Γενικά Προτάσεις για νησιά Αιγαίου.

Μηνύματα
196
Likes
250
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.954
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλημέρα σε όλους!

Για παρέα ανδρών (32-36) θα προτείνατε την Τήνο;
Κι εγώ δεν είμαι καθόλου αρνητικός για τη Τήνο, αρκεί να ξέρετε τι ακριβώς ζητάτε από τις διακοπες σας. Ο @thanos75 τα ανέλυσε εξαιρετικά, το νησί είναι όμορφο (αν εξαιρέσεις το απόλυτο χάλι της χώρας), οι παραλίες του πάρα πολύ καλές, τα χωριά ότι καλύτερο και το φαγητό φανταστικό.
Η Τήνος έχει κάνει αρκετά βήματα και προς μη θρησκευτικό τουρισμό, διατηρώντας πάντα τις τιμές χαμηλές, κάτι που πρέπει να επισημανθεί. Επίσης συνδυάζεται άψογα με διπλανά νησιά αλλά σε κάθε περίπτωση απαιτεί την ύπαρξη οχήματος, καθώς είναι μεγάλο νησί κι έχει αποστάσεις...
 
Last edited:

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
το νησί είναι όμορφο (αν εξαιρέσεις το απόλυτο χάλι της χώρας), οι παραλίες του πάρα πολύ καλές, τα χωριά ότι καλύτερο και το φαγητό εξαιρετικό.
Επειδή βρέθηκα ψηλέ μου πέρσι στην Τήνο δις, πέρα από την αδιαμφισβήτητη ομορφιά του νησιού, ακόμα και στη Χώρα της Τήνου - που αντικειμενικά δεν είναι και ό,τι καλύτερο στις Κυκλάδες (έχεις δίκιο) - ανακάλυψα γωνιές που και όμορφες ήταν, και έχουν κάνει και πολύ ωραία στέκια κάποιοι άνθρωποι. Στη γειτονιά της Παλλάδος, πίσω περίπου από το νέο λιμάνι, υπάρχει ένας όμορφος δαίδαλος από στενάκια με μερικά πολύ γουστόζικα cafe. Σε ένα από αυτά (το Μύρτιλλο) έφαγα νομίζω τα καλύτερα pancakes με μύρτιλλο συν το απίστευτο cheesecake. Ακριβώς δε απέναντι υπήρχε καφε που λειτουργούσε και ως δανειστική βιβλιοθήκη!. Μια άλλη ωραία γωνιά είναι η πλατεία της Μαλαματένιας, όπου έφαγα απίστευτα στο ομώνυμο ταβερνάκι (δίπλα από τη καθολική εκκλησία).
Και βέβαια στην Τήνο υπάρχουν χωριά όπως ο Πύργος, που από μόνα τους "βάζουν κάτω" πολλές κυκλαδίτικές χώρες
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.647
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Να προσθέσω μόνο ότι ένας αρνητικός παράγοντας για την Τήνο είναι ο συνήθως δυνατός αέρας που συχνά δεν επιτρέπει το παραμονή στις βόρειες παραλίες.
Αλλά βέβαια Αιγαίο είναι αυτό και το μελτέμι είναι γενικότερο πρόβλημα.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Και εννοείται αξίζει να επισκεφθεί κανείς και τη Μεγαλόχαρη. Μετά από χρόνια επισκέψεων συνειδητοποίησα πέρσι κάτι: ότι το σημείο έχει απίστευτη "ενέργεια"! Το ξέρω κάποιοι θα με πειτε "αλαφροισκιωτο", αλλά νομίζω- και πέρα από τη θρησκευτική διάσταση- το σημείο μοιάζει να έχει ωραίες "δονήσεις" (σα να προκαλεί τα θαύματα ούτως ή άλλως από μόνο του). Κάθε φορά που πηγαίνω σε αυτό το ναό νοιώθω ένα "ιδιαίτερο ξαλαφρωμα" (αρκεί βέβαια να τον επισκεφθεί κανείς απόγευμα και ώρα που έχουν φύγει οι πολλοί προσκυνητές). Και γενικά νομίζω ότι τίποτα δεν γίνεται τυχαία
 
Μηνύματα
117
Likes
159
Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια.

ΥΓ. Τον παράγοντα νυχτερινή ζωή/διασκέδαση δεν βλέπω πολύ... :p
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.954
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
ανακάλυψα γωνιές που και όμορφες ήταν, και έχουν κάνει και πολύ ωραία στέκια κάποιοι άνθρωποι. Στη γειτονιά της Παλλάδος, πίσω περίπου από το νέο λιμάνι, υπάρχει ένας όμορφος δαίδαλος από στενάκια με μερικά πολύ γουστόζικα cafe
Αλήθεια είναι αυτό και πρέπει να λέγεται, εκεί σκάλωσα κι εγώ λίγες ώρες πίνοντας τοπικές «νήσος» κατά το τελευταίο πέρασμα μου απ' το νησί, καλοκαίρι του 19. Πολύ όμορφα στενάκια όντως:
170728.jpg


στην Τήνο υπάρχουν χωριά όπως ο Πύργος, που από μόνα τους "βάζουν κάτω" πολλές κυκλαδίτικές χώρες
Σίγουρα, ειδικά κάτι χώρες σαν της Τήνου και της Μήλου. Νομίζω ότι μαζί με την Απείρανθο είναι ότι καλύτερο από χωριά στις Κυκλάδες. ;)

ΥΓ. Τον παράγοντα νυχτερινή ζωή/διασκέδαση δεν βλέπω πολύ... :p
Τήνο θέλετε, όχι Μύκονο... :haha: :haha:
Εντάξει, πέρα από τη πλάκα υπάρχουν επιλογές, μεγάλο νησί είναι με μεγάλη μάλιστα χώρα, δε θα στερηθείτε διασκέδασης, όσο γίνεται αυτό βέβαια το καλοκαίρι που έρχεται.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια.

ΥΓ. Τον παράγοντα νυχτερινή ζωή/διασκέδαση δεν βλέπω πολύ... :p
Στη φωτογραφία που παραθέτει ο psilos πιο πάνω κοντά στο σημείο εκείνο (είναι κοντά στο Μυρτιλλο που προανέφερα) υπάρχουν 3-4 μπαρακια που τραβάνε μέχρι αργά. Επίσης αξίζει- ειδικά εάν είσαι του ροκ- ο Αργοναύτης στον παραλιακό του λιμανιού. Τέλος για χαλαρά κοκτέιλ με απίστευτη θέα, πάρτε ταξάκι ή αυτοκίνητο για τον Κάκτο στα ψηλά της χώρας και πιάτο θέα μέχρι Μύκονο. Τραβάει μέχρι αργά επισης. Στα πιο μεγάλα χωριά (π.χ Πύργος) παίζουν επίσης κάποια χαλαρά cafe- bar πέρα από φαγάδικα. Γενικά πάντως μην περιμένεις υπερβολικά έντονες καταστάσεις όσον αφορά τον παράγοντα "νυχτα"
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.676
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom