Ιταλία Ρώμη στη φωλιά των Ιταλών

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Πολύ χρήσιμες πληροφορίες, εύγε. Πάω από βδομάδας για τριτη φορά και τα περισσότερα σημεία που πρότεινες για φαγητό δεν τα ήξερα και τώρα θα τα δοκιμάσω. Για ποτό το βράδυ, χαλαρούς ρυθμούς, τι περιοχή προτείνεις; Ξέρω ότι θα μου πεις τραστεβερε, κάτι πιο κοντά στο κεντρο;
Καμπο ντι φιορι έχει αρκετά για χαλαρό ποτάκι αν είσαι πσκ θα σου προτεινα σαριβαρι που το γράφω και μέσα...
 

ElinakiK

Member
Μηνύματα
165
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Βένετο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χαβάη
Πολλά μπραβο για την υπομονή κ επιμονή σου να κάνεις τον οδηγό!! Αν μου επιτρέπεις 2 προσθήκες
12.PIAZZADISPAGNA
-ΦΤΙΑΞΤΕ ΠΟΡΤΡΑΙΤΟ ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΖΩΓΡΑΦΟΥΣ

Πορτραίτο προτείνω απόγευμα στην πιάτσα ναβόνα (έχω κάνει κ μικρή κ πιο μεγάλη)

13.VIAVENETO
-ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΙΟ ΚΥΡΙΛΕ ΔΡΟΜΟΥΣ ΔΙΑΣΧΕΙΣΤΕ ΤΟΝ ΚΑΙ ΠΙΕΙΤΕ ΤΟ ΚΑΦΕΔΑΚΙ ΣΑΣ ΣΤΟ HARDROCKCAFE.
Προτείνω το harry's bar στην αρχή της via veneto (πας κ υπογείως από το μετρό της πιάτσα ντι σπάνια ακολουθώντας πινακίδες για via veneto, βγαίνοντας με κυλιόμενες σκάλες ακριβώς μπροστά στο καφέ, κανά 5λεπτο περπάτημα). Πολύ ατμοσφαιρικό με ωραία διακόσμηση, οθόνη που δείχνει ποιοι διάσημοι το έχουν επισκεφθεί τα χρόνια λειτουργίας του κ ωραίο αλλά ακριβό καφέ (10€ ο καπουτσίνο). Α κ σερβιτόρους που θυμίζουν μαφιόζους
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Πολλά μπραβο για την υπομονή κ επιμονή σου να κάνεις τον οδηγό!! Αν μου επιτρέπεις 2 προσθήκες

Πορτραίτο προτείνω απόγευμα στην πιάτσα ναβόνα (έχω κάνει κ μικρή κ πιο μεγάλη)

Προτείνω το harry's bar στην αρχή της via veneto (πας κ υπογείως από το μετρό της πιάτσα ντι σπάνια ακολουθώντας πινακίδες για via veneto, βγαίνοντας με κυλιόμενες σκάλες ακριβώς μπροστά στο καφέ, κανά 5λεπτο περπάτημα). Πολύ ατμοσφαιρικό με ωραία διακόσμηση, οθόνη που δείχνει ποιοι διάσημοι το έχουν επισκεφθεί τα χρόνια λειτουργίας του κ ωραίο αλλά ακριβό καφέ (10€ ο καπουτσίνο). Α κ σερβιτόρους που θυμίζουν μαφιόζους
Οποιαδήποτε καλή πρόταση είναι πάντα ευπρόσδεκτη και στην Πιάτσα Ναβόνα έχει πορτραίτα εγώ απλά πρότεινα πάνω από την πιατσα ντι σπάνια γιατί η θέα στο ηλιοβασίλεμα τα σπάει..Αν είσαι ωραία ρε παιδί μου όπου και να κάνεις πορτραίτο, δεν γίνεται ότι βλέπει ο άλλος θα ζωγραφίσει, όχι σαν εμάς που περιμενουμε πορτραίτο του καραγκιοζη και βλέπουμε τον Μπάρμπα Γιώργο :)
10 ευρω εεε ευτυχώς που δεν πίνω καφέ
 

kokoui

Member
Μηνύματα
369
Likes
486
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινικη Αμερικη
7EABF3C5-A92D-43C1-85D0-770232346F78.jpeg

Il pastarito στην via 4 Novembre 139

Όπως τα είπε ο vagar78. Από άποψη ποσότητας, υπερπαραγωγή!!! Και από ποιότητα μια χαρά είναι, μπορεί να μην είναι το πολύ καλό αλλά αξίζει. Και το συγκεκριμένο εστιατόριο είναι σε πολύ καλή τοποθεσια.
Πολύ καλή σχέση ποιότητας τιμής.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
View attachment 217337
Il pastarito στην via 4 Novembre 139

Όπως τα είπε ο vagar78. Από άποψη ποσότητας, υπερπαραγωγή!!! Και από ποιότητα μια χαρά είναι, μπορεί να μην είναι το πολύ καλό αλλά αξίζει. Και το συγκεκριμένο εστιατόριο είναι σε πολύ καλή τοποθεσια.
Πολύ καλή σχέση ποιότητας τιμής.
Θυμάμαι πολύ κόσμο να τα παίρνει πακέτο σπίτι γιατί οι ποσότητες πλησιάζουν τα Ελληνικά πρότυπα...Πολύ ωραία το παρουσίασε ο @kokoui ... Ο ορισμός του value for money....
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
View attachment 217337
Il pastarito στην via 4 Novembre 139

Όπως τα είπε ο vagar78. Από άποψη ποσότητας, υπερπαραγωγή!!! Και από ποιότητα μια χαρά είναι, μπορεί να μην είναι το πολύ καλό αλλά αξίζει. Και το συγκεκριμένο εστιατόριο είναι σε πολύ καλή τοποθεσια.
Πολύ καλή σχέση ποιότητας τιμής.
Ημουν στη Ρωμη πριν 10 ημερες. Το καταστημα τους στη via Cola de Rienzo 16, δεν υπαρχει. Δυστυχως ημασταν πολυ κουρασμενοι και καθησαμε στο πρωτο μαγαζι που μας φανηκε συμπαθητικο.
Ευτυχως ειχα παρει παγωτο απο τη gelateria la romana και το απολαμβανα μεχρι να δουμε τι στο καλο θα ρημαδο-φαμε :D
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Ημουν στη Ρωμη πριν 10 ημερες. Το καταστημα τους στη via Cola de Rienzo 16, δεν υπαρχει. Δυστυχως ημασταν πολυ κουρασμενοι και καθησαμε στο πρωτο μαγαζι που μας φανηκε συμπαθητικο.
Ευτυχως ειχα παρει παγωτο απο τη gelateria la romana και το απολαμβανα μεχρι να δουμε τι στο καλο θα ρημαδο-φαμε :D
Είναι ολόκληρη αλυσίδα αλλά αυτό απέναντι από τον σαν τζιοβανι είναι σταθερή αξια
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Είναι ολόκληρη αλυσίδα αλλά αυτό απέναντι από τον σαν τζιοβανι είναι σταθερή αξια
Είναι βέβαιο πως θα πάω την επόμενη φορά. Γιατί σίγουρα θα υπάρξει και επόμενη. :D

Να παραθέσω τις δικές μου εντυπώσεις (ακολουθώντας τις προτάσεις του vagar):
1) Η πίτσα Re στην via di Ripetta 14 ήταν γευστικότατη, ο χώρος συμπαθητικός και παρόλο που δεν είχε τραπέζι εξυπηρετηθήκαμε αμέσως.
2) Κάνοντας βόλτα στο Trastevere περάσαμε έξω από το La Scala, το οποίο ήταν γεμάτο και μας φάνηκε συμπαθέστατο (δεν είχα κάνει κράτηση γιατί δεν μου αρέσει να δεσμεύομαι, ίσως όμως το αποφασίσω την επόμενη φορά).
3) Στο Trastevere φάγαμε στο Grazia & Graziella (κάποιος συμφορουμίτης το είχε προτείνει). Πολύβουο, κατάμεστο, με στενά τραπέζια. Πλην όμως το φαγητό και το κρασί ήταν εξαιρετικά, οι τιμές λογικές και η εξυπηρέτηση άψογη. Χρειάστηκε να περιμένουμε για λίγο μέχρι να καθήσουμε αλλά εν τω μεταξύ ο φίλτατος Κολομβιανός, που μας υποδέχθηκε, μας κέρασε κρασάκι και μας υποχρέωσε με τα ελληνικά του.
Θα ξαναπάω :)

Τέλος σκέφτομαι σοβαρά να .... μεταναστεύσω στη Ρώμη για δύο σημαντικούς λόγους:
για το παγωτό της Gelateria la Romana και για το τιραμισού του Pompi. Πεθαίνωωωωωω :haha::haha:
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Είναι βέβαιο πως θα πάω την επόμενη φορά. Γιατί σίγουρα θα υπάρξει και επόμενη. :D

Να παραθέσω τις δικές μου εντυπώσεις (ακολουθώντας τις προτάσεις του vagar):
1) Η πίτσα Re στην via di Ripetta 14 ήταν γευστικότατη, ο χώρος συμπαθητικός και παρόλο που δεν είχε τραπέζι εξυπηρετηθήκαμε αμέσως.
2) Κάνοντας βόλτα στο Trastevere περάσαμε έξω από το La Scala, το οποίο ήταν γεμάτο και μας φάνηκε συμπαθέστατο (δεν είχα κάνει κράτηση γιατί δεν μου αρέσει να δεσμεύομαι, ίσως όμως το αποφασίσω την επόμενη φορά).
3) Στο Trastevere φάγαμε στο Grazia & Graziella (κάποιος συμφορουμίτης το είχε προτείνει). Πολύβουο, κατάμεστο, με στενά τραπέζια. Πλην όμως το φαγητό και το κρασί ήταν εξαιρετικά, οι τιμές λογικές και η εξυπηρέτηση άψογη. Χρειάστηκε να περιμένουμε για λίγο μέχρι να καθήσουμε αλλά εν τω μεταξύ ο φίλτατος Κολομβιανός, που μας υποδέχθηκε, μας κέρασε κρασάκι και μας υποχρέωσε με τα ελληνικά του.
Θα ξαναπάω :)

Τέλος σκέφτομαι σοβαρά να .... μεταναστεύσω στη Ρώμη για δύο σημαντικούς λόγους:
για το παγωτό της Gelateria la Romana και για το τιραμισού του Pompi. Πεθαίνωωωωωω :haha::haha:
Χαχα να πας να κατασκοπευσεις που πάνε οι Ιταλοί για να μας μάθεις τα μυστικά τους...Όταν ένα μαγαζί είναι συνέχεια γεμάτο και σε τέτοιο σημείο που είναι το λα σκαλα που έχει αλλά τόσα μαγαζιά κοντά σημαίνει πολλά...Δεν έχω πάει μια φορά και να μην είναι γεμάτο ρε παιδί μου....Στα μειον του ότι δεν έχει πίτσα στο μενού για τους φαν του είδους...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.659
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom