Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

martine

Member
Μηνύματα
62
Likes
95
Η ΥΠΑ αν καταλαβαίνω καλά έχει να κάνει με τις αεροπορικές. Με τα ταξιδ. πρακτορεία πώς θα βρούμε άκρη;:rolleyes-80:
Aυτό που πιστεύω είναι ότι από την στιγμή που η αεροπορική εταιρεία βγάζει τους όρους των ακυρώσεων και αυτούς τους όρους στην συνέχεια ακολουθεί το πρακτορείο, ορθώς στείλαμε καταγγελία μέσω της ΥΠΑ. Η αεροπορική είναι αυτή που θα δώσει το πράσινο φως στο πρακτορείο για full refund. Εγώ όταν μίλησα με την ΥΠΑ τους εξήγησα ότι δεν τα έχω κλείσει απευθείας στην αεροπορική αλλά μέσω πρακτορείου και μου είπαν να στείλω κανονικά την καταγγελία. Όπως και να χει, εγώ θα ετοιμάσω και την καταγγελία προς τον Συνήγορο του Καταναλωτή να υπάρχει.. και παράλληλα θα προσπαθήσω να βρω κάποιο σώμα για τον έλεγχο των ταξιδιωτικών γραφείων... βασικά θα κάνω ότι μπορώ γιατί έχουμε χάσει αρκετά λεφτά...
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Οπως μόλις αναφέρθηκε η αεροπορική εταιρεία βγάζει τους όρους των ακυρώσεων και της επιστροφής χρημάτων.
Στη περίπτωση μου ίσως υπάρχει μια νότα αισιοδοξίας, καθώς μόλις έλαβα ενα email από την Air europa (μετά από μεγάλη επιμονή) που πρακτικά εξουσιοδοτεί το πρακτορείο για επιστροφή χρημάτων. Να δούμε πως θα επικοινωνήσω μ' αυτούς τωρα... Το θετικό είναι ότι αρχίζει να ξετυλίγεται το κουβάρι.

Ως επιπλέον κίνηση ζήτησα και μια επίσημη βεβαίωση μέσω email των περιοριστικών μέτρων της χώρας του Περού προς τους ευρωπαίους πολίτες, από τις πρεσβείες σε Αθήνα και Λίμα προκειμένου να πιέσω όσο μπορώ την όλη κατάσταση. Δε περιμένω πολλά βέβαια αλλά κάνω ότι είναι δυνατό.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.800
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Και προσπαθησε στο τηλεφωνικο πρωι πρωι με το που ανοιξει μηπως βγαλεις γραμμη...
Μα αυτό λέω: Δεν υπάρχει τηλεφωνικό κέντρο, το έχουν καταργήσει, ούτε στην Ελλάδα, ούτε στην Κύπρο. Μόνο ηχογραφημένο μήνυμα για online επικοινωνία... στην οποία δεν απαντούν! (δες και σχόλια πελατών στο FB κλπ).
 

xanthi3

Member
Μηνύματα
72
Likes
89
Η ΥΠΑ αν καταλαβαίνω καλά έχει να κάνει με τις αεροπορικές. Με τα ταξιδ. πρακτορεία πώς θα βρούμε άκρη;:rolleyes-80:
Τα ταξιδιωτικά πρακτορεία υπάγονται στο Υπουργείο Τουρισμού. Οπότε για ενέργειες μπορείτε να απευθυνθείτε στην υπηρεσία που αντιστοιχεί στην περιοχή σας..
 

martine

Member
Μηνύματα
62
Likes
95

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Γενικά αν οι αεροπορικές δώσουν 100% refund δεν υπάρχει περίπτωση το πρακτορείο να πει δεν δίνω refund. Το μόνο που ίσως μπορεί είναι να χρεώσουν κάποιο τέλος διαχείρισης.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Aegean μολις ακυρωσε ολες τις πτησεις εξωτερικου απο 26-3 ως 30 απριλη...εχω πτηση 30 απριλη και μου δινει υποθετω μονο τη επιλογη voucher..πως μπορω να κινηθω μπας και παρω τα λεφτα πισω?γιατι ηδη κλαιω τα λεφτα της Λισαβονας που θα πρεπε να τα χω παρει κ αυτα πισω εν μεσω πανδημιας...
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.046
Likes
1.825
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ονειρεμένο Ταξίδι
3η βραχονησίδα αριστερά
To είχα κάνει το 2014 και απέστειλα καταγγελία στον ΕΟΤ, όταν το τότε γνωστό πρακτορείο έκλεισε και μας άφησε σύξυλους. Παιδευόμαστε 1 μήνα να πάρουμε τα λεφτά μας πίσω (ξενοδοχείο στη Μάλτα, που δεν είχε την κράτηση και ενημερωθήκαμε πριν πάμε).
Στο τελευταίο e-mail που έστειλα στο πρακτορείο ("σεντόνι" όλη την αλληλογραφία) , το κοινοποίησα και στον ΕΟΤ.
Την επομένη μου τηλεφώνησαν από το πρακτορείο και τακτοποιήθηκε το θέμα (θα επέστρεφαν το ποσό).
Από τον ΕΟΤ δε (άντε να τους παινέψω τους τότε υπαλλήλους), είχα εξαιρετική επικοινωνία (e-mails ... ως και κινητό με είχαν πάρει, για να μου στείλουν το πρόστιμο που είχαν ρίξει στο πρακτορείο...4.000 ευρώ).

Φυσικά σήμερα ζούμε σε μια τρελλοκατάσταση, οπότε δεν μπορώ να πω τι θα γίνει .....

Με τα δικά μου αεροπορικά (turkish, pamediakopes για Τασκένδη), τηλέφωνο δεν έχω την υπομονή και το κουράγιο να τους πάρω.... email στην εδώ Turkish (για να επιβεβαιώσει το ποσό επιστροφής) και μετά στο πρακτορείο ...
τα γραπτά μένουν... !
 

duty_free

Member
Μηνύματα
892
Likes
3.073
Συγχωρηστε με αν εχει απαντηθει.

Μπηκα στην aegean για βαουτσερ επιστροφης. Εβαλα τα δεοντα του πηγαινε: αριθμο ηλεκτρονικου εισιτηριου, εξαψηφιο αριθμο κρατησης και αριθμο πτησης. ΟΚ!

Οταν ξαναμπήκα να βαλω τα ομοια με μονη διαφορα τον αριθμο πτησης της επιστροφης, δεν το συνεχιζε αλλά εκανε λογο για επεξεργασια του αιτηματος.

Κανει προφανώς αυτοματα ακυρωση και την πτηση της επιστροφης;
 

Olivia23

Member
Μηνύματα
16
Likes
4
Καλημερα. Απο austrian airlines μηπως ξερει καποιος ποσες μερες κανει να παρεις λεφτα απο ακυρωση πτησεων?τις εχω ακυρωσει απο 29/2 και ακομα τιποτα απο επιστροφη χρηματων...
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
730
Likes
1.851
Επόμενο Ταξίδι
Λάος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Με βανάκι στη Νορβηγία
Εχω 2 ακυρωμενες πτησεις τις οποιες εχω κλεισει με μιλια. Η μια αφορα την avianca και η αλλη την aegean. Η aegean μου εστειλε ειδοποιηση οτι ακυρωθηκαν και οι δυο. Για να μου επιστρεψει ομως τα μιλια και τους φορους μου ζηταει 20 ευρω για το καθε εισιτηριο τελος διαχειρησης. Αξιζει πιστευετε να κανω ενεργειες για να γλιτωσω αυτα τα χρηματα η δεν προκειται να κανω τιποτα. Και αν ναι, πως να κινηθω;
Ειναι 40 ευρω μεσα σε ολα τα αλλα που προσπαθω να παρω πισω και δεν εχω καταφερει ακομα....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.575
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom