Μαρόκο Πρόγραμμα για Μαρόκο

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ονειρεμένο Ταξίδι
Whole Africa,Cuba
Μια χαρά μέρες είναι, πολλές πάντως δεν είναι σίγουρα, υπάρχουν πολλά μέρη να δεις στη χώρα με πολύ μεγάλη ποικιλία, από μεγάλεις πόλεις, μικρά χωριουδάκια, βερβέρικα χωριά στον άτλαντα, τις αμοθίνες της Σαχάρα, επιλογές για πεζοπορία μέχρι και surfing μπορείτε να κάνετε στον Ατλαντικό. Από εκεί και πέρα είναι η διάθεση της παρέας και τι είδους διακοπές προτιμάτε. Από Πορτογαλία νομίζω υπάρχει πτήση μόνο για Μαρακές από Πόρτο αν θυμάμαι καλά οπότε λογικά θα πρέπει να πετάξετε στην επιστροφή από την ίδια πόλη που προσγειωθήκατε γεγονός λίγο άβολο αλλά όχι και τόσο πρόβλημα, είπαμε καλή διάθεση να υπάρχει. Μελέτησε τις ήδη υπάρχουσες ιστορίες, δείτε και με την παρέα σου τι σας ενδιαφέρει περισσότερο και ο,τι χρειαστείς εδώ είμαστε να βοηθήσουμε. Εγώ 16 μέρες έμεινα, δεν βαρέθηκα καθόλου και παρόλο που είδα αρκετά πράγματα έφυγα με αίσθηση οτι θα ήθελα να έχω λίγες μερούλες ακόμα. Πάντως από τη στιγμή που είσαι τόσο κοντά (Πορτογαλία) μην αφήσεις την ευκαιρία ανεκμετάλλευτη...
 

nmavra

Member
Μηνύματα
62
Likes
16
Hello fellow travelers, σκέφτομαι σοβαρά να πάω Μαρόκο το Σεπτέμβιο ή αρχές Οκτωβρίου.

Έχοντας πάει Τυνησία ξέρω σε γενικές γραμμές τί θα συναντήσω, αλλά θέλω τη βοήθεια σας. Ενδιαφέρομαι και για μπάνιο (κρίμα είναι με τέτοια ζέστη να το χάσω..) και να δω και 5 πράγματα. Ρεαλιστικό budget είναι max 1000? το άτομο, μη μας χαστουκίσει και η Μέρκελ.. :p

Τυνησία είχα πάει οργανωμένα το 2005. Μαρόκο να παίξω γκρουπ, ή solo? Θα με ενδιέφερε χοντρικά ας πούμε τις μισές μέρες να κάνω sightseeing και τις αλλες μπανάκι.

Δώστε λίγο τα φώτα σας, διάβασα κάποιες ιστορίες αλλά θα ήθελα να είμαι και λίγο freestyle. Όσο για τα πακέτα, νομίζω βγαίνουν πιο ακριβά απτο να κλείσει κάποιος μόνος του καθώς δεν έχω θέμα στις ημερομηνίες οπότε αεροπορικά θα πάρω τις πιο φθηνές ημερομηνίες αν πάω solo, κάτι που δεν παίζει στα πακέτα. Απτην άλλη, τα πακέτα έχουν τα tours μέσα.. Και την ασφάλεια ότι δεν θα μας απαγάγουν στο άσχετο! :p:p:p
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.294
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαγκλαντες
Έχοντας πάει Τυνησία ξέρω σε γενικές γραμμές τί θα συναντήσω
Καμμία σχέση η μια χωρα με την άλλη.
Κοίτα Εσσαουίρα.
Πήγαινε μόνος.

υγ Το Μαρόκο δεν είναι απο τα μέρη που θα επιλέξει κάποιος για μπάνιο.
 

Polly

Member
Μηνύματα
62
Likes
58
Ονειρεμένο Ταξίδι
Θιβέτ/ Γουατεμάλα
Θα συμφωνησω..το Μαροκο δεν ειναι προορισμος για μπανια! Καταρχην τα νερα του Ατλαντικου ειναι παρα πολυ παγωμενα ( στην Εσσαουιρα Σεπτεμβριο που πηγα δεν μπορουσες ουτε τον αστραγαλο να βρεξεις παρολο που ειχε 35C). Το Μαροκο εχει πολλες αλλες ομορφιες- θα σου προτεινα να πας μονος σου, να μεινεις Μαρακες ( μεσα στη Μεντινα ομως σε ενα παραδοσιακο Riad και οχι στη καινουργια πολη) και να πας στα βουνα Atlas! Αν θελεις κατι παραθαλλασιο τοτε Εσσαουιρα η Αγαδιρ , αν και στο τελευταιο δεν εχω παει και νομιζω οτι ειναι πιο τουριστικο.
 

nmavra

Member
Μηνύματα
62
Likes
16
Thanks παιδιά!
Κοίταξα προς Sharm El Sheikh μεριά και θα πάμε εκεί τελικά!
Τέλος σεπτεμβρίου περίπου! :)

Τα λέμε στο επόμενο topic που θα ρωτάω για πληροφορίες αφού διαβάσω ότι υπάρχει για Sharm! :)
 

manic

Member
Μηνύματα
63
Likes
9
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bora-Bora
Καλησπέρα,

Έχω βγάλει το παρακάτω πρόγραμμα για το ταξίδι που προγραμματίζω στο Μαρόκο. Υπάρχει κάτι που θα πρέπει να βάλω/βγάλω κατά την γνώμη σας ?

Μέρα 1: Άφιξη Καζαμπλάνκα (3-4 μμ) και τρένο για Μαρακές όπου μένουμε σε ένα ξενοδοχείο κοντά στο σταθμό (για να μην ψάχνω βραδιάτικα το ξενοδοχείο μέσα στο κέντρο).

Μέρα 2 - 4: Βόλτες και αξιοθέατα στο Μαρακές.

Μέρα 5 - 7: Εδώ θα βρω κάποιο πρακτορείο να πάμε απο Μαρακές - Φεζ με ενδιάμεσο σταθμό και διανυκτέρευση στην Σαχάρα. (πχ: http://www.moroccoactiveadventure.c...rt-overnight-tours-in-sahara-with-camel-ride/ )

Μέρα 8-10: Βόλτες και αξιοθέατα στο Φεζ.

Μέρα 11: Επιστροφή στην Καζαμπλάνκα και πτήση για Αθήνα.

Ερωτήσεις:
  1. Το ταξίδι Μαρακες - Φεζ βλέπω έχει 110 - 150 ευρώ για groups και 350 - 370 για private. Αξίζουν τα παραπάνω 150 ευρώ?
  2. Τα tours Μαρακες - Φεζ γίνονται κάθε μέρα?
 

iwannalyk

Member
Μηνύματα
12
Likes
19
Νεα στο φορουμ, καινουριο ταξιδι, συνεπως αρκετες ερωτησεις...

Τους τελευταιους μηνες ταξιδευω μονη μου και επειτα απο καποια ταξιδια στα Βαλκανια, αποφασισα και εχοντας βρει αρκετα οικονομικα εισητηρια απο την λατρεμενη Ryanair να κανω το εξης ταξιδι:

Αθηνα-Ρωμη, διανυκτερευση στο αεροδρομιο
Ρωμη-Μαρακες 6 ημερες
Μαρακες- Μαδριτη 2 μερες
Μαδριτη -Βαρσοβια 2 μερες

και επιστροφη Αθηνα, στη τιμη των 180 ευρω πηγαινε ελα.. Το ταξιδι εχει προγραμματιστει για αρχες Νοεμβριου

Θα ηθελα καποιες πληροφοριες σχετικα με το πως μπορω στις 6 μερες που θα μεινω Μαροκο, να επισκεφτω Φεζ, Ραμπατ, Μερζουγκα και επιστροφη Μαρακες για αναχωρηση.

Αν εχετε πληροφοριες για τρενα, λεωφορεια,τιμες αυτων, με ενδιαφερουν τα βραδινα δρομολογια ωστε να γλιτωσω ωρες και φυσικα την διανυκτερευση.

Απο ποια πολη θα ηταν πιο βολικο και συντομο να ξεκινησω και πως να βγει ενα πλανο με οσο το δυνατον λιγοτερο ωρες και να μην περιφερομαι και κανω κυκλους στο Μαροκο?

Μαρακες σκεφτομαι να μεινω ενα βραδυ, και την επομενη να φυγω.. Εξαλλου η πτηση μου αναχωρει απο εκει οποτε αναγκστικα θα επιστρεψω.
Φεζ 2 μερες νομιζω ειναι καλα, 1 Ραμπατ, διανυκτερευση ενα βραδυ στην ερημο.
Για να παω Μερζουγκα, γνωριζει καποιος τιμες απο ταξιδιωτικο γραφειο?

Ευχαριστω πολυ και πολλα ταξιδια σε ολους <3
Καθε πληροφορια θα μου φανει χρησιμη :)
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Για να σε προσγειώσω λίγο, 6 μέρες δεν σου φτάνουνε για να κάνεις όλα αυτά που θες στο Μαρόκο.
Ενδεικτικά Φεζ - Μερζουγκα με δικό μας αμάξι ήταν 8+ ώρες.
6 μέρες είναι μόνο να δεις Φεζ, Μαρακες, Ραμπατ και να μετακινηθείς μεταξύ αυτών.
 

hlhjac

Member
Μηνύματα
417
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αιγυπτος
Oncf.ma είναι το σάιτ για τρένα στο Μαρόκο. Έχει κ βραδυνο δρομολόγιο με κρεβάτι αλλά δεν ξερω ποτέ εκτελείται. Καλοκαίρι δεν είχε. Μαρακές Φεζ είναι 7 ώρες κ ενδιάμεσα περνάει από τη Καζαμπλάνκα κ αν θυμάμαι κ από τη Ραμπάτ. Φαντάζομαι αυτό που βολεύει καλύτερα είναι Μαρακές προς Φεζ παραλιακά για να περασεις από τη Ραμπάτ κ επιστροφή από Φεζ προς Μαρακές από ανατολικά ( ενδοχώρα για να πας στην έρημο). Πηγα μόνο στο Μαρακές κ στη Φεζ κ μου άρεσαν υπερβολικά κ οι 2 πόλεις. Η Καζαμπλάνκα δεν μου έκανε καμία εντύπωση πέραν του ωκεανού σε ημερήσια εκδρομή που την είδα. Να περασετε καλά!
 

iwannalyk

Member
Μηνύματα
12
Likes
19
Oncf.ma είναι το σάιτ για τρένα στο Μαρόκο. Έχει κ βραδυνο δρομολόγιο με κρεβάτι αλλά δεν ξερω ποτέ εκτελείται. Καλοκαίρι δεν είχε. Μαρακές Φεζ είναι 7 ώρες κ ενδιάμεσα περνάει από τη Καζαμπλάνκα κ αν θυμάμαι κ από τη Ραμπάτ. Φαντάζομαι αυτό που βολεύει καλύτερα είναι Μαρακές προς Φεζ παραλιακά για να περασεις από τη Ραμπάτ κ επιστροφή από Φεζ προς Μαρακές από ανατολικά ( ενδοχώρα για να πας στην έρημο). Πηγα μόνο στο Μαρακές κ στη Φεζ κ μου άρεσαν υπερβολικά κ οι 2 πόλεις. Η Καζαμπλάνκα δεν μου έκανε καμία εντύπωση πέραν του ωκεανού σε ημερήσια εκδρομή που την είδα. Να περασετε καλά!
Θα τα αλλαξω τα εισητηρια και θα προσθεσω αλλες 2 μερες στο Μαροκο, εξαλλου εχω βρεθει και παλαιοτερα στη Μαδριτη.

Νομιζεις οτι αν ξεκινησω απο Μαρακες 1 μερα, φυγω για Φεζ, ισως με ενδιαμεση σταση Ραμπατ, εξαρταται αν με παιρνει απο αποψη χρονου, διανυκτερευση Φεζ 2 μερες, και απο Φεζ προς ερημο και μετα ξανα επιστροφη Μαρακες πως θα παω?

Διαβασα οτι η αποσταση Μαρακες ερημος ειναι 18 με 19 ωρες.

Πολλες ερωτησεις το γνωριζω, απλα προσπαθω λιγο να σχεδιασω το δρομολογιο και τις μερες! :D

Βασικα, βρηκα οτι υπαρχει τρενο στα 20 ευρω για Φεζ, καλα ως εκει, παω.. Μετα απο Φεζ για να παω Μερζουγκα και απο Μερζουγκα να παω Μαρακες επιστροφη πως θα γινει? Γνωριζεις αν υπαρχει καποια πολη κοντα που θα μπορω να παω με τρενο και απο εκει με καποιο γραφειο να παω ερημο?
 
Last edited by a moderator:

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Το λογικότερο είναι εφοσον φτάνεις και αναχωρεις απο Μαρακές να κινηθείς Μαρακές - Μερζούγκα - Φεζ - Ραμπάτ - Μαρακές. Θα μπορούσες βέβαια να βρεις και πτήση αναχώρησης απο Φεζ. Το Μαρακές Μερζούγκα Φεζ μπορείς να το βρεις σε πρακτορεία τοπικά αλλοιώς με μμμ είναι δύσκολο σε μικρό χρόνο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.661
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom