Καναδάς Πρώτη φορά Τορόντο!

eirman

Member
Μηνύματα
26
Likes
3
Τις καλησπέρες μου!
Ετοιμάζω ταξίδι στο Τορόντο σε σπίτι φίλων και θα ήθελα να ρωτήσω κάποιες πληροφορίες (και να επαληθευσω άλλες). Εχω ήδη κάνει την ψαχτικη μου στο φόρουμ αλλά επειδή έχουν περάσει κάποια χρόνια απτα threads θέλω να ξέρω μήπως έχει αλλάξει κάτι.
Ξεκινάω απτα βασικά :
Για να μπω χρειάζομαι διαβατήριο και μια ηλεκτρονική αίτηση που λέγεται eTa που ειναι ολιγόλεπτη διαδικασία ονλαιν λίγες μέρες πριν φύγω,σωστα; Θα συμπληρώσω λέει και στο αεροπλάνο μια φόρμα αλλά δν έχω καταλάβει τι και πως, αν μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει παρακαλω....
Όσον αφορά το συνάλλαγμα, έχω μια κάρτα ρεβολουτ απτις καλές εποχές που στη στέλνανε χωρίς χρέωση. Ξέρουμε αν μπορώ να τη χρησιμοποιήσω στον Καναδά; Στην Αγγλία μπορούσα και να πληρώσω με αυτή και να κάνω ανάληψη. Ισχύει το ίδιο στο Τορόντο; Με τις δικές του τιμές συναλλαγματος έτσι; Και τη φορτώνω κανονικά από Ελλάδα ή υπάρχει κάποιος περιορισμός όπως με τα καπιταλ κοντρόλ;
Μου είπαν επίσης ότι στο τελωνείο που θα περάσω πρέπει να έχω αρκετά λεφτά πάνω μου ανάλογα το ποσό θα κάτσω. Τα λεφτά αυτά αρκεί να είναι σε κάρτα ή πρέπει να είναι μετρητά; γιατί αν είναι μετρητά θα ήθελα recommendations για το που να αλλάξω συνάλλαγμα σε καλά rates.
Επίσης, λίγο υποκειμενική ερώτηση αλλά δν έχω βρει κάποια άλλη πληροφορία ονλαιν. Εχω μάθει ότι το Τορόντο είναι ακριβή πόλη αλλά και ότι το Λονδίνο είναι πιο ακριβό. Δεδομένου ότι θα μένω σε σπίτι (3-4 βδομάδες θα κάτσω) και άρα ούτε ξενοδοχείο θα έχω και φαγητό θα τρώμε κυρίως μέσα, πάνω κάτω ξέρουμε πόσα λεφτά χρειάζονται εκεί τη μέρα; Φυσικά ο καθένας πάει σε ότι αξιοθέατα θέλει και ανάλογα τα ψώνια που θέλεις, αλλά με εχουν τρομάξει που λενε ότι ειναι τόσο ακριβά. Οι μετακινήσεις έμαθα είναι γύρω στα 3.25δολλαρια η καθεμία. Θα ψάξω βέβαια και για κάποια εβδομαδιαία κάρτα ή αυτό το pass για τα αξιοθέατα,αλλα θα έχουμε και αμάξι εκεί οπότε δε θα είναι όλες μου οι μετακινήσεις με τα μέσα. Επίσης, υπολογίζω και ότι επειδή οι φίλοι μου θα δουλεύουν τα περισσότερα πρωινά, θα τριγυριζω και μόνη μου πολλές μέρες στην πόλη χαζεύοντας τους ουρανοξύστες
Γενικά δε θα πάμε κάποιο road trip (προς μεγάλη μου απογοήτευση) γιατί δεν μπορούν να λείψουν απτή δουλειά πολύ, σίγουρα θα πάμε Νιαγάρα, σίγουρα σε κάτι μουσεία που έχω μπανισει, ε ψιλοτουρισμο, ψιλοeveryday life το κόβω.
Ξέρω ότι δεν μπορείς να πεις σε κάποιον χρειάζεσαι τόσα, αλλά ότι εμπειρίες έχει ο καθένας, η ακόμα και κάποιο τιπ για οτιδήποτε καλοδεχουμενα ολα!
Θα πάω Απρίλιο οπότε αν έχετε τίποτα προτάσεις που να πάω κτλ θα το εκτιμούσα!
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Σου συνιστώ να πας οπωσδήποτε στο Niagara on the Lake. Βρίσκεται ένα τέταρτο περίπου με αυτοκίνητο απο τους καταρράκτες του Νιαγάρα και είναι ονειρεμένο. Αν μπορέσεις μείνε και μιά βραδιά εκεί.

Επίσης νομίζω πρέπει να προσέξεις η λήξη του διαβατηρίου σου να είναι τουλάχιστον 6 μήνες μετά την ημερομηνία που θα αναχωρήσεις απο Καναδά για Ελλάδα.
 

eirman

Member
Μηνύματα
26
Likes
3
Σου συνιστώ να πας οπωσδήποτε στο Niagara on the Lake. Βρίσκεται ένα τέταρτο περίπου με αυτοκίνητο απο τους καταρράκτες του Νιαγάρα και είναι ονειρεμένο. Αν μπορέσεις μείνε και μιά βραδιά εκεί.

Επίσης νομίζω πρέπει να προσέξεις η λήξη του διαβατηρίου σου να είναι τουλάχιστον 6 μήνες μετά την ημερομηνία που θα αναχωρήσεις απο Καναδά για Ελλάδα.
Σημειώθηκε και το niagara on the lake!!
Το διαβατήριο θα το βγάλω κάνα μήνα πριν φύγω άρα θα είμαι οκέι
Σε ευχαριστώ πολύ!
 

jokos_31

Member
Μηνύματα
73
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδια
Τον αλλο μηνα θα βρισκομαι Τοροντο. Μπορειτε να προτεινετε καποιο ξενοδοχειο, αξιοθεατα και καποια κοντινη εκδρομη?
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Τον αλλο μηνα θα βρισκομαι Τοροντο. Μπορειτε να προτεινετε καποιο ξενοδοχειο, αξιοθεατα και καποια κοντινη εκδρομη?
Για εκδρομή, καταρράκτες Νιαγάρα.
 

Dimitraveler

Member
Μηνύματα
10
Likes
42
Εκδρομή Νιαγάρα, ξενοδοχείο είχαμε μείνει πριν 2 χρόνια περιπου στο Grand Hotel & Suites, αρκετά κεντρικό και καλή τιμή σε σχέση με βαθμολογία /υπηρεσίες.
 

jokos_31

Member
Μηνύματα
73
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδια
Για εκδρομή, καταρράκτες Νιαγάρα.
Εκδρομή Νιαγάρα, ξενοδοχείο είχαμε μείνει πριν 2 χρόνια περιπου στο Grand Hotel & Suites, αρκετά κεντρικό και καλή τιμή σε σχέση με βαθμολογία /υπηρεσίες.
Σας ευχαριστω... Το ξενοδοχειο φαινεται ωραιο... Καποιος αλλος εχει να προτεινει κατι αλλο?
 

jokos_31

Member
Μηνύματα
73
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδια
Για την εκδρομη στον Νιαγαρα εχετε να προτεινετε καποιο γραφειο που τις δοργανωνει?
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Για την εκδρομη στον Νιαγαρα εχετε να προτεινετε καποιο γραφειο που τις δοργανωνει?
Μπορείς πολύ εύκολα να πας και μόνος σου με λεωφορείο. Για πρακτορείο προσωπικά δεν ξέρω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.578
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom