Σέρρες

Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
:clap:Πολύ ωραία εκδρομή που κι εγώ την έχω κατά νου για πολλοστή φορά:haha:,και τα συνδιάζεις φυσικά λιμανάκι για να δείς τη λίμνη και να περπατήσετε κατά μήκος...και μετά δρόμο για Πορόια...παίρνετε τα βουνά,πανέμορφο χωριό κι εκεί ρυάκια και νερά!και φαγητό!
Καλά να περάσετε!

Υ.Γ Στάση μετά το φαγητό για καφέ-γλυκάκι στον ξενώνα"Βιγλάτορα''στα Πορόια,είναι ένας ξενώνας με πολύ ωραία αυλή με δένδρα,κιόσκια,οι ιδιοκτήτες ευγενέστατοι νέοι άνθρωποι,θα γευτείτε παραδοσικά γλυκά κουταλιού!
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.208
Likes
5.674
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλη η Νότια Αμερική
Αν πάτε για πέστροφα να δοκιμάσετε οπωσδήποτε την καπνιστή πέστροφα!!
Ακόμη για γλυκό προτείνω το συνεταιρισμό γυναικών στα Πορόια, κατεβαίνοντας από την ταβέρνα στο αριστερό σας χέρι λίγο πριν φτάσετε ξανά στο κέντρο του χωριού. Το περιβάλλον δεν λέει πολλά αλλά τα γλυκά του ταψιού είναι τέλεια!
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
Τον αγαπάμε πολύ τον νομό αυτόν! χεχε :D



Οχυρό Ρούπελ (λίγο πριν τον Προμαχώνα, πηγαίνοντας προς Βουλγαρία)
την περασμένη Κυριακή ρώτησα τον στρατιώτη-ξεναγό ποιες ώρες είναι το οχυρό ανοιχτό για το κοινό και είπε πως από τις 9 το πρωί ως τις 1 το μεσημέρι και από τις 5 το απόγευμα..

Για να μην την πατήσει κανείς και πάει σε ώρα που δεν θα σας επιτραπεί η είσοδος και πάτε τζάμπα εως εκεί...

αξίζει αρκετά ιστορικό αυτό μνημείο!:cool:

ΡΟΥΠΕΛ - Το οχυρό της ιστορίας και της μνήμης: Η μάχη στο Οχυρό
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
Σε λίγες μέρες στο Οχυρό του Ρούπελ θα έχει εκδηλώσεις. Ταμάμ αφορμή για εκδρομή!
Screenshot_2017-04-27-08-20-07-315.jpeg
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.555
Likes
12.627
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Χώρια τις εκδρομές που μπορείς να κάνεις από Δράμα και Σέρρες. Για να μην πω για το Cityζεν στις Σέρρες με την απίστευτη θέα και την εμπειρία να τρως μέσα σε ιγκλού με την ξυλοσομπίτσα τέλειο ρομαντικό δείπνο.
Θέλω πληροφορίες γι αυτό το μέρος!!! Οτι παίρνουμε τιπς πό Αθηναίους για μέρη που βρίσκονται μια ανάσα από μας δείχνει πόσο χαιβάνια είμαστε;; :cry: ακούς @psilos3???
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Ανεβαίνοντας προς την "Ακρόπολη των Σερρών"/ "Κουλάς", θαυμάζεις την θέα, τον Πύργο και τα απομεινάρια του και ανάμεσα στο αρχαιολογικό ενδιαφέρον και την πανοραμική θέα, ξεκουράζεσαι στο Cityζεν , ειδικά αν είσαι τυχερός και πετύχεις τα ιγκλου, νομίζω είναι μέχρι Μάρτιο. Εμείς πετύχαμε τον Ιανουάριο ακόμα τον στολισμό τον Χριστουγέννων. Ευτυχώς. Αν και δεν είχαμε κάνει κράτηση όπως οι ντόπιοι, πήγαμε νωρίς και βρήκαμε ιγκλού ελεύθερο. Μας άναψαν την ξυλόσομπα, γουνίτσα στις καρέκλες, πολύ cozy χειμωνιάτικο τοπίο. Αν ήταν στην Αθήνα αυτό το μέρος θα ήταν σίγουρα ακριβότερο.Εκεί πολύ λογικές τιμές και ότι πρέπει για απομονωμένο ρομαντικό δείπνο για ζευγάρι ή ακόμα και για οικογένειες ή παρέες που θέλουν ιδιωτικότητα .

DSC02388.JPG
DSC02389.JPG
DSC02386.JPG
DSC02390.JPG
DSC02396.JPG


Αν είμαστε εκτός θέματος, ας μεταφέρει κάποιος μοντ την κουβέντα μας σε θέματα για Σέρρες-Δράμα.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.555
Likes
12.627
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Αν είμαστε εκτός θέματος, ας μεταφέρει κάποιος μοντ την κουβέντα μας σε θέματα για Σέρρες-Δράμα.
[/QUOTE]

Εγώ είμαι μονίμως εκτός θέματος στα σχόλια....
Είσαι φανταστική, ευχαριστώ πολύ :clap: Τι υπέροχο μέρος είναι αυτό! θα το έχω υπόψιν την επόμενη φορά που θα βρεθώ εκεί (ειδικά αν είμαι ερωτευμένη :cool:)
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Έγινε η μεταφορά σε πιο σχετικό θέμα.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.962
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
@evaT Κοίτα να δεις τι μαθαίνει κανείς για τας Σέρρας!
Πολύ κατατοπιστικές πληροφορίες γι' ακόμα μια φορά από την @alma
Είναι η αλήθεια ότι ψάχτηκα πριν λίγο καιρό για Κερκίνη, με αφορμή το προγραμματισμό μιας επίσκεψης στο Ρούπελ που θα θελα να κάνω γιατί το έχω δει μικρός, αλλά λίγο τα πολύ φθηνά εισιτήρια για εξωτερικό, λίγο τα μέτρα σχόλια Σερραίων φίλων με κάνανε να αφήσω κατά μέρος το -πολύ κοντινό ειναι η αλήθεια- ταξίδι αυτό.
Μάλλον πρέπει να το ξανασκεφτώ!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Στο οχυρό Ρούπελ δάκρυσα πραγματικά. Ειδικά εκεί όπου μέσα στο λαβύρινθο είχαν το κέρινο ομοίωμα του τραυματία, καθώς και βλέποντας τις φωτογραφίες και τις ηλικίες των στρατιωτών.

Όσο για τις Σέρρες τι να πω...Αγαπώ! Και τη Δράμα το ίδιο. Μην παραλείψεις να φας στα εστιατόρια πάνω στο ποτάμι.Αν είσαι φίλος των αλλαντικών να ψωνίσεις από το Sary στην Δράμα.Ακόμα κι εγώ που έχω εξορίσει τα αλλαντικά από τη διατροφή μου, εκεί είναι τόσο υψηλή η ποιότητα που με κάνει να ξεστρατίζω...
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
Κοντά στον σιδηροδρομικό σταθμό Σερρών υπάρχει ένα ωραίο παρκάκι με δέντρα και παγκάκια και πράσινη φύση για περίπατο ή πικνικ.
Στο χώρο υπάρχει και ένα μνημείο Ηρώων.

 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.689
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom