Στη Βασιλεία - QA

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Εδώ και λίγους μήνες, μένω πλέον μόνιμα στη Βασιλεία της Ελβετίας. Οι δουλειές λίγες στην Ελλάδα, το αντικείμενο με το οποίο ήθελα να ασχοληθώ είναι λίγο εξειδικευμένο, οπότε δεν μου ήταν και ιδιαίτερα δύσκολο να πάρω την απόφαση και να φύγω. Πάντα ήθελα να μείνω στο εξωτερικό, οπότε τώρα ήταν η κατάλληλη "ευκαιρία". Να ναι καλά το Γιωργάκη και ΣΙΑ. Πλέον κάνω το διδακτορικό μου στο πανεπιστήμιο της Βασιλείας και μπορώ να πω ότι η επιλογή ήταν καλή, όπως δείχνουν τα πράγματα προς το παρών.

Θα ήθελα αυτό το θέμα να έχει τη μορφή ερωτοαπαντήσεων σχετικά με την πόλη ή με τα διαδικαστικά (ίσως είναι κι άλλοι αυτοί που θέλουν να έρθουν προς τα εδώ). Και ανάλογα με την εξέλιξη του τόπικ βλέπουμε πως μπορεί να χωριστεί σε κατηγορίες.

Να σημειώσω ότι δε θα γράφω συχνά, αλλά θα προσπαθήσω να ανανεώνω τη σελίδα με ότι βρίσκω ενδιαφέρον.
 

greco

Member
Μηνύματα
1.144
Likes
3.315
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος Τουρκιας
Τι ομορφη πολη η Βασιλεια!Ως ταξιδιωτης και καλοκαιρι μου φανηκε η πιο ζωντανη και νεανικη πολη της χωρας.Αληθευει αυτο?
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Δεν πιστεύω ότι είναι από τις πόλεις που τη λες όμορφη, ειδικά αν τη συγκρίνεις με άλλες ελβετικές πόλεις. Το καλοκαίρι βέβαια τα πράγματα βελτιώνονται δραματικά, λόγω του Ρήνου. Ο κόσμος είναι πολύ λιγότερο "σνομπ" αν τον συγκρίνεις με Ζυρίχη για παράδειγμα. Σε σχέση με Γενεύη ή Λωζάνη δεν ξέρω. Γενικά είναι νεανική πόλη, βρίσκεις κόσμο (αν ξέρεις που να πας - εγώ δεν ξέρω ακόμα) αλλά μη φανταστείς τρελά πράγματα.
 

iridra

Member
Μηνύματα
78
Likes
29
Καλή αρχή με το θέμα. Προσωπικά θα το παρακολουθώ γιατί με ενδιαφέρει η πόλη.
Όποια πληροφορία για την καθημερινότητα, λεπτομέριες/διαφορές σε σχέση με την Ελλάδα, κάτι δηλαδή που δεν βρίσκεις εύκολα στο ίντερνετ.
Είχα πάει αυθημερόν τη Βασιλεία όταν ήμουν Γερμανία και δεν με εντυπωσίασε. Λίγες ώρες να την εξερευνήσουμε/πολύ περπάτημα/κάναμε πάνω από 3 ώρες με το τρένο για να φτάσουμε/ επιστροφή νωρίς το απόγευμα, ίσως κάποιοι από τους λόγους που δεν μου άφησε την καλύτερη ανάμνηση. Ίσως πάλι δεν γυρίσαμε σε σωστά μέρη. Πάντως είδαμε κάποια όμορφα σημεία της πόλης και περιπλανηθήκαμε σε ωραία σοκάκια.

@fitziano έχεις βρεθεί στο καρναβάλι της πόλης;
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Ναι έχω βρεθεί στο καρναβάλι (fastnacht). Οι ντόπιοι προεροιμάζονται γι αυτό όλον το χρόνο (έτσι ισχυρίζονται τουλάχιστον :p ). Θα γράψω ένα τοπικ γι αυτό με κάποιες φωτογραφίες. Το fastnacht μαζί με την baselworld (έκθεση κοσμημάτων και διαμαντιών) είναι τα δύο μεγαλύτερα γεγονότα της πόλης.

Η Βασιλεία έχει κάποια αξιόλογα μέρη για επίσκεψη (δεν έχω βρει χρόνο βέβαια να πάω στα περισσότερα) , με σημαντικότερο κατά τη γνώμη μου το μουσείο τέχνης της πόλης.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Μήπως κατά τύχη βρέθηκες στη Baselworld? :cool::lol::lol::lol::lol:
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Χεχεχε. Ήταν ένας ενοχλητικός τύπος (ονόματα δε λέμε, οικογένειες δε θίγουμε) που ήθελε κάποιον να του κάνει ανταπόκριση οπότε πήγα κι από εκεί μια βόλτα. Θα ανεβάσω κι από εκεί οπτικοακουστικό υλικό....
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.414
Likes
7.750
Ααα... να πω καλη προσαρμογη ή εχεις ηδη προσαρμοστει?
Ποσο καιρο θα μεινεις συνολικα? Και επισης, τι διδακτορικο κανεις?
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Να προσεχεις εκει στα ξενα! Λες να ερθω για καμια ξεναγηση;
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Ααα... να πω καλη προσαρμογη ή εχεις ηδη προσαρμοστει?
Μπα όχι ακόμα... Αυτό που μου πήρε πολύ χρόνο ήταν να βρω ανθρώπινο σπίτι σε φυσιολογική τιμή...

Ποσο καιρο θα μεινεις συνολικα? Και επισης, τι διδακτορικο κανεις?
Αν όλα πάνε καλά θα είμαι 3 με 4 χρόνια... Το διδακτορικό είναι πάνω σε Bioinformatics.

Να προσεχεις εκει στα ξενα! Λες να ερθω για καμια ξεναγηση;
Ε νομίζω μια ξενάγηση στη χρωστάω ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.553
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom