Σίφνος ΣΙΦΝΟΣ-Που να μείνω;;;

Μηνύματα
114
Likes
158
Εμείς πέρυσι είχαμε μείνει στο Apollonion house...

Κυριολεκτικά στο κέντρο της Απολλωνίας...με τη διασκέδαση στα πόδια σου...στα 50 μέτρα (ίσως λέω και πολύ).

Πας...πίνεις...πας για έναν ύπνο και ξαναβγαίνεις... :p
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.067
Likes
2.483
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Εγώ πάντως έκλεισα σε αυτό (αν και αρχικά ήθελα να μείνω Καμάρες-αλλά μου τη χάλασαν τα φετινά δρομολόγια του ΚΤΕΛ Σίφνου) https://www.florageronti.com/?lang=el

Ωραίο φαίνεται πάντως και χιλιοπαινεμένο στα reviews... Ξενέρωσα πάντως :cry: :cry: Ήθελα να βλέπω θάλασσα....
 

ribo7

Member
Μηνύματα
176
Likes
169
Ναι το έχω δει και το Florageronti! Εξαιρετικό φαίνεται!
(Έχω κάποιες απορίες για την πληρωμή, μπορώ να σε ρωτήσω σε pm πως πλήρωσες? Ευχαριστώ!)

Τι έχουν τα φετινά δρομολόγια ΚΤΕΛ??
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.067
Likes
2.483
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Ναι το έχω δει και το Florageronti! Εξαιρετικό φαίνεται!
(Έχω κάποιες απορίες για την πληρωμή, μπορώ να σε ρωτήσω σε pm πως πλήρωσες? Ευχαριστώ!)

Τι έχουν τα φετινά δρομολόγια ΚΤΕΛ??
Να σου πω την αλήθεια ουτε εγω πολυκαταλαβα το σύστημα πληρωμης... στανταρ παντως σε χρεωνουν προκαταβολή ειτε 30% της τιμης ειτε 70% αναλογως ποτε θα κλεισεις...κ το σημαντικό ειναι οτι ειναι μη επιστρεψιμη..εκει ρισκάρεις λιγο...αλλα το περιεργο ειναι οτι εμενα ακομα δε με χρεωσαν κατι...κ η διαφορα στη τιμη ειναι αν θα εξοφλησεις μετρητοίς η με πιστωτική στο ξενοδοχείο.

Οσον αφορα τα Κτελ εχω πει το πονο μου σε αλλο thread https://www.travelstories.gr/community/threads/Χωρίς-αυτοκίνητο.55056/page-5#post-807050
 

ribo7

Member
Μηνύματα
176
Likes
169
(Αντιγράφω από το κεντρικό post μου, για όποιον ψάχνει διαμονή)
Έμενα στον ξενώνα Flora Geronti, στο Άνω Πετάλι. Ότι βλέπετε στις φώτο! Πανέμορφα, νησιώτικα διακοσμημένα δωμάτια, πεντακάθαρα, με θέα για χαλάρωμα. Οι ιδιοκτήτες ευγενέστατοι και εξυπηρετικότατοι, με την κ. Φλώρα να μας αφήνει τοπικές λιχουδιές στο τραπεζάκι έξω από το δωμάτιο είτε όταν ξυπνούσαμε το πρωί είτε μετά τη θάλασσα. Εκεί δίπλα υπάρχουν και άλλα δωμάτια από τις αδερφές της κ. Φλώρας που πιστεύω θα είναι εξίσου εξαιρετικές επιλογές. Η απόσταση από το κεντρικό σημείο της Απολλωνίας και το "Στενό" είναι λιγότερο από 6-7 λεπτά (κατηφορικά σκαλάκια προς κέντρο).

Καμάρες μου φάνηκε μικρό μέρος με λίγες επιλογές για να μείνει κάποιος.
Κάστρο και Αρτεμώνας απίστευτα όμορφα αλλά θεωρώ την Απολλωνία ως ιδανικό μέρος για διαμονή λόγω ότι εκεί έχει σχεδόν όλη τη νυχτερινή ζωή.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.067
Likes
2.483
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
(Αντιγράφω από το κεντρικό post μου, για όποιον ψάχνει διαμονή)
Έμενα στον ξενώνα Flora Geronti, στο Άνω Πετάλι. Ότι βλέπετε στις φώτο! Πανέμορφα, νησιώτικα διακοσμημένα δωμάτια, πεντακάθαρα, με θέα για χαλάρωμα. Οι ιδιοκτήτες ευγενέστατοι και εξυπηρετικότατοι, με την κ. Φλώρα να μας αφήνει τοπικές λιχουδιές στο τραπεζάκι έξω από το δωμάτιο είτε όταν ξυπνούσαμε το πρωί είτε μετά τη θάλασσα. Εκεί δίπλα υπάρχουν και άλλα δωμάτια από τις αδερφές της κ. Φλώρας που πιστεύω θα είναι εξίσου εξαιρετικές επιλογές. Η απόσταση από το κεντρικό σημείο της Απολλωνίας και το "Στενό" είναι λιγότερο από 6-7 λεπτά (κατηφορικά σκαλάκια προς κέντρο).

Καμάρες μου φάνηκε μικρό μέρος με λίγες επιλογές για να μείνει κάποιος.
Κάστρο και Αρτεμώνας απίστευτα όμορφα αλλά θεωρώ την Απολλωνία ως ιδανικό μέρος για διαμονή λόγω ότι εκεί έχει σχεδόν όλη τη νυχτερινή ζωή.
Μπράβο κ εγώ εκεί έμεινα κ θα συμφωνήσω μαζί σου, εξαιρετική επιλογή...για όποιον δε τον κουράζει ιδιαίτερα η ανηφόρα στην επιστροφή προς τα δωμάτια χαχα.. Εγώ να σου πω την αλήθεια αν ξαναπάω Σίφνο (που σίγουρα θα ξαναπάω γιατί ερωτεύτηκα) θα διστασω να ξαναμεινω ανω πεταλι... λογω της ανηφόρας...Αν δε βρω δωμάτιο της προκοπής κοντά στη πλατεία (τώρα που πήγα είδα πως είναι κ δε θα πάω στα τυφλά) για κάνα Πλατύ γιαλο με βλεπω...ναχω κ τη θαλασσα στα ποδια μου..

Κατά τ αλλά τι νησαρα ήταν αυτή, τι χωριά, τι ομορφιά, τι παραλίες. Δε καταλαβαίνω ειλικρινά γιατί τόση παραπληροφόρηση για τις παραλιες της Σίφνου.. εκτός αν το γεγονός ότι δεν έχει πολλές οργανωμένες δημιουργεί αυτή την εντύπωση. Αλλά γούστα είναι αυτά τι να πω...

Τέλος πάντων, για όσους πάνε προτείνουμε ανεπιφύλακτα τη κυρία Φλώρα κ το ξενώνα της, αλλά να είστε προετοιμασμένοι για σκαρφάλωμα.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
12.919
Likes
40.748
Μπράβο κ εγώ εκεί έμεινα κ θα συμφωνήσω μαζί σου, εξαιρετική επιλογή...για όποιον δε τον κουράζει ιδιαίτερα η ανηφόρα στην επιστροφή προς τα δωμάτια χαχα.. Εγώ να σου πω την αλήθεια αν ξαναπάω Σίφνο (που σίγουρα θα ξαναπάω γιατί ερωτεύτηκα) θα διστασω να ξαναμεινω ανω πεταλι... λογω της ανηφόρας...Αν δε βρω δωμάτιο της προκοπής κοντά στη πλατεία (τώρα που πήγα είδα πως είναι κ δε θα πάω στα τυφλά) για κάνα Πλατύ γιαλο με βλεπω...ναχω κ τη θαλασσα στα ποδια μου..

Κατά τ αλλά τι νησαρα ήταν αυτή, τι χωριά τι ομορφιά τι ΠΑΡΑΛΙΕΣ. Δε καταλαβαίνω ειλικρινά γιατί τόση παραπληροφόρηση για τις παραλιες της Σίφνου.. εκτός αν το γεγονός ότι δεν έχει πολλές οργανωμένες δημιουργεί αυτή την εντύπωση

Τέλος πάντων, για όσους πάνε προτείνουμε ανεπιφύλακτα τη καραντίνα Φλώρα κ το ξενώνα της, αλλά να είστε προετοιμασμένοι για σκαρφάλωμα.
Εχω μεινει κυρα Φλωρα, μια φορα αλλα για Πλατυ Γυαλο ψαξε Giannakas, στην ιδια τιμη με κυρα Φλωρα ομως κρεβατι με ουρανο και αντικε επιπλα, κηπο και πρωινο, 5λ απο την παραλια. Οποτε δεν ξαναεπελεξα κυρα Φλωρα.
 
Μηνύματα
9
Likes
3
Καλησπέρα σας...θα ήθελα να ρωτήσω για την γνώμη σας σχετικά με διαμονή στις Καμαρες Σίφνου σε περίπτωση που δεν βρω απολλωνια...Επισης να προσθέσουμε οτι δεν θα έχω την δυνατότητα να χρησιμοποιήσω αυτοκίνητο καθώς δεν έχω δίπλωμα οποτε θα περιοριστω στη χρήση λεωφορείου και ταξι...είναι μεγάλο το κόστος γενικά να πηγαίνουμε καθε απόγευμα με λεωφορείο απολλωνια και μετά να γυρνάμε το βράδυ με ταξι? Βολεύουν και είναι κομπλέ τα δρομολόγια?Συν το κόστος του να παμε και να γυρίσουμε (Πλατυς γυαλος,Βαθύ,Καστρο)...Μιλαμε παντα για 4 διανυκτερευσεις...σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας😇
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.915
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα σας...θα ήθελα να ρωτήσω για την γνώμη σας σχετικά με διαμονή στις Καμαρες Σίφνου σε περίπτωση που..
Καλώς ήρθες!

Μιλάς για ένα νησί με εξαιρετικό σύστημα μετακίνησης για Κυκλάδες.
Το δίκτυο του λεωφορείου είναι συχνότατο και το κόστος του ταξι (όταν χρειαστεί) δεν είναι απαγορευτικό.
Ωστόσο δε θα έμενα με τίποτα στις Καμάρες, ειδικά όταν δεν υπάρχει στανταρ μεταφορικό μέσο.
Αν δε βρεις Απολλωνία, να κοιτάξεις για Αρτεμώνα που είναι δίπλα και πας με τα πόδια.
Είναι πολύ βασικό να μην έχεις τέτοια ζητήματα μετακίνησης τη νύχτα. ;)
 
Last edited:

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.009
Έχω μείνει Καμάρες, χωρίς ΙΧ, αρκετά καλά τα δρομολόγια του λεωφορείου, βόλευε.
Επίσης έμεινα άλλη φορά και Πλατύ Γυαλό χωρίς ΙΧ, νόμιζα θα ήταν δύσκολο, αλλά κι εκεί μια χαρά την παλεύεις με το λεωφορείο.
 
Μηνύματα
410
Likes
1.350
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
H γνωμη μου για μενα Καμαρες οχι.Το μερος υστερει απο ομορφια και εχει και πολυ βαβουρα .Το μονο θετικο οτι ειναι κοντα στο λιμανι και ειναι η αφετηρια ολων των λεοφορειων και πιατσες απο taxi.Aλλα και παλι μακρυα απο τα πιο πολλα σημεια του νησιου και θα σε φαν τα πηγαινε ελα .Καλη επιλογη οπως γραφτηκε πιο πανω ειναι ο Αρτεμωνας οπου πας με τα ποδια στην Απολλωνια ανετα ή ακομα καλυτερα Ανω Πεταλι που εμεινα εγω ακομα πιο κοντα.Πλατυς Γυαλος δεν θα ελεγα οτι ειναι ασχημη ιδεα εισαι γιατι θα εισαι πολυ κοντα το πρωι στην παραλιες χωρις τρομερες μετακινησεις.Τουλαχιστον για Πλατυ Γυαλο (πας το πρωι με τα ποδια),Χρυσοπηγη και Φαρος ειναι πολυ κοντα.Για Απολλωνια ανετα βγαινει απογευματακι κτελακι και βραδυ taxi.Οι αποστασεις του νησιου μικρες και τα κτελ φτηνα.Για μενα παντως Απολλωνια καλυτερα για νυχτερινη ζωη ισως και η μονη μαζεμενη του νησιου και καλυτερη βαση για πιο πολλες διαδρομες του κτελ.Σε καμμια περιπτωση αποτρεπτικο μην πας για αυτο το λογο.
 
Last edited:

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Καλησπέρα σας...θα ήθελα να ρωτήσω για την γνώμη σας σχετικά με διαμονή στις Καμαρες Σίφνου σε περίπτωση που δεν βρω απολλωνια...Επισης να προσθέσουμε οτι δεν θα έχω την δυνατότητα να χρησιμοποιήσω αυτοκίνητο καθώς δεν έχω δίπλωμα οποτε θα περιοριστω στη χρήση λεωφορείου και ταξι...είναι μεγάλο το κόστος γενικά να πηγαίνουμε καθε απόγευμα με λεωφορείο απολλωνια και μετά να γυρνάμε το βράδυ με ταξι? Βολεύουν και είναι κομπλέ τα δρομολόγια?Συν το κόστος του να παμε και να γυρίσουμε (Πλατυς γυαλος,Βαθύ,Καστρο)...Μιλαμε παντα για 4 διανυκτερευσεις...σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας😇
Το νησί έχει θαυμάσιο σύστημα συγκοινωνιών, επομένως δεν νομίζω να χρειαστεί να χρησιμοποιήσεις σε πολλές περιπτώσεις ταξί ακόμα και αν μείνεις στις Καμάρες (ίσα- ισα). Επομένως εαν το κατάλυμα που έχετε βρει σας κάνει ως προς το αυτά που παρέχει και το κόστος, για μένα κανένα πρόβλημα. Επιπλέον και οι Καμάρες και η διπλανή Αγιά Μαρίνα έχουν μπαράκια και αμμουδιά (να πας στην Ισσαλο οπωσδήποτε και στο ταβερνάκι εκεί δίπλα). Εννοείται βέβαια πολλά ναι και σε Απολλωνία, Αρτεμώνα, Πετάλι. Προσωπικά, τα μόνα ισως μέρη που θα απέφευγα να μείνω χωρίς μεταφορικό είναι το Κάστρο (κατ' ουσίαν μακριά από παραλίες) και ο Πλατύς Γυαλος (πολυ λίγα πράγματι για βράδυ και πιο μακριά από Απολλωνία- Αρτεμώνα σε σχέση με τις Καμάρες που έχουν και πιο συχνή συγκοινωνία)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.493
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom