Σπουδάζοντας στην Ουψάλα

DimTsa

Member
Μηνύματα
21
Likes
55
Όταν λέμε χρόνο αναμονής, ποσο καιρό μπορεί να περιμένει κάποιος δηλαδη; Υπαρχει μια περίπτωση να πάω Σουηδία για πρακτική, μέσω Ερασμους αλλά σε εταιρεία ή γραφειο, όχι σε πανεπιστήμιο, αρα δεν θα μπορώ να μείνω σε εστία. Αν το γραφειο δεν έχει να μου προτείνει κάτι για διαμονή, από τώρα μέχρι τον Σεπτέμβρη του ‘20 μπορώ να βρω σπίτι;
Δεν υπάρχει κάτι στάνταρ στο χρόνο αναμονής. Εξαρτάται σε ποια πόλη θα μείνεις, σε ποια εταιρεία θα νοικιάσεις κλπ. Ο γενικός κάνονας είναι πως όσο μεγαλύτερη η πόλη, τόσο περισσότερο χρόνο αναμονής θες. Γι αυτό και πολλοί μένουν στα προάστια και παίρνουν κάθε μέρα το τρένο να πάνε στις δουλείες τους. Πχ. πολλοί μένουν Ουψάλα και παίρνουν κάθε μέρα το τρένο να κανε Στοκχόλμη που κάνει 45 λεπτά περίπου. Μπορείς επίσης να ψάξεις και εδώ https://www.blocket.se/ που είναι η αντίστοιχη Χρυσή Ευκαιρία. Εκεί μπορείς να βρεις διαμέρισμα με συγκάτοικο ή διαμέρισμα μόνη σου αλλά 2nd Hand (επιενοικιαση).
 
Μηνύματα
90
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
φιλανδια
Δεν υπάρχει κάτι στάνταρ στο χρόνο αναμονής. Εξαρτάται σε ποια πόλη θα μείνεις, σε ποια εταιρεία θα νοικιάσεις κλπ. Ο γενικός κάνονας είναι πως όσο μεγαλύτερη η πόλη, τόσο περισσότερο χρόνο αναμονής θες. Γι αυτό και πολλοί μένουν στα προάστια και παίρνουν κάθε μέρα το τρένο να πάνε στις δουλείες τους. Πχ. πολλοί μένουν Ουψάλα και παίρνουν κάθε μέρα το τρένο να κανε Στοκχόλμη που κάνει 45 λεπτά περίπου. Μπορείς επίσης να ψάξεις και εδώ Blocket που είναι η αντίστοιχη Χρυσή Ευκαιρία. Εκεί μπορείς να βρεις διαμέρισμα με συγκάτοικο ή διαμέρισμα μόνη σου αλλά 2nd Hand (επιενοικιαση).
Καλημέρα Δημήτρη. Η ιστορία σου με βοήθησε πάρα πολύ στο να κάνει η κόρη μου σε λίγο καιρό το ερασμους plus στην Ουψάλα και θα κάνει αίτηση για μεταπτυχιακό εκεί. Σ ευχαριστούμε για τις χρήσιμες πληροφορίες σου. Να τολμήσω να ρωτήσω αν επέστρεψες ή έμεινες για δουλειά?
 

DimTsa

Member
Μηνύματα
21
Likes
55
Καλημέρα Δημήτρη. Η ιστορία σου με βοήθησε πάρα πολύ στο να κάνει η κόρη μου σε λίγο καιρό το ερασμους plus στην Ουψάλα και θα κάνει αίτηση για μεταπτυχιακό εκεί. Σ ευχαριστούμε για τις χρήσιμες πληροφορίες σου. Να τολμήσω να ρωτήσω αν επέστρεψες ή έμεινες για δουλειά?
Χαρά μου να μπορώ να βοηθάω ανθρώπους σε θέματα που γνωρίζω. Αν και είχα αρκετές προτάσεις για δουλειά σε μεγάλες εταιρείες στην Ελλάδα, τελικά επέλεξα να παραμείνω στη Σουηδία μιας και μισθολογικά υπάρει τεράστια διαφορά ανάμεσα στις δύο χώρες.
 
Μηνύματα
90
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
φιλανδια
Χαρά μου να μπορώ να βοηθάω ανθρώπους σε θέματα που γνωρίζω. Αν και είχα αρκετές προτάσεις για δουλειά σε μεγάλες εταιρείες στην Ελλάδα, τελικά επέλεξα να παραμείνω στη Σουηδία μιας και μισθολογικά υπάρει τεράστια διαφορά ανάμεσα στις δύο χώρες.
Χαρά μου να μπορώ να βοηθάω ανθρώπους σε θέματα που γνωρίζω. Αν και είχα αρκετές προτάσεις για δουλειά σε μεγάλες εταιρείες στην Ελλάδα, τελικά επέλεξα να παραμείνω στη Σουηδία μιας και μισθολογικά υπάρει τεράστια διαφορά ανάμεσα στις δύο χώρες.
Χαρά μου να μπορώ να βοηθάω ανθρώπους σε θέματα που γνωρίζω. Αν και είχα αρκετές προτάσεις για δουλειά σε μεγάλες εταιρείες στην Ελλάδα, τελικά επέλεξα να παραμείνω στη Σουηδία μιας και μισθολογικά υπάρει τεράστια διαφορά ανάμεσα στις δύο χώρες.
Συγχαρητήρια και ευχαριστώ ακόμη μια φορά, εύχομαι να περνάς καλά.
 

Maria97

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Kαλησπέρα Δημήτρη, διάβασα όλες τις πληροφορίες που έχεις δώσει και μου φάνηκαν πολύ χρήσιμες.
Έγινα δεκτή στο Πανεπιστήμιο της Στοκχόλμης για το μεταπτυχιακό μου αλλά δεδομένης της κατάστασης με τον Covid19 το 1ο εξάμηνο θα είναι μέσω διαδικτύου.
Παρόλα αυτά θεωρώ οτι είναι πολύ σημαντικό να έρθω νωρίτερα είτε για να συνηθίσω, είτε για να επισκεφτώ τις εγκαταστάσεις του Πανεπιστημίου κτλ. Επίσης πρέπει να " λυθεί" και η γλώσσα :)
Αυτο που με αγχώνει πολύ είναι το σπίτι, το airbnb για αρχή είναι πιστευω ένας ασφαλής τρόπος. Σε διάστημα 2 μηνών πιστεύεις δεν θα βρεθεί κάτι; (Στο θέμα σπιτιού)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.458
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom