Ρουμανία Συναλλαγές στη Ρουμανία

Georgios1

Member
Μηνύματα
18
Likes
8
Προκειμένου να βοηθήσω και εγώ σε κάτι γράφω τα δεδομένα σχετικά με αναλήψεις μετρητων απο ΑΤΜ στη Ρουμανία μετά απο σχετική επικοινωνία με τις 4 μεγαλύτερες Ελληνικές τράπεζες. Από ότι είδα δεν το έχει αναρτήσει κάποιος απο το 2017 ως σήμερα. Εχουμε και λέμε:

Εθνική: 1% προμήθεια επί του ποσού με ελάχιστητα 3 ευρω και μέγιστο τα 5 ευρω
Πειραιώς: 2% με ελάχιστο το 1 ευρω και μέγιστο τα 4 ευρω
Αλφα: 1% με ελάχιστη το 4,4 ευρω
Eurobank: 2% με ελάχιστο το 1 ευρω και επιπλέον 1,5%


Εννοείται αποφεύγουμε τα ΑΤΜ της euronet


Συμπέρασμα: Μπορεί να σου κοστίσει ακριβότερα να κάνεις ανάληψη σε καποιες περιπτώσεις, με κάποιες τράπεζες από ότι να αγοράσεις το ίδιο ποσό απο κάποια ανταλλακτήρια. Αλλά χρησιμοποιώντας τα παραπάνω δεδομένα μπορεί κανείς να ξέρει πως να κινηθεί καλύτερα και να περιορίσει τη χασούρα
 
Last edited by a moderator:

Georgios1

Member
Μηνύματα
18
Likes
8
Μερικές πληροφορίες αναφορικά με το συνάλλαγμα. Σε προηγούμενο μήνυμα ενημέρωσα σε ότι αφορά τις αναλήψεις με κάρτες. Αν έχετε μετρητά να προτιμήσετε να κάνετε την αλλαγή στη Ρουμανία και όχι εδώ. Φυσικά δεν εννοώ στο αεροδρόμιο. Εκεί οι τιμές δεν είναι καλές. Στο Βουκουρέστι είτε σε άλλες πολεις θα βρείτε καλύτερες τιμές απο εδώ.
Αν σας περισέψουν χρήματα και θέλετε να τα αλλάξετε σε ευρω πάλι συμφέρει να το κάνετε εκεί και όχι εδώ
 

pronoobgr

Member
Μηνύματα
13
Likes
3
Καλησπέρα παιδια, θα παω πρωτη φορα ταξιδι με την παρεα μου τον Νοεμβριο, και εχω μερικες αποριες διοτι ειναι η 1η φορα που ταξιδευω εξωτερικο και δεν γνωριζω ορισμενα πραγματα. Σχετικα με τα χρηματα, διαβαζω οτι ειναι καλο οταν φτασεις αεροδρομιο να αλλαξεις μερικα χρηματα ωστε να πας στην πολη, κ μετα να αλλαξεις τα χρηματα εκει περα. Η ολη διαδικασια πως ακριβως γινεται; Π.χ. να εχω λεφτα στην καρτα ή μετρητα; Το κοστος αλλαγης; Γενικα αν εχει καποιος την καλοσυνη και τον χρονο να μου εξηγησει λιγο την διαδικασια. + οταν θα κανω αλλαγη, οταν θα ειναι να επιστρεψω Ελλαδα, να αλλαξω τα χρηματα εκει περα σε ευρω ή εδω; Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας!
 

pronoobgr

Member
Μηνύματα
13
Likes
3
Διαβασε το προηγούμενο μηνυμα που έχω γραψει για αναλήψεις μετρητων απο ATM. Στο αεροδρομιο γενικά δε συμφέρει να αλλάζεις μετρητα γιατι δε δίνουν καλή ισοτιμία. Αν όμως με το που φτάσεις χρειαστείς μετρητα (π.χ. για το λεωφορείο) καλό είναι να έχεις μαζι σου έστω 50-100 lei. Αν θες αυτα τα αλλάζεις και απο ανταλλακτήρια στην Αθήνα. Τις αλλαγές τις κάνεις με μετρητα. δίνεις ευρω και παίρνεις τοπικό νόμισμα. Δες και τα προηγουμενα μηνυματα που είναι κατατοπιστικά
Ευχαριστω, απλα ειδα πολλες σελιδες και διαβαζα τις πρωτες και δεν πολυ εβγαζα ακρη:shock:
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Ευχαριστω, απλα ειδα πολλες σελιδες και διαβαζα τις πρωτες και δεν πολυ εβγαζα ακρη:shock:
Λεφτα σε ανταλλακτηρια εδω στην Ελλαδα δε θα βρεις...δεν εχει σχεδον κανενας...αναλογως σε ποια τραπεζα εισαι εχεις και διαφορετικες χρεωσεις...διαβασε τις προηγουμενες απαντησεις ή αναζητησε το καταλληλο θεμα για να συναλλαγμα εδω στο φορουμ και θα σου λυθουν ολες οι αποριες
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
504
Likes
979
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Λεφτα σε ανταλλακτηρια εδω στην Ελλαδα δε θα βρεις...δεν εχει σχεδον κανενας...αναλογως σε ποια τραπεζα εισαι εχεις και διαφορετικες χρεωσεις...διαβασε τις προηγουμενες απαντησεις ή αναζητησε το καταλληλο θεμα για να συναλλαγμα εδω στο φορουμ και θα σου λυθουν ολες οι αποριες
Εμείς σε ανταλλακτήριο εδώ στην Ελλάδα βγάλαμε λεφτά,πριν πάμε Ρουμανία.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Στον πειραια όλα έχουν...
Και στην Ομόνοια...
Εμεις παντως Ομονοια που χαμε παει δεν ειχε κανεις!Πειραια δε πηγα διοτι μου πεφτει μακρια οποτε δε ξερω..βεβαια τωρα ειναι και τουριστικη σεζον,ερχετε χρημα,Δεκεμβρη μηνα που πηγαμε εμεις δεν ηταν τοσο ευκολο!
 

MIAT

Member
Μηνύματα
416
Likes
1.119
Ονειρεμένο Ταξίδι
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Εμείς φτάσαμε στο αεροδρομιο τησ Ρουμανίας ακριβώς έξω από τις αφίξεις είχε ΑΤΜ βγάλαμε λίγο χρήμα και τα υπόλοιπα από το κέντρο της πόλης.
Απλά και χωρίς άγχος. ( 3 ευρώ ήταν η προμήθεια της τράπεζας)
 

gianni1966

Member
Μηνύματα
210
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Λατρεμενη Αβανα...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερικη(Περου,Βολιβια)
Ιδια εμπειρια με τον ΜΙΑΤ στην παραπανω αναρτηση.
Στο αεροδρομιο της Σοφιας ειχε ΑΤΜ απ οπου εκανα αναληψη 100ευρω .
Το ΑΤΜ μου εδωσε το ισοποσο σε λεβα με βαση την συναλλαγματικη ισοτιμια την ημερα της αναληψης.
Κοστος 3 ευρω (προμηθεια τραπεζας) που μου χρεωσε η τραπεζα (ΕΘΝΙΚΗ) στο λογαριασμο μου
μολις επεστρεψα Ελλαδα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.674
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom