ΗΠΑ Συναισθήματα της Δυτικής Ακτής

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα

Τελευταία μέρα....


Το 2009 ήταν η εποχή που είχα αρχίσει να ασχολούμαι με τη φωτογραφία επαγγελματικά και είχα μεγάλο ενθουσιασμό να γνωρίσω από κοντά έναν από τους ανερχόμενους photojournalists των ΗΠΑ, που τύγχανε να είναι και καλός
μου -διαδικτυακός- φίλος, τον Fu-Chung Wong, κινέζος μεγαλωμένος στην Αμερική και ένας από τους καλύτερους wedding photojournalists στον κόσμο σήμερα.

Ήμασταν νευρικοί. Μουδιασμένοι. Ντροπαλοί. Ήταν awkward που λένε και οι αμερικάνοι. Αλλά ο Fu ήταν πολύ φιλικός και υπομονετικός μαζί μας όσο μας ακολουθούσε στη διάρκεια της ημέρας, και στο τέλος οι φωτογραφίες που πήραμε μας έχουν μείνει 6 χρόνια μετά ως το απόλυτο highlight του ταξιδιού, τόσο για την ποιότητα των φωτογραφιών που αποτύπωσαν αυθόρμητες στιγμές (που ήταν και το ζητούμενο), αλλά και για το ότι ήμασταν ελεύθεροι να ζήσουμε μία μέρα χωρίς να ανησυχούμε για το τί πρέπει να φωτογραφήσουμε. Αυτή η μέρα με έκανε να αμφισβητήσω τη φωτογραφική μανία που με πιάνει σε κάθε ταξίδι.

Ορίστε ορισμένες από τις φωτογραφίες:









Και το site του για όποιον βρεθεί ποτέ στο SF και θελήσει κάτι αντίστοιχο:


http://www.fcwongphotography.com/


Το βράδυ επιστρέψαμε πτώματα και την επόμενη μέρα πετάξαμε για Ελλάδα. Οι φωτογραφίες του Fu και η φιλία που χτίσαμε μαζί του (τον επόμενο χρόνο πέταξε στην Ελλάδα για να φωτογραφίσει τη βάφτιση της κόρης μου χωρίς να δεχθεί αμοιβή) ήταν ένα από τα σημαντικότερα πράγματα που έχω κρατήσει από αυτό το ταξίδι.

Η δυτική ακτή των ΗΠΑ μας κατέκλυσε με εικόνες και συναισθήματα τόσο έντονα που δεν καταλάβαμε τι μας χτύπησε. Μικρές και μεγάλες πόλεις, χωριά, φύση, και μια εκθαμβωτική διαδρομή - αν είχα να διαλέξω μόνο ένα μέρος να ταξιδέψω ξανά στη ζωή μου, θα ήταν με κλειστά τα μάτια αυτό.

Εις το επανιδείν west coast, κάποια μέρα θα επιστρέψω.
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ονειρεμένο Ταξίδι
LENSOIS MARAHENSES
Μπράβο Def εσυ και ο Taver απο ότι φαίνεται θα μου σχεδιάσεται το ταξίδι των επόμενων καλοκαιρινών διακοπών.
Περιμένω εναγωνίως την συνέχεια:shock::shock::shock:
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
γραψε γραψε boss και ο taver απο την άλλη στο τέλος μεχρι και εγω ψηνομαι στο τέλος να παω USA
περιμενω την συνεχεια
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Κοίτα σε γενικές γραμμές έχω συνέλθει, αφού το ταξίδι έγινε τον Απρίλιο. :haha:
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντού για πάντα
-Hello Mr Sinise.
-Hello my friend.
-I'm a big fan, I watch your show every week in Greece!
-You are from Greece, what's your name?
-Defkalion.
-Oh my God, are you Defkalion from travelstories.gr?
-Yes, that's me.
-Oh my God, I can't believe it's you, I'm a huge fan!! I visit the website every day and look at the pictures because I can't read the text. Every week at the studio we ask Melina to translate the stories and we all sit around her and listen about your adventures! Keep up the good work.
-I will Mr Sinise but this is my floor, I have to go.
-Ok my friend, can we please take a picture together? Otherwise Melina will never believe that I've met you!
-Sure, no problem.
-Thank you my friend. Give my regards to Go2dbeach, Thanosth, GTS and the rest of the gang.
-I sure will, Mr Sinise.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
:clap::clap:
mpiftex ευγε!!!

νομίζω οτι σου πάει να γίνεις σεναριογράφος!!!
από τα πιο ξεκαρδιστικά που έχω διαβάσει στο φόρουμ!!!
:haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.630
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom