Ισραήλ Παλαιστίνη Πρώτη φορά Ισραήλ (Τελ Αβίβ + Ιερουσαλήμ). Τι άλλο;

alltheworld

Member
Μηνύματα
83
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
Ταϋλάνδης
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Συμφωνώ με τον @GTS. Κι εγώ θα πρότεινα να κινηθείς στο Παλαιστινιακό κομμάτι το Σάββατο που ούτως ή άλλως δεν έχει πολλά να κάνεις στο Εβραικό.
Επίσης, αυτό που αναφέρεις για τον οδηγό, καθότι θα είναι Άραβας (και αυτοκίνητο με Αραβικές πινακίδες) δε θα μπορεί να σε πάει στο αεροδρόμιο. Πιθανότατα θα σε αφήσει στην Ιερουσαλήμ και θα πας μόνος σου εκεί (οπότε το πρόγραμμα της Δευτέρας που έχεις βάλει και χρονικά δε βγαίνει)
Τελικά θα πάω στην Ιερουσαλήμ από Παρασκευή πρωί μέχρι Κυριακή πρωί. Το ταξίδι Ραμάλα-Βιθλέεμ θα το κάνω Σάββατο πρωί.

Έχετε κάποιο οδηγό να προτείνεται; Δε θέλω ξενάγηση μόνο μεταφορές. Ένα πρακτορείο που ρώτησα ζήτηση 530$:cry: Ποσό θα κοστίσει με ντόπιο οδηγό;


Καλησπερα παιδια. Θα κλεισω συντομα αεροπορικα για Ισραηλ. Εκτος διαβατηριου χρειαζεται κατι αλλο ? Επισης φανταζομαι δεν παιζει ρολο αν το διαβατηριο εχει εκδωθει 1-2 βδομαδες πριν το ταξιδι σωστα ?

Επισης παιζει ρολο αν την ωρα που κλεισω τα αεροπορικα δηλωσω ταυτοτα και οχι διαβατηριο καθως η εκδοση θα γινει αργοτερα.
Για το διαβατήριο δεν παίζει ρόλος, όλα καλά μπορείς να πας.

Ναι καλύτερα να περιμένεις να το κλείσεις με διαβατήριο αλλά υπάρχει και το κόλπο με την "απώλεια" που θα πρέπει βέβαια να τηλεφωνήσεις στην αεροπορική να τα αλλάξεις.
 

Gwo

Member
Μηνύματα
41
Likes
13
Τελικά θα πάω στην Ιερουσαλήμ από Παρασκευή πρωί μέχρι Κυριακή πρωί. Το ταξίδι Ραμάλα-Βιθλέεμ θα το κάνω Σάββατο πρωί.

Έχετε κάποιο οδηγό να προτείνεται; Δε θέλω ξενάγηση μόνο μεταφορές. Ένα πρακτορείο που ρώτησα ζήτηση 530$:cry: Ποσό θα κοστίσει με ντόπιο οδηγό;




Για το διαβατήριο δεν παίζει ρόλος, όλα καλά μπορείς να πας.

Ναι καλύτερα να περιμένεις να το κλείσεις με διαβατήριο αλλά υπάρχει και το κόλπο με την "απώλεια" που θα πρέπει βέβαια να τηλεφωνήσεις στην αεροπορική να τα αλλάξεις.

Ωχ δηλαδη καναμε βλακεια τωρα που τα κλεισαμε με ταυτοτητα ? Κρατηση εγινε στην ραινερ, τα διαβατηρια ομως θα εκδωθουν σε 15-20 μερες χοντρικα. Παιζει ρολο αν στο αεροπορικο δηλωσουμε ταυτοτητα και στον ελεγχο εχουμε και διαβατηριο ? Τι ακριβως προβλημα υπαρχει δηλαδη
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Ωχ δηλαδη καναμε βλακεια τωρα που τα κλεισαμε με ταυτοτητα ? Κρατηση εγινε στην ραινερ, τα διαβατηρια ομως θα εκδωθουν σε 15-20 μερες χοντρικα. Παιζει ρολο αν στο αεροπορικο δηλωσουμε ταυτοτητα και στον ελεγχο εχουμε και διαβατηριο ? Τι ακριβως προβλημα υπαρχει δηλαδη
Στο τσεκ ιν όταν σου ζητήσει τα στοιχεία εσύ θα βάλεις τα στοιχεία του διαβατηρίου. Τώρα δεν νομίζω να σου ζήτησε στοιχεία όπως αριθμό ταυτότητας ή διαβατηρίου.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.996
Likes
12.065
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Τελικά θα πάω στην Ιερουσαλήμ από Παρασκευή πρωί μέχρι Κυριακή πρωί. Το ταξίδι Ραμάλα-Βιθλέεμ θα το κάνω Σάββατο πρωί.

Έχετε κάποιο οδηγό να προτείνεται; Δε θέλω ξενάγηση μόνο μεταφορές. Ένα πρακτορείο που ρώτησα ζήτηση 530$:cry: Ποσό θα κοστίσει με ντόπιο οδηγό;
Θα γυρίσεις πίσω Ιερουσαλήμ και θα πας από εκεί Βηθλεέμ. Αν το κάνεις με τοπικό οδηγό αναγκάστηκα θα σε πάει από την Κοιλάδα της Φωτιάς όπου θα κάνετε 1,5-2 ώρες, θα περάσει από έλεγχο στο check point (και θα πρέπει να το υποστεί αυτό και στην επιστροφή του) και φυσικά θα σε χρεώσει ανάλογα.
 

alltheworld

Member
Μηνύματα
83
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
Ταϋλάνδης
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Θα γυρίσεις πίσω Ιερουσαλήμ και θα πας από εκεί Βηθλεέμ. Αν το κάνεις με τοπικό οδηγό αναγκάστηκα θα σε πάει από την Κοιλάδα της Φωτιάς όπου θα κάνετε 1,5-2 ώρες, θα περάσει από έλεγχο στο check point (και θα πρέπει να το υποστεί αυτό και στην επιστροφή του) και φυσικά θα σε χρεώσει ανάλογα.
Σε ευχαριστώ για το μήνυμα σου αλλά δεν είναι αρκετά σαφές τι εννοείς. 52 λεπτά είναι η απόσταση μεταξύ των πόλεων και ναι το route είναι μέσω Ιερουσαλήμ. Δε ξέρω τι ειναι η κοιλάδα της φωτιάς.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Σε ευχαριστώ για το μήνυμα σου αλλά δεν είναι αρκετά σαφές τι εννοείς. 52 λεπτά είναι η απόσταση μεταξύ των πόλεων και ναι το route είναι μέσω Ιερουσαλήμ. Δε ξέρω τι ειναι η κοιλάδα της φωτιάς.
Για τους Παλαιστινίους/Άραβες είναι λίγο πιο... tricky. Εισέρχονται ουσιαστικό σε έδαφος Ισραήλ και εξέρχονται από αυτό, γι'αυτό συνήθως προτιμούν να κάνουν τον κύκλο και να πάνε ανατολικά μέσω Wadi an Nar (Nahal kidron).
Μπορείς να το σπάσεις σε διαφορετικά ταξίδια (και με δημόσια συγκοινωνία), το ένα νότια προς Bethleem και το άλλο βόρεια προς Ramallah
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.996
Likes
12.065
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Σε ευχαριστώ για το μήνυμα σου αλλά δεν είναι αρκετά σαφές τι εννοείς. 52 λεπτά είναι η απόσταση μεταξύ των πόλεων και ναι το route είναι μέσω Ιερουσαλήμ. Δε ξέρω τι ειναι η κοιλάδα της φωτιάς.
Γιατί δεν πας με λεωφορείο που είναι πολύ οικονομικό;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.804
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom