ωραία εμπειρία. Πήγαμε μόνοι μας, χωρίς γκρούπ, 3 άτομα. Cancun και Acapulco τα θεωρώ πολύ safe, μιας και ειναι τουριστικά μέρη. Η πόλη του Μεξικού συμφωνώ και εγώ ότι θέλει προσοχή, και ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ δεν παίρνεις ταξί απτο δρόμο, δεν ξέρεις τί μπορεί να σου τύχει..

Μην το ακυρώσεις αν δεν βρεις συν-ταξιδιώτη, αλλά να είσαι προσεκτική, στα όρια της κοινής λογικής. Δεν πας στο Caracas που είναι η ζούγκλα της εγκλιματικότητας, αλλά ούτε και στο Παρίσι....
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.698
Likes
6.299
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Ναι βρε Κλεοπάτρα μου αλλά αυτή η μέθοδος δεν είναι για νεότερους από μένα? Δεν ξέρω.....σκέφτομαι:roll:
όχι.
έχω συναντηθεί εδώ στο Ηράκλειο με ένα ζευγάρι ηλικίας 66 και 58 από ΗΠΑ, το άλλο 62 και 57 από Ινδία, και με κάτι άλλους περαστικούς κι αυτοί ήταν μεγάλοι.
γι αυτό σου είπα δες ηλικίες και διαλέγεις.
όπως κι εσύ, έτσι κι αυτοί ιδίως οι ξεχωριστοί Ινδοί, μια επικοινωνία στον τόπο που πήγαιναν πρώτοι φορά και μόνοι, έψαχναν.
 

pantouflas

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
discover

Συγγνώμη discover αλλά έψαξα και δεν το βρήκα.. Μήπως μπορείς να μου στείλεις το λινκ?
Ευχαριστώ!
Βασίλης
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.705
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom