Μεξικό Προγραμματίζοντας το Μεξικο

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Mια μικρή παρατήρηση... δεν είναι κρίμα να πάει κάποιος στο Μεξικό με τόση ιστορία, πόλεις και αξιοθέατα και να περιοριστεί σε μπάνια στην Καραιβική... αν θες Καραιβική, πας σε κάποιο νησί ή κλείνεις μια κρουαζιέρα και χορταίνεις εικόνες από θάλασσα...
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
λοιπον...
εγω πηγα Playa Del Carmen τελη ιουνιο με αρχες ιουλιου...και δεν ειχαμε βροχη πλην μιας μερας...
North66, οχι δεν εινια κριμα καθολου....η ευρυτερη περιοχη εχει ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ να δεις, που εγω παρολου που κατσαμε δυο βδομαδες και καναμε 6-7 εκδρομες ημερησιες, πολλα πραγματα δεν τα ειδαμε και θελουμε να ξαναπαμε καποια στιγμη οπωσδηποτε...

γνωμη μου:
αποφυγετε το Κανκουν...ειναι μια τρελη αμερικανια και τιποτα παραπανω....φαντασου οτι εμεις πηγαμε αυθημερον, καναμε μια βουτια στην παραλια που βεβαια ειναι τελεια, περπατησαμε στην παραλια, και ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΑΜΕ ΕΞΟΔΟ ΝΑ ΠΑΜΕ ΠΙΣΩ ΣΤΟΝ ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΔΡΟΜΟ...ηταν γεματο ξενοδοχεια, το ενα κολλητα στο αλλο και δεν μας αφηναν να περασουμε απο μεσα, ουτε με συνοδεια security....και ξενοδοχεια μεγαθηρια κυριως...

Cozumel οπως ειπε η go2dbeach εινα τελειο για μια μερα...νοικιαστε αμαξακι, και καντε τον γυρο του νησιου...ειναι πολυ ομορφα.
πηγαινετε akumal, και φυσικα στα αρχαια, ενω αν μπορειτε να κανετε μια βουτια cenotes...(αν και δεν ξερω οσον αφορα το παιδακι σας)

γενικα παντως, το πιο ωραιο σημειο, ειναι οσο απομακρυνεσαι απο Κανκουν, περνας Playa Del Carmen, και Τουλουμ...εκπληκτικη παραλια, μικρα bungalows στην παραλια...φθηνα...εκπληκτικο μερος κατα την αποψη μου....

El Paraiso Beach Club...oλα τα λεφτα...
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
Mexico...no-one comes, and leaves the same....
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Θα συμφωνησω με τον turms οτι η χερσονησος Γιουκαταν παρουσιαζει τεραστιο αρχαιολογικο ενδιαφερον απο μονη της και κανενας δεν περιοριζεται μονο στα μπανια , παρολο που οι παραλιες ειναι μοναδικες!
Κι εγω θελω να ξαναπαω!!
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
και ειδικα για οικογενειες με παιδια, μην ξεχασω τα πολλα θεματικα παρκα της περιοχης...μονο το Xcaret που αναφερε ο φιλος μου ρχεται στο μυαλο...

ΥΓ και προσοχη στα Ιγκουανα.
 

viajera

Member
Μηνύματα
65
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Ινδονησία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
Θα ήθελα να ταξιδέψω στο Μεξικό τέλη Ιουλίου.Το τουριστικό γραφείο μου δίνει τελική τιμή 2750 ευρω για 15ήμερο, (δηλ.με φορους, φαγητό μετακινήσεις κλπ)Υπάρχει περίπτωση να πάω ανεξαρτητα με λιγότερα λεφτά, αλλα να δω τους αρχαιολογικους χωρους στη γιουκαταν και να πάω στην οαχακα (δηλ. ολα αυτα τα μερη που σε παει το γραφειο)μεσα σε 15 η 20 το πολυ μερες;
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
408
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
2750 Ευρώ είναι πολλά χρήματα για ένα ταξίδι 15 ημερών!
Αν έχεις την όρεξη και το χρόνο να το οργανώσεις μόνος σου και να μείνεις σε πιο δεύτερα ξενοδοχεία θα σου έρθει σαφώς φθηνότερα.
Ξεκίνα πρώτα από τις τιμές των εισιτηρίων αλλά να ξέρεις ότι εισιτήρια σε τιμή ευκαιρίας είναι πολύ δύσκολο να βρεις την εποχή που προγραμματίζεις να πας.
Σε 20 ημέρες θα καταφέρεις να δεις όλα όσα σου υπόσχεται το γραφείο και ακόμα περισσότερα.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
πόσα άτομα είστε; κι απ ότι φαίνεται μιλάς ισπανικά. verdad?
αν είναι η απάντηση si, ούτε να το σκέφτεσαι. πάτε μόνοι
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
εγω στο μεξικο, εκλεισα μονο αεροπορικα-ξενοδοχειο-μεταφορα απο και προς αεροδρομιο
απο εκει και επειτα καπου 5-6 εκδρομες τις εκανα μονος μου.
χωρις γρι ισπανικα....μονο αγγλικα - γερμανικα ξερουμε
και κυκλοφορουσαμε με τα τοπικα ΚΤΕΛ, ταξι κλπ

ουτε καν τα εκδρομικα που διοργανωνουν τα ξενοδοχεια

αναφορικα μονο λεω οτι εκδρομη μεσω οργανωμενου πρακτορειου στο Cozumel, ειχε πανω απο 80 ευρω/ ατομο
εμεις πηραμε ταξι για playa del carmen (5 δολαρια + 5 επιστροφη μετα)
καραβακι για το νησι καπου 20+20 δολαρια πηγαινε ελα
ενα μηχανακι που νοικιασαμε εκει, καπου 40 δολαρια...
φαγητα που σταματησαμε καπου στον δρομο οταν καναμε τον γυρο του νησιου καπου 15 δολαρια ισως....συνολο καπου 100 με 120 δολαρια ισως....καμια σχεση μετα 160-180 που ζητουσαν τα πρακτορεια

υποθετω οτι αν πας μονος σου θα σου βγει πολυ φθηνοτερα απο 2700/ατομο ειδικα αν βρεις φθηνα αεροπορικα
ειδικα να μιλας ισπανικα εστω και λιγα ουτε να το σκεφτεσθε
βρες αεροπορικα και αντε γεια

προσοχη μονο σε ποιες περιοχες κινεισαι για εγκληματικοτητα κλπ (αυτα δεν τα ξερω)
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Θα ήθελα να ταξιδέψω στο Μεξικό τέλη Ιουλίου.Το τουριστικό γραφείο μου δίνει τελική τιμή 2750 ευρω για 15ήμερο, (δηλ.με φορους, φαγητό μετακινήσεις κλπ)Υπάρχει περίπτωση να πάω ανεξαρτητα με λιγότερα λεφτά, αλλα να δω τους αρχαιολογικους χωρους στη γιουκαταν και να πάω στην οαχακα (δηλ. ολα αυτα τα μερη που σε παει το γραφειο)μεσα σε 15 η 20 το πολυ μερες;
viagera.
To ταξίδι στο μεξικό το έκανα δυστυχώς με πρακτορείο απο ελλάδα αλλα με 10 άτομα φίλους.
Θα σου πω κάποια πράγματα και σκεψου τα καλά.
-ήταν απογοητευτικό όσον αφορά.
το τεράστιο πρόγραμμα που ήταν παράλογο για τις 15 μέρες.στην ουσία 13 και ούτε!!
Δεν θυμάμαι πολλα πράγματα και άς ήταν σχετικά πρόσφατο.
οι αποστάσεις ειναι τεράστιες για τα μέρη που θα πατε.αποτέλεσμα να συμπληρώνομε ακόμα και 12ωρο σε ένα λεωφορείο.
στους προορισμούς φτάναμε απογευμα,πηγαίναμε τροχάδην στα αξιοθέατα και μετά σαν κουνέλια κοιμομασταν για να φύγομε ξανά το ξημέρωμα.
ειναι αδιανοητο τέτοια πράγματα απειρης ομορφιάς να έχεις χρόνο 2 και 3 ώρες για να τα δείς!!
το mexico city δεν το θυμάμαι καθόλου!!
μας έλειπε η αυτονομία γενικότερα,ακολουθούσαμε σαν πρόβατα,το προγραμμα βγήκε αλλα με κανένα όφελος!
Ηταν το τελευταίο οργανωμένο που πήγα ---ποτέ πιά.
άρχισα να ταξιδεύω μόνη μου με ένα ή δύο φίλους σε πολύ πιο δύσκολες χώρες και επιτέλους ένιωσα την έννοια του ταξιδιού!!
Μην χαλαλήσεις τοσα χρήματα έτσι μονο για να πάς ...
ψάξε το και οργάνωσέ το μόνη σου..δεν ειναι μόνο για τα χρήματα αλλα το αποτέλεσμα...
Τελικό συμπέρασμα,νιώθω οτι δεν έχω πάει στο Μεξικό και θέλω να το δώ ξανά με τα δικά μου μάτια.
αν θές ρίξε ματιά στην ιστορία μου,νομίζω συμπεριλαμβάνει όλα που γράφει το πρόγραμμα σας.
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bανουατου/Tαιλανδη
Να μας πεις και με την πετρελαιοκηλιδα τι γινεται?
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Να μας πεις και με την πετρελαιοκηλιδα τι γινεται?
σήμερα δεν είχα νέα ..το ρομπότ μου στέλνει καινούρια μηνύματα οταν η κηλίδα απλώνεται πάνω απο 3 μίλια...
και μην γελάς εντάξει???:mad:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.666
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom