Μεξικό Προγραμματίζοντας το Μεξικο

agmi

Member
Μηνύματα
499
Likes
2.443
Αλεκο σου χα γραψει ενα κατεβατο & χρησιμοποιω το κομπιουτερ της δουλειας μου, χωρις copy ο #$%^& & το firewall μου κανει την ζωη δυσκολη & χαθηκε. Δεν ξερω αν θελεις να επικοινωνησουμε εστω & τηλεφωνικα. Οι μερες για Tikal (το #$#$%^ δεν θελει Greeklish & θα κανω ωρες να σου γραψω) ειναι λιγες, θελεις 1- 1.5 μερα να φτασεις. Λεοφωρειο φευγει απο το Κανκουν (αν εισαι στο Κανκουν), οι Ευρ. tour operators στελνουνε το κοσμο εκτος), μεσω Ντελ Καρμεν & Τσετουμαλ. Εμεις μπηκαμε απο Τσιαπας, διασχισαμε το ποταμι & ειμαστε στην Γουατεμαλα. Αλλα για να φτασουμε στο Σαν Κριστομπαλ μας πηρε 19 ωρες & με ενα στομαχι, ασε! Τοτε δεν ειχε ανοιξει η εθνικη & σ'ολο τον δρομο οι !@#$%^& ινδιανοι ειχανε βαλει στην Τσιαπας σαμαρακια, τωρα ολα αυτα Αλεκο ειναι politicaly oriented! Ας ειναι στο Μεξικο δεν φοβηθηκα ποτε, ειμαι 54 μαιων, μπενοβγαινα στα νιατα μου στην cd Juarez, το'χω φαει ολο με το κουταλι. Ξερεις που ενιωσα φοβο αγορι μου; Στο μετρο της Αθηνας που πηγανε να μου την πεσουνε 3 κηριλεδες & με μανικιουρ ο ενας! Και σ'ολες τις φορες στο Μεξικο η γυναικα μου κουβαλουσε σε ειδικη ζωνη κατω απο τον στηθοδεσμο πανω απο $2000. Στην Αθηνα φιλε μου, πες & στην Νοτιο Αφρικη, αλλα εκει σε προειδοποιουνε! Τις λιγες μερες που χεις εγω θα εβαζα 2 Τσιτσεν-Μεριδα-Ουξμαλ, μια στο ισλα Μουχερες, & αλλη μια Τουλουμ με μια ενδιαμεση σταση στην Ντελ Καρμεν & το νησακι. Το Κανκουν η ζονα χοτελερα ειναι Αμερικανια, uno-dos-tres-tequila, οι τιμες στα Ελληνικα επιπεδα, αλλου στο Μεξικο παμφθηνα! Δολαρια να'χεις μετρητα, τα αλλαζεις στον δρομο στις κασας δελ καμπιο. Σε ζηλευω!
O Αντωνης http://www.travelstories.gr/%EA%E5%...E9%EA%DE/44335-%EC%E5%EE%E9%EA%FC-2013-a.html
εχει δωσει μερικες καλες φερεγγιες πληροφοριες, κυταξε & εκει!
 

alex1976

Member
Μηνύματα
26
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
μεξικο
Ταξίδι-Όνειρο
βενεζουελα
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις πληροφορίες.θα το σκεφτώ πως θα το σχεδιάσω το ταξίδι...ακόμα είμαι μπερδεμένος...
 

yiota-exarxeia

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Kαλημέρα σε όλους!!!
Καταρχήν να πω ότι ήταν αδύνατη η εγγραφή στο site!!!!'Eτσι κατέφυγα στο στο ρουφιανοβιβλίο!!(fb).
Λοιπόν, το θέμα μου είναι το εξής. Είμαι ένα βήμα πριν κλείσω ταξίδι στο Μεξικό (με γκρούπ-ξέρω τις αντιρρήσεις σας) 27 Ιουλίου με 10 Αυγούστου. Θα επισκευτούμε το Μέξικο Σίτυ-Πουέμπλα-Οαχάκα-κτλ.. έως Μέριντα. Δηλαδή κεντρικό και νότιο Μεξικό.
Ο καιρός.. πώς θα είναι; Θα φάμε βροχές; Θα έχει τη ζέστη της κόλασης; Με μια λέξη... θα μετανιώσουμε για τα λεφτά και τον χρόνο μας; Σημειώστε ότι δεν πάμε για μπάνια σε παραλίες με μοχίτο στο χέρι, αλλά για να δούμε αξιοθέατα.
Όποιος έχει βρεθεί σε αυτές τις περιοχές κατά τον Αύγουστο, ας μου δώσει πληροφορίες!

Ευχαριστώ πολύ!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ο καιρός.. πώς θα είναι; Θα φάμε βροχές; Θα έχει τη ζέστη της κόλασης; Με μια λέξη... θα μετανιώσουμε για τα λεφτά και τον χρόνο μας; Σημειώστε ότι δεν πάμε για μπάνια σε παραλίες με μοχίτο στο χέρι, αλλά για να δούμε αξιοθέατα.
Όποιος έχει βρεθεί σε αυτές τις περιοχές κατά τον Αύγουστο, ας μου δώσει πληροφορίες!

Δεν έχω πάει δυστυχώς Μεξικό ... ακόμα, ούτε θα πάω σύντομα.
Μια ιδέα για τον καιρό στα ταξίδια μου παίρνω από εδώ
http://www.weather2travel.com/
 

Assassino

Member
Μηνύματα
31
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Γουατεμάλα
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
γεια σας..θέλω κάποιες πληροφορίες για Μεξικό ..για την περιοχή Κουιντάνα ρου ...εάν έχει πάει κάποιος πρόσφατα ..θέλω να μάθω αν είναι επικίνδυνα να κινηθεί κανείς μόνος του με λεωφορείο, αν υπάρχει πρόσβαση για Τικάλ και αν αυτό είναι ασφαλές ...στα ταξιδιωτικά γραφεία λένε ότι είναι πολύ επικίνδυνα να πας μόνος..είναι αλήθεια? τι τιμές κυμαίνονται στο φαγητό ..συμφέρει να πάνε 2 άτομα μόνα τους το Αύγουστο? Έχω βρει μια τιμή σε πρακτορείο τον Αύγουστο 1400 το άτομο φαγητό-εισιτήριο-ξενοδοχείο 9 νύχτες..είναι καλά ?

Δεν ξέρω αν σε πρόλαβα...αλλά μόλις γύρισα ! ταξιδέψαμε ζευγάρι 3 βδομάδες μόνοι μας Μεξικό και Γουατεμάλα, με λεωφορεία κλπ.

Θέμα ασφάλειας δεν υπάρχει αν τηρείς τις κλασικές τυπικές προφυλάξεις που θα τηρούσες οπουδήποτε. Ισχύουν απόλυτα και όσα λέει ο agmi ( τον οποίο είχα συμβουλευτεί πριν πάω) . Οι οδηγοί (lonely planet κλπ) που αναφέρουν για επιθέσεις ένοπλες κλπ, υπερβάλλουν. Θα έλεγα ότι υπάρχει υπερβολική παρουσία στρατού κ αστυνομίας σε όλα τα τουριστικά σημεία. Μπορεί τον αμερικάνο τουρίστα να τον καθησυχάζει αυτό, δεν ξέρω.

Η quintana roo είναι πολύ τουριστικά ανεπτυγμένη προσαρμοσμένη στις αμερικάνικες απαιτήσεις. Τεράστια ξενοδοχεία και θεματικά πάρκα, ακριβές τιμές (επίπεδα Ελλάδας) . Ωραίες παραλίες όμως ειδικά έξω από την Playa den Carmen και στην Isla Mujeres. Να αποφύγεις το diving ή το snorkelling , πεταμένα λεφτά , οι τυφώνες έχουν καταστρέψει τους υφάλους.

Το Tikal είναι από τους ωραιότερους αρχαιολογικούς χώρους που θα δεις στην περιοχή. Αν είναι να δεις κάποιον καλύτερα αυτόν. Στο Tulum και στο Chichen Itza γίνεται της μουρλής από κόσμο, και ειδικά το πρώτο δεν αξίζει καθόλου, αλλά είναι 40 λεπτά δρόμος από Playa.

Θέμα κινδύνου για το ταξίδι στο Tikal δεν υπάρχει. Φαντάσου εμείς πήγαμε από συνοριακή πόλη από το Μεξικό (Frontera Corozal) με τοπικό λεωφορειάκι, περάσαμε τα σύνορα από το ποτάμι με βάρκα και στην συνέχεια με άλλο βανάκι φτάσαμε στο Flores που είναι η βάση για να πας στο Τικάλ.
Στο Μεξικό υπάρχουν απίστευτα καλές λεωφορειακές εταιρείες π.χ. για το Νότο η http://www.ado.com.mx/ado/index.jsp και για την Γουατεμάλα η http://www.lineadorada.com.gt/
Χλίδα και ασφάλεια επιπέδου αεροπλάνων με τουαλέτες, οθόνες τηλεόρασης , ασφάλεια στις αποσκευές κλπ. Ψηλές τιμές όμως (για τα δεδομένα).
Από το Κανκούν υπάρχει και αεροπορική εταιρεία που πετάει για Flores αλλά η τιμή είναι πολύ τσουχτερή (πάνω από 400 €).
Αν πας από Quintana Roo οδικώς στο Flores αναγκαστικά θα περάσεις και από το Belize . Δεν ξέρω αν υπάρχουν έξτρα κόστη εκεί (Για να βγεις από το Μεξικό οδικώς πληρώνεις 300 pesos στο immigration office).

Για την τιμή που λεις όλα είναι σχετικά. Εγώ ξόδεψα 1700 € για 3 βδομάδες (εισητήρια, ξενοδοχεία, φαγητά κλπ) με μία εσωτερική πτήση και ατέλειωτα λεωφορεία, αλλά οι επιλογές μας ήταν low budget ή midrange .
 

Assassino

Member
Μηνύματα
31
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Γουατεμάλα
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Επειδή ταξίδεψα τον Ιούλιο στο Μεξικό, καταρχήν να μετανοιώσεις αποκλείεται!

έκανα όλη την διαδρομή οδικώς από Μέξικο Σίτυ μέχρι Palenque και Μέριδα.
Αν μπεις στα γνωστά sites για weather reports k forecasts θα δεις παντού βροχές....
Στην πραγματικότητα θα βρέξει μερικά απογεύματα και ήπια πράγματα.
Ζέστη κάνει όσο κατεβαίνεις νότια, Palenque και Merida. στο Mexico City και Oaxaca, Puebla μπορεί να χρειαστείς και μακρυμάνικο το βράδια!

Στο Mexico City έβρεξε και τα 2 απογεύματα που μείναμε και μάλιστα συνέχεια. αυτό δημιούργησε προβλήματα λόγω της πόλης. Οι συρμοί του μετρό ήταν απίστευτα γεμάτοι, στριμωξίδι κλπ.

ότι άλλο θες με ρωτάς.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.717
Likes
14.806
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Assasino καλώς όρισες,
δεν θα μείνουμε όμως σ'αυτά τα λίγα,περιμένουμε περισσότερες λεπτομέρειες για το ταξίδι σου.
 

alex1976

Member
Μηνύματα
26
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
μεξικο
Ταξίδι-Όνειρο
βενεζουελα
καλησπέρα δυστυχώς δεν μπόρεσα να πάω ..αλλά θα το κανονίσω του χρόνου από νωρίς θα μου χρειαστούν οι πληροφορίες σου..σου άρεσε το ταξίδι ?ήταν καλή εποχή ?
 

Assassino

Member
Μηνύματα
31
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Γουατεμάλα
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
H εποχή ήταν μια χαρά, ούτε πολλές ζέστες ούτε βροχές. Δεν αντιμετωπίσαμε προβλήματα σε θέματα ασφαλείας. Λόγω έλλειψης low budget αεροπορικών εταιρειών αναγκαστήκαμε να καλύψουμε τεράστιες αποστάσεις με λεωφορεία, κάτι που σίγουρα είναι κούραση.
Το ταξίδι συνολικά ήταν εκπληκτικό, ατέλειωτα πράγματα να δεις και να κάνεις σε κάθε μέρος. Παραλίες υπέροχες, φύση βουνά κλπ., αλλά εμένα προσωπικά με κέρδισαν οι πόλεις (εξαιρείται η πρωτεύουσα) . Οι πόλεις με αποικιακό χρώμα έχουν κάτι πολύ ιδιαίτερο και μπορούν άνετα να κοντράρουν τις πιο γνωστές και τουριστικές πόλεις της Ευρώπης. Κάποια στιγμή θα ποστάρω και φωτογραφίες λίγη υπομονή , είμαι τεμπέλης!

Τα κακά νέα, είναι ότι αν έχεις συνηθίσει σε χαμηλές τιμές σε φαγητό, ποτό και ύπνο αλλά με ταυτόχρονη καλή ποιότητα, όπως π.χ. Ταυλάνδη το ξεχνάς ! Οι τιμές είναι πιο τσιμπημένες και ή πρέπει να κινηθείς σε low budget ή πρέπει να ξοδέψεις περισσότερα λεφτά.
 

alex1976

Member
Μηνύματα
26
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
μεξικο
Ταξίδι-Όνειρο
βενεζουελα
H εποχή ήταν μια χαρά, ούτε πολλές ζέστες ούτε βροχές. Δεν αντιμετωπίσαμε προβλήματα σε θέματα ασφαλείας. Λόγω έλλειψης low budget αεροπορικών εταιρειών αναγκαστήκαμε να καλύψουμε τεράστιες αποστάσεις με λεωφορεία, κάτι που σίγουρα είναι κούραση.
Το ταξίδι συνολικά ήταν εκπληκτικό, ατέλειωτα πράγματα να δεις και να κάνεις σε κάθε μέρος. Παραλίες υπέροχες, φύση βουνά κλπ., αλλά εμένα προσωπικά με κέρδισαν οι πόλεις (εξαιρείται η πρωτεύουσα) . Οι πόλεις με αποικιακό χρώμα έχουν κάτι πολύ ιδιαίτερο και μπορούν άνετα να κοντράρουν τις πιο γνωστές και τουριστικές πόλεις της Ευρώπης. Κάποια στιγμή θα ποστάρω και φωτογραφίες λίγη υπομονή , είμαι τεμπέλης!

Τα κακά νέα, είναι ότι αν έχεις συνηθίσει σε χαμηλές τιμές σε φαγητό, ποτό και ύπνο αλλά με ταυτόχρονη καλή ποιότητα, όπως π.χ. Ταυλάνδη το ξεχνάς ! Οι τιμές είναι πιο τσιμπημένες και ή πρέπει να κινηθείς σε low budget ή πρέπει να ξοδέψεις περισσότερα λεφτά.

ευχαριστώ!!! :)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.161
Μηνύματα
882.474
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom