ΗΠΑ Συναισθήματα της Δυτικής Ακτής

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα

"Μα πού ήρθαμε?"
"Εεεε σωστά δεν είμαστε? Για δες το gps τι λέει?"
"Κάτι για την Ταϋλάνδη γράφει πάλι ξέρωγω?"
"Όχι ο GTS παιδί μου, το GPS τι λέει!!!!"
"Ααααα, ε universal city λέει, άρα σωστά είμαστε"
"Και πού είναι όλοι?"
"Μήπως είναι κλειστό το μαγαζί?"
"Για βάμος να δούμε"

Ο παραπάνω διάλογος -ή περίπου :haha: - έγινε φτάνοντας στη universal city και βλέποντας το πάρκινγκ πιο έρημο και από την πανεπιστημίου το 15αύγουστο και την είσοδο πιο μοναχική και από μυθιστόρημα του gaiman.

Τελικά, λόγω της υπερβολικής ζέστης εκείνες τις ημέρες, φαίνεται ότι το πάρκο ήταν όντως άδειο. Μπήκαμε μέσα με συνοπτικές διαδικασίες, ενώ και στα διάφορα σημεία οι ουρές ήταν της τάξης των 2-3 ατόμων. Τύχη; ίσως, διότι η μέρα πήγε συνοδεία ασπιρινών λόγω του ήλιου, και μόνιμων τάσεων λιποθυμίας :D

Δε μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα με το πάρκο, μάλλον απογοητεύτηκα, μέχρι σημείου να σκέφτομαι ότι ξόδεψα τσάμπα μια μέρα, παρότι είμαι φαν των θεματικών πάρκων. Ένα σχετικό ενδιαφέρον μου προκάλεσε το Jurrasic Park που έχουν φτιάξει με αρκετά μεγάλη δόση πιστότητας και ατμόσφαιρα που σε μεταφέρει έστω και για λίγο στην ταινία, ενώ το τρενάκι The mummy είχε διάρκεια ελάχιστων δευτερολέπτων.

Από αυτά που μου άρεσαν πολύ ήταν το Waterworld, με αναπαράσταση μιας σκηνής από την ταινία του kevin costner, η οποία λάβαινε χώρα σε μια μεγάλη πισίνα κατάλληλα διαμορφωμένη και διακοσμημένη ως σετ της ταινίας, και περιελάμβανε όλα τα παρελκόμενα, βουτιές από ψηλά χωρίς safety nets, εκρήξεις αεροπλάνων, προσθαλασσώσεις, κυνηγητά με speed boats και δε συμμαζεύεται. Το Terminator 3d ήταν στα πρότυπα του Honey I shrunk the audience από τα πάρκα της Disney και αρκετά διασκεδαστικό αν είσαι κάπου 15 χρονών ή αν είσαι τόσο κομμάτια από τον πυρετό όπως ήμουν εγώ εκείνη τη μέρα :haha:

Όλα τα αρνητικά συναισθήματα όμως τελείωσαν τη στιγμή που μπήκαμε στο Studio Tour. Πρόκειται για ένα όχημα που σε πάει βόλτα μέσα στις αχανείς εγκαταστάσεις της πόλης επιδεικνύοντας πραγματικά σετ από ταινίες που έχουν διατηρηθεί, νέα σετ που στήνονται για επερχόμενες ταινίες, διάφορα τρυκ που αξιοποιούνται στον κινηματογράφο κλπ. Περάσαμε πάνω από μια γέφυρα που φάνηκε να γκρεμίζεται, μπήκαμε σε μια στοά του μετρό της νέας υόρκης την ώρα σεισμού που προκάλεσε κατολισθήσεις, πλημμύρες και άλλα πολλά, είδαμε πώς κατασκευάζουν κάποιες εντυπωσιακές ψευδαισθήσεις όπως εκρήξεις με αυτοκίνητα, και -κυρίως- περάσαμε μέσα από τα σετ παλιών ταινιών, όπως το War of the Worlds. Το θέαμα ήταν άκρως εντυπωσιακό, ενώ πέσαμε και πάνω στα γυρίσματα κάποιας τηλεοπτικής σειράς (αν θυμάμαι καλά ήταν το desperate housewives).

Φεύγοντας το βράδυ, και αφού περάσαμε μερικές ώρες ακόμα στα μαγαζιά έξω από το πάρκο τρώγωντας και ψωνίζοντας τα παραδοσιακά πλέον hard rock cafe μπλουζάκια, το αίσθημα απογοήτευσης του μεσημεριού είχε μετριαστεί από το εξαιρετικό studio tour και το θέαμα στο waterworld.

Φωτος:

- -

- -

Επόμενη στάση το πρωί? Vegas...
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Μπράβο Def εσυ και ο Taver απο ότι φαίνεται θα μου σχεδιάσεται το ταξίδι των επόμενων καλοκαιρινών διακοπών.
Περιμένω εναγωνίως την συνέχεια:shock::shock::shock:
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
γραψε γραψε boss και ο taver απο την άλλη στο τέλος μεχρι και εγω ψηνομαι στο τέλος να παω USA
περιμενω την συνεχεια
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Κοίτα σε γενικές γραμμές έχω συνέλθει, αφού το ταξίδι έγινε τον Απρίλιο. :haha:
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
-Hello Mr Sinise.
-Hello my friend.
-I'm a big fan, I watch your show every week in Greece!
-You are from Greece, what's your name?
-Defkalion.
-Oh my God, are you Defkalion from travelstories.gr?
-Yes, that's me.
-Oh my God, I can't believe it's you, I'm a huge fan!! I visit the website every day and look at the pictures because I can't read the text. Every week at the studio we ask Melina to translate the stories and we all sit around her and listen about your adventures! Keep up the good work.
-I will Mr Sinise but this is my floor, I have to go.
-Ok my friend, can we please take a picture together? Otherwise Melina will never believe that I've met you!
-Sure, no problem.
-Thank you my friend. Give my regards to Go2dbeach, Thanosth, GTS and the rest of the gang.
-I sure will, Mr Sinise.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.369
Likes
6.854
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
:clap::clap:
mpiftex ευγε!!!

νομίζω οτι σου πάει να γίνεις σεναριογράφος!!!
από τα πιο ξεκαρδιστικά που έχω διαβάσει στο φόρουμ!!!
:haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.750
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom