Γενικά Πρώτη φορά Λατινική Αμερική

D

Delmem38110

Guest
Ναι σωστός, εννοείται τρομερή επιλογή.

Αλλά δε χρειάζεται να πάνε από Sao Paulo και IGU, αλλά από το αεροδρόμιο της Αργεντινής το IGR. Το Σάο Πάολο θα είναι πολύ βαβούρα για το τίποτα.
η ιδέα μου είναι να κατεβούν σαο από Ευρώπη περνούν ένα διήμερο εκεί (όπως και να έχει είναι μητρόπολη), μετά ιγκουασου άλλες δυο μέρες, και τέλος στο αίρες και αν έχουν χρόνο πάνε και Μοντεβίδεο. το βλέπουν και το ζυγίζουν. 10 μέρες είναι μια χαρά. επιστροφή από αίρες.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.287
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ούτε εγώ θα πρότεινα το Σάο Πάολο, αδιάφορο, άσχημο, όχι ιδιαίτερα ασφαλές, χωρίς χρώμα, κακή εισαγωγή στην ήπειρο.

Η μόνη εναλλακτική στην Κούβα για μένα, με βάση τις μέρες σας, είναι το Μεξικό. Είναι πολύ πιο ασφαλές από όσο νομίζουν οι περισσότεροι, είναι κανονική λατινική Αμερική (σε αντίθεση με Ουρουγουαες και Αργεντινες που παραείναι ευρωπαϊκές από την κουζίνα μέχρι τις φάτσες και την κουλτούρα) , είναι σχετικά καλές οι συνδέσεις και μπορείτε να δείτε πάρα πολλά πράγματα με βάση το Γιουκατάν η το Μεξικό Σίτι.

Αλλά πάλι, με τόσο λίγες μέρες, πάλι Κούβα θα έβαζα ως πρώτη επιλογή.
 
D

Delmem38110

Guest
Ούτε εγώ θα πρότεινα το Σάο Πάολο, αδιάφορο, άσχημο, όχι ιδιαίτερα ασφαλές, χωρίς χρώμα, κακή εισαγωγή στην ήπειρο.

Η μόνη εναλλακτική στην Κούβα για μένα, με βάση τις μέρες σας, είναι το Μεξικό. Είναι πολύ πιο ασφαλές από όσο νομίζουν οι περισσότεροι, είναι κανονική λατινική Αμερική (σε αντίθεση με Ουρουγουαες και Αργεντινες που παραείναι ευρωπαϊκές από την κουζίνα μέχρι τις φάτσες και την κουλτούρα) , είναι σχετικά καλές οι συνδέσεις και μπορείτε να δείτε πάρα πολλά πράγματα με βάση το Γιουκατάν η το Μεξικό Σίτι.

Αλλά πάλι, με τόσο λίγες μέρες, πάλι Κούβα θα έβαζα ως πρώτη επιλογή.
εδώ διαφωνούμε αλλά ο καθένας έχει τους λόγους του....
στην Κούβα μπορεί να περάσεις καλά μπορεί και όχι. και τώρα όπως λες ότι είναι τα πράγματα καλύτερα να μην πάει κάποιος. ας το αφήσει για του χρόνου.
100% για το Μεξικό.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.553
Likes
12.610
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Εγώ που είμαι τώρα στην Κούβα θα έλεγα ότι 2 κοπέλες μπορούν να περάσουν πολύ καλά μόνες τους κ με απόλυτη ασφάλεια. Συμφωνώ με το @Yorgos οι μέρες είναι λίγες για κάτι άλλο, η Κούβα βγαίνει και με εκδρομές χωρίς πίεση. Με τα shared taxis μια χαρά θα τη βγάλουν, κ δεν χρειάζεται καν να κλείσουν κατάλυμα σε όλες τις περιοχές που βρεθηκα εγώ έχει άπειρα διαθέσιμα.
Δε νομίζω να είναι τόσο καλή ιδέα ή Αργεντινή και οι εσωτερικές μετακινήσεις εκεί στοιχίζουν , το δε ιγκουαζού ήταν πανάκριβο να μείνεις, δε ξέρω τώρα αν λόγω κοβιντ τα έριξαν, γενικά όμως πολλές μετακινήσεις για τόσες λίγες μέρες...
Γιουκατάν ή Κούβα καλύτερες επιλογές ανάλογα κ τα γούστα τους φυσικά.
 

Manos46

Member
Μηνύματα
586
Likes
2.452
Ονειρεμένο Ταξίδι
???
Δεν έχω καμία εμπειρία σε χώρες της λατινικής Αμερικής εκτός από την Κούβα και μπορώ να σου πω ότι είναι υπέρ ασφαλές ταξίδι και λόγω της "κατάστασης", εμπάργκο, νομίζεις ότι έχεις μπει σε χρονομηχανή. Δεν ταξιδεύω ποτέ δεύτερη φορά σε χώρα που έχω πάει ήδη μια φορά αλλά στην Κούβα θα ξαναπήγαινα ξανα κ ξανά.
 

kostas19821

Member
Μηνύματα
115
Likes
297
Ονειρεμένο Ταξίδι
Από Μεξικό έως Κολομβία
Θα ψηφίσω Κούβα (πήγα πριν ένα μήνα )εάν θέλετε να δείτε κάτι εντελώς διαφορετικό από οτιδήποτε έχετε δει και να γυρίσετε και λίγο σε επαρχίες...Πολύ οικονομικά , εύκολες μετακινήσεις, εντελώς ακίνδυνα.
Θα σου πρότεινα και Ρίο ντε Τζανέιρο(πήγα πριν 2 χρόνια) όπου είχα περάσει σούπερ. Μπάνια , ποτά και αξιοθέατα. Οικονομικά και αν έχεις μικρό μπάτζετ μένεις μόνο εκεί .Μετακινήσεις όμως αυστηρά και μόνο σε συγκεκριμένα κομμάτια καθώς υπάρχει εγκληματικότητα. Εάν είσαι "εντός ορίων" δεν έχεις κανένα πρόβλημα
 

Turin

Member
Μηνύματα
42
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεα Ζηλανδια, Περου
Καλησπέρα παιδιά, πρώτη φορά προσπαθώ να οργανώσω ταξίδι στη Λατινική Αμερική με 4 φίλους. Αποφασίσαμε μετά από σύντομη σκέψη να εξερευνήσουμε τη Κολομβία τέλη Οκτώβρη. Η ερώτηση μου είναι η εξής, για εκείνη τη περίοδο γνωρίζετε τι τιμές θεωρούνται καλές όσο αφορά τα αεροπορικά εισιτήρια, ενδεικτικά πέτυχα τιμή στα 690 ευρώ και σε σύγκριση με άλλες που βλέπω στα διάφορα site φαίνεται εξαιρετική. Πως το βλέπεται εσείς, να περιμένω λίγο ακόμα για προσφορά;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.287
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα παιδιά, πρώτη φορά προσπαθώ να οργανώσω ταξίδι στη Λατινική Αμερική με 4 φίλους. Αποφασίσαμε μετά από σύντομη σκέψη να εξερευνήσουμε τη Κολομβία τέλη Οκτώβρη. Η ερώτηση μου είναι η εξής, για εκείνη τη περίοδο γνωρίζετε τι τιμές θεωρούνται καλές όσο αφορά τα αεροπορικά εισιτήρια, ενδεικτικά πέτυχα τιμή στα 690 ευρώ και σε σύγκριση με άλλες που βλέπω στα διάφορα site φαίνεται εξαιρετική. Πως το βλέπεται εσείς, να περιμένω λίγο ακόμα για προσφορά;
Εγώ θα το έπαιρνα, πόσο πιο κάτω να πάει;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.635
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom