Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Nα ρωτησω κατι,σου εστειλαν καποιο email οτι σου επεστρεψαν τα λεφτα η απλα τα ειδες στο λογαριαμο.
Μου εστειλαν τη Δευτερα μια αποδειξη επιστροφης χρηματων με μεηλ.
 

greco

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
3.320
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Προσπαθω, εχω να κανω μια ακομη ακυρωση 2 εισιτηριων, αλλα θα παρει μερες να το σηκωσουν
Σε μένα, σε 25 μέρες τα μίλια και σε 2 μήνες τα χρήματα.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.309
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ένα φως στο τούνελ άρχισε να φαίνεται κοντεύοντας πλέον τους τέσσερις μήνες από το ακυρωμένο ταξίδι μας.
Έλαβα email από την Alpha bank, αφού φυσικά τους έσπασα τα ...νεύρα στα τηλέφωνα (αλλιώς δε δουλεύει το σύστημα) ότι επιστρέφονται τα χρήματα από τα δύο αεροπορικά εντός Περού, για τα οποία οι εταιρείες (Viva & SKY) μας πουλούσαν τρελίτσα και το καλύτερο που έδιναν έναντι ήταν voucher μέχρι το Νοέμβριο του 2020 (!), καθώς και χρήματα για τα εισιτήρια του βραδινού λεωφορείου, που επίσης δεν ήταν καθόλου θετικοί στην αρχή για επιστροφή. Μένει μόνο να το επιβεβαιώσει και ο φίλος μου βλέποντας τη κίνηση στη κάρτα.

Περιμένω ακόμα την επίστροφή του εισιτηρίου του Μάτσου Πίκτσου, κάτι που υποσχέθηκαν σε όλους τους επισκέπτες που είχαν προπληρώσει, αλλά και το μεγάλο χρηματικό ποσό του υπερατλαντικού εισιτηρίου. Το pamediakopes που ευτυχώς πλέον απαντά στα τηλέφωνα (ευγενέστατοι και πολύ εξυπηρετικοί οι υπάλληλοι) δε δείχνει να νιώθει από καταγγελίες, υπουργεία τουρισμού, συνήγορους καταναλωτή κτλ κτλ. Υπομονή όσο δε πάει.
 

penelopebek

Member
Μηνύματα
249
Likes
254
Ταξίδι-Όνειρο
Οπου λαμπει ο Ηλιος
Χθες μου ηρθε μειλ απο την Rayanair οπου με ενημερωνουν οτι σε 5 μερες θα μου πιστωθουν τα χρηματα και οτι πλεον το voucher ,που μου ειχαν δωσει δεν ισχυει πια. Ειχα κανει αιτηση για επιστροφη στις 30/03/20 για ταξιδι στις 17/04/20. Στις 20 /04/20 μου εστειλαν το voucher και μεσω messenger εκανα αιτηση και παλι για επιστροφη.Αρχες Μαιου απευθυνθηκα στην ΥΠΑ οπου εστειλαν και αυτοι την αιτηση μου. Αυτα απο εμενα.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.309
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
H Ryan ενώ έδινε επιλογή να αλλάξεις δωρεάν το ακυρωμένο εισιτήριο σου, πλέον το περιόρισε αυστηρά μόνο σε δρομολόγιο από τη χώρα αναχώρησης προς κοντινούς μόνο προορισμούς. Άργσα να εκμεταλλευτώ την ευκαιρία για κάτι καλύτερο όπως με την Easyjet....
Πλέον δίνει την επιλογή μόνο επιστροφής χρημάτων, ούτε καν voucer, μετά από τη προ ολίγου συνομιλία μου στο chat.
Εκεί μας κατάντησαν :haha:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.983
Likes
40.871
Μολις πηρα mail για αλλαγη ωρα πτησης κατα 1 ωρα και 25 λεπτα τον Αυγουστο απο τη wizz με δυνατοτητα για refund. Ευκαιρια να παρω πισω τα χρηματα, αφου ειχα κλεισει 2 πιθανες επιστροφες. Μου κανει εντυπωση που δινει refund τοσο χαλαρα.
Μπορει να βοηθησει αλλος παθων στο που βρισκει κανεις το πεδιο για refund στην καρτα και οχιως credit στη wizz? Γιατι ενω το αναφερει, βλεπω μονο τη δευτερη επιλογη στη διαχειριση και ξερω οτι καπου ειναι κρυμμενη αυτη η δυνατοτητα.
 
Last edited:

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.052
Likes
1.597
Μολις πηρα mail για αλλαγη ωρα πτησης κατα 1 ωρα και 25 λεπτα τον Αυγουστο απο τη wizz με δυνατοτητα για refund. Ευκαιρια να παρω πισω τα χρηματα, αφου ειχα κλεισει 2 πιθανες επιστροφες. Μου κανει εντυπωση που δινει refund τοσο χαλαρα.
Μπορει να βοηθησει αλλος παθων στο που βρισκει κανεις το πεδιο για refund στην καρτα και οχιως credit στη wizz? Γιατι ενω το αναφερει, βλεπω μονο τη δευτερη επιλογη στη διαχειριση και ξερω οτι καπου ειναι κρυμμενη αυτη η δυνατοτητα.
Λογικά υπάρχει προσωποποιημένο link στο e-mail, στη σχετική επιλογή. Όχι GO TO LOGIN και μετά διαχείριση μέσω του λογαριασμού σου, δεν υπάρχει απευθείας refund μέσω του λογαριασμού. Απλά κλικ απευθείας στο σχετικό link στο e-mail. Με την επιφύλαξη όμως ότι δεν έχει αλλάξει η διαδικασία στη μεσο-κορονοϊού εποχή.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.780
Likes
18.171
Η τράπεζα σήμερα μου πίστωσε γύρω στο ένα χιλιάρικο χρωστούμενα από αεροπορικές και ταξιδιωτικά. Οι αμφισβητήσεις είναι μακράν το πολυτιμοτερο όπλο που βάζει φωτιά στους πωπους των αδιάφορων αεροπορικών που δεν απαντάνε καν. Για όσες έχουν δηλώσει ότι θα τα επιστρέψουν σε τρεις μήνες κάνουμε υπομονή, όχι ότι είμαστε υποχρεωμένοι αλλά έχουμε τη δυνατότητα και βοηθάμε.
 

THALIAL

Member
Μηνύματα
296
Likes
860
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία
Έχω ευχάριστα νέα για το PETAS.GR.
Χθες έλαβα μέιλ, κατόπιν πολλών μηνυμάτων από πλευράς μου για την απαίτηση της επιστροφής των φόρων που δικαιούμαι από πτήση που ακύρωσα εγώ στις αρχές Μαρτίου, λίγο πριν ξεσπάσει ο κορωνοϊός.
Σήμερα τσέκαρα τον τραπεζικό μου λογαριασμό και όντως είχαν μπει τα χρήματα.
Άντε, και στα δικά σας όσοι έχετε εκκρεμότητες με το petas.gr.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.983
Likes
40.871
Νιωθω λιγο σαν να κλεβω εκκλησια, αλλα σε 3 μερες απο το αιτημα για refund, εγκριθηκε η επιστροφη στον λογαριασμο μου της αξιας των εισιτηριων της wizz. Το αμηχανο ειναι οτι τα μισα χρηματα προερχονταν απο πιστωτικο που πηρα μεσω ξενοδοχειων της booking, κι ομως μου τα επεστρεψαν σε χρηματα.
Ειναι τα πρωτα χρηματα που παιρνω απο εισιτηρια εδω κσι 4 μηνες γιατι τα περισσοτερα ηταν απο ακυρωσεις της κολοσσιαιας Aegean που θελει 3-4 μηνες για τα refund.
@THALIAL εστειλα μια υπενθυμιση στο PETAS, αυτοι ειπαν οτι θα υπενθυμισουν την αεροπορικη να στειλει το refund
Στα ποσα μηνυματα υπενθυμισης που εστειλες αποφασισαν να σε εξυπηρετησουν?
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.158
Μηνύματα
882.422
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom